Lifestyle Psychologia Związek

Co pokazuje osoba, która przechodzi emocjonalną traumę. Nie daj się zwieść pozorom

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2019
Fot. iStock/amoklv
 

Osoba, która przechodzi emocjonalne załamanie, kryzys psychiczny, który nie pozwala jej normalnie funkcjonować, nosi w sobie wewnętrzny dokuczliwy głos, który niszczy ją od środka karmiąc przekonaniami niezgodnymi z rzeczywistością.

Co słyszysz, gdy przeżywasz emocjonalny kryzys?

 • „Nie jesteś wystarczająco dobry.”
 • „Jesteś nienormalny.”
 • „Nigdy niczego nie osiągniesz”.
 • „Jesteś porażką.”
 • „Nie zasługujesz na …”

Ta bezsensowna paplanina – fałszywy teatrzyk umysłu – niektórych poprowadzi ku depresji, lęków i traumy. Codzienna walka z własną głową jest szalenie wyczerpująca, a jednak większość z nas wstydzi się do niej przyznać. Zamiast tego pokazujemy nieprawdziwą, beztroską twarz, ale jest to wręcz nadludzki wysiłek. Trauma wpływa na zdolność radzenia sobie z życiem lub normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Uraz emocjonalny może wynikać z dowolnej liczby zdarzeń, w tym:

 • narażenia na nagłe niebezpieczeństwo (np. rozbój z bronią w ręku, włamanie, wypadek samochodowy, gwałt, samobójstwo, akt terroryzmu)
 • narażenia na długotrwałe niebezpieczeństwo (np. wojna, wykorzystywanie dzieci, zaniedbywanie dzieci, molestowanie, wykorzystywanie seksualne)
 • problemów z relacjami, rozpadem związku lub rozwodem
 • śmiercią bliskiej osoby
 • ciężkiej choroby zagrażającego życiu
 • bycia ofiarą zastraszania
 • doświadczenia głębokiej porażki lub upokorzenia
 • Trauma często poprzedza początek silnego lęku i depresji, tak jak w przypadku zespołu stresu pourazowego. Niestety, wiele osób z traumą emocjonalną nie szuka pomocy. Niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że w rzeczywistości jej potrzebują.

Poniżej znajdziecie kilka charakterystycznych zachowań osoby dotkniętej traumą. Nie wahajcie się wyciągnąć do bliskiej osoby pomocnej dłoni, jeśli zauważycie u niej wymienione tu objawy.

Przewlekły stan obniżonego nastroju

Dotknięta traumą osoba czuje, że nigdy nie może się w pełni zrelaksować. Jest tak, jakby stale musiała trzymać się  „na baczności”, w psychologii ten stan nazywa się hiperwestancja.

Najpierw jednak wystąpią objawy podobne do symptomów zaburzenia lękowego. Obejmują trudności z koncentracją, drażliwość i nerwowość.

Nadużywanie subtancji

Wiele badań pokazuje wyraźny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy traumatycznymi doświadczeniami a nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Najczęściej przydarza się osobom, które traumy doświadczają od dzieciństwa, co spowodowało zmiany w „strukturze nerwowej” mózgu i zagraża jego funkcjonowaniu. Zmiany te spowodowały różne defekty poznawcze i zaburzenia psychiczne.

Gniew

Trauma przebywa we wczesnym dzieciństwie może również powodować zmiany w mózgu, które utrudniają ofierze kontrolowanie swoich emocji. Wybuchy ekstremalnego gniewu są wówczas bardzo powszechne. Wzrost poczucia gniewu wynika również z poczucia zdrady. Jako takie, ofiary traumatycznych przeżyć często mogły znaleźć się wcześniej w sytuacjach związanych z wyzyskiem lub przemocą.

Paraliżujący lęk

Z powodu zmian w mózgu ofiary traumy częściej doświadczają niepokojących emocji, takich jak lęk, strach i panika. Badacze uważają, że jest to wynikiem nadmiernej aktywności emocjonalnej ośrodka mózgu.

