Go to content

Chcesz mieć ładne zdjęcia? Zawsze pokazuj lewy profil, udowodnione naukowo!

fot. iStock/Martin Dimitrov

Przepisów na udane zdjęcie znajdziemy aktualnie tysiące. Pochyl głowę do przodu, trochę na bok, przyciśnij język do podniebienia i nie zapomnij o tym, żeby twoja twarz zawsze była idealnie oświetlona! Szczególnie w erze wszechobecnych selfie, te wskazówki są w cenie. Okazuje się jednak, że o najważniejszej radzie wszyscy zapominają, a jest ona banalnie prosta: zawsze pokazuj swój lewy profil!

Van Gogh na swoim autoportrecie namalował swój lewy profil, Da Vinci ukazał lewy profil Mona Lisy, a Warhol piękno lewego profilu Marylin Monroe. Czy tacy artyści mogli się mylić?! Ostatnie badania przeprowadzone przez Wake Forest Univeristy wykazały, że obrazy czy zdjęcia ukazujące lewy profil są oceniane jako te bardziej atrakcyjne i przyjemne dla oka, niż te na których widnieją prawe profile. Dlaczego tak się dzieje?

Już Darwin zauważył, że nie możemy poszczycić się symetryczną budową ciała. Najlepiej widać to na twarzy, choć mało kto zwraca na to uwagę. Na twarzy znajdują się wyspecjalizowane mięśnie, dzięki którym możemy wyrażać swoje emocje w sposób zupełnie niewerbalny. Darwin w swoich notatkach zauważył, że gdy się śmiejemy, tylko jeden kieł jest szczególnie eksponowany. I choć obie strony twarzy mogą funkcjonować niezależnie od siebie, zawsze będzie między nimi dysproporcja.

Badania w Wake Forest University nie były jednak tak proste, jak może się wydawać. Grupa badanych musiała ocenić czarno-białe zdjęcia dziesięciu kobiet i dziesięciu mężczyzn. Aby badania były bardziej wiarygodne, pod ocenę poddano także zdjęcia w formie lustrzanych odbić. Okazuje się, że nie tylko sami badani zawsze wskazywali lewy profil jako bardziej atrakcyjny, ale także ich powiększone źrenice właśnie na to wskazywały!

Wniosek? Następnym razem kiedy będziesz pozować do zdjęcia, zawsze pokazuj swój lewy profil!

Lewy profil - zawsze lepszy!

Fot. iStock / berdsigns


źródło: PsychologyToday.com