Go to content

Jak mieć dobry związek? Szanować się wzajemnie. I nie uważać, że miłość jest nam dana raz na zawsze

Fot. iStock/Anchiy

Oczywiście, nie ma jednej recepty dla wszystkich związków. Nie ma też pewności, że uczucie, które nas połączyło będzie trwało wiecznie. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, które pomogą nam umocnić naszą relacje. Nie tłamsić wzajemnie swoich potrzeb, nie zaniedbywać ich. I wiedzieć, że każdy ma lepsze i gorsze dni, a pewnych rzeczy nigdy nie powinniśmy brać zbyt osobiście.

Jak mieć dobry związek

Nigdy nie bierz za pewnik tego, że twój partner czuje się kochany, słowa i gesty miłości są bardzo ważne.

Wspólne wyjścia od czasu do czasu to absolutny mus, nawet w związku z długim stażem.

Otwarta rozmowa o tym, co trzeba w związku zmienić jest bardzo ważna. Nie można tłumić wzajemnych pretensji, ani odkładać na pózniej tego, co może wpłynąć na jakość relacji.

Rozmawiaj o pieniądzach, nie bój się tego. Wspólne życie to wspólne wydatki. Nie tylko twoje.

Pamiętaj, że każda para przechodzi przez etap chwilowego znudzenia. To normalne. Pytanie, co z tym zrobicie…

Nie zmuszaj do szukania rozwiązań. Czasem warto wszystko dobrze przemyśleć, przeczekać. I nie podejmować decyzji zbyt pochopnie.

Nauczcię się wzajemnie języka miłości.

Będą dni, kiedy to ty będziesz musiała się bardziej starać, ale także i takie, kiedy to twoja połówka włoży więcej wysiłku w związek.

Ważne jest, by interesować się zdrowiem psychicznym twojego partnera. Czasem poczucie samotności w związku jest dojmujące.

Ważne jest, by otwarcie rozmawiać o naszych oczekiwaniach – komunikacja jest z związku kluczowa. Wielu rzeczy się po prostu nie domyślisz, on też nie.

Warto wyłączyć telefon przed pójściem do łóżka, nie koncentrować się na szklanym ekranie, ale na sobie.

Nie wszyscy postrzegamy miłość w ten sam sposób – nie denerwuj się od razu, jeśli on „nic nie rozumie”. Wytłumacz, porozmawiaj.

Kiedy się pokłócicie, nie wystarczy powiedzieć „przepraszam”. Trzeba jeszcze powiedzieć za co, a następnym razem zareagować inaczej, wyciągnąć jakieś wnioski z tej sprzeczki.

Zadawaj pytanie takie jak: Czego potrzebujesz? Co możemy zrobić, by się lepiej rozumieć? Druga osoba musi czuć się ważna.

Najważniejsze to być dla siebie, kochać się, walczyć o siebie i pokazywać sobie jak jesteśmy ważni.

Pamiętaj, miłość nigdy nie jest prosta. Ale jest warta wysiłku! A ty zasługujesz na dobry związek.