Go to content

Jak być dobrą żoną, jak być dobrym mężem – krótki poradnik, wcale nie seksistowski

Fot. iStock/andrija997

Bądź miły, zwracaj uwagę na swojego partnera i chwal go za jego mocne strony, a zobaczysz jak zmienia się twój związek. Przed ślubem wiele osób powtarzało wam, że dobre małżeństwo  wymaga wysiłku i pracy obojga stron? Tak naprawdę przekonaliście się o tym na własnej skórze dopiero wtedy, gdy wasza relacja popadła w pierwsze, poważne tarapaty. Oto, co współczesna wiedza mówi nam o tym, jak stać się lepszym małżonkiem:

1. Bądź miły tak często jak to tylko możliwe.

Wiele nowoczesnych terapii relacji opiera się na badaniach Johna Gottmana, znanego psychologa i terapeuty par. Jednym z jego najbardziej konkretnych odkryć było to, że szczęśliwsze pary wykorzystują zasadę pięciu pozytywnych działań/gestów po każdej negatywnej interakcji. Te pozytywne interakcje nie muszą być wielkimi gestami: „Uśmiech, przytulenie głowami, a nawet grymas, aby pokazać, że słuchasz swojego partnera – wszystkie są mile widziane”- mówi Gottman.

2 Zastanów się, czego potrzebuje twój partner, nawet wtedy, gdy się kłócicie

Aby rozwiązać konflikty powinniśmy nauczyć się odnajdywać równowagę. Pomocna okaże się umiejętność  wyszukiwania takich rozwiązań, które w efekcie prowadzą do zaspokojenie potrzeb obu stron, a nie do „postawienia na swoim”.

3 Zauważaj go/ją

„Ludzie zawsze starają się zwrócić na siebie uwagę i przyciągnąć zainteresowanie swoich partnerów” – mówi Gottman. W swoich badaniach dowiódł, że pary, które przetrwały, pozostawały w bliskim kontakcie ze sobą (przynajmniej w ciągu pierwszych siedmiu lat związku) przez ok 86% czasu. W związkach, które zakończyły się rozwodem, partnerzy poświęcali sobie ok. 33% czasu. ” Należy pamiętać o tym, że w każdej interakcji mamy możliwość nawiązania kontaktu z naszym partnerem lub odwrócenia się od niego. To od nas zależy, co wybierzemy.

4 Zignoruj ​​złe, chwal dobre

Ludzie, którzy skupiają się na negatywnych cechach ukochanego, nie zauważają wielu pozytywnych rzeczy, które robią ich partnerzy. Szczęśliwi małżonkowie ignorują poranne humory i skupiają się na wieczornym cieple.

Warto wziąć sobie do serca te kilka, zaskakująco prostych wskazówek i… inaczej spojrzeć na swoją drugą połówkę. Wtedy może okaże się, że i ona/on jest lepszą żoną czy mężem niż nam się wydawało 😉 .


 

Na podstawie: www.scientificamerican.com