Kuchnia Lifestyle

Dzika róża – ozdabia ogrody, jest pyszna i chroni zdrowie. Brioszka z konfiturą z owoców dzikiej róży [PRZEPIS]

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
1 września 2017
Fot. iStock
 

Najczęściej spotykamy ją w parkach i w prywatnych ogrodach i nie powinniśmy przechodzić obok niej obojętnie. Dzika róża bowiem nie tylko jest piękna, ale również posiada bardzo dużo właściwości zdrowotnych. Z zebranych owoców możemy przygotować na przykład syrop, który idealnie sprawdzi się jako lek na przeziębienie. 

Róże w kuchni

– Niezależnie od rodzaju, owoce dzikiej róży mają delikatny smak – mówi Ewa Wagner, redaktor naczelna miesięcznika „Kuchnia”. – Najczęściej z róży robi się syrop oraz przecier, który możemy wykorzystać do napełniania babeczek, tart i do smarowania naleśników– dodaje.

Owoce dzikiej róży zbiera się od końca sierpnia aż do pierwszych przymrozków. Krzewy sadzone są w parkach jako roślina ozdobna, ale znajdziemy je również na skrajach lasów. Zbierać należy dojrzałe owoce, które przed spożyciem trzeba oczyścić z nasion i przylegających do nich włosków, ponieważ podrażniają przewód pokarmowy. Wystarczy przetrzeć ugotowane owoce przez gęste sito. Tak przygotowaną masę można wykorzystać do przygotowania konfitury i syropu.

Fot. iStock /CasarsaGuru

Fot. iStock /CasarsaGuru

Witaminowy bonus

Właściwości zdrowotne dzikiej róży znali już mieszkańcy starożytnego Rzymu, a dziś wykorzystywane są w medycynie ludowej i zielarstwie. Dzika róża zawiera od 30 do 40 razy więcej witaminy C niż cytrusy, więc spożywanie jej przetworów świetnie wzmacnia odporność. Dzika róża jest też bogata w antyoksydanty, które chronią komórki ciała przed przedwczesnym starzeniem się.

Magazyn „Kuchnia” poleca brioszkę z konfiturą z owoców dzikiej róży.

Fot. iStock / letterberry

Fot. iStock / letterberry

Składniki na ciasto

250 g mąki pszennej, 2 jajka i 1 żółtko, 30 g cukru, 15 g świeżych drożdży (lub 1/2 torebki suszonych), szczypta soli, 200 g masła;  konfitura z owoców dzikiej róży, na którą przepis znajdziesz we wrześniowym wydaniu magazynu „Kuchnia”.

Sposób przygotowania

Zagniatamy wszystkie składniki – bez żółtka i masła. W ciasto wciskamy kawałki miękkiego masła, zagniatamy, dodajemy żółtko, znów zagniatamy i odstawiamy na 3 godziny do wyrośnięcia. Następnie zagniatamy jeszcze raz, przykrywamy, wstawiamy na noc do lodówki, aby dojrzało. Następnego dnia z ciasta lepimy wałek, wkładamy do natłuszczonej keksówki, przykrywamy ciepłą, wilgotną ściereczką i odstawiamy na 2 godziny, by podwoił objętość. Wkładamy do piekarnika, nagrzanego do 160 st. C i pieczemy 45 minut. Upieczoną brioszkę podajemy z dżemem z dzikiej róży.


 

Źródło: infowire


Kuchnia Lifestyle

Jak najlepiej wykorzystać polskie grzyby? Dania z polskich grzybów

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
1 września 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Zbieranie grzybów to polski sport narodowy. Dosłownie! Co roku podczas „Święta Grzybów” w Węglińcu odbywają się nieoficjalne mistrzostwa Europy w zbieraniu grzybów. Polacy najbardziej lubią maślaki, borowiki, gąski i podgrzybki.

grzyby

Fot. iStock

– W tym roku mamy wysyp grzybów i będziemy się nimi cieszyć do późnej jesieni – mówi Ewa Wagner, redaktor naczelna miesięcznika „Kuchnia”. – Serdecznie namawiam Was na grzybobranie, a potem na  skorzystanie z naszych nowych przepisów na grzybowe przysmaki: wątróbki z borowikami, selerowo-grzybowy krem i placek z kurczakiem i podgrzybkami – dodaje.

Jak najlepiej wykorzystać polskie grzyby?

