Go to content

Jak przesunąć swoje centymetry? Liposukcja i przeszczep tłuszczu

Liposukcja to skuteczna i bezpieczna metoda modelowania sylwetki. Przy pomocy nowoczesnych technologii i innowacyjnych urządzeń można odessać tłuszcz z wybranych partii ciała, np. z brzucha, talii, pośladków, ud, kolan, łydek, pleców, ramion, klatki piersiowej (np. w przypadku ginekomastii), podbródka czy tzw. chomików. Ponadto nowoczesne metody i urządzenia pozwalają podczas jednego zabiegu nie tylko usunąć tłuszcz, ale też wyrzeźbić sylwetkę i obkurczyć nadmiar skóry pozostały po liposukcji, a także przeszczepić pobraną tkankę do innych partii ciała, wymodelować je i ujędrnić. Sprawdźmy, jakie metody mają dziś do wyboru pacjenci.

Liposukcja – milowy krok na drodze do wymarzonej sylwetki

Mimo iż liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości i nie można traktować jej jak substytutu odchudzania, to może okazać się  jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnych okolic ciała i na wyrzeźbienie sylwetki. Komu szczególnie poleca się liposukcję? Przede wszystkim osobom, które:

 • mimo regularnych ćwiczeń i zdrowej diety nie mogą pozbyć się tkanki tłuszczowej z niektórych partii ciała (np. z brzucha),
 • w wyniku diety i ćwiczeń zmniejszyły objętość ciała, ale nierównomiernie na wszystkich partiach (np. znacznie schudły w okolicach górnych części ciała, ale na udach czy pośladkach tkanka tłuszczowa spalała się znacznie wolniej),
 • chcą wyrzeźbić sylwetkę i uzyskać idealne dla siebie proporcje ciała,
 • pragną uwidocznić mięśnie i zyskać atletyczną figurę,
 • nie cierpią na nadwagę lub otyłość.

Liposukcja może znacznie przyspieszyć proces chudnięcia, rzeźbienia sylwetki i dążenia do wymarzonej figury. W połączeniu z innymi metodami (o których więcej przeczytasz już za chwilę) umożliwia zarówno odessanie tłuszczu, jak i przeszczepienie go do innych partii ciała, a także podkreślenie kształtu mięśni i obkurczenie nadmiaru skóry – nawet w trakcie jednego zabiegu.

Ważne! Co po liposukcji? Czy efekty są trwałe?

Efekty liposukcji zwykle są trwałe, ale wiele zależy od tego, czy pacjent po wykonanym zabiegu przestrzega zaleceń lekarza, a także czy dba o zdrowie po zakończeniu rekonwalescencji. Stabilną masę ciała i efekty uzyskane podczas zabiegu pomagają utrzymać regularne ćwiczenia fizyczne oraz zbilansowana dieta. Jeśli pacjent kilka miesięcy po liposukcji przestanie ćwiczyć czy choćby regularnie spacerować, a do tego zaniedba swoją dietę, tłuszcz może zacząć się odbudowywać, a waga wróci do tej sprzed zabiegu.

Poza tym, aby rezultaty przeprowadzonego zabiegu były trwałe, po liposukcji zwykle należy przez okres około 6-8 tygodni nosić wyroby uciskowe. W zależności od miejsca poddawanego zabiegowi mogą to być rajstopy, pończochy, pasy czy kombinezony obejmujące brzuch, talię, plecy, biodra, pośladki i uda. Ucisk w odpowiednich miejscach przyspiesza regeneracje organizmu, zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków pooperacyjnych oraz powstawania siniaków.

Liposukcja niejedno ma imię – nowoczesne metody odsysania tłuszczu

Metod odsysania tłuszczu jest wiele, a konkretna procedura dopasowywana jest zawsze do indywidualnej sytuacji pacjenta. Jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych rodzajów liposukcji, który umożliwia nie tylko odsysanie tłuszczu, ale też rzeźbienie w sylwetce, jest VASER Lipo® – metoda liposukcji ultradźwiękowej.

VASER Lipo® to minimalnie inwazyjny zabieg, który pozwala uzyskać pożądane efekty w optymalnym czasie i przy możliwe najkrótszym okresie rekonwalescencji. Najnowocześniejsze technologie pozwalają przy pomocy energii ultradźwiękowej precyzyjnie odseparować, a potem usunąć niechcianą tkankę tłuszczową.

Procedura składa się z 3 etapów:

 • Etap 1. Tkanka podskórna nawadniana jest i znieczulana specjalnym roztworem, który powoduje obkurczenie się okolicznych naczyń krwionośnych.
 • Etap 2. Tkanka tłuszczowa jest rozluźniana przy pomocy sondy, która emituje sygnały ultradźwiękowe. Emitowana energia przyczynia się do wywołania zjawiska kawitacji – w tkance podskórnej pojawiają się mikropęcherzyki gazu, które zapadają się, a powstała w wyniku tego procesu energia oddziela komórki tłuszczowe (i komórki macierzyste) od włókien tkanki łącznej. Nerwy ani naczynia krwionośne znajdujące się w okolicy nie ulegają uszkodzeniu.
 • Etap 3. Precyzyjnie odseparowana tkanka tłuszczowa zostaje odessana. Pobrany materiał składa się z zachowanych w całości komórek tłuszczowych oraz macierzystych, z minimalną ilością krwi oraz tkanki łącznej. Dzięki temu materiał może zostać dokładnie oczyszczony i przeczepiony do innych partii ciała.

