Lifestyle Psychologia

Depresja czy wypalenie? Dowiedz się jak rozpoznać te dwa, niebezpieczne stany

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 grudnia 2016
Fot. iStock/MariaDubova
 

Wypalenie to stan przewlekłego stresu, który prowadzi do sytuacji, w której nie jesteś już w stanie skutecznie funkcjonować, ani na poziomie zawodowym, ani osobistym. Pewnego ranka budzisz się z poczuciem ogromnego wyczerpania i przekonaniem, że jesteś nieskuteczny, niezależnie od tego, ile z siebie dajesz. Wypalenie często mylone jest z depresją, dlatego warto wiedzieć, czym różnią się te dwa, zaburzające nam normalne funkcjonowanie, zjawiska.

Gdybyśmy mieli porównać syndrom wypalenia do innych zaburzeń na tle psychicznym, rzeczywiście jest on w wielu obszarach bardzo podobny do depresji. Różnica pomiędzy depresją i wypaleniem nie jest zawsze jasna. Na pewno jednak, psychiatrzy nie uważają syndromu wypalenia za chorobę, definiując go jako skrajne wyczerpanie ciała i umysłu, dotarcie do granicy tego, co możemy w życiu unieść, z czym potrafimy sobie poradzić.

Objawy

Istnieją pewne wspólne objawy dla obu zaburzeń, co jeszcze bardziej utrudnia ich rozróżnienie. Do najważniejszych należą:

1. Problemy z koncentracją i pamięcią

Zarówno osobom zmagającym się z depresją jak i tym, które dotknęło wypalenie, zdarzają się zaburzenia koncentracji i uwagi. Problemy ze skupieniem uwagi i epizody „zapominania” o różnych sprawach to wczesne objawy syndromu wypalenia. Jeśli nie zaczniesz jakoś temu przeciwdziałać, z czasem mogą przeszkodzić ci sprawnie wykonać swoją pracę.

2. Problem ze snem

Może objawiać się problemami z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu (na początku jeden lub dwa dni w tygodniu). W późniejszych etapach depresji i wypalenia, bezsenność może przekształcić się w trwałe zaburzenie. Przy wypaleniu jesteś tak wyczerpany, że nie możesz spać. W przypadku depresji sen zaburza ci niepokój, i to lęk również sprawia, że wstajesz wcześniej.

3. Problemy w sypialni

Zarówno osoby cierpiące na depresję, jak i osoby „wypalone” tracą zainteresowanie seksem, czy innym rodzajem bliskiej intymności z partnerem. Powoduje to oczywiście kolejne, niszczące związek komplikacje, lawinę wyrzutów, żalu i nieporozumień.

4. Uczucie wyczerpania fizycznego

Odczuwasz chroniczne zmęczenie? We wczesnych stadiach wypalenia, możesz jeszcze mieć sporadyczne przypływy energii, ale czuć się zmęczony przez pozostały czas. W późniejszych etapach, czujesz się fizycznie i emocjonalnie wyczerpany, możesz także odczuwać lęk o to, co cię czeka w danym dniu.

Klarowne, jasne różnice między depresją a wypaleniem:

1. Depresja jest bardziej „ogólna”, jeśli chodzi o jej „pole rażenia”.

Oznacza to, że ma wpływ na kilka obszarów naszego życia, może solidnie namieszać w takich aspektach jak:

– twoje relacje z rodziną,

– twoje relacje z  przyjaciółmi,

– twoje hobby, wolny czas,

– twoje życie zawodowe.

2. Wypalenie najczęściej związane jest z naszym życiem zawodowym – dotyczy pracy.

Oczywiście stres, który jest jego pośrednim sprawcą, może mieć negatywny wpływ na związek, ale w przypadku depresji  jest to o wiele bardziej odczuwalne. Ponadto, syndrom wypalenia ma tendencję do ujawniania się w sytuacjach i miejscach związanych bezpośrednio z  pracą.

3. Osoby z  syndromem wypalenia zawodowego są bardziej energiczne niż te, których dotknęła depresja.

A przynjamniej sprawiają takie wrażenie, potrafią również odczuwać i okazywać spontaniczną radość i zadowolenie.

4. Osobom z syndromem wypalenia rzedziej ubywa na wadze.

Radziej również przejawiają myśli samobójcze i nie okazują niechęci do aktywności intelektualne czy fizycznej.