Maślaki to grzyby niezwykle aromatyczne. Mają lepką skórkę, którą trzeba usunąć podczas oczyszczania – może być kwaśna i gorzka, a w dodatku jest bardzo ciężkostrawna. Maślaki świetnie nadają się do przygotowania risotto.

Borowiki to grzyby szlachetne. Wykorzystywane są w kuchniach na całym świecie. W Polsce najczęściej dodajemy je do potraw bożonarodzeniowych, ale ze świeżych grzybów przyrządzamy przede wszystkim krem borowikowy.

Podgrzybki to najpopularniejsze grzyby leśne. Mają mniejsze wymagania niż borowiki, dlatego łatwiej znaleźć je w lesie. Są nieco mniej szlachetne, ale równie aromatyczne co borowiki. Najlepiej pasują do dań obiadowych z mięsem.

Gąski i kurki królują podczas śniadań. Bardzo często wykorzystujemy je do jajecznicy, ale ich smak doskonale pasuje też do serów – zwłaszcza pleśniowych, jak np. camembert. Podduszone w słodkiej śmietanie stworzą sos idealny do mięs.

grzyby

Fot. istock


 

Wrzesień w „Kuchni”

We wrześniowym numerze magazynu „Kuchnia”, dostępnym w kioskach od 22 sierpnia br., znajdziesz przepisy na potrawy z grzybami oraz wszystko o przecierze pomidorowym wraz z pięcioma przepisami na świetne dania z jego wykorzystaniem.  A ponadto:

  • jedziemy na Węgry i wracamy z papryką, winem i kandyzowanymi owocami,
  • zwiedzamy Tbilisi w 48 godzin i podpowiadamy, gdzie zjeść, gdzie spać i co zobaczyć,
  • sprawdzamy, czym różni się kiszenie od kwaszenia.

W najnowszym numerze magazynu znajdziesz także kontynuację konkursu „Gotuj z Kuchnią”, w którym co miesiąc można wygrać artykuły gospodarstwa domowego SMEG, a po 12 miesiącach powalczyć o atrakcyjną nagrodę główną – wielofunkcyjny robot kuchenny SMEG.

Magazyn „Kuchnia” zaprasza również na warsztaty kuchni włoskiej, które poprowadzi Marco Ghia – ekspert kuchni włoskiej, który pracował w najlepszych restauracjach na świecie. Już 30 września br. w Akademii Kulinarnej Whirpool pokaże, jak przygotować włoskie dania z gruszkami: risottoquichebrioche i carpaccio. Szczegóły na stronie akademiakulinarnawhirlpool.pl/warsztaty


źródło: infowire


Kuchnia Lifestyle

WWF zaprasza dzieci do grona „Przyjaciół Pandy”! Rusza program edukacji przyrodniczej

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
1 września 2017
Fot. Materiały prasowe

Edukacja jest kluczem do poznawania i zrozumienia otaczającego nas świata oraz wzbudzenia dla niego szacunku wśród najmłodszych. „Przyjaciele Pandy” to program edukacyjny stworzony przez Fundację WWF Polska uczący dzieci szacunku do przyrody i wspierający uczniów w odkrywaniu jej tajemnic. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Program edukacyjny „Przyjaciele Pandy” został stworzony z myślą o uczniach szkół podstawowych z klas l-lll oraz nauczycielach, którzy chcą w ciekawy sposób przekazywać wiedzę o świecie. Połączenie treści przyrodniczych, polonistycznych, matematycznych oraz  informatycznych z edukacją plastyczną i zabawami wspierającymi aktywność ruchową dziecka umożliwia zaplanowanie atrakcyjnych i angażujących zajęć dla najmłodszych. Program otwiera nieograniczone możliwości prowadzenia ciekawych zajęć, proponując aktywizujące działania edukacyjne i dostarczając zestawy nietuzinkowych pomocy dydaktycznych.