Retrospekcje

W umyśle osoby dotkniętej traumą, odtwarzane są traumatyczne wydarzenie w czasie rzeczywistym. Wywoływanie retrospekcji może mieć miejsce podczas zwykłych codziennych doświadczeń. Na przykład osoba wykorzystywana seksualnie w przeszłości, może doświadczyć retrospekcji, gdy zobaczy kogoś, kto przypomina jej sprawcę.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Lifestyle Psychologia Związek

Horoskop walentynkowy 2019

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2019
For. iStock / gpointstudio – Horoskop walentynkowy 2019
Następny

Zastanawiasz się, co tegoroczne Walentynki będą dla Ciebie oznaczać? Jesteś singlem, a może jesteś w długim związku? Zobacz, co gwiazdy zwiastują twojej miłości, czy czeka cię płomienny romans? Nie ma lepszego dnia na odrobinę magii niż Walentynki! Sprawdź nasz horoskop walentynkowy 2019

Horoskop walentynkowy 2019

Według ogólnego horoskopu miłosnego w 2019 roku miłość najszybciej odnajdą Baran, Bliźnięta, Lew, Strzelec i Wodnik – czy to oznacza, że horoskop walentynkowy 2019 będzie dla nich nad wyraz łaskawy?

Baran – Horoskop walentynkowy 2019

Dzięki sprzyjającemu układowi planet Barany spotkają miłość swojego życia!

Jeśli jesteś w związku pora dopieścić swoją uwaga partnera – z pewnością to zauważy i doceni inicjatywę.

Byk

Samotne Byki będą miały dobrą passę. Pora wyjść z domu i rozejrzeć się z otwartym sercem.  Spotykaj się z przyjaciółmi, wychodź na imprezy i wydarzenia kulturalne. Zdziwisz się, jak wiele zmieni się w twoim życiu. A w Walentynki możesz zdziwić się jeszcze mocniej.

Twoje serce może szybciej zabić na widok kogoś znajomego! Trzymamy kciuki.

Bliźnięta

Ten znak znajdzie opiekę w planecie Wenus – symbolu miłości i pieniędzy. W tym miesiącu dobrze być rozwijała swoje pasje i uprawiała hobby. Zajmie ci to całkiem sporo czasu – co może generować spięcia z partnerem.

Jeśli drobiazgi wywołują burzę w szklance wody – pora przyjrzeć się relacji. Być może miłość czeka jednak gdzieś indziej. To podobno dobry czas, żeby zaryzykować zmiany.

Rak

Raki w miesiącu zakochanych czeka gorący romans. To dzięki wpływom planety Wenus. Układ planet będzie sprzyjał samotnym rakom i ich potrzebie bliskości.

Jeśli nie znalazłaś jeszcze swojej drugiej połówki, nie bój się nowego i idź za ciosem. Więcej odwagi.

Raki w związkach poczują potrzebę większej przestrzenni i odpoczynku.

Lew

To również dobry czas dla Raków. Poczują się atrakcyjne i ruszą znów na łowy. Lwy będą bardziej otwarte i przyjacielskie, nawiążą dużo nowych znajomości.

Lwy, które mają już u swego boku partnera powinny nieco więcej dać od siebie w związku – i wreszcie znaleźć czas na wspólne aktywności. To zdziała cuda w waszych relacjach.

Panna

Panny czekają w luty romantyczne uniesienia. Sprzyjają temu gwiazdy i planeta Mars, która uchodzi za planetę aktywności i seksu.

Być może już dziś znajdziesz swoją połówkę pomarańczy?

