Go to content

„Uciekając, zabrałam tylko to, co dla mnie najważniejsze: chwyciłam za ręce moje dzieci…” 

Tak zaczyna się historia pani Natalii i wielu kobiet, które w obliczu realnego zagrożenia śmiercią musiały opuścić swój dom. Co wtedy czuły? O czym myślały? Możemy tylko przypuszczać, że ich postrzeganie świata w kilka sekund  musiało się przewartościować do niezbędnego zakresu. Żadnych planów na pojutrze, żadnych planów na jutro.  Wszystko działo się
„teraz” .

Wielkanocna Refleksja

Przypominamy tę historię w czasie, gdy wielu z nas zasiada z rodziną do świątecznego stołu, ciesząc się obecnością bliskich. W czasie, gdy wraz z budzącym się życiem przyrody snujemy plany na przyszłość. Wydaje nam się to takie oczywiste: dotąd tak było, jest i będzie.

Historia pani Natalii i wielu innych, którzy zostali skonfrontowani z czymś tak okrutnym jak wojna, pokazuje nam jednak, jak zmienne i kruche jest życie. Jak wielu ludzi w jednej chwili straciło to, co najważniejsze: poczucie bezpieczeństwa, dom, a czasem nawet życie. Nie zapominajmy o nich.

 „Po tym wszystkim, co przeszliśmy, nie mogliśmy uwierzyć, że możemy spokojnie zasnąć i spać do rana. Byliśmy otoczeni zrozumieniem i troską. Tak wielu wspaniałych ludzi pomogło nam zapomnieć o wszystkich okropnościach. Dziękuję naszej nowej rodzinie Habitatowej za tyle uwagi i troski” – podkreśla pani Natalia.

Wielu z nas pomagało i nadal pomaga: indywidualnie, od razu, z pełnym sercem i zaangażowaniem. Organizacje i firmy starają się raczej budować kompleksowe projekty wspierające szersze grono odbiorców.

Razem urządzamy lepszy świat

Tego typu projekt pod nazwą „Razem budujemy lepszy świat” powstał we współpracy fundacji Habitat for Humanity Poland i IKEA Retail. To właśnie dzięki niemu wiele rodzin, a przede wszystkim kobiety i dzieci, otrzymały swoją  szansę na bezpieczne życie w Polsce.

„Dzięki temu projektowi dzieci mają drugą szansę na beztroskie dzieciństwo. Oprócz tego, że zapewniamy im bezpieczne miejsce do życia, pomagamy im się zintegrować z polskimi kolegami i koleżankami zapewniając lekcje języka polskiego i dofinansowując ferie”. – podkreśla Marlena Zacharek, koordynatorka projektu z Fundacji Habitat for Humanity Poland.

„To, że moje dziecko może wyjechać z innymi dziećmi na ferie jest wspaniałe. Znowu może być po
prostu dzieckiem” – podkreśla jedna z uczestniczek.

W stronę domu – bezpiecznego miejsca

Fundacja Habitat for Humanity Poland od 30 lat zajmuje się wsparciem osób borykających się z problemami mieszkaniowymi.
„Zdecydowaliśmy się na współpracę z Habitat Poland ponieważ dom daje bezpieczeństwo, które jest fundamentem wszystkiego i dlatego zapewnienie schronienia jest tak kluczowe.” – dodaje Judyta Rozmus, Liderka Projektu Wsparcia Osób z Doświadczeniem Uchodźczym w IKEA Retail.

W ramach realizowanego wspólnie z IKEA projektu „Razem urządzamy lepszy świat” Fundacja Habitat for Humanity Poland pomogła ponad 3000 osób.