Lifestyle

Agentki świata łączą się – wspaniałe aktorki w kobiecym filmie akcji „355”

Redakcja
Redakcja
14 stycznia 2022
 

Zdobywczynie OSCARÓW® Penélope Cruz i Lupita Nyong’o, zachwycające Jessica Chastain i Diane Kruger oraz gwiazdor serii AVENGERS, Sebastian Stan w szpiegowskim kinie akcji na najwyższym poziomie.

Największe agencje wywiadowcze z różnych stron świata wpadają na trop międzynarodowej organizacji przestępczej, która planuje globalny atak zagrażający bezpieczeństwu ludzkości. Jest oczywiste, że żaden nawet amerykański wywiad w pojedynkę nie ma szans w konfrontacji z nowym zagrożeniem. Do życia powołana zostaje więc międzynarodowa ściśle tajna super grupa pod kryptonimem 355, w skład której wchodzą najlepsze agentki z nierzadko wrogich sobie wywiadów. Grupa indywidualności o niezwykłych zdolnościach i umiejętnościach musi pokonać dzielące je różnice i stanąć do walki o bezpieczeństwo świata.

Akcja filmu przenosi nasze bohaterki w różne miejsca świata, od urokliwych paryskich kafejek oraz zatłoczonych marokańskich targowisk po eleganckie przestrzenie domów aukcyjnych Szanghaju. Mace, Marie, Khadijah oraz Graciela będą musiały pokonać własne uprzedzenia i nauczyć się wzajemnie sobie ufać, by uchronić świat przed zagładą.

Mason „Mace” Brown
Jessica Chastain

Bywa w gorącej wodzie kąpana i skłonna do stosowania przemocy, jednak Mace jest weteranką wojskową, która przeniosła swoje doświadczenie i umiejętności do pracy w CIA. Jest agentką pracującą w terenie, która nie cofnie się przed niczym, by wykonać powierzone jej zadanie. Nie trzeba chyba dodawać, że jest to kobieta piekielnie inteligentna, ma poczucie humoru i potrafi improwizować, co wielokrotnie uratowało jej życie.

Jessica Chastain as Mason “Mace” Brown in The 355, co-written and directed by Simon Kinberg.

„Gdy do głosu dochodzi jej temperament, Mace wpada w jeszcze większe tarapaty, jednak zawsze radzi sobie z konsekwencjami swoich działań”, wyjaśnia Jessica Chastain. „I jest wspaniale sarkastyczna, co było dla mnie pewną aktorską nowością – nigdy jeszcze nie grałam tak ripostującej postaci!”

Mace nauczyła się przez lata radzić sobie w przeważnie męskim wywiadowczym światku, być może dlatego daje się zaskoczyć w terenie Marie, która okazuje się dorównywać jej zwinnością oraz siłą fizyczną i strategicznym myśleniem. W trakcie akcji w Paryżu obie agentki działają przeciwko sobie, jednakże Mace wyczuwa w Marie siostrzaną duszę. Gdy Amerykanka zdaje sobie sprawę, że odzyskanie wykradzionej broni technologicznej będzie szalenie trudne, myśli właśnie o Marie – bo Mace potrzebuje przede wszystkim zaufanych osób u swego boku.

Chastain i Kruger świetnie radziły sobie zarówno z tempem fabularnej akcji, jak i graniem w scenach kaskaderskich, ale największą frajdę sprawiało im budowanie trudnej więzi pomiędzy ich postaciami, teoretycznie wrogimi sobie agentkami, które muszą nauczyć się sobie ufać. W pewnym sensie w „355” Mace i Marie w jednej chwili walczą ze sobą, a niedługo później stają ramię w ramię przeciwko znacznie mniej przewidywalnemu przeciwnikowi.

„Jessica jest jedną z najlepszych aktorek swojego pokolenia”, chwali koleżankę z planu Diane Kruger. „Każda grana przez nią postać ma wyjątkowy charakter i duszę. Ona nie deklamuje po prostu kwestii dialogowych, wszystkie słowa wychodzą z wnętrza jej bohaterek. Mace nie stanowi wyjątku. To kobieta twarda i nieprzewidywalna, ale też wrażliwa, ma pewną głębię, która spodoba się publiczności”.