VASER Lipo® czyli liposukcja ultradźwiękowa pozwala precyzyjnie rzeźbić kształty w tkance podskórnej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie kształtów i krzywizn charakterystycznych dla atletycznej, wysportowanej sylwetki.

Innymi nowoczesnymi i bezpiecznymi metodami liposukcji są m.in.:

 • Body Jet® – przy pomocy kaniuli bezpośrednio do tkanki tłuszczowej wprowadza się specjalny roztwór, który wspomaga oddzielanie komórek tłuszczowych od tkanki łącznej i nie oddziałuje na okoliczne nerwy oraz naczynia krwionośne. Aplikowany roztwór ma działanie znieczulające i zwęża naczynia krwionośne, dzięki czemu krwawienie zostaje znacznie zmniejszone.
 • Smart Lipo (liposukcja laserowa) – usunięcie z organizmu niechcianej tkanki tłuszczowej poprzedzone jest zniszczeniem komórek przy użyciu lasera. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się metoda liposukcji.
 • Liposukcja wibracyjne – do odessania tłuszczu wykorzystywane jest urządzenie, które wprawia w wibracje kaniulę odsysającą tłuszcz. Wywołane drgania umożliwiają szybsze wyodrębnianie komórek tłuszczowych z okalających je struktur łącznotkankowych, a do tego nie naruszają znajdujących się w tkance podskórnej naczyń krwionośnych i włókien nerwowych.

Nie tylko liposukcja – obkurczanie skóry już w trakcie zabiegu

Innowacyjne metody i nowoczesne urządzenia podczas jednego zabiegu pozwalają nie tylko odessać tłuszcz i wyrzeźbić mięśnie, ale też obkurczyć nadmiar skóry pozostały po liposukcji. Wszystko dzięki urządzeniu RENUVION, które łączy 2 sprawdzone technologie – wykorzystanie fal radiowych RF oraz medycznego helu. Dzięki takiemu połączeniu otrzymuje się podwójny efekt termiczny, czyli tzw. energię plazmy, która z kolei powoduje obkurczenie skóry i stymulację produkcji włókien kolagenowych.

Dzięki wykorzystaniu urządzenia RENUVION skóra staje się jędrniejsza i bardziej wygładzona. Efekty obkurczania się skóry po zabiegu są spektakularne i sięgają nawet 300%.

Komu poleca się procedurę z wykorzystaniem urządzenia RENUVION? Przede wszystkim osobom, które chcą uzyskać efekt ściągania skóry bez konieczności wykonywania inwazyjnych operacji plastycznych. Żadna inna małoinwazyjna technologia nie obkurcza skóry w takim stopniu.

Zabieg może być wykonany z liposukcją lub jako osobna procedura medyczna.

Jak można wykorzystać pobraną tkankę? Przeszczep tłuszczu do innych partii ciała

Pobrana tkanka tłuszczowa nie musi się zmarnować. Może zostać opracowana w specjalnych urządzeniach i wykorzystana do modelowania innych partii ciała. Lipotransfer, bo o nim mowa, to naturalna metoda modelowania sylwetki, wypełniania ubytków tkankowych oraz redukcji oznak starzenia się skóry. Skuteczność tej metody polega m.in. na wykorzystaniu tłuszczu pacjenta, który jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych materiałów do modelowania ciała oraz wypełniania ubytków. Poza tym koncentrat tłuszczowy uzyskany w wyniku obróbki pobranej tanki zawiera wyjątkowo cenne komórki macierzyste, które działają regenerująco na skórę.

Oto przykłady zastosowania lipotransferu:

 • wypełnianie zmarszczek i bruzd,
 • poprawa owalu twarzy,
 • uzupełnianie ubytków objętości policzków,
 • redukcji tzw. chomiczków na polikach,
 • wyrównywanie asymetrii twarzy,
 • korekta kształtu i powiększanie ust,
 • poprawa jędrności skóry twarzy czy dłoni,
 • redukcja blizn, ubytków skórnych i nierówności,
 • powiększanie i modelowanie piersi, a także redukcja asymetrii,
 • rekonstrukcja piersi po mastektomii,
 • powiększanie i unoszenie pośladków,
 • odbudowa naturalnej tkanki po usunięciu implantów.

Aby efekty liposukcji czy lipotransferu były jak najlepsze i przede wszystkim, aby zabiegi były zupełnie bezpieczne, należy wykonywać je wyłącznie w klinikach z dużym doświadczeniem, takich jak Centrum Liposukcji. Placówka ta wykonuje roczne około 1500 liposukcji i cieszy się zarówno zaufaniem pacjentów, jak i renomą w środowisku medycznym. Jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków liposukcji w Polsce.

Artykuł partnera