Go to content

8K w telewizorach LG – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Telewizory 8K to nowość na rynku. Ceny sprawiają, że to sprzęt dla koneserów i osób, którym zależy na najlepszych dostępnych możliwościach. Nie ma jeszcze aż tak dużego wyboru modeli, jak w przypadku 4K. Wśród producentów oferujących najwyższą dostępną rozdzielczość znajdziemy markę LG, znaną ze świetnie ocenianych telewizorów. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki zaawansowany sprzęt? To w końcu inwestycja na najbliższe lata!

Telewizor 8K – czym się różni od 4K?

Zanim przejdziemy do analizy specyfikacji technicznej sprzętów 8K, dobrze sobie uświadomić, czym taki telewizor różni się od modeli o rozdzielczości 4K. W dużym skrócie, przy 8K rozdzielczość wynosi 7680 × 4320 pikseli, w porównaniu do 3840 x 2160 pikseli przy 4K – jest więc to dwukrotność aktualnego standardu rozdzielczości przy większości modeli telewizorów. Gdy popatrzymy na liczbę pikseli, szybko dostrzeżemy różnicę: przy 8K jest to 33 miliony pikseli, w porównaniu do jakichś 8,3 miliona w przypadku 4K. To czterokrotnie więcej – obraz jest więc dużo bardziej szczegółowy, uwydatniający najdrobniejsze różnice prezentowanych barw. Tak wysoka rozdzielczość pozwala zanurzyć się w przedstawionym świecie niemal tak, jak gdybyśmy byli w samym środku akcji.

Kupując telewizor 8K, warto dokładnie przeanalizować parametr PPI (pixel per inch), który pozwoli dobrać odpowiednią rozdzielczość sprzętu. Im większa przekątna, tym zagęszczenie pikseli będzie mniejsze. By móc cieszyć się obrazem świetnej jakości, dobrze, by wynosił on powyżej 50. I tutaj widać mocną przewagę telewizorów 8K! Przykładowo bowiem, przy przekątnej 85 cali, PPI przy 4K wynosi zaledwie 51, podczas gdy dla 8K będzie to 103 PPI! Osoby, którym zależy na największym możliwym telewizorze o jak najlepszych parametrach technicznych, nie będą zastanawiały się dwa razy!

Czy warto inwestować w telewizor 8K?

Szukając telewizora, który będzie inwestycją na najbliższe lata, postawienie na 8K wydaje się rozsądnym wyborem. Jeśli zależy nam na sprawdzonym producencie, warto przyjrzeć się ofercie LG. Jaki budżet jest potrzebny? W zależności od modelu, bezpiecznie zakładać między 10 000 a 20 000 zł. O cenie decydują bowiem dodatkowo inne parametry, choćby przekątna ekranu.

Trzeba mieć świadomość, że na ten moment wybór sprzętów 8K nie jest jeszcze tak szeroki jak 4K, które znacznie łatwiej dopasować do zróżnicowanych potrzeb i budżetów. Zwłaszcza, że jeszcze niewiele jest dostępnych treści przystosowanych do oglądania w 8K. Owszem, można je znaleźć na przykład w serwisie Vimeo, nie są jednak powszechnie dostępne w popularnych serwisach streamingowych. Nie oznacza to jednak, że za jakiś czas nie będą, a dzisiejsza inwestycja nie zwróci się w przyszłości. Warto jednak realistycznie podejść do wyboru zaawansowanego modelu telewizora.

Czym się kierować, wybierając telewizor LG 8K?

Jeśli jesteśmy zdecydowani na model 8K, pora przeanalizować kwestie, na które zwrócić uwagę przy wyborze. Nie odbiegają one mocno od tego, co jest ważne przy telewizorach 4K. Decydując się na konkretnego producenta, jak LG, możemy liczyć na konkretny system operacyjny, w tym przypadku webOS – świetnie oceniany pod względem obsługi i dopracowanych algorytmów, umożliwiających inteligentne uczenie się najczęściej powtarzanych komend głosowych oraz rozumienie ich w kontekście.

Co jeszcze przeanalizować? Lista obejmuje takie elementy, jak:

  • rodzaj matrycy;
  • wielkość przekątnej;
  • technologie optymalizacji obrazu i dźwięku;
  • dodatkowe tryby pracy;
  • usprawnienia dla graczy;
  • liczba i rozmieszczenie złączy.

Przy urządzeniach 8K dobrze przeczytać opisy zastosowanych technologii, by dowiedzieć się, jak takie zaawansowane modele podnoszą komfort korzystania z rozrywki. Pozwoli to wybrać konkretny sprzęt, który będzie obejmował kluczowe dla nas innowacje! Zwłaszcza, że telewizory LG w sklepie MediaMarkt zbierają pozytywne recenzje użytkowników.