Chastain jest rzecz jasna znana z tworzenia pełnokrwistych kobiecych postaci, do tego stopnia, że nie ma w zasadzie roli, z którą nie potrafiłaby sobie aktorsko poradzić. Wcieliła się zarówno w zagubioną w świecie tradycji i konwenansów amerykańskiego Południa Celię Rae Foote („Służące”), jak i ścigającą Osamę Bin Ladena analityczkę CIA Mayę („Wróg numer jeden”). Obie role przyniosły jej zasłużone nominacje do Oscara®.

Gdy przygotowywała się do „355”, wróciła po latach do nauki tańca, by wypracować najlepszy sposób poruszania się gibkiej i zręcznej Mace. „Gdy byłam młodsza, chciałam zostać baleriną, mocno trenowałam. Nie wyszło, ale miłość do tańca wciąż we mnie jest”,
wspomina Chastain. „Gdy zaczęłam pracować w branży filmowej, zdałam sobie sprawę, że fizyczność i skłonność do choreografii, które zostały mi po balecie, są przydatne na planach filmowych. Kręcenie filmu ma pewien rytm, który trzeba poczuć, żeby go dobrze oddać na ekranie. Jeśli jeden element tej skomplikowanej łamigłówki nie działa poprawnie, cała misterna konstrukcja jest zagrożona”.

Dr Graciela Rivera
Penélope Cruz

Dr Rivera to intelektualistka o ogromnych pokładach empatii, nie jest żądną wielkich przygód awanturniczką, nie szuka sposobów, żeby się sprawdzić fizycznie. Wręcz przeciwnie, próbuje minimalizować ryzyko, zarówno w przypadku swoim, jak i otaczających ją ludzi oraz klientów. O wiele lepiej radzi sobie w leczeniu – a pracuje z kolumbijskimi agentami, którzy zaznali traumy w trakcie akcji w terenie.

(from left) Luis (Édgar Ramirez) and Graciela (Penélope Cruz) in The 355, co-written and directed by Simon Kinberg.

Gdy dr Rivera kończy pracę, to ją kończy – nie zabiera jej ze sobą do domu, bo czeka tam na nią kochający mąż, Juan, oraz dwóch wspaniałych synków. Zostaje jednak zmuszona do postawienia całego rodzinnego życia na szali, gdy podejmuje się misji sprowadzenia Luisa z powrotem do Kolumbii. Przyłącza się więc do Mace, Khadijah oraz Marie, by odzyskać niebezpieczną broń technologiczną, która może zachwiać porządkiem na całym świecie. „Graciela jest najbardziej przyziemną z głównych bohaterek, gdyż jej życie jest najbardziej normalne. Ma rodzinę, pracę oraz życie poza pracą. Staje się zatem przewodnikiem widza po filmowej rzeczywistości, bowiem najłatwiej przyjąć jej perspektywę”, mówi Kinberg. „Nie wolno jej jednak traktować jako kogoś na doczepkę – gdy przychodzi co do czego, a misja naszych agentek jest zagrożona, Graciela wznosi się na wyżyny swoich możliwości”.

Jej wewnętrzne ciepło i zawodowe opanowanie pomagają w sytuacjach, w których w grupie agentek narastają animozje. „Graciela jest pełna współczucia, zawsze znajduje właściwe słowa, by przemówić im do rozsądku – i świetnie ‘czyta” ludzi”, wyjaśnia Chastain. „To w zasadzie dzięki niej piątka kobiecych indywidualności zaczyna chodzić na kompromisy i staje się czymś na wzór wspierającej się rodziny”.

Penélope Cruz miała ogromny wkład w postaci Gracieli. „Gdy Jessica zadzwoniła z propozycją roli w kobiecym filmie akcji, wiedziałam, że to coś, co warto wziąć pod uwagę. A gdy zapytała, jaką postać chciałabym w takiej historii zagrać, zaczęłam się zastanawiać”, wspomina aktorka, która została nagrodzona Oscarem® za rolę w „Vicky Cristina Barcelona”, jest jednak znana także z wieloletniej współpracy z hiszpańskim autorem Pedrem Almodóvarem (między innymi „Volver”). „Stwierdziłam, że najbardziej interesowałaby mnie postać agentki, która nie czuje się dobrze jako agentka – która nie jest szpiegiem i nie ma umiejętności podobnych do innych agentek. Nie widziałam takiej postaci w tego typu kinie, wydało mi się to ciekawe”.

