Go to content

9 powodów, dla których nie masz przyjaciół

Fot. iStock / NKS_Imagery

Jeśli jesteś z natury osobą zamkniętą w sobie, typową outsiderką, twoje towarzystwo może ci wystarczać do szczęścia w zupełności. Gdy sytuacja jest odmienna, a ty sama szukasz bezowocnie pokrewnej duszy, coś musi być nie tak albo z ludźmi, do których chcesz się zbliżyć albo z twoim zachowaniem, które zniechęca ludzi wokół, do bliższego poznania ciebie.

Przyjaciółka potrzebna od zaraz

Człowiek to istota społeczna, która bezpiecznie czuje się wśród innych, jemu podobnych charakterem czy zainteresowaniami. A gdy do tego ma osobę bardzo bliską, przyjaciółkę „od serca”, łatwiej jest iść przez życie i przy wsparciu pokonywać trudne zakręty. Ale nie tylko po to szukamy przyjaciół. Wspólnie spędzony beztroski czas, wypady do kina, na imprezę, godziny wieczorne spędzone przy winie i plotkach niesamowicie relaksują. Przyjaciółka sprowadzi na ziemię, gdy odlatujesz za wysoko w chmury z marzeniami, poda chusteczkę, gdy facet zostawi oraz skrytykuje najnowszą stylizację, jeśli wyglądasz w niej komicznie. Przyjaciel to taki bufor bezpieczeństwa, który w najtrudniejszej chwili złapie za rękę i powie, że będzie dobrze.

Co jest nie tak, że nie masz przyjaciół?

Jeśli twoje kontakty towarzyskie kończą się na twojej pracy, po której wracasz do pustego domu, weź pod lupę swoje dotychczasowe zachowanie i nastawienie do życia. Wypracowanie więzi przyjaźni wymaga zaangażowania i otwartości, aby utrzymać je przez cały czas w dobrej kondycji. I nie chodzi tu o jednorazowe spotkanie raz na rok, przy jakiejś okazji i użycie na taką znajomość górnolotnego określenia „przyjaźń”. Ważne jest zbudowanie głębokiej, a nie jedynie powierzchownej relacji. Oto co może przeszkadzać innym zbliżyć się do ciebie.

1. Jesteś marudą

O nie, nikomu nie uśmiecha się towarzystwo marudy. To nie pasuje, to nie smakuje, tu się nie podoba. Stale narzekając na pogodę, pracę, brak pieniędzy, nieuczciwych sprzedawców, wyjątkowo zniechęcasz do siebie ludzi, w dodatku psujesz im humor i działasz na nerwy. Osobie, której trudno jest dogodzić, zaimponować, a która w dodatku bombarduje pomysły innych, trudno będzie o przyjaźń.

2. Miłość wymazuje przyjaźń

Kiepska to przyjaźń, jeśli za każdym razem, gdy spotykasz nową miłość czy interesującą osobę, zapominasz o tych, którzy trwają przy tobie od dawna. Za którymś razem nawet najbardziej cierpliwej osobie wyczerpie się tolerancja na spychanie w kąt.

3. Myślisz tylko o sobie

Egoizm tylko czasami jest dobry. W relacjach z innymi, myślenie wyłącznie o sobie wyjątkowo odstrasza. Bliskość wymaga dzielenia się czasem, uwagą, zaangażowaniem. Jeśli nie masz w zwyczaju troszczyć się o innych i nie obchodzi cię, co dzieje się w życiu swoich znajomych, nie licz na powodzenie w przyjaźni. Brak zainteresowania bliskimi sprawia, że oni również przestają się interesować tobą.

4. Lubisz kłopoty

Jeśli jest z ciebie zadziorny charakterek i z łatwością popadasz w kłopoty, możesz mieć problem z utrzymaniem przyjaźni. Mało kto chce czuć się jak koło ratunkowe dla pechowca przez cały czas. Nikt świadomie na problemy pisać się też nie będzie, troszcząc się cały czas o twoje i własne bezpieczeństwo w związku z nowymi pomysłami.

5. Wymagasz zbyt wiele

Nie da się zachować zdrowej relacji, gdy jedna ze stron wymaga totalnego podporządkowania swojego życia drugiej. To nie w porządku wymagać stuprocentowego poświęcenia, gdy ktoś ma własne życie, problemy i marzenia. Mając zbyt wysokie wymagania, niepotrzebnie rozczarowujesz się innymi ludźmi, a przecież i tak bywa, że osoby nam bliskie nie zawsze są w stanie spisać się na 1000% w danej sytuacji. Bądź wyrozumiała i nie oczekuj poświęcenia, wtedy będziesz miała szanse na stworzenie równoprawnej relacji.

6. Zazdrościsz sukcesów

Jeśli przejawiasz cechy małej zazdrośnicy o każdy sukces bliskich ci osób, nie będą czuły się one komfortowo w twoim towarzystwie. Nie licz na bliskie relacje, jeśli przy kolejnym awansie „przyjaciółki” stać cię jedynie, by wycedzić przez zęby, że taki awans, to nie awans, i wcale nie ma się czym szczycić.

7. Jesteś interesowna

Aga od pożyczania ciuchów na imprezę, Tośka od opiekowania się dziećmi, gdy musisz wyskoczyć na chwilę, Hanka co poratuje do czasu Matki Boskiej Pieniężnej, bo za bardzo z kasą poszalałaś? Jeśli rozpatrujesz dobór przyjaciółek pod kątem ich przydatności, to nic dziwnego, że będą się one trzymać jak najdalej. Nikt nie lubi być wykorzystywany, a już na pewno nie w imię fałszywej przyjaźni. Aż chce się zacytować – „ Gdzie twoi przyjaciele? Nie ma, odezwą się, jak będą czegoś potrzebować”.

8. Kochasz plotkować

Umówmy się, nikt nie lubi przystawać do plotkar. Zwykli śmiertelnicy wolą trzymać się z dala od tych, którzy rozpuszczają w eter plotki. Bo skoro tobie tak łatwo wychodzi rozmawianie o innych przy kawie na przerwie w pracy lub podczas zakupów w sklepie, nikt nie zaryzykuje bliższej znajomości w obawie, by i jego tajemnice nie wypłynęły niepożądane na światło dzienne.

9. Nie spotkałaś pokrewnej duszy

Nie zawsze odpowiedzialność za brak przyjaciół leży po twojej stronie. Możesz mieć charakter Matki Teresy i nadal spędzać wieczory samotnie. Jeśli nie zauważasz u siebie cech, które mogą wpływać na niechęć innych do twojej osoby, wytłumaczenie jest jedno. Po prostu nie spotkałaś jeszcze na swojej drodze osoby, która byłaby dla ciebie idealna. Czasem trzeba poczekać cierpliwie na to, co jest nam pisane. Być może zwykła rozmowa z nieznajomą na temat wypożyczanej książki w bibliotece, stanie się początkiem pięknej przyjaźni?


źródło: www.lifehack.org