Lifestyle

Grecka kultura i klimat – musisz tego doświadczyć!

Redakcja
Redakcja
21 października 2021
 

Grecja to piękny kraj, który często staje się miejscem docelowym wakacyjnych podróży, niezależnie od pory roku. Doceniamy piękne widoki, niezwykłą architekturę, niemal idealny klimat i ciekawą kuchnię. Nie bez powodu śródziemnomorskie dania zaliczane są do najzdrowszych. Również lokalna kultura i przyjaźni mieszkańcy wpływają na to, że praktycznie każdy, kto raz odwiedził ten kraj, chce tu wrócić.

Grecja kojarzy się z idealnym wypoczynkiem, pięknymi plażami, czystą wodą, egzotyczną roślinnością, niezwykłymi aromatami i smakami. Jednak ma w sobie również pewną tajemnicę, którą staramy się odkryć, za każdym razem zwiedzając kolejne jej regiony. Duże miasta, w których nowoczesność miesza się z tradycją, lokalne zwyczaje i festiwale przyciągające turystów z całego świata, szybki rozwój i miejsca, gdzie technologia nie sięga, z pewnością ją wyróżniają.

Klimat i przyroda, której nie zobaczysz nigdzie indziej

Grecja ma długą linię brzegową i dostęp do czterech mórz – już to wystarczy, aby obudziło się w nas zaciekawienie tym krajem i tym, co może zaoferować. Jest też kolebką nauki i kultury, ale zachwyca przede wszystkim ukształtowaniem terenu. To, co wyróżnia Grecję i wpływa na jej wartość turystyczną, stanowi fakt, że duża część obszaru położona jest na ok. 2500 wysp. Otwiera to nowe możliwości i sprawia, że można zobaczyć, jak wygląda prawdziwe wyspiarskie życie, wraz z jego blaskami i cieniami. Koniecznie należy odwiedzić Rodos i Korfu, które przyciągają łagodnym i wilgotnym klimatem, wprost idealnym na wakacyjne wyjazdy i sprzyjającym egzotycznej roślinności: przepięknym orchideom, niezwykłym gatunkom krokusa czy dzikiej mięty. Szukając atrakcyjnych połączeń z wyspami, warto odwiedzić serwis FRU.PL, gdzie na stronie https://www.fru.pl/tanie-loty/do-Grecja-GR/ dostępne są najciekawsze promocje przelotów do największych miast kraju.

Zabytki, które wpływają na rozpoznawalność regionu

W Grecji dostępne dla turystów są również miejsca będące świadkami narodzenia filozofii, ważnych teorii naukowych czy najważniejszych dzieł artystycznych. Jeśli chcemy poznać najważniejsze dokonania i symbole kultury antycznej, zwiedzanie powinniśmy rozpocząć od Aten, stolicy kraju. Na własne oczy trzeba zobaczyć Akropol: Partenon, Propyleje czy świątynię Nike, teatr Dionizosa czy Forum Rzymskie. Miasto zadbało o właściwą ekspozycję licznych zabytków poprzez stworzenie pięknych tras spacerowych wzdłuż najważniejszych budowli. Miłośnicy historii docenią też bogate wystawy ponad 80 muzeów, przybliżające historię i rozwój kraju. W Salonikach warto udać się na spacer wokół Białej Wieży, ważnego symbolu miasta, na której szczycie znajduje się taras widokowy – możemy podziwiać z niego niezwykłą panoramę. Liczne obwarowania, bazyliki i świątynie sąsiadują z kościołami, podziemnymi katakumbami czy meczetami. Mieszanka kultur sprawia, że udając się w różne regiony kraju, można poczuć na własnej skórze energię zmian, rozwoju i łatwo zrozumieć, dlaczego Grecja wybierana była na dom przez myślicieli i filozofów.


Lifestyle

Czy zazdrość o partnera może być objawem choroby?

Redakcja
Redakcja
21 października 2021
 

Delikatna zazdrość pojawia się w wielu związkach – to nic strasznego. Jednak gdy staje się ona obsesyjna i przybiera wręcz postać obłędu, może być sygnałem choroby. Ciągłe próby kontrolowania partnera oraz notoryczne oskarżenia o zdradę to objawy typowe dla Zespołu Otella. Skąd bierze się syndrom chorobliwej zazdrości? Kiedy warto pomyśleć o profesjonalnej terapii psychologicznej? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!

Zespół Otella – choroba zazdrości?

W większości przypadków zazdrość to całkiem niezły impuls do rozwoju osobistego i zmiany nawyków myślowych. Niekiedy jednak staje się ona chorobą wymagającą terapii. Podobnie jak tytułowy bohater szekspirowskiej tragedii, pacjent z Zespołem Otella stale podejrzewa partnerkę o zdradę. Człowieka dotkniętego tym zaburzeniem bardzo trudno jest przekonać o tym, że jest inaczej, niż myśli. W skrajnych sytuacjach nieleczony obłęd zazdrości może skończyć się nawet tak jak w sztuce Szekspira – tragicznie. Chorobliwie zazdrosny o Desdemonę Otello zabija w końcu rzekomo niewierną małżonkę, po czym sam popełnia samobójstwo.