Choć dr Rivera nie chce mieć nic wspólnego z bronią palną, a walka wręcz ją przeraża, staje się szybko częścią drużyny wojowniczek z „355”. „Znajomość ludzkiej psychiki, podstaw psychologii i kwestii behawioralnych zapewnia jej niespodziewaną przewagę. A jednocześnie stara się nie odstawać od pozostałych agentek w kwestiach stricte fizycznych”, wyjaśnia Cruz. „Wprowadza to także odrobinę humoru do filmu, który mimo wszystko jest nastawiony raczej akcję i ukazywanie mrocznych stron funkcjonowania światowych agencji wywiadowczych”.

Lin Mi Sheng
Bingbing Fan

Lin Mi Sheng to chodząca enigma. Świetnie wyszkolona i niezwykle doświadczona, zdaje się śledzić każdy ruch naszej drużyny wojowniczek, nie zwracając początkowo na siebie ich uwagi. Co nią kieruje? Do pewnego momentu nie da się stwierdzić, czy to ona pociąga za sznurki, czy jednak jest niewidzialną sojuszniczką Mace, Mari, Khadijah i Gracieli. „One nie bardzo wiedzą, jak traktować Mi Sheng, o jakimkolwiek zaufaniu nawet nie wspominając”, tłumaczy Chastain.

Bingbing Fan as Lin Mi Sheng in The 355, co-written and directed by Simon Kinberg.

Rola Sheng przypadła chińskiej supergwieździe Bingbing Fan, którą Kinberg poznał na planie „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” – mimo że aktorka zagrała w zasadzie daleki drugi plan (mutantkę Blink), zwróciła na siebie uwagę producenta i współscenarzysty filmu. „Większość filmów szpiegowskich ukazuje kobiety jako postaci wspomagające męskich agentów. A nawet jako pozbawione szerszej osobowości obiekty, o które mężczyźni mogą zabiegać czy nawet się zabijać, jak w przypadku ‘dziewczyn Bonda’”, mówi Bingbing Fan. „355 jest zupełnie innym kinem, bo agentki są głównymi bohaterkami i to one walczą w dobrej sprawie. Mi Sheng dobrze wpisuje się w ten świat, mimo że nie wiadomo, po czyjej stoi stronie”.

Fan z wielką przyjemnością podjęła ponownie współpracę z Kinbergiem, jednak największym wyzwaniem było dla niej zagranie postaci o tak szerokim wachlarzu umiejętności. „Mi Sheng wygląda jak tajemnicza dama z Orientu – władcza, opanowana, świetnie wyszkolona, zna się na chińskiej medycynie”, opowiada aktorka. „Co jednak w jej przypadku jest kluczowe – i co łączy ją w pewien sposób z głównymi bohaterkami – pragnie pokoju na świecie. I jest gotowa poświęcić własne życie, żeby to marzenie osiągnąć”.

Aktorka wspomina, że sceny akcji, choć wymagające, były stosunkowo łatwe w porównaniu z ukazywaniem różnych zawiłości szpiegowskiego świata. „Mi Sheng nosi specjalne okulary, dzięki którym przekazuje różne informacje, co wymagało ode mnie zupełnie nowego sposobu grania twarzą”, mówi Fan. „Występuję w wielu scenach akcji, ale kluczowe dla roli były ledwo zauważalne tiki i gesty. Tajne agentki nie mogą być oczywiście zbyt ekspresyjne i pokazywać kłębiących się w nich emocji, dlatego musiałam mimo wszystko zachować subtelność w tych scenach. I muszę przyznać, że granie tego dysonansu przychodziło mi czasem z trudnością!”

Pozostałe agentki są pod wielkim wrażeniem Lin Mi Sheng. „Radzi sobie wyśmienicie z komputerami, jest uzdolnioną hakerką i doskonałą agentką terenową o fizycznym potencjale”, opowiada Chastain. „Gdy Mace, Marie, Khadijah oraz Graciela spotykają ją na
swojej drodze, uświadamiają sobie, że mają do czynienia z niezwykłą osobą, która może przeważyć szalę”.

