Go to content

8 koszmarnych typów ludzi, których nie potrzebujesz w swoim życiu

Fot. iStock / darkbird77

Każdy z nas styka się, a często i dłużej funkcjonuje obok osoby, która zamiast ofiarować spokój, bezpieczeństwo i wsparcie, szkodzi. Nie zawsze jesteśmy tego świadomi, bo toksyczne relacje nie od razu rzutują na życie ofiary. Sprawa jest tym trudniejsza, ponieważ nie istnieje jedyny słuszny profil osoby, która będąc tuż obok, niszczy nas, spoglądając prosto w oczy.

Układ z toksyczną osobą w wyobrażeniu wielu, od razu nabiera cech jawnej patologii, znęcania się fizycznego, wyzwisk czy popadania w nałogi. A tak naprawdę, tam, gdzie jest pozorny spokój, świat wręcz do pozazdroszczenia, dzieją się rzeczy, o które byśmy kogoś nie podejrzewali.

8 typów ludzi, których nie potrzebujesz w swoim życiu

1. Wieczni krytykanci

Takim osobom nic nigdy nie pasuje. Cokolwiek byś mówiła, czy robiła, w ich mniemaniu będzie to „gorsze” i niepełnowartościowe. Największym problemem z takimi ludźmi jest to, że przez większą część swojego czasu i poświęcając na to ogrom swojej energii, krytykują cię, nie podejmując żadnych działań w celu znalezienie lepszego wyjścia. Ich krytyka nie ma wymiaru konstruktywnego, a destrukcyjny.

2. Złodzieje czasu

Nie interesuje ich, że akurat ty nie masz czasu czy ochoty na spotkanie. Wpadają bez uprzedzenia, przysiadają się do stolika i gadają jak najęci, nie interesując się tym, co masz do powiedzenia. Dla nich jest bez różnicy, czy piszą przez komunikator, dzwonią po pięć razy w ciągu dnia lub pukają do ciebie, bo akurat niedaleko przechodzili. Traktują twój czas i energię jako pole do zagospodarowania.

3. Kłamliwi

Potrafią patrzeć ci  prosto w oczy i kłamać. A to w sprawach najmniej istotnych, gdy zapomnieli czegoś dla ciebie kupić albo w poważnych przypadkach, gdy kłamstwem przykrywają działanie wymierzone przeciwko tobie. Nie brzydzą się ani plotkowaniem ani obgadywaniem. Największym problemem z nieuczciwymi ludźmi jest to, że mogą krzywdzić na wiele sposobów, szkodzić innym rozpowszechniając złośliwości i nieprawdziwe informacje.

4. Nieodpowiedzialni 

Takie osoby chętnie odgrywają rolę ofiary, chcąc zrzucić na ciebie odpowiedzialność za swoje życie. Chętnie wpędzają cię w poczucie winy, gdy oni sami coś zawalą. Robią wiele, byś nigdy nie zapomniała, po czyjej stronie leży zarówno odpowiedzialność, jak i wina, za poniesione porażki.

5. Bez współczucia

Osoby pozbawione empatii w stosunku do innych, nie rozumieją gorszych dni czy pojawiających się kłopotów. Nie potrafią wesprzeć, za to chętnie całą energię wyciągają dla siebie. Brak zrozumienia powoduje, że ofiara zostaje sama ze swoim problemem i zamyka się w sobie.

6. Dołujący

Negatywne osobowości wyjątkowo skutecznie pozbawiają sił i energii do życia. To swego rodzaju energetyczne wampiry, które zamiast słońca, przynoszą ciężkie, ciemne chmury nad twoją głowę. Nie widzą nic dobrego, fajnego, rozsiewają za to niepokój, pesymizm, przygnębienie i zarażają czarnowidztwem. Przy nich po prostu odechciewa się wszystkiego.

7. Złośliwi

Niby uszczypliwy charakter to nic strasznego i da się wytrzymać z taka sobą. Owszem, da się, o ile złośliwość nie przybiera patologicznej formy. Chętnie rejestrują i wyciągają, gdy trzeba twoje niepowodzenia, po czym wbijają wielokrotnie przysłowiową szpilkę pod żebra. Mają z tego rzeczywistą satysfakcję, czerpiąc zