Lifestyle

Jak wybrać laptop dla dziecka? Laptop do nauki

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2022
 

Dostęp do komputera i internetu niekiedy jest wręcz niezbędny podczas nauki, przy odrabianiu zadań domowych czy przygotowywaniu różnego rodzaju projektów. Jest to podstawa podczas nauki zdalnej.

Planujesz kupić laptopa swojemu dziecku i chcesz dowiedzieć się, jaki model dla ucznia najlepiej się sprawdzi? Poznaj najważniejsze cechy, na które warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając laptopa do nauki. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Jak wybrać dobry laptop dla ucznia do nauki? Najważniejsze parametry

Wybierając dobry laptop dla dziecka do nauki, trzeba kierować się nieco innymi kryteriami niż podczas zakupu sprzętu dla siebie do pracy. W przypadku najmłodszych użytkowników laptop nie musi być aż tak wydajny, ponadto ważne są aspekty, które nie mają aż tak dużego znaczenia dla osób dorosłych, a wpływają na funkcjonalność i wygodę użytkowania u dzieci.

Poniżej omówione zostały najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę, kupując laptop do nauki dla dziecka w wieku szkolnym.

Podobne aspekty należy wziąć pod uwagę, jeśli zamiast laptopa zdecydujemy się kupić dobry komputer stacjonarny do domu. Komputer może okazać się lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na lepszych parametrach i wydajności przy tej samej cenie. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużo miejsca w domu, laptop będzie dobrym wyborem.

Rozmiar ekranu

Dla dziecka w zupełności wystarczający będzie ekran o przekątnej 15,6 cala. Nie ma potrzeby kupowania większego, można za to postawić na nieco mniejszy, np. 14-calowy. Wtedy laptop będzie lżejszy i bardziej poręczny. Ekran powinien mieć rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli) w wariancie minimalnym, chociaż coraz popularniejsze stają się wyższe rozdzielczości nawet w budżetowych modelach laptopów.

Rodzaj matrycy

Matryce dostępne są w dwóch wersjach: błyszczącej i matowej. Matryca błyszcząca zapewnia wyższą jakość kolorów, ale obraz jest gorzej widoczny w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu, natomiast matryca matowa oferuje nieco niższą jakość obrazu, ale i mniejsze obciążenie dla oczu, w dodatku dobrze na niej wszystko widać przy dużym nasłonecznieniu. Dla ochrony wzroku dziecka najlepiej więc postawić na matrycę z powłoką matową lub antyodblaskową.

Procesor

Im starsze dziecko, tym większe oczekiwania i wymagania względem laptopa. Dla dzieci uczęszczających do początkowych klas w zupełności wystarczyć powinien procesor Intel Core i3 lub Core i5, który umożliwi obsługę prostych programów i gier. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także laptop z AMD Ryzen 3 lub Ryzen 5. W późniejszych latach potrzebny może okazać się jednak bardziej wymagający sprzęt, szczególnie gdy nasze dziecko zainteresuje się np. informatyką.

Karta graficzna

Przy wyborze odpowiedniej karty graficznej także trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka. Dla młodszych uczniów wystarczająca powinna okazać się dobrej klasy zintegrowana karta graficzna. W przypadku starszych dzieci uczęszczających do ostatnich klas podstawówki lub nastolatków chodzących do szkoły średniej lepszym wyborem może okazać się karta dedykowana, np. NVIDIA GeForce MX350 czy GeForce GTX 1650Ti.

Dysk twardy

Najlepiej postawić na laptop z dyskiem SSD, który jest szybki, odporny na uszkodzenia i zapewnia cichą pracę. Pojemność dysku twardego należy dobrać stosownie do potrzeb. Im większa, tym więcej programów i gier będzie można na nim zainstalować oraz zdjęć, filmów i muzyki zapisać.

Obudowa

Biorąc pod uwagę, że z laptopa będzie korzystać dziecko, które nie zawsze zachowuje rozwagę przy korzystaniu ze sprzętów, jego obudowa powinna być solidna. Wysokiej jakości obudowę będzie najzwyczajniej w świecie trudniej zniszczyć.

Przy okazji zakupu laptopa od razu można kupić do domu drukarkę. Pojawia się jednak pytanie, która będzie lepszym wyborem: drukarka laserowa czy atramentowa? Zasada jest taka, że do drukowania głównie dokumentów tekstowych lepiej sprawdza się drukarka laserowa, natomiast drukarka atramentowa znajduje zastosowanie przy drukowaniu grafik i zdjęć.

 

 


Lifestyle

3 najlepsze książkowe prezenty na Dzień Chłopaka

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2022
 
Wybór odpowiedniego prezentu na Dzień Chłopaka bywa nie lada wyzwaniem. Możliwości jest naprawdę wiele – jak jednak wybrać tę najlepszą?

Jedną z opcji jest postawienie na to, co rozwija, a jednocześnie zapewnia solidną dawkę rozrywki. Mowa oczywiście o książkach, które bywają niezastąpionymi przyjaciółmi podczas nudnej drogi do pracy czy sposobem na wieczorny relaks. Przedstawiamy listę 3. najlepszych książkowych prezentów na Dzień Chłopaka – entuzjaści literatury z pewnością przyjmą je z otwartymi ramionami!

Oczami dziecka

Pierwszą z propozycji na książkowy prezent na Dzień Chłopaka stanowi powieść autorstwa brytyjskiego pisarza Neila Gaimana „Księga Cmentarna”, która pozwala czytelnikowi przyglądać się światu z perspektywy dziecka. Uwaga – nie wolno dać się zwieść niewinnie zapowiadającej się fabule! „Księga cmentarna” to w rzeczywistości posępna i pełna mrocznych zwrotów akcji opowieść o chłopcu imieniem Nikt. Jeszcze jako niemowlę Nikt traci rodziców, a splot przypadków sprawia, że przychodzi mu spędzić dzieciństwo na jednym z cmentarzy, gdzie za jego wychowanie biorą się… duchy. Nikt nie jest w ich kręgu jednak bezpieczny – na jego życie czyha ten, który przed laty podniósł rękę na rodziców chłopca.

Wielki sukces wielkiego człowieka

Jeśli Twój chłopak pasjonuje się sportem i nie może wyobrazić sobie życia bez rozgrywek NBA, książka „Michael Jordan. Życie” to prawdopodobnie najlepsza książkowa propozycja prezentu na Dzień Chłopaka. Książka napisana przez Rolanda Lazenby to kompletna biografia jednego z najsłynniejszych koszykarzy na świecie: wielkiego, niezapomnianego zawodnika Chicago Bulls, Michaela Jordana. Z kart lektury czytelnik ma okazję dowiedzieć się nie tylko tego, jak rozwijała się kariera wybitnego sportowca, ale także tego, jakim człowiekiem był na co dzień.

Zapach przestępstwa

Ostatnim, lecz nie mniej wyjątkowym, książkowym prezentem na Dzień Chłopaka, jest powieść niemieckiego pisarza Patricka Süskinda. Książka „Pachnidło. Historia pewnego mordercy” to unikatowa propozycja dla tych, którzy chcą prześledzić dzieje francuskiego perfumiarza, Jeana-Baptiste. Bohaterowi nie wystarcza jednak tworzenie unikatowych zapachów z mieszanek woni kwiatów czy piżma – Jean-Baptiste ma serce równie mroczne, co jego pragnienie stworzenia najdoskonalszych perfum idealnie oddających zapach… młodej dziewicy. By je uzyskać, ucieka się do najgorszego z przestępstw – targnięcia na ludzkie życie.

Gdzie kupić najlepszy prezent na Dzień Chłopaka?

Najlepszych prezentów na Dzień Chłopaka poszukaj w księgarniach online – będzie to najszybszy, najwygodniejszy sposób nabycia książkowego podarunku. Za tym rozwiązaniem przemawia także konkurencyjność cen w księgarniach internetowych, jak i szeroki wybór z imponującego asortymentu. Pamiętaj, że najlepszy prezent, to ten prosto z serca – przed wręczeniem podarku warto pomyśleć na przykład o specjalnej, własnoręcznie napisanej dedykacji na pierwszej stronie.

 


Lifestyle

30 patentów na oszczędzanie wody, gazu, prądu i ogrzewania. Zakład, że o połowie nie wiedziałaś?

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
16 sierpnia 2022
fot. Ridofranz/iStock

Hiszpania i Francja wprowadza właśnie rządowy plan oszczędzania energii elektrycznej. W Polsce w tym czasie mówi się jedynie o dotacjach na węgiel i apeluje o ogrzewanie domów. W dodatku aż 60 procent Polaków nie zamierza zmieniać swoich nawyków i zmniejszać zużycia energii. Oszczędzanie deklaruje 37 procent – tak wynika z sondażu United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i Radia RMF. Czy jesteśmy rozrzutni? A może lekkomyślni? Przecież czeka nas trudna jesień i zima, dlatego warto się do niej przygotować. Wymienić w domu żarówki na energooszczędne, mieć powerbank, sprawdzić, czy meble nie zasłaniają grzejników. Mamy dla Was 30 sprawdzonych sposobów na domowe oszczędzanie.

Jak oszczędzać wodę?

1.  Podłogę w łazience spokojnie możesz umyć wodą po kąpieli. Chyba że zużyłaś tonę mydła.

2. Wybieraj szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. To jest najprostszy sposób na oszczędzanie wody. Koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do tych pod prysznicem.

3. Możesz zaoszczędzić jeszcze więcej wody, jeśli zamontujesz deszczownicę zamiast tradycyjnego prysznica ze słuchawką.

4. Rośliny w upalne dni podlewaj rano, by woda wolniej odparowywała.

5. Kwiaty możesz podlać wodą po płukaniu warzyw.

6. Zakręcaj kran, myjąc zęby lub goląc się. Nie ma potrzeby, by woda leciała 4 minut ciurkiem.

7. Rozsądnie korzysta z pralki – uruchamiaj ją, gdy jest pełna lub korzystaj z trybu ½ wkładu, lub napisem „eco”.

8. Zmywarkę włączaj, dopiero kiedy jest zapakowana po brzegi.

9. Jedno spłukanie w toalecie to od 7 do 10 litrów wody! Dlatego korzystaj z przycisku „oszczędne spłukiwanie”.

10. Myjąc ręce, nie odkręcaj wody na full.

11. Dokręć kapiące krany.

Jak oszczędzać prąd i gaz?

12. Jeśli ładujesz telefon przez całą noc, twój rachunek rośnie! Naukowcy udowodnili, że telefon, który jest naładowany, ale nadal podłączony, cały czas pobiera prąd z sieci.

13. Jeszcze więcej kosztów generują zasilacze do komputerów. Kwoty te nie są duże, ale jeśli w twoim domu masz na stałe włączonych kilka ładowarek i zasilaczy, to twój rachunek za prąd rośnie nawet kilkanaście złotych miesięcznie.

14. Pozostawione w stanie czuwania urządzenia (telewizor, radio) także pobierają prąd i zwiększają rachunki za elektryczność.

15. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa oraz urządzenia, których aktualnie nie używasz. Ale uwaga – jeśli wiesz, że za kilka minut znów usiądziesz do komputera lub przed telewizorem, nie wyłączaj tych sprzętów. Urządzenia pobierają najwięcej energii przy uruchamianiu.

16. Nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki i nie otwieraj jej na zbyt długo. Ciepłe powietrze, dostające się do środka zmusza lodówkę, by pobierała więcej energii, aby mogła utrzymać stałą temperaturę.

17. Zamontuj żarówki energooszczędne. drogie, ale możesz je przecież wymieniać sukcesywnie.

18. Gdy otwierasz drzwiczki piekarnika podczas pieczenia, wypuszczasz gorące powietrze. Z tego powodu temperatura w środku obniża się i piekarnik musi to zrekompensować, pobierając dodatkową porcję prądu. Obserwuj potrawę przez szybkę.

19. Jeśli w piekarniku pieczesz mięso, zastanów się, czy obok nie ułożyć frytek albo warzyw, z których zrobisz pastę na kanapki. Staraj się zapełnić przestrzeń w piekarniku, ponieważ jest on prawdziwym „pożeraczem” prądu.

20. Przy zakupie nowych urządzeń zwróć uwagę na ich klasę energetyczną – im jest wyższa, tym mniejsze zużycie energii. Nowa skala rozpoczyna się od A (najbardziej energooszczędne sprzęty) i kończy na G (najmniej energooszczędne).

21. Największymi pożeraczami prądu są płyta indukcyjna i bojler elektryczny. Potem: piekarnik, lodówka i zmywarka.

22. Jak najwięcej korzystaj ze światła dziennego. Nie bądź nocnym markiem, wstawaj wcześniej, a biurko lub stół postaw bliżej okna.

23. Zagotujesz wodę na makaron szybciej, jeśli garnek przykryjesz pokrywką. Zupę też. To sposób naszych mam, o którym dziś już nie pamiętamy.

24. Gotuj wodę na herbatę na gazie. Nie w czajniku elektrycznym, bo pochłania naprawdę sporo energii. A jeśli wybierasz czajnik elektryczny (bo szybciej), nalewaj do niego tylko tyle wody, ile aktualnie potrzebujesz.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

25. Zmniejszając temperaturę w pomieszczeniu tylko o jeden stopień, możesz zaoszczędzić ok. 5-6% energii grzewczej. Zasłonięte meblami lub kotarami grzejniki i zamontowane na nich suszarki na ręczniki, mogą pochłonąć nawet 20% ciepła.

26. Wietrz częściej, ale tylko przez kilka minut i przy szeroko otwartym oknie. 5-10 minut wystarczy, by wpuścić świeże powietrze, bez wychłodzenia mieszkania.

27. Przed zimą zastanów się, czy twoje grzejniki były odpowietrzane i odkamienione.

28. Eksperci twierdzą, że nawet 25 proc. energii cieplnej może uciekać z domu, kiedy mamy nieszczelne okna. Najlepiej wymienić je przed zimą lub skorzystać z uszczelek.

29. Montaż specjalnej podkładki odbijającej ciepło za kaloryferem może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 4%!

30. Zainwestuj w rolety, żaluzje i zasłony – w chłodne miesiące żaluzje czy grube zasłony mogą okazać się pomocne w ociepleniu pomieszczenia.

Źródła: wyborcza.pl; rachuneo.pl

 


Zobacz także

Mężczyźni są leniwi, a kobiety zrzędzą – jak małżeństwo wpycha nas w stereotypowe role w związku

Miłość to nie kontrakt – nie kalkuluje, ile dostaje. Akcja „Pokaż, jak kochasz”

sleepless in Warsaw, czyli o spaniu i niespaniu