Marie
Diane Kruger

Marie jest równie nieustraszona co Mace i prawdopodobnie jeszcze bardziej niebezpieczna od agentki CIA. Od lat pracuje dla Bundesnachrichtendienst, niemieckiego odpowiednika CIA, co więcej – pracuje samotnie, bowiem nie ufa nikomu i nie widzi potrzeby, żeby zmieniać swoje nastawienie. „Gdy Marie była młodą dziewczyną, zdradził ją jej własny ojciec, również tajny agent”, tłumaczy Simon Kinberg.

Diane Kruger as Marie in The 355, co-written and directed by Simon Kinberg.

„W trakcie filmu dorosła już Marie uczy się ponownie ufać komuś poza własnym instynktem, a że są to przedstawicielki agencji wywiadowczych z całego świata, sprawa jest naprawdę wyjątkowa. Marie jest osobą impulsywną, czasami
przesadnie brawurową i uzależnioną od przemocy, ale wynika to w dużej mierze z traumy, którą trzyma w głowie. W zasadzie wszystkie nasze bohaterki są świadome tego, że są w jakiś sposób złamane, że nie są pełne. Ale to czyni je bardzo ludzkimi. I sprawia, że stają się świetną drużyną”.

Jak się okazuje, Marie była jedną z najmłodszych agentek zrekrutowanych przez niemiecką Bundesnachrichtendienst. Żywi dlatego ogromny szacunek dla swojego przełożonego, Mullera, który od lat zleca jej różne misje. Jednak gdy przychodzi co do czego, Marie woli wykonywać zadania w pojedynkę, najchętniej z odpowiednim arsenałem broni palnej i białej pod ręką.

„Marie działa metodycznie i jest bardzo efektywna w tym, co i jak robi”, wyjaśnia urodzona w Niemczech Diane Kruger, którą światowa publiczność pokochała za role w takich filmach jak rewizjonistyczne „Bękarty wojny” czy poruszający „W ułamku sekundy”. „W życiu Marie nie ma miejsca na nic poza pracą i wykonywaniem kolejnych misji”. W tym sensie Marie i Mace są do siebie niezwykle podobne. „Obie są samicami alfa, że tak się wyrażę”, kontynuuje Kruger. „Pewnie dlatego na początku za sobą nie przepadają – są do siebie po prostu tak podobne, że nie potrafią zdzierżyć własnego towarzystwa. Ale wraz z kolejnymi akcjami zaczynają się do siebie przekonywać, co przeradza się w specyficzną formę przyjaźni”.

Gdy Kruger dowiedziała się o projekcie, zamierzała właśnie wrócić do zawodowego aktorstwa po urlopie macierzyńskim. Wiedziała, że kobiece kino szpiegowskie to coś, w czym chciałaby wziąć udział.

„Wiedziałam, że to będzie dla mnie ogromne wyzwanie fizyczne. Niedawno urodziłam dziecko i nie byłam w najlepszej formie, a ta postać wymagała perfekcyjnego przygotowania. Nie tylko, rola Marie wymagała, bym była doskonała fizycznie, a jednocześnie przychodziło mi to dosyć naturalnie”, wspomina niemiecka aktorka. „Uwielbiam filmy szpiegowskie, a 355 jest ciekawą wariacją na temat tego gatunku, czymś w rodzaju kobiecego Mission: Impossible. To znakomita rozrywka, która wykracza poza granice tego, czego widzowie od niej oczekują”.

Podobnie jak Chastain, Diane Kruger poświęciła mnóstwo czasu, żeby przyswoić choreografię scen walk. Przeszła także między innymi specjalne szkolenie w posługiwaniu się bronią palną. „Gdy jesteś nieustannie aktywna fizycznie na planie filmowym, czujesz się znakomicie, pełna energii, odważniejsza. Pracując nad 355, byłam pewna, że mogłabym pokonać każdego faceta, który stanąłby mi na drodze”.

Khadijah Adoyo
Lupita Nyong’o

Piekielnie utalentowana hakerka o pięknym i genialnym umyśle. Khadijah pracowała przez lata w brytyjskim MI6, nie miała więc problemów ze zrozumieniem świata szpiegów, jednak w pewnym momencie zmieniła zawód i zaczęła pracować na obszarze nowych technologii.

