Go to content

Hawajska filozofia, która zmieni Twoje życie

Photo by Randy Laybourne on Unsplash

Chcemy czerpać z życia pełnymi garściami. Brać z niego jak najwięcej. Miłości, szczęścia, pomyślności. Czasami potrzebujemy spokoju i wyciszenia. Na zakrętach– kierunkowskazu. Istnieje wiele różnych prawd, wierzeń i mądrości. Ale Huna to nie religia czy sekta, a zbiór życiowych zasad. Zasad, praktykowanych na Hawajach od tysięcy lat. To coś więcej niż sekret czy tajemnica. To „wewnętrzna wiedza”. Najważniejsza wiedza o życiu i świecie.

Kahuni czyli mędrcy i uzdrawiacze z Hawajów, byli ekspertami od zdrowia, religii, nauki i psychologii. Od strefy ducha i materii. Stworzyli „język”, dzięki któremu filozofia huny może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. To siedem głównym prawd i zasad, dzięki którym w codziennej – czasami szarej – rzeczywistości, dostrzeżemy coś niezwykłego. Wyjątkowego.

7 zasad życia – hawajska filozofia huny

• IKE – świat jest taki, jaki myślisz, że jest

Zasada IKE skupia się na sile myśli i manifestowaniu swoich pragnień. To w jaki sposób postrzegamy świat, wynika z tego, co skrywamy w środku. Jacy jesteśmy. Wszystko co robimy wpływa na doświadczanie rzeczywistości. To my
kształtujemy otaczający nas świat. Żyjąc w strachu, tworzymy mroczny świat. Zastanów się, ile razy twój nastrój wpłynął na postrzeganie świata? Właśnie!

Myśli o ludziach, sytuacjach, rzeczach wpływają na to, co „wpuszczamy” do naszego życia. Dzięki zmianie myślenia, możesz zmienić to co czujesz. Swoje postrzeganie. Życie nabierze innych barw. Porozrzucane skarpetki przestaną
doprowadzać cię do szału, a piszczące i szalejące dzieci staną się bardziej znośne. Ile razy słysząc w filmie nawet dobry żart, wypowiedziany przez aktora, którego nie lubisz – byłaś obojętna? Gdyby powiedział go ktoś inny, zapewne pokładałabyś się ze śmiechu. Rozumiesz? Nastawienie diametralnie zmienia postrzeganie świata.

• KALA – nie ma żadnych ograniczeń

Ograniczenia tworzymy sobie sami. To co postrzegamy jako ograniczenia, czego się obawiamy i nie możemy przezwyciężyć, istnieje tylko w naszym umyśle. Siła myśli ma ogromną moc. Jeśli uwierzysz, że czegoś nie możesz
zrobić, z czymś sobie nie poradzisz – tak się stanie. Choć myślimy o świecie w kategoriach separacji, to w pewnym sensie, natura nas wszystkich łączy. Chcesz coś osiągnąć? Możesz! Musisz tylko „pokonać” swój umysł. Każde
doświadczenie, przeżycie odbija się na granicach umysłu. Przyczynia do kształtowania osobowości. Poddając się, nie przekraczając granic, nie żyjesz pełnią życia. Wiele tracisz. A gdyby tak odważyć się, przełamać i zawalczyć,
chociażby o tego mężczyznę, który rozpala twoje ciało i umysł? Otwórz się, rozluźnij, prześlij zalotne spojrzenie, subtelny uśmiech. Teraz czas na jego ruch.

• MAKIA – energia podąża za uwagą

Wszędzie tam, gdzie jest przepływ energii i uwagi, powstają pomysły. To podstawowa zasada, by osiągnąć satysfakcjonujący wynik. Tam gdzie jest twoja uwaga, jest życie. Jeśli przez większość czasu skupiasz się na swoim biznesie, to właśnie on będzie obszarem życia, w którym dzieje się najwięcej. Jeśli skupiasz się przede wszystkim na życiu rodzinnym, to tam koncentruje się cała energia. Dlatego warto skoncentrować swoją uwagę na tym, co chcesz osiągnąć. A tak się stanie. Nie będziesz tkwiła w tym samym punkcie. Będziesz miała odwagę zmienić pracę, zawalczyć o lepsze życie.

• MANAWA- żyj w teraźniejszości

Eksperci od medytacji mają mniejszą aktywność mózgu w obszarach umysłu, które zajmują się planowaniem przyszłości lub rozpamiętywaniem przeszłości. Całą energię włożyli w bycie świadomym tego co dzieje się tu i teraz.
Skoncentruj się na tym co jest teraz. Na przeszłość nie masz już wpływy. Odszedł? Trudno, jego strata. Niech żałuje. A przyszłość? Jak tam twoje noworoczne postanowienia? Zapewne większość z nich zakończyła się niepowodzeniem. Odniesiesz sukces jeśli zaczniesz działać teraz, nie jutro. TERAZ daje moc.

• ALOHA- Szczęście pochodzi z miłości

Aloha – słowo to słyszał chyba każdy z nas. Ale co tak naprawdę oznacza? Istnieje wiele różnych zastosowań. To „cześć” i „do widzenia”. W starożytnej kulturze hawajskiej to przede wszystkim miłość. Jednak bez względu na to, w
jakim kontekście jest używane, ALOHA to sposób na życie, który zbliża do serca. Miłość to największe narzędzie efektywnego działania. Jest podstawą, wsparciem, siłą, motywacją. To nie tylko uczucie i coś duchowego. To potężna moc sprawcza.

• MANA- moc pochodzi z wnętrza

Mana to moc lub energia. Hawajczycy są przekonani, że MANA to jedyne źródło mocy pochodzącej ze wszechświata. To uniwersalna moc przepływająca nie tylko przez nas, ale zwierzęta, rośliny, ziemię, niebo, planety. To energia życiowa, która daje siłę i wiarę. Dzięki niej podejmujemy działania. Sprawia, że jesteś tym kim jesteś i robisz to co czujesz.

• PONO – skuteczność jest miarą prawdy

Ostatnia zasada uczy, aby dążyć do celu w najskuteczniejszy sposób. Nie ma absolutnej i obiektywnej prawdy. Prawda jest subiektywna i względna. Musi być wygodna i skuteczna. Gdy coś się nie udaje, nie idzie po twojej myśli, znajdź inną drogę, która doprowadzi do celu. Możesz też obrać zupełnie inny kierunek.