5. Osoby z wypaleniem zawodowym nie miewają fałszywego poczucia winy.

W przypadku osób z depresją częste jest obwinianie się za sprawy, na które nie miało się wpływu i przesadne doszukiwanie się źródła wszelkich problemów w swoich słabościach, a także wyolbrzymianie wad i błędów.

Zarówno osoby dotknięte depresją, jak i te z syndormem wypalenia zawodowego najczęściej przypisują swoje złe samopoczucie zwykłemu zmęczeniu, odrzucając myśl o chorobie. Trzeba pamiętać, że oba zaburzenia mogą występować razem,  a także, że zlekceważone wypalenie może przyczynić się do rozwoju depresji. Należy więc reagować zdecydowanie: czasem zmiana środowiska, otoczenia, kilka dni urlopu, pomagają nam się zregenerować i samemu ponownie przejąć stery swojego życia. W wielu przypadkach jednak, niezbędna jest psychoterapia, czy farmakoterapia.


Źródło:  15minutes4me.com, job-burnout.eu

 


Lifestyle Psychologia

Eliksiry i esencje – nowe kosmetyki do włosów Wierzbicki & Schmidt

Redakcja
Redakcja
23 grudnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Znani z programu „Ostre cięcie” styliści fryzur oraz założyciele sieci salonów fryzjerskich WS Academy – Andrzej Wierzbicki i Tomasz Schmidt stworzyli profesjonalną linię kosmetyków do włosów. Po dwóch latach poszukiwań najlepszych składników oraz badań powstały eliksiry i esencje, które można już nabyć w drogeriach Rossmann.

Marka Wierzbicki & Schmidt zrodziła się z rosnących oczekiwań konsumentów, którzy profesjonalnych kosmetyków chcieliby używać na co dzień, a także z potrzeb samych twórców, chcących wykorzystywać w swojej pracy zupełnie nowe, inne niż dotychczas produkty. W efekcie pasja, wiedza i doświadczenie mistrzów fryzjerstwa zaowocowały opracowaniem kilku inspirowanych naturą receptur, opartych o wysokiej jakości składniki. Tak powstały eliksiry oraz esencje czyli ekskluzywne szampony i odżywki.

– Nasze produkty nazwaliśmy w dość niezwykły sposób, bo tak właśnie działają – wyjątkowo. Efekty zastosowania eliksirów i esencji widać natychmiastowo. Dzięki nim włosy są bardziej odżywione i wzmocnione, nabierają jedwabistej gładkości oraz blasku. Mimo, że to produkty luksusowe, dostępne są w bardzo przystępnej cenie, dzięki czemu z powodzeniem mogą być używane przez wszystkich do codziennej pielęgnacji – mówi Tomasz Schmidt.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Eliksiry i esencje wypełniają wyciągi z ziół, ekstrakty z owoców i składniki aktywne, które oddziałują na najważniejsze potrzeby włosów. W składzie odnaleźć można m.in. rozmaryn, rumianek, arnikę, jasnotę, łopian, szałwię, nagietek, a nawet bluszcz. Owocową formułę tworzą mango, papaja i marakuja, a wzbogacają cukry, witaminy czy keratyna. W produkcji wykorzystano również skarby oceanów, takie jak np. algi Nori. Z uwagi na różne potrzeby włosów, składniki te zamknięto w 3 zestawach kosmetyków: nawilżająco-wzmacniającej CZARNEJ ORCHIDEI, odżywczo-regenerującej PACZULI WONNEJ, BEZZAPACHOWEJ serii dla osób wrażliwych oraz w eliksirze EUKALIPTUS & ROZMARYN, przeciwdziałającym wypadaniu włosów.