Lupita Nyong’o as Khadijah in The 355, co-written and directed by Simon Kinberg.

Gdy Mace wyjaśnia Khadijah możliwości technologiczne wykradzionej broni, jej potencjał do zamieniania sprawnych systemów w cyfrowy chaos, ta wraca ze szpiegowskiej emerytury oraz przyłącza się do dawnej sojuszniczki. Ich misją jest uratować świat przed anarchią, Khadijah żegna się więc z mężem Abdulem i wkracza do akcji.

„Broń technologiczna, o której Mace jej opowiada, to coś, czego Khadijah bała się od wielu lat, coś, co nigdy nie powinno jej zdaniem powstać”, wyjaśnia Nyong’o. „Jest osobą, która zna własną wartość, dlatego wie, że bez jej pomocy złoczyńcy mogą nie zostać powstrzymani na czas, a broń trafi do tego, kto zapłaci najwięcej”.

Nyong’o została nagrodzona Oscarem® za poruszającą rolę w „Zniewolonym. 12 Years a Slave”, ale tak się składa, że miała też okazję wcielić się w błyskotliwą kobietę-szpiega. To ona zagrała brawurową i niezależną wojowniczkę Nakię w przebojowej „Czarnej Panterze”. Jednak Khadijah jest zupełnie inną agentką, w rzeczywistości Lupitę niewiele z nią łączy – i właśnie dlatego tak bardzo chciała zagrać tę rolę.

„Nie mam umysłu ścisłego, więc możliwość wcielenia się w kobietę, która żyje nauką, technologią, algorytmami, cyframi niezwykle mi się spodobała. Byłam ciekawa, jak sobie z tym poradzę, ze zrozumieniem tego, jak komputery są w stanie rządzić dzisiejszym światem. Khadijah jest osobą, która świetnie się przystosowuje do sytuacji, w której się znajduje. Jest inteligentna i bezpośrednia”.

Nyong’o poczuła się również zaintrygowana samym założeniem kobiecego kina akcji, a także – co oczywiste – możliwością zagrania z aktorkami, które od dawna podziwiała. „To niezwykle ekscytujące, że kobiety próbują zmienić myślenie widzów o efektownym kinie akcji i atrakcji, o zazwyczaj męskim filmowym świecie szpiegowskim. Spodobała mi się koncepcja kobiecej rozrywki z akcją rozgrywającą się w różnych miejscach świata”, podkreśla aktorka. „Obsada tego filmu jest tak imponująca, że nawet nie wiem, jak to skomentować. Podziwiałam te aktorki od lat, ale z dystansu, a teraz mogłam zagrać z nimi twarzą w twarz w przełomowym filmie”.


Lifestyle

My, nieśmiali. Czy jest dla nas miejsce w dzisiejszym świecie?

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
14 stycznia 2022
fot. seb_ra/iStock
 

Nieśmiałość. Ma różne oblicza, więc nie można wszystkich nas – ludzi nieśmiałych – wrzucić do jednego wora. Ci, którzy stoją przy skrajnej ścianie nieśmiałości, mają najgorzej. Nawet jako dorosłe osoby nie potrafią zadzwonić i załatwić ważnej sprawy, bo się boją. Ale większość z nas żyje i ma się dobrze.

Moja koleżanka, kobieta wykształcona, wykładowczyni, zawsze stoi sama na spotkaniach, chyba, że ktoś do niej podejdzie. Ludzie myślą, że jest zimna i niedostępna, a ona jest po prostu nieśmiała. Nie potrafi zadzwonić i poprosić kogoś o pomoc, jeśli dobrze nie zna tej osoby. Odwleka, odkłada. Inna wybiera pracę zdalną, bo bezpośredni kontakt z ludźmi za dużo ją kosztuje.

Są nieśmiali, wiedzą, że to jest ich cecha, trochę na tym tracą, ale w większości sytuacji potrafią sobie poradzić. Trening przecież czyni mistrza. I są też tacy, których nigdy byśmy o nieśmiałość nie podejrzewali. Proszę bardzo, znana pisarka, dziennikarz, coach, piosenkarka, a nawet aktorzy często mówią, że poszli na studia, bo chcieli pokonać nieśmiałość.

