Go to content

Masz gęsią skórkę słuchając muzyki? Naukowcy badają, co to oznacza

Fot. iStock/eclipse_images

Jaka jest twoja ulubiona piosenka? Taka, która cię wzrusza od lat? I czy masz gęsią skórkę, kiedy jej słuchasz? Co najlepsze, okazuje się, że nie wszyscy ludzie mają dreszcze słuchając muzyki, choć kiedyś wydawało mi się to powszechne: podoba ci się muzyka, masz gęsią skórkę, przynajmniej u mnie jest taka zależność. 

Matthew Sachs, student z Harvardu, przebadał osoby, które odczuwają dreszcze podczas słuchania muzyki, aby zobaczyć, jak ta reakcja została wywołana. Badanie nie było duże, bo objęło raptem 20 studentów, z których połowa nie reagowała gęsią skórką na muzykę. Wszystkim wykonano skan mózgu. Okazało się, że ci, którzy emocjonalnie reagowali na muzykę mają inną strukturę mózgu niż pozostali.

Badania wykazały, że studenci z gęsią skórką mają większą objętość włókien, które łączą w mózgu obszar odpowiedzialny za słuch z tym przetwarzającym emocje, dzięki czemu te dwa obszary mogą się lepiej komunikować. Oznacza to, że jeśli czujesz dreszcze pod wpływem muzyki, masz większe szanse odczuwania silniejszych i bardziej intensywnych emocji w ogóle w swoim życiu.

Chociaż przebadano niewiele osób, wyniki okazały się na tyle interesujące, że Sachs prowadzi dalsze badania analizując aktywność mózgu podczas słuchania utworów, które rejestrują określone reakcje. Sachs ma nadzieję dowiedzieć się, które z reakcji neurologicznych można wykorzystać w leczeniu zaburzeń psychicznych.


źródło: neuroscienenews.com