Go to content

8 rzeczy, których swoją córkę nauczy tylko silna matka. Niezbędnik na trudne czasy

Fot. iStock/deimagine

Relacje między mamą a córką, bywają skomplikowane, zwłaszcza w momencie, kiedy córka zaczyna dojrzewać i wkraczać w dorosłość. Nić porozumienia, bezwarunkowa miłość i to, co przekaże jej matka swoją własną postawą jest najważniejsze w budowaniu poczucia wartości, samoświadomości  i chęci samostanowienia o sobie (podstawowa kwestia w obecnej sytuacji kobiet). Ten związek jest inny niż wszystkie, kluczowy dla naszego stawania się tym, kim chcemy być.

Oto osiem rzeczy, których  silne matki powinny nauczyć swoje córki:

1. Silna kobieta również potrzebuje wsparcia i potrafi o tym mówić

Nie musisz radzić sobie ze wszystkim sama, a jeśli czujesz, że coś cię przerasta, nie znaczy to, że jesteś do niczego i powinnaś starać się jeszcze mocniej. To, że oczekujesz pomocy od najbliższej osoby, że umiesz o nią poprosić, jest OK. Naucz się, gdzie leżą granice twoich możliwości, nie bądź samowystarczalna za cenę swojego zdrowia.

2. Samoświadomość i rozwój osobisty są kluczem do szczęścia

Nie miłość partnera, bo jeśli nie wiesz, czego pragniesz w związku i nie masz poczucia wartości, będziesz wchodzić w relacje, które nie dadzą ci satysfakcji, lub ustawiać się w relacjach z innymi na pozycji osoby słabszej, gorszej, niepewnej siebie. Nie pieniądze, ani rzeczy materialne, bo jeśli nie umiesz z nich mądrze korzystać, przynoszą ci więcej szkód, niż zadowolenia.

3. To ty kierujesz swoim życiem

Zdarzają się w nim oczywiście sytuacje losowe, na które nie masz wpływu. Ale w większości przypadków, kreujesz swoją rzeczywistość – ona naprawdę jest na wyciągnięcie ręki. W żadnym wypadku nie pozwól innym, decydować za ciebie i twoje ciało. Jeśli trzeba, walcz o swoje prawa, wymagaj szacunku dla twoich wyborów i nie daj sobie wmówić, że inni wiedzą lepiej, co dla ciebie dobre.

4. Patrz do przodu, nie zmienisz przeszłości

Życie masz jedno, nie analizuj bez końca swoich błędów, ucz się wyciągać z nich wnioski na przyszłość, potraktuj je jako inwestycję w samorozwój. Nie miej sobie za złe, jeśli coś przychodzi ci trudniej niż myślałaś. Umiejętność wybaczania (także sobie samej), jest kluczowa jeżeli chcesz osiągnąć spokój duszy. Na każdym etapie swojego życia możesz dokonać zmian, które rozwiążą twoją sytuację.

5. Bądź życzliwą, dobrą osobą, ale nie dawaj się wykorzystywać

Fałszywy altruizm nie zrobi z ciebie dobrego człowieka. Kobiety nie muszą i nie powinny być cierpiętnicami i poświęcać się dla dobra innych, zwłaszcza jeśli nie dostaną w zamian tego samego. Kobiety powinny umieć dbać o swoje szczęście, wtedy każda decyzja, jaką podejmą, będzie tą właściwą.

6. Jesteś wystarczająco dobra, a miłość bezwarunkowa istnieje

Szukaj dobrej miłości, bądź z tymi, którzy potrafią docenić twoją wartość. Jesteś „wystarczająco” dobra, mądra i piękna. Jesteś wartościowym człowiekiem, zasługujesz na szacunek i na szczere, autentyczne uczucie.

7. Czasem trzeba odejść

Są sytuacje, związki, relacje, które nie mają już racji bytu, w których czujesz się pokrzywdzona, nieszczęśliwa, które kosztują cię zdrowie, emocje, wewnętrzną energię. Nie bój się ich zakończyć. Lojalność i uczciwość jesteś winna także samej sobie. Nigdy nie ukrywaj, jeśli dzieje ci się krzywda.

8. Przede wszystkim, kochaj siebie

Naucz się kochać siebie. Zaakceptuj swoje niedoskonałości, doceniaj swoje mocne strony. Zrozum, jak wiele jesteś warta. Zasługujesz na dobre, szczęśliwe życie. Ale sama musisz je sobie zbudować. Wtedy wszystko stanie się prostsze, nawet miłość.