Wielu z nas się czasem boi innych. Ale to nie przeszkadza nam żyć

Gorzej, gdy nieśmiałość blokuje, nie potrafimy iść do przodu. Głośno obronić swojego zdania, odezwać się na zebraniu z szefem, bo choć mamy mnóstwo kompetencji, wygrywają ci, którzy potrafią się dziś sprzedać – taki jest świat.

Specjaliści wyróżniają trzy składniki syndromu nieśmiałości. Pobudzenie emocjonalne, związane z odczuwaniem strachu, lęku, obaw. Komponent behawioralny, czyli związany z przejawianymi zachowaniami: wycofywaniem się, mówieniem cicho, drżącym głosem. W końcu komponent poznawczy, czyli związany ze sposobem myślenia. Ile z nas zna te irracjonalne myśli: nie odezwę się, bo się zbłaźnię, ktoś pomyśli, że jestem głupia, niemądra, nie mam racji.

Początki…

… bywają podobne, ale nie muszą. Nieśmiałość jest cechą osobowości, więc nie możemy obwiniać rodziców, choć pewnie wsparcie, budowanie poczucia własnej wartości i docenianie pozwala sobie radzić tym, ale nie zawsze. W domu można się czuć bezpiecznym, a w większych grupach wciąż czuć niepokój.

Być dziewczynką, która nie potrafi się odezwać, gdy do rodziców przychodzą znajomi, a patrzeć, jak bryluje siostra. Trudne doświadczenie. Zostaje w pamięci. Szczególnie, że potem już zawsze było: „Ta cudowna, wesoła, inteligentna Marysia i ta gorsza, Magda”.

Być uczennicą, która dostaje gorsze oceny, bo traci głowę, gdy musi odpowiadać przy klasie. Nauczycielka robiąca z niej żarty. Trudne doświadczenie. Zostaje w pamięci. Być tą, która nie dostaje żadnej roli w szkolnym przedstawieniu, bo duka. W końcu być tą, która wypchnięta na apelu… nie umie wydobyć z siebie głosu. Trudne. Zostaje w pamięci.

Choć historie „nieśmiałych” bywają różne, emocje związane ze wspomnieniami podobne– wstyd, zażenowanie. Niewielu z nas potrafi „wrócić” w dorosłym życiu do nieśmiałego dziecka i powiedzieć: „Ej, byłaś OK, byłaś tak samo fajna, jak Janek, Jurek, czy Marysia. Ty tylko nie potrafiłaś tego pokazać, biedni inni, że nie potrafili poznać twojego potencjału”.

Tyle się mówi, że trzeba pokonywać nieśmiałość, w jakimś sensie być może tak, ale czy wszyscy muszą być na pierwszym planie? Być widoczni w każdej rozmowie? Przemawiać publicznie? Albo inaczej: czy wszyscy muszą być odważni i „hej do przodu”?

Nie muszą.

To jest OK, jeśli nie zawsze masz odwagę się odezwać…

To jest OK, jeśli czasem się wycofujesz.
To jest OK, jeśli nie brylujesz.

Również OK jest to, że wolisz spotykać się z bliskimi przyjaciółmi, a nie masz ochoty na wielkie imprezy, bo cię to krępuje.

Niebezpiecznie zaczyna się robić dopiero wtedy, gdy nieśmiałość jest, jak kotwica, która trzyma nas w miejscu. Ktoś marzy o grupie znajomych, ale nie potrafi nawiązywać przyjaźni. Ktoś chce, musi przemawiać publicznie, ale nie jest w stanie. Ktoś chce awansować, ale nie potrafi o to zawalczyć.

Wtedy warto szukać wiedzy, ćwiczyć, robić małe kroczki w kierunku głośnego świata. Tutaj sprawdza się tak modne teraz hasło „Bój się i rób”. To rada dla tych zakopanych w nieśmiałości, zablokowanych, którzy mają głowę pełną marzeń, a nieśmiałość im nie pozwala na zrealizowanie każdego marzenia.

Uwierzcie, skoro pisarka, dziennikarka, znana artystka przyznają się do nieśmiałości, a jednak działają– to dowód, że można.