W związkach z panną będzie bardzo pikantnie i namiętnie. Nie sposób będzie uwolnić się od jej uwodzicielskich mocy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Psychologia Związek

Drogie Panie, Walentynki to nie dzień kobiet… 

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
14 lutego 2019
Drogie Panie, Walentynki to nie dzień kobiet… 
Fot. iStock / Sirintra_Pumsopa – Drogie Panie, Walentynki to nie dzień kobiet… 

Walentynki. Tak, tak, wiem, że przyszło do nas za oceanu, że to komercja w najgorszym wydaniu, że kochać powinniśmy się cały rok… A jednak, jest w tym dniu, coś takiego, co niezależnie od naszych opinii, radośnie łechce nasze serca. I ja nie mam nic przeciwko temu, a każdy powód jest przecież dobry, żeby podsycać wzajemne uczucie. Przyznaję, fajnie byłoby, gdyby i nasze ukochane wzięły stery tego dnia w swoje ręce, wszak to święto zakochanych, a nie dzień kobiet… 

Mam kilka pomysłów. Co prawda każdy ma inne możliwości w pracy i nie wszystkie pomysły można zrealizować, ale zastanówcie się nad kilkoma. Walentynki wypadają w czwartek, idealnie, żeby zrobić sobie wolny piątek i … ruszyć ze swoją drugą połową na weekend pod Warszawę do SPA. Tam piękna kolacja, wspólne zabiegi i czas – tylko dla siebie. Inna propozycja wyjazdowa? Proszę bardzo. Wersja droższa – wylot do romantycznego miasta w Europie np. Rzym, Paryż. Dziś w promocji można zarezerwować w tę i z powrotem naprawdę niedrogie bilety i nie trzeba kupować ich z wielkim wyprzedzeniem.

Nie znam faceta, który nie doceniłby tak spontanicznego pomysłu! Coś nie wyjazdowego? Bardzo proszę – opera, filharmonia, teatr. To nieprawda, że mamy grubą skórę i jesteśmy z innej planety. Namawiam na eksperymenty w tej dziedzinie.

Nie myślcie za nas i nie szufladkujcie mężczyzn. To nas boli. To, że kobieca inteligencja emocjonalna jest stara jak świat, a my pod tym względem – jeszcze raczkujemy – nie musi oznaczać katastrofy. Wierzcie mi,  orkiestra na żywo i piękne emocje na scenie poruszą najbardziej twarde serca.. Wielokrotnie bywałem w filharmonii i do dzisiaj czuję ciarki chodzące po plecach.

Albo restauracja, niby jedno z najprostszych rozwiązań, które mi się nasuwa ale… gdy dołożymy do tego piękny widok z wysokiego wieżowca albo inne, równie zacne okoliczności przyrody – już brzmi nieźle, prawda?

Panom natomiast proponuję proste triki z kwiatami w roli głównej. Jak kobiety reagują na kwiaty nie muszę chyba tłumaczyć. To coś tak oczywistego, jak wschód słońca lub fakt, że po burzy zawsze zaświeci słońce. Można je dostarczyć na wiele sposobów: zamówić do pracy, zaskoczyć w domu… Kilka słów: „Miłego dnia kochanie” – nigdy nikomu nie zaszkodziło.

Ja któregoś dnia wróciłem wcześniej z pracy, kupiłem 200 czerwonych róż. Wszystkie poukładałem w domu na podłodze w całym mieszkaniu. Mam dowód i prezentuję poniżej, a jak wygląda mieszkanie usłane różami ? Sami oceńcie. Moja rada w tym jedna – na każdy pomysł trzeba spojrzeć okiem kobiety. Powodzenia!

Fot. Archiwum prywatne

Grzegorz

Grzegorz Czepułkowski – konferansjer, prezenter tv, aktor, twarz wielu kampanii reklamowych. Prowadzi bloga lifestylowo-modowego MrMature.pl www.mrmature.pl Redaktor telewizji internetowej Flesz.news.


Zobacz także

Magia codzienna, czyli dlaczego trzymasz w portfelu zdjęcie ukochanej osoby

Dramat w trzech aktach. Boimy się nazwania prawdy po imieniu. Którym z bohaterów ty jesteś?

50 symboli sennych, których nie powinniśmy ignorować