Go to content

„Dziękuję, że po cichu wybaczyłaś mi tę moją obojętność, zaciśnięte pięści. Że kochałaś kogoś kto traktował Cię jak wroga”. Akcja „Dziękuję Ci Mamo”

Fot. iStock / Izabelite

Droga mamo,

Dziś pierwszy raz w życiu napiszę Ci list. Słodko-gorzki, ale proszę, nie zrażaj się. Nie usuwaj go czytając do połowy. Pamiętaj, że Cię kocham.

Na początku chciałabym Ci podziękować za Twój trudny charakter. Trudny i egoistyczny.

Za każde nie bo nie, za ciągłe wyrzuty. Niezbyt beztroskie dzieciństwo. Kary za niedokładne odkurzenie, zamiast „dziękuję” za samą chęć pomocy. Za to ciągłe zarzucanie mi kłamstwa, mimo mojej nieustającej szczerości. Za to, że kiedy nauczycielka w liceum zadzwoniła do Ciebie mówiąc, że jestem agresywna, nieposłuszna i nie mam do niej szacunku, dałaś mi szlaban na wychodzenie z domu. Że wtedy nie zapytałaś. Że „koniec dyskusji” a nie „opowiedz mi co się stało”. Że nie dałaś mi szansy wytłumaczyć, że nie godziłam się na ironiczne komentarze pedagożki w kierunku dziewczyny z biedniejszej rodziny. Że lekcja na temat składów chemicznych nie może być pretekstem do aluzji na temat własnoręcznych wyrobów mydła „jeśli kogoś ewidentnie nie stać”. Dziękuję, że nie miałaś szansy być ze mnie dumna.

Z tego i z innych powodów. Wygranych olimpiad matematycznych, świadectw z czerwonym paskiem.

Że piątka nie była powodem do pochwał, natomiast trójka była argumentem dla najsurowszych kar. Za to, że wiem, bo poczułam, że strach i skórzany pasek to nie jest sposób rozwiązywania problemów.

Dziękuje, że każdy mój chłopak był nietakiładny, nietakimądry, nietakifajnyjakchłopakcórkisąsiadki, że do każdej mojej koleżanki było mi daleko. Za brzydka, za gruba, za głupia, za bardzo nie taka jak każda inna.

Za mało pomagałam. Kiedy myłam wielką PRL-owską meblościankę, Ty stałaś nade mną i informowałaś mnie, że córka pani Irenki, to okno umyła, a ta z pierwszej klatki to SAMA ogień w domu robi. Kiedy ja jedynie codzienne porządki w domu, opieka nad siostrami kiedy byłaś w pracy, spacery z psem, ścielenie łóżek, a to wszystko właściwie „na odwal”, jak się okazywało. I jak mam tak robić to lepiej wcale, choć z drugiej strony, spróbuj tylko nie pomóc matce, która CI tyle w życiu dała. Za bycie drugą (pierwszą) matką dla moich sióstr.

Dziękuję za kompetencje do możliwości napisania pracy doktorskiej „argumentum ad porodum, czyli wpływ 30-godzinnego porodu na niewdzięczny charakter dziecka”.

Za brak oparcia, czułości, za nieprzytulanie, podejrzliwość, moje kompleksy, brak pochwał i rozmów.

Za rozdzierające poczucie zdrady, kiedy stawałaś naprzeciw mnie.

W tym momencie, po kilkunastu/kilkudziesięciu latach dziękuję za to, że wciąż mnie kochasz. Za poczucie, że jeśli coś by mi groziło, to wskoczysz za mną w ogień i dziękuję za to, że to wiem.

Że raz lepiej, a raz gorzej radziłaś sobie z rolą matki, będąc kobietą niekochaną, a potem zdradzoną. Zdradzoną w sposób okrutny i podły.

I zawsze samą, bez żadnego oparcia, choć coraz śmielej krytykowaną przez otoczenie.