A poza tym dajmy spokój. Wszystko zależy od naszych chęci. Nie musimy naprawdę nieustannie pokonywać siebie i słuchać porad: „zrób to, zrób tamto, masz taki potencjał, jak możesz się bać”, „Dlaczego ty taka nieśmiała, odważ się”.

Na świecie jest mnóstwo miejsc, gdzie można zrealizować się będąc osobą nieśmiałą.

 

 


Lifestyle

Czujesz „za bardzo”, bywasz przytłoczona przez emocje? Prosty test pozwoli ci sprawdzić, czy jesteś WWO

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 stycznia 2022
Fot. iStock

Osoby wysoko wrażliwe (WWO) – mówi się o nich, że czują więcej niż inni, co bywa zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Kim są osoby wysoko wrażliwe i co je charakteryzuje? Odpowiedz na proste pytania i sprawdź, czy również się do nich zaliczasz.

Kim są osoby wysoko wrażliwe?

Osoby wysoko wrażliwe (WWO, highly sensitive person, supersensitivity) odczuwają docierające do nich bodźce mocniej niż przeciętne osoby. Mają delikatniejszy system nerwowy, który intensywnie odbiera sygnały z otoczenia, mocniej je przetwarza, co powoduje silniejsze i dłużej trwające pobudzenie i reakcje. Kiedyś uważano, że wysoka wrażliwość związana jest z byciem introwertykiem, ale badania wykazały, że aż 30% WWO to ekstrawertycy.

Osoby wysoko wrażliwe stanowią mniejszość w porównaniu do osób „przeciętnie wrażliwych”, gdyż stanowią od 15 do 20% populacji. Czyni je to wyjątkowymi, choć ta wyjątkowość bywa jednocześnie bywa zaletą, jak i problemem. Zdolność do intensywniejszego odczuwania i dostrzegania lepiej przygotowuje do radzenia sobie z różnymi sytuacjami. Ta wrażliwość i uważność mogły być niegdyś cechami pomocnymi w przetrwaniu. Ma to jednak i złe strony, ponieważ związane jest z nadmiernym obciążeniem układu nerwowego.

Fot. iStock

Osoby wysoko wrażliwe a badania

Przeprowadzono badania, które wykazały pewne różnice w pracy mózgu osoby wysoko wrażliwej i przeciętnie wrażliwej. W efekcie wykazano, że podczas wykonywania zadań wymagających dostrzegania szczegółów u WWO dochodzi do większego pobudzenia w obszarach mózgu odpowiedzialnych za analizowanie danych na głębszym poziomie.

U osób wysoko wrażliwych dochodzi również do większej aktywności neuronów lustrzanych, istotnych dla odczuwania empatii czy naśladowania. Pokazało to badanie, w którym wykorzystano zdjęcia radosnych, smutnych lub neutralnych twarzy osób bliskich i nieznajomych. U osób wysoko wrażliwych większa aktywność neuronów lustrzanych pojawiła się nie tylko na widok twarzy znanych im osób, ale także podczas oglądania zdjęć nieznajomych.

Czym charakteryzują się osoby wysoko wrażliwe?

Osoby wysoko wrażliwe charakteryzują pewne cechy, które pozwalają je odróżnić od osób przeciętnie wrażliwych.

  • Wykazują tendencję do głębokiego przetwarzania informacji. Długo rozmyślają nad tym, co np. zobaczyły czy doświadczyły, mają trudność z odłożeniem tego na bok, wnikliwie analizują szczegóły;
  • łatwo ulegają przestymulowaniu — przytłoczeni bodźcami czują wyczerpanie;
  • cechuje je reaktywność emocjonalna i empatia. Dzięki towarzyszącym im emocjom WWO reagują na to co jest ważne, wiedzą, na co zwrócić uwagę, co trzeba zapamiętać;
  • wrażliwe na subtelne bodźce — wyłapują więcej szczegółów niż ludzie o mniejszej wrażliwości.

Fot. iStock

Bycie osobą wysoko wrażliwą ma swoje zalety

Osoby wysoko wrażliwe są mistrzami uważności i empatii, nie przechodzą obojętnie obok krzywdy innego człowieka lub zwierzęcia. Ich działania są odpowiedzialne, ponieważ dużo analizują i rzadko podejmują pochopne decyzje. Są sumienne podczas wykonywania zadań, wyczulone na szczegóły, które mogą zostać pominięte przez innych.

