Go to content

8 nawyków, dzięki którym twoje życie stanie się zdecydowanie lepsze!

Fot. iStock/m-gucci

W jednej z bajek Hansa Christiana Andersena dziewczynka marzy o tym, by mieć czerwone buciki. Bajka okrutna i straszna, ale pokazuje, jak źle określone marzenia zamieniają nasze życie w koszmar. Młoda dziewczyna po to, by mieć czerwone buciki okłamała najbliższe jej osoby, nie zaopiekowała się nimi, gdy tego potrzebowały. Buty, o których tak marzyła przyrosły do jej nóg przez co nieustannie musiała w nich tańczyć.

Można pomyśleć: „Głupia, też nie miała o czym marzyć”, tyle, że w naszym życiu my też często gonimy za czymś zupełnie bez zastanowienia. Marzymy o nowym samochodzie i uwiązani zostajemy kredytem na niego lub wepchnięci w szał oszczędzania, o drogich wakacjach, które w efekcie rozczarowują, ale nie chcemy się do tego przyznać.

Często kierują nami nawyki, z których kompletnie nie zdajemy sobie sprawy, tylko ślepo, bez zastanowienia za nimi podążamy. A przecież nie od dziś wiadomo, że najszczęśliwsi ludzi to ci, co żyją trochę na przekór, wbrew opiniom innych podejmują decyzję w zgodzie ze sobą, kiedy kieruje nimi pasja, prawdziwe marzenia i potrzeby.

Jeśli zaczniemy zwracać uwagę na swoje nawyki, pytać siebie: „dlaczego się niecierpliwię, naprawdę gdzieś mi się spieszy?”, łatwiej nam będzie świadomie kierować naszym życiem i wpływać na nie.

Jest kilka nawyków, które wprowadzone w codzienność sprawią, że odzyskamy większą kontrolę nad naszym życiem.

Trzymaj się z dala od ludzi, którzy psują twoją jakość życia

Są rzeczy, których unikasz – na przykład kontrolujesz jedzenie fast-foodów, bo wiesz, że to niezdrowe, czy objadanie się słodyczami. Masz realny wpływ na to, by zmienić ten nawyk w swoim życiu. Podobnie jest z ludźmi, którzy negatywnie na ciebie wpływają, wywołują sprzeczne emocje, zabierają energię. I to nie jest tak, że toksycznych ludzi w swoim życiu nie spotkamy, oni zawsze będą. Ważne, by mieć wpływ na to, jaki mamy do nich stosunek. Czy naprawdę zasługują na naszą uwagę, czy może są inni, ważniejsi dla nas ludzie, w których stronę warto się zwrócić?

Odpuść sobie telefon, tablet, czy komputer w łóżku

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę w określeniu nastroju, poziomu energii i jakości snu odgrywa niebieskie światło o krótkiej długości fal. Rankiem światło słoneczne zawiera duże stężenie niebieskiego światła. Kiedy nasze oczy są bezpośrednio na nią narażone, zatrzymują produkcję melatoniny indukującej sen i sprawiają, że ​​jesteśmy czujni, więc wstajemy. Popołudniu promienie słoneczne tracą niebieskie światło, co z kolei pozwala organizmowi wytwarzać melatoninę – wówczas często pojawia się senność. I tak już do wieczora nasz mózg nie spodziewa się niebieskiego światła. Tyle tylko, że większość naszych ulubionych urządzeń wieczoronych – laptopy, tablety i telefony komórkowe – świeci jasno i prosto w twarz, co wywołuje produkcję melatoniny, przez co nie możemy zasnąć, a gdy już śpimy, sen nie daje nam odpoczynku. Dlatego tak ważne jest, by poważnie potraktować radę: „Unikaj długiego patrzenia w telefon czy tablet wieczorem, zwłaszcza po kolacji. Telewizja nie jest tak szkodliwa, o ile siedzimy w odpowiedniej odległości od ekranu.

Doceniaj to co tu i teraz

Nie myśl o tym, że nie stać się na wakacje Bali, ale ciesz się z weekendowego wyjazdu z przyjaciółmi. Doceniaj to, co masz, bo to jest bardzo dużo. Nie myśl o tym, czego potrzebujesz, by być szczęśliwym, tylko bądź szczęśliwym przez to, co dzisiaj posiadasz. Rozejrzyj się i doceń to.

Otwórz głowę, rzeczy nie zawsze są takimi, na jakie wyglądają

Zazdrościsz komuś życia? A przecież nie wiesz, co się dzieje u niego za zamkniętymi drzwiami. Myślisz, że decyzja o przeniesieniu cię do innego działu w pracy to najgorsze, co mogło cię spotkać? A może wcale nie, przecież może być zupełnie inaczej. Nikt z nas nie jest wróżką, nie przewiduje przyszłości, więc bądźmy otwarci na to co nowe, na niespodzianki w naszym życiu, przecież życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co się trafi. 😉

Zacznij działać, nawet jeśli miałoby się nie udać

Można spędzać długie tygodnie, a nawet miesiące na planowaniu, na wymyślaniu strategii, na określaniu celów. Krok po kroku notować w głowie, co powinniśmy po kolei zrobić. Tyle, że to, o czym marzymy, czego chcemy i tak pozostaje w sferze naszych myśli, nic z tym nie robimy poza tym, że zaprzątamy sobie głowę. Chcesz otworzyć swój biznes? Wybrać się w podróż życia? Odejść od męża, a może przeciwnie, wyjść za mąż? Zrób to, nawet jeśli twój plan ma dziury i wiele niewiadomych. Wszystko można skorygować w trakcie działania, tylko trzeba zacząć działać.

Rób to, co przypomina ci, kim jesteś

Każdy z nas nosi siebie prawdziwego gdzieś pod warstwą zakładanych masek. Czasami zapominamy, jacy jesteśmy naprawdę, z czego się składamy. Dlatego znajdź taką rzecz, która będzie ci przypominać kim jesteś. Obojętnie, czy to będzie bieganie, czy taniec, czy malowanie na płótnie. Niech to będzie coś, co cię określa, co sprawia ci radość i frajdę, a do tego jeszcze odmładza.

Powiedz „nie”

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco pokazują, że im większą masz trudność z odmową, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczysz stresu, wypalenia, a nawet depresji, a w efekcie utracisz kontrolę nad swoim życiem. Powiedzenie „nie” jest bardzo dużym wyzwaniem dla wielu osób. Ale musimy w końcu zrozumieć że NIE to potężne słowo, którego nie należy się obawiać. Osoby z dużą inteligencją emocjonalną unikają zwrotów typu: „Nie sądzę, żebym…”, „Nie jestem pewna…”. Warto zapamiętać, że „nie” jest aktem samokontroli, że zapobiega negatywnym skutkom nadmiernego zaangażowania, na które często nie mamy wcale ochoty.

Trzymaj się realnych celów

Nie obiecuj sobie, że schudniesz 10 kilogramów w dwa tygodnie, bo każdy z nas wie, że to niemożliwe, a nawet jeśli, to pewnie 15 zyskasz o wiele szybciej. Stawiaj sobie realne cele, takie, które naprawdę jesteś w stanie osiągnąć, a których realizacja – zobaczysz – przyniesie ci niesamowitą satysfakcję.

Zacznij wprowadzać dobre nawyki w swoje życie, nic na tym nie stracisz, to nic nie kosztuje poza twoim drobnym wysiłkiem, który z pewnością zostanie wynagrodzony lepszym nastrojem, szczęśliwszym życiem i lepszą tobą.


źródło: entrepreneur.com