– Włosy są ramą dla obrazu twarzy, dlatego ich piękno jest dla nas najważniejsze. Bazując na naturalnych składnikach, pragnęliśmy stworzyć kosmetyki, które zapewnią skuteczną pielęgnację, a jednocześnie będą łagodne dla skóry głowy. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, przez dwa lata poszukiwaliśmy idealnych komponentów i przeprowadziliśmy szereg badań oraz testów – wyjaśnia Andrzej Wierzbicki, współautor marki. Dziś wiemy, że było warto, bowiem eliksiry i esencje zbierają pierwsze pochlebne recenzje – dodaje.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Eliksiry i esencje stosowane są we wszystkich salonach WS Academy i tam również można je zakupić. Ponieważ jednak zostały stworzone głównie z myślą o codziennym zastosowaniu, dostępne są we wszystkich drogeriach sieci Rossmann zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Marka Wierzbicki & Schmidt – stworzona przez duet stylistów fryzur oraz założycieli sieci salonów fryzjerskich WS Academy. Pomysłodawcy, Andrzej Wierzbicki i Tomasz Schmidt, pracują w zawodzie już prawie od 20 lat, odnosząc na tej płaszczyźnie liczne sukcesy. Wspólnie prowadzą program „Ostre cięcie”, w którym pomagają odwiedzanym salonom fryzjerskim. Prace nad stworzeniem marki poprzedzały dwa latach poszukiwań najlepszych składników, rozwiązań, badań oraz testów. W efekcie powstała profesjonalna linia kosmetyków wypełniona bogactwem łąk, skarbami oceanów i innymi dobroczynni substancjami aktywnymi. Więcej o marce na wierzbicki-schmidt.pl.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Andrzej Wierzbicki – jeden z najbardziej popularnych stylistów fryzur i instruktorów kursów fryzjerskich w kraju i za granicą. Autor stylizacji do sesji zdjęciowych, teledysków, programów telewizyjnych, koncertów i pokazów mody. Jego klientami są osobistości ze świata filmu, muzyki, sztuki i biznesu.

Tomasz Schmidt – fryzjerstwem pasjonuje się odkąd pamięta, mistrz koloryzacji zwany wirtuozem barw, instruktor. Swój warsztat szlifował w najlepszych akademiach na całym świecie od Nowego Yorku przez Paryż i Londyn po Budapeszt. Twierdzi, że biorąc przykład z ludzi renesansu może „dokonać wszystkiego, na co przyjdzie mu ochota”.

Linia profesjonalnych kosmetyków WS Academy WIERZBICKI & SCHMIDT

Zestaw PACZULA WONNA

Eliksir i esencja zawierają ekstrakt z owoców egzotycznych o kompleksowym działaniu, dzięki któremu włosy stają się odżywione i nawilżone. Składniki aktywne zawarte w produktach poprawiają stan uszkodzonych włosów, regenerując je i nadając im wyjątkową gładkość.

Zestaw CZARNA ORCHIDEA

Seria ma właściwości zarówno pielęgnacyjne, jaki i lecznicze. To propozycja dla osób szukających rozwiązań na problemy z wypadaniem włosów czy łojotokiem. Szampon i odżywka zwiększają wytrzymałość oraz sprężystość włosów, wygładzając je i dodając pięknego połysku.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Seria BEZZAPACHOWA

Profesjonalny zestaw dla osób poszukujących kosmetyków bez dodatku alergenów. Bardzo delikatny, a jednocześnie skuteczny w działaniu. Eliksir i esencja wnikają w głąb włosa, odbudowując go, wzmacniając oraz chroniąc przed negatywnymi wpływami środowiska.

EUKALIPTUS & ROZMARYN

Eliksir został opracowany z myślą o osobach, które mają kłopot z wypadaniem włosów. Dzięki wyjątkowym składnikom aktywnym, takim jak Tricorexina Hydro, szampon znacząco redukuje ten problem, stymulując jednocześnie produkcję keratyny i przyspieszając wzrost nowych włosów. To profesjonalny produkt, polecany także dla mężczyzn, chcących dłużej cieszyć się bujną fryzurą.

Eliskiry


Lifestyle Psychologia

6 cech, które świadczą o zepsuciu człowieka

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 grudnia 2016
Fot. Pixabay / biznesbaranova / CC0 Public Domain

Ludzie zmieniają się przez całe swoje życie. Największy wpływ na to, kim jesteśmy i jakie cechy charakteru przejawiamy najmocniej, ma okres dzieciństwa. Kształtuje nas najbliższe otoczenie, nabieramy własnego doświadczenia, wypracowujemy osądy. A następnie stajemy się osobami dojrzałymi, o ukształtowanej psychice.

Niestety nie zawsze wychodzą na wierzch najlepsze cechy naszego charakteru. Niemało jest przecież egoistów, osób rozpuszczonych w dzieciństwie, którzy stali się zepsutymi dorosłymi. Na każdego z nas można wywierać negatywny wpływ na kilka sposobów. A w konsekwencji społeczeństwo „wzbogaca się” o jednostki egocentryczne, niewzruszone na potrzeby innych, apodyktyczne. A po czym rozpoznać ludzi zepsutych i czy można im przeciwdziałać?