Nie brakuje jednak i wad bycia WWO

Osoby wysoko wrażliwe bywają bardziej nerwowe, silniej odczuwają stres, czasem lęk, który może blokować przed działaniem. W warunkach niesprzyjających (np. w hałasie) bywają drażliwe, nie mogą skupić się na zadaniu. Narażenie na nadmiar bodźców powoduje u nich zmęczenie i chęć wycofania się w spokojne miejsce. WWO bywają również niesprawiedliwie oceniani jako zbyt przewrażliwieni na własnym punkcie.

Osoby wysoko wrażliwe — test 

Na podstawie publikacji psycholog Elaine Aron stworzono testy, które pozwalają określić, czy dana osoba rzeczywiście jest WWO. W poniższych pytaniach udzielenie 13 lub więcej odpowiedzi twierdzących (TAK), może świadczyć o tym, że osoba wykonująca test jest wysoko wrażliwa.

Fot. iStock

 

1. Te same rzeczy powodują u ciebie reakcję głębszą i bardziej intensywną, niż w przypadku innych osób.

2. Jako pierwsza wyłapujesz niuanse i nawet minimalne zmiany w otoczeniu.

3. Nie masz cierpliwości do hałasu, przykrych zapachów lub ostrego światła — podobne bodźce szybko cię meczą.

4. Często czujesz, że potrzebujesz przerwy od towarzystwa innych ludzi.

5. Jesteś dość wrażliwa na ból.

6. Kofeina działa na ciebie wyjątkowo pobudzająco.

7. Niespodziewane bodźce (np. nagły głośny dźwięk) sprawiają, że aż podskakujesz.

8. Nie jesteś „wielozadaniowcem”, nie lubisz robienia kilku rzeczy naraz, męczy cię to i powoduje, że zaczynasz się gubić.

9. Natłok zadań do zrobienia „na już” powoduje panikę.

10. Nie lubisz być obserwowana przez innych gdy coś robisz, odczuwasz dyskomfort, zaczynasz tracić pewność siebie i popełniasz błędy.

11. Unikasz oglądania filmów czy obrazów pełnych przemocy.

12. Nie lubisz zmian, przystosowanie do nich sprawia ci problem.

13. Drażni cię i męczy, kiedy wokół dzieje się zbyt wiele.

14. Odczuwanie głodu powoduje problem z koncentracją, osłabienie, bóle głowy.

15. Intensywnie analizujesz i rozkładasz na części pierwsze to, co cię spotkało.

16. Jesteś empatyczna, współodczuwasz z innymi ludźmi, rozumiesz ich emocje.

17. Dotykają cię emocje innych osób lub bohaterów filmów i książek.

18. Kontakt z naturą i sztuką porusza twoją wrażliwość.

19. Masz bogate życie wewnętrzne.

20. Nie potrafisz odnaleźć się w bałaganie i chaosie.

21. Unikasz konfliktów, nie przepadasz również za konfrontacją.

22. Zanim zdecydujesz się na jakieś działanie, najpierw mocno zastanawiasz się nad nim.

23. Byłaś uważana za dziecko nieśmiałe lub nadwrażliwe.

24. Słyszałaś, że nie powinnaś się tak wszystkim przejmować, lub zalecano ci bycie silniejszą.

25. Potrzebujesz sporo czasu na podjęcie decyzji i wypominasz sobie, gdy okaże się ona niewłaściwa.

Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą…

Gdy podejrzewasz, lub po wykonaniu testu jesteś przekonana, że WWO dotyczy ciebie, pamiętaj, że bycie osobą wysoko wrażliwą, mimo pewnych wad, ma także swoje zalety. Jeśli chcesz wiedzieć jak ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, artykuł Jak być silną i wysoko wrażliwą? Wykonaj tych siedem kroków, a nie pożałujesz, może okazać się pomocny.


źródło: hsperson.com, www.sensity.pl, charaktery.eu 

Zobacz także

Wiecie, co będziecie robić w weekend? Nie? Tu znajdziecie odpowiedź. GENIALNE

Nie tylko ciekawie, ale też zdrowo. O czym pamiętać, spędzając z dzieckiem lato w mieście?

30 ciekawostek o osobach leworęcznych