Jak więc rozpoznać zaburzenie, a także jak je leczyć? Sprawdź!

Czym objawia się Zespół Otella?

Mężczyzna dotknięty Zespołem Otella jest silnie przekonany o tym, że partnerka go zdradza, chociaż nie ma ku temu żadnych racjonalnych podstaw. Mimo to we wszystkim doszukuje się dowodów jej niewierności. Regularnie przeszukuje jej rzeczy osobiste, a nawet podejmuje własne śledztwa – instaluje w domu podsłuchy czy też wynajmuje detektywów. Co istotne, w oczach mężczyzny cierpiącego na obłęd zazdrości domniemanym kochankiem może być dosłownie każdy. W konsekwencji potrafi być on agresywny wobec zupełnie obcych mu ludzi. Często też snuje teorie spiskowe, podejrzewając inne osoby o ukrywanie przed nim prawdy.

Kto jest najbardziej podatny na to zaburzenie?

Syndrom Otella dotyka głównie mężczyzn z chorobą alkoholową, kobiety chorują znacznie rzadziej. Przypuszcza się, że u źródła obłędu leży nieprawidłowe funkcjonowanie pewnych struktur mózgu, jednak podłoże choroby nie jest dokładnie poznane.

Przyczynami mogą być m.in.:

  • urazy głowy,
  • przebyte zabiegi,
  • zatrucia neurotoksynami,
  • uzależnienie od substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu.

Za jedną z głównych przyczyn uznaje się właśnie chorobę alkoholową. Oczywiście nie u każdego pijącego mężczyzny wykształci się Zespół Otella. Zdaniem części psychologów obłęd zazdrości może mieć głębsze podłoże, np. być wynikiem podświadomego lęku przed porzuceniem.

Konsekwencje chorobliwej zazdrości

Nieleczony Zespół Otella z czasem nasila się oraz bywa bardzo groźny w skutkach. W przebiegu choroby często pojawiają się niebezpieczne dla otoczenia zachowania agresywne. W skrajnych przypadkach takie incydenty mogą nawet skończyć się tragicznie. Dlatego też w razie zaobserwowania u osoby z najbliższego otoczenia niepokojących objawów, nie warto ich bagatelizować. Konieczna jest wtedy dokładna diagnostyka, a następnie odpowiednio dobrana terapia.

Jak zdiagnozować Zespół Otella?

Podstawą rozpoznania alkoholowego obłędu zazdrości jest szczegółowy wywiad lekarski. Lekarz pyta pacjenta m.in. o przeszłe doświadczenia życiowe, środowisko, w jakim dorastał, a także o to, czy przyjmuje on substancje psychoaktywne. Często zaleca się też dodatkową diagnostykę neurologiczną. Wprawdzie Zespół Otella najczęściej pojawia się u osób uzależnionych od alkoholu, ale w medycynie nic nie jest regułą. Niekiedy równolegle mogą występować też inne przyczyny.

Jak leczyć kogoś, kto cierpi na obłęd zazdrości?

Jeśli do obłędu doprowadziła choroba alkoholowa, pierwszym krokiem jest terapia odwykowa w ośrodku leczenia uzależnień. Jednak samo odstawienie alkoholu to za mało, aby pozbyć się urojeń. Pacjentom z Zespołem Otella proponuje się więc psychoterapię – najczęściej terapię psychodynamiczną lub poznawczo-behawioralną. W uzasadnionych przypadkach włącza się również farmakoterapię. Niekiedy wskazane jest szpitalne leczenie psychiatryczne. Alkoholowy obłęd zazdrości leczy się trudno. Często okresy częściowej remisji przeplatają się ze stanami zaostrzenia objawów. W związku z tym niektórzy pacjenci muszą korzystać z terapii nawet do końca życia.

Interesujesz się psychologią i rozwojem osobistym?

Zagadki umysłu fascynują badaczy od dawna. Ciebie również? Więcej inspirujących artykułów na temat rozwoju osobistego, psychologii, uzależnień oraz zdrowego stylu życia znajdziesz na portalu Zdrowie i Życie – sprawdź!


Lifestyle

Dzieciaki kochają Hot Wheels Unleashed!

Redakcja
Redakcja
21 października 2021

30.09.2021r w eSpot w Elektrowni Powiśle w Warszawie odbył się event premierowy gry Hot Wheels Unleashed! Podczas wydarzenia razem z nami bawili się popularni twórcy treści internetowych, redaktorzy różnorakich portali, nasi partnerzy medialni, przyjaciele i co najważniejsze – DZIECIAKI! Każdy gość miał możliwość poznać nasz nowy tytuł, spróbować swoich sił w budowaniu torów w grze jak i na żywo, sprawdzić kto najszybciej pokona wybrany tor. Wszystkim towarzyszył dobry humor, pyszne kanapki i zdrowe napoje. Każdy z uczestników dostał upominek w postaci samochodziku lub koszulki Hot Wheels. Zawodnicy z najlepszymi wynikami otrzymali nagrody specjalne – zestawy Hot Wheels.