6 cech, po których rozpoznasz osobę zepsutą 

1. Oczekują spełnienia wszystkich zachcianek

To pierwszy krok do zepsucia człowieka. Nic bardziej nie rozpuszcza i nie nastawia roszczeniowo drugiej osoby, niż świadomość, że wszelkie jej zachcianki spełniane są w mgnieniu oka. Podawanie na tacy tego, czego pragną uczy, że same nie muszą wkładać wysiłku w osiągnięcie celu. Od tego mają inne osoby. Gdy tak się nie dzieje, dzieci urządzają dzikie histerie, wyczyniają niestworzone rzeczy, by wymusić ustąpienie np. rodziców w jakiejś kwestii. Zepsuty dorosły, nie akceptując odmowy, też będzie walczył o swoje, ale raczej w kontekście stosowania manipulacji, cichych dni a czasem też awantur.

Możesz zareagować, odmawiając danej rzeczy konsekwentnie. To będzie krok do nauki, że nie wszystko można mieć i dawno minął czas stawania na rzęsach, by uszczęśliwić zepsutego człowieka.

2. Idą po trupach do celu

Nie liczą ofiar i strat, liczy się tylko obrany cel i fakt, że jest on na wyciągnięcie ręki. Bez mrugnięcia oka wykorzystują ludzi, zapominając o nich, gdy ci spełnią swoją funkcję.

Jeśli jesteś świadkiem takiego notorycznie powtarzającego się zachowania, uświadom egocentrykowi, że karma powraca. To jak teraz traktuje ludzi, wróci do niego z jeszcze większą mocą. Negatywne zachowanie kontruj pozytywnym, to ma wielką moc sprawczą.

3. Zadają ciosy poniżej pasa

Łatwo podejmują walkę, nawet gdy gra nie jest warta świeczki. Po prostu, dla zasady. Gdy wchodzą w konflikt, posuwają się do sięgania po najniższe argumenty, spiskują, podkładają „świnię”, licząc na spektakularną klęskę przeciwnika. Zacierają moralne granice, naginając zasady, by osiągnąć swój cel.

Jeśli miewasz problem z takim zachowaniem ze strony osoby zepsutej, możesz zrobić tylko jedno. Ne poddawaj się, ale też nie zniżaj do jej poziomu. Używaj mocnych argumentów, z którymi nie będzie można dyskutować. Stawiaj twarde granice a będzie ci łatwej.

4. Manipulacja — drugie imię

Narcystyczne osoby będą manipulować poprzez nadużywanie, poniżanie i kontrolowanie. Nakarmią twoje słabości i niepewność, abyś się szybciej podporządkowała ich woli.  

Możesz starać się przeciwdziałać temu, budując pancerz przeciwko ich działaniu. Najważniejsze to mieć świadomość, że człowiek- manipulant, nawet zepsuty, nadal jest tylko człowiekiem i ma swoje słabości. Stawiaj na swoim, nie poddając się cudzej woli.

5. Przechwałki na porządku dziennym

Zepsuci ludzie lubią stawiać się w centrum uwagi. Opowiadane przez nich historie zawsze „pisane” są przez nich z rozmachem. Niezależnie czy mają oni nową pracę, auto czy kobietę, wszyscy muszą o tym wiedzieć i najlepiej zazdrościć niesamowitego szczęścia. A zachwyt innych sprawia, że chcą dla siebie tego blasku jeszcze więcej.

Warto stanąć do tego w opozycji, docenić chęć rozmowy, ale nie licytować się na historie niestworzone. Spokojne podejście do tematu, bez zbędnych emocji i komentowania, ostudzi zapał do budowania w ten sposób wizerunku osoby egocentrycznej.

6. Brak szacunku dla innych

Wbrew rozsądkowi i dobremu wychowaniu, zepsute osoby nie szanują innych. Zrobią wszystko, by zwrócić na siebie uwagę, a ich działania bywają podstępne i czynione z premedytacją. Brak szacunku zwalnia hamulce i zaciera granice.

Nie warto w takim przypadku godzić się na to i  uczestniczyć we wszystkim, czego od nas oczekują. Po raz kolejny, nasze granice i zwykła przyzwoitość są ważne. Na przekór zepsutemu człowiekowi bądź ostoją pozytywnych emocji i dobrego przekazu dla innych.


źródło: www.powerofpositivity.com


Zobacz także

Niewybredne prezenty. Czyli rzeczy, które naprawdę warto podarować

Samotność, czyli samospełniająca się przepowiednia

9 rzeczy, których nigdy nie ujawniaj na Facebooku