Poprzez program edukacji przyrodniczej chcemy inspirować i zachęcać najmłodszych do dokonywania właściwych wyborów i dbania o lepszą przyszłość naszej planety – mówi Irka Jazukiewicz, koordynatorka programu edukacji przyrodniczej „Przyjaciele Pandy” w Fundacji WWF Polska – Wierzymy, że przygoda z „Przyjaciółmi Pandy” zmobilizuje dzieci  do zaspokajania swojej ciekawości i samodzielnego doświadczania świata przyrody, co łączy się z naturalną  potrzebą jego ochrony.”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 Program „Przyjaciele Pandy” na rok szkolny 2017/18 jest dostępny w trzech blokach: LasWoda oraz Ja i Środowisko. Każdy z nich zawiera wyjątkowe treści, tematycznie zbliżone do omawianego obszaru. Przykładowo, po zrealizowaniu bloku Las dzieci bez problemu będą mogły wskazać cechy charakterystyczne 12 gatunków ptaków występujących w Polsce. Poza tym, na przykładzie liści, nauczą się dodawania czy mnożenia. Z bloku Woda uczniowie dowiedzą się m. in. jakie zwierzęta żyją w Bałtyku i polskich rzekach oraz jakie znaczenie w życiu człowieka, roślin i zwierząt ma powietrze i woda. Blok Ja i Środowisko jest najbardziej obszerny tematycznie. Dzieci poznają dzięki niemu jak funkcjonuje organizm człowieka i jak prawidłowo o niego zadbać. Przy okazji zajęć o wytwarzaniu odpadów, zaczynają podejmować własne działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku, jednocześnie rozumiejąc ich sens.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 Przystępując do programu nauczyciele otrzymują dostęp do platformy internetowej Nauka to Zabawa (zawierającej wciągające quizy) oraz materiały drukowane w postaci książki z instrukcjami dla nauczyciela i atrakcyjnymi kartami pracy. W pakiecie znajduje się również efektowny plakat z zestawem wielorazowych naklejek, cieszący się dużym zainteresowaniem uczniów.

 „Możliwość korzystania przez ucznia z platformy internetowej jest szczególnym atutem programu „Przyjaciele Pandy”. Zachęca ona dzieci do samodzielnego poszukiwania wiedzy oraz zgłębiania zagadnień przyrodniczych. Chcemy, aby dzięki dostępnym technologiom, najmłodsi zafascynowali się różnorodnością przyrody i nauczyli się jej doświadczać również poprzez zabawę.” – dodaje Irka Jazukiewicz.

100% nauczycieli testujących oceniło program „Przyjaciele Pandy” pozytywnie

Ich zdaniem, uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zaproponowane zadania, ostatecznie oceniając program na piątkę. Program edukacji przyrodniczej „Przyjaciele Pandy” jest zgodny z aktualnie obowiązującą podstawą programową z edukacji przyrodniczej dla klas
I-III szkół podstawowych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jak przystąpić do programu? 

Wystarczy wejść na stronę edukacja.wwf.pl, zarejestrować się poprzez wypełnienie formularza wybierając 1 z 3 dostępnych bloków i przekazać jednorazową darowiznę w wysokości 200 zł na rzecz całorocznego programu „Przyjaciele Pandy”. W ciągu kilku dni roboczych Fundacja WWF Polska prześle kurierem materiały drukowane, natomiast drogą mailową zostanie przekazany dostęp do wybranego bloku na platformie internetowej. Program jest znakomitą propozycją edukacyjną na rok szkolny 2017/2018, ale ponieważ dostęp do platformy jest uruchamiany na okres 12 miesięcy, do “Przyjaciół Pandy” można dołączyć w każdej chwili.

Program jest finansowany ze środków Fundacji. Wpłacona darowizna służy pokryciu kosztów produkcji, druku oraz dostarczenia materiałów edukacyjnych, które WWF udostępnia w podziękowaniu za darowiznę. Każda kwota darowizny wpłacona ponad kwotę bazową, zostanie przeznaczona na działalność statutową Fundacji, czyli ochronę przyrody i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt w Polsce i na świecie. Uczniowie, nauczyciele i dyrekcje szkół biorących udział w programie “Przyjaciele Pandy” otrzymają także specjalne dyplomy z podziękowaniem.

Przed zarejestrowaniem się w programie nauczyciele mają możliwość zapoznania się z nim po odwiedzeniu zakładki “Przetestuj program”. Znajdą tam różnorodne materiały, między innymi quizy na platformie online, materiały interaktywne, materiały drukowane, karty pracy i instrukcje dla nauczyciela, jak korzystać z materiałów WWF przy realizacji lekcji o tematyce przyrodniczej.

Gorąco zachęcamy szkoły do przyłączenia się do programu, a dzieci z klas I-III zapraszamy do grona Przyjaciół Pandy! Więcej informacji na edukacja.wwf.pl


 

Źródło: infowire


Zobacz także

5 rzeczy, przez które czujesz się zmęczona po przebudzeniu

Rzygam dyskusją czy ludzie mogą być grubi, nie wasz interes!

Różowa czapeczka

Różowa czapeczka i czarne parasolki. Dla wszystkich dziewczyn (starszych i młodszych), które idą do przodu