Go to content

Jedz czekoladę i pij wino. Kilka prostych, choć nieoczywistych sekretów, które sprawią, że będziesz żyć dłużej

Fot. iStock/Eva-Katalin

Pewnie każdy z nas zastanawiał się choć przez chwilę, jakiego wieku dożyje. I naturalne jest, że chcielibyśmy żyć jak najdłużej. Wszyscy wiemy, że należałoby jeść zdrowo, dużo spać, unikać stresu i nie palić papierosów. Czasami jednak trudno zrezygnować z rzeczy, które po prostu lubimy.

Nie ma co się martwić, jest kilka sekretów długowieczności, które bez problemu możemy wprowadzić w nasze życie.

Dużo się śmiej

Codzienny śmiech jest doskonałą receptą na długie i szczęśliwe życie. Śmiech może zmniejszyć ból i poziom cukru we krwi, przywrócić stabilność emocjonalną między ludźmi i, co niezwykle ważne, pomóc lepiej funkcjonować naczyniom krwionośnym. Chcesz się więcej śmiać? Baw się z dziećmi, czytaj zabawne książki, oglądaj komedie, graj w gry towarzyskie. Ludzie, którzy się śmieją, są szczęśliwsi, dzięki czemu ich życie jest przyjemniejsze.

Zadbaj o własnego zwierzaka

Czy wiesz, że posiadanie własnego zwierzaka obniża poziom stresu i uwalnia oksytocynę, zmniejsza ciśnienie krwi i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto pies w domu zachęca często do aktywności fizycznej, która pozwala nam zachować sprawność na dłużej.

Jedz czekoladę

Ha – zaskakujące? Badania pokazują, że jedzenie ciemnej czekolady (oczywiście z umiarem) wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka niewydolności serca. Nic, tylko trzeba je wzmacniać.

Nitkuj zęby

Tak, wiem, ta rada może wydać się dziwna, ale nitkowanie pomaga nie tylko w utrzymaniu białego uśmiechu, ale pomaga usunąć bakterie, które przedostają się do krwiobiegu lub powodują infekcję dziąseł. Oba scenariusze są szkodliwe dla naszego samopoczucia i długowieczności. Jama ustna jest ważną częścią ciała, a badania pokazują, że jej zdrowie jest nierozerwalnie związane z naszym ogólnym stanem zdrowia. Zapalenie dziąseł hamuje produkcję insuliny, zwiększa zachorowalność na choroby przewlekłe i powoduje szereg problemów, które mogą skrócić czas cieszenia się życiem.

Pij wino

Aż 24 badania wykazały, że lampka wina dziennie zmniejsza ryzyko wczesnej umieralności wśród kobiet. Skoro aż tyle badań przeprowadzono, warto posłuchać naukowców, prawda?

Jedz orzechy

Orzechy znacznie zmniejszają ryzyko chorób serca, cukrzycy, raka, chorób płuc i niemal każdej ciężkiej choroby. W istocie ci, którzy nie zapominają o jedzeniu orzechów o 20% zmniejszyły ryzyko śmierci. Cóż, wychodzi na to, że warto je od czasu do czasu pochrupać.

Odpuść sobie makijaż

Nie jest tajemnicą, że makijaż na dłuższą metę nie jest zbyt dobrym pomysłem. Większość dostępnych na rynku kosmetyków bezpośrednio przyczynia się do pogorszenia stanu naszej skóry. A przecież to właśnie skóra jest największym organem naszego ciała, dlatego upewnij się, jakich kosmetyków używasz. I kiedy tylko masz ku temu okazję – odpuść sobie makijaż. szki i sprawdzaj produkty mineralne i nie zawierające okrucieństwa.

Sprzątaj swój dom

To wcale nie jest jakaś niezwykła rada. Częste prace domowe związane są z długowiecznością (może dlatego kobiety żyją dłużej :)). Sprzątanie to po pierwsze pewnego rodzaju aktywność fizyczna – w końcu zmuszają nas do gimnastyki, po drugie utrzymanie domu w czystości sprawia, że jest on wolny od drobnoustrojów wywołujących różnego rodzaju infekcje.

Myśl pozytywnie

Popatrz – okazuje się, że aby żyć długo, powinniśmy, oglądając komedię już bez makijażu, pić wino zagryzając je czekoladą z orzechami, w czystym domu, kiedy obok nas śpi jakiś zwierzak. Życie naprawdę może być przyjemne, zwłaszcza gdy chcemy dożyć sędziwego wieku.