Dziękuję, że nie zostawiłaś mnie, mimo że nie dawałam Ci szansy, nie widziałam nic. Nie miałam cierpliwości, na atak odpowiadałam atakiem, nie próbowałam rozmawiać, nie miałam cierpliwości.

Ani przez sekundę nie pomyślałam jak Ci ciężko, że to wszystko co między nami to tylko smutny skutek Twojego smutnego życia. Dziękuję, że po cichu wybaczyłaś mi tę moją obojętność, zaciśnięte pięści.

Że kochałaś kogoś kto traktował Cię jak wroga.

I nigdy nie pomógł, do dziś nawet nie zaproponował pomocy lekarza. A byłam jedyną osobą, która mogła to zrobić.

Dziękuję, że nie rzuciłaś tego w cholerę, jak wiele razy groziłaś. Dziękuję, że nadal jesteś. Taka trudna.

Dziękuję, że dziś widzę trochę więcej, że dzięki temu nie jestem tak surowa w ocenie, mam więcej zrozumienia i cierpliwości. Dziękuje, że nauczyłaś mnie być choć trochę lepszym człowiekiem.

Na koniec powiem, że tylko dzięki Tobie związałam się z moim mężem. 4 lata temu naprawdę trudnym człowiekiem. Uczyniłaś mnie lepszą.

Magda Michalska


Akcja „Dziękuję Ci, Mamo”

Trwa  nasza akcja: „Dziękuję Ci, Mamo”, w której zachęcać was będziemy do przesyłania nam listów, które chciałybyście wysłać swojej mamie. My opublikujemy najpiękniejsze  z nich oraz nagrodzimy te najlepsze!

Zadanie konkursowe: jeśli chcesz wziąć udział w akcji „Dziękuję Ci, Mamo”, prześlij do nas swój list, napisz o tym, za co jesteś wdzięczna swojej mamie, za co chcesz jej podziękować. Na wasze prace czekamy pod adresem: kontakt@ohme.pl. Najciekawsze z nich opublikujemy i nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Akcja potrwa od 19 maja do 31 maja. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 07 czerwca 2017 roku na stronie www.ohme.pl

Nagrody:

5 x Remington Prostownica Air Plates S7412

Remington

Prostownica Air Plates posiada unikalny system podwieszanych płytek, zapewniający ich maksymalne przyleganie podczas kontaktu z włosami. Technologia Cool Touch sprawia, że nienagrzewająca się obudowa daje większą kontrolę i lepsze rezultaty. Zawierające 10 razy więcej powłoki ceramicznej* płytki Black Titanium Ceramic gładko suną po włosach, zapewniając im jedwabistą gładkość na długi czas.

S7412_-_AirPlates_Straightener

5 x Niezbędnik marzeń sennych

LOGO JANPOL 10 cm_szer

Codzienne układanie się do snu wydaje się być rutynową czynnością. Ale może właśnie dlatego ciągle jesteś niewyspana? Spróbuj tej chwili dodać odrobinę przyjemnego ceremoniału. „Niezbędnik marzeń sennych” to zestaw, który uprzyjemni wieczorne układanie się do snu. Znajdziesz w nim m.in. poradnik „Twoje uśmiechnięte poranki”, inspirujące magnesy na każdy dzień tygodnia, świecę zapachową i… Przekonaj się sama 🙂

nagroda_niezbednik marzen sennych

5 x zestaw kosmetyków marki Lirene

LireneKażdy z zestawów składa się z: Lirene C+ DPRO Vitamin Energy (krem na dzień, żel pod prysznic i serum) wchodzących w skład  nowoczesnej linii kosmetyków stworzonej przez Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene z myślą o potrzebach kobiecej skóry po 30. roku życia. Dzięki potrójnemu kompleksowi witamin C + DPRO + E, działa odmładzająco i wzmacniająco, skutecznie chroniąc DNA komórek i walcząc z pierwszymi oznakami starzenia

lirene

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.