O grze HOT WHEELS UNLEASHED

Na start gra zawiera 66 pojazdów, w tym najbardziej znane, oryginalne projekty z całej 53-letniej historii Hot Wheels, jak Boneshaker™, Rodger Dodger™ i Twin Mill™, ikony popkultury jak Batmobil of DC™, Party Wagon Wojowniczych Żółwi Ninja, Snoopy z Fistaszków, Wehikuł Czasu z należącego do Universal Pictures i Amblin Entertainment Powrotu do Przyszłości, K.I.T.T. z serialu telewizyjnego NBC Knight Rider i samochody rzeczywistych producentów, takich jak Audi, Ford, Honda i wielu innych.

Każdy pojazd ma specjalne atrybuty i poziom unikalności, które gracz może ulepszyć. Oryginalne projekty Hot Wheels i rzeczywistych producentów można także personalizować za pomocą edytora malowania, gracze mogą tam też podzielić się swoimi projektami z resztą świata, lub pobrać dzieła innych.

Hot Wheels Unleashed™ zawiera sześć różnych środowisk, każde z własnymi możliwościami i stylem: garażu, wieżowcu, szkole, skateparku, osobnym pokoju (zaprojektowanym specjalnie po to, aby pokazać wolność w budowie torów) i w piwnicy, specjalnej przestrzeni, w której możesz przearanżować meble i akcesoria dzięki setkom opcji dostosowywania.

Edytor torów to unikalna opcja, której użyli sami projektanci Milestone podczas tworzenia tras w grze, a graczom pozwala ona na stworzenie mnóstwa wariacji torów dzięki różnym elementom. Na premierę gry dostępne jest ponad 20 elementów, takich jak T-Rex Escape, Spider Ambush i Hungry Cobra. Edytor torów daje również graczom możliwość dzielenia się swoimi dziełami w grze lub pobierania tego, co przez inni gracze.

Informacje o grze

  • Tytuł: Hot Wheels Unleashed, Developer: Milestone, Platforma: PS4, PS5, XO, XSX, NSW, PC Premiera: 30.09.2021, PEGI: 3,
  • Wersja językowa: PL napisy,
  • WWW: hotwheelsunleashed.com/pl

O firmie Koch Media

Koch Media Group to globalny developer, wydawca i dystrybutor gier wideo, gier VR, sprzętu do grania oraz gadżetów.

Działalność wydawnicza, marketing oraz dystrybucja grupy obejmują Europę, Amerykę, Australię i Azję. Koch Media ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży mediów cyfrowych i jest wiodącym światowym partnerem wydawniczym. Strategią Koch Media Group jest posiadanie wielu marek wydawniczych, takich jak Prime Matter, Deep Silver, Milestone, Vertigo Games i Ravenscourt, które publikują gry na konsole, PC i VR we wszystkich kanałach sprzedaży fizycznej oraz cyfrowej.

Dodatkowo, jako globalny partner wydawniczy, Koch Media nawiązał długoterminową międzynarodową współpracę z licznymi wydawcami gier, takimi jak Activision Blizzard, Bethesda, Capcom, CI Games, Giants Software, Kalypso, Koei Tecmo, Konami, Paradox, Sega, SNK, Square Enix, Techland, Tripwire, Warner Bros i wieloma innymi. Główna siedziba firmy mieści się w Höfen w Austrii, a siedziba wydawnicza w Monachium w Niemczech. Poza nimi Koch Media ma też lokalne jednostki wydawnicze w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Polsce, Australii, Stanach Zjednoczonych, a także Japonii i Hongkongu.

Do Koch Media Group należy dziesięć studiów tworzących gry: Deep Silver Volition (Champaign w USA), Deep Silver Dambuster Studios (Nottingham w Wielkiej Brytanii), Deep Silver Fishlabs (Hamburg w Niemczech), Warhorse Studios (Praga w Czechach), Milestone (Mediolan we Włoszech), Voxler (Paryż we Francji), Flying Wild Hog (Warszawa, Rzeszów i Kraków w Polsce), Free Radical Design (Nottingham w Wielkiej Brytanii), Vertigo Games (Rotterdam w Holandii) oraz DigixArt (Montpellier we Francji). Ponadto Koch Media Group współpracuje z wieloma niezależnymi studiami na całym świecie.

Częścią Koch Media Group jest również Koch Films, niezależny europejski dystrybutor filmów prowadzący działalność głównie w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Włoszech jako dystrybutor filmów oraz seriali kinowych i telewizyjnych, zarówno online jak i fizycznie. Do Koch Media Group należy także Gaya Entertainment, wiodący sprzedawca gadżetów kolekcjonerskich z gier wideo, z siedzibą w Monachium w Niemczech oraz Quality Assurance Facility w Ołomuńcu w Czechach.

Koch Media jest spółką należącą do Grupy Embracer.


Zobacz także

„Mądra dziewczynka pilnuje swojego drinka”. Bo pewnie tylko głupia da się zgwałcić!

7 przyzwyczajeń, które niszczą paznokcie bardziej, niż podejrzewasz

Zrozumcie, że są ludzie, którzy czują i wiedzą więcej. Znajoma stawia tarota i mówi – to nie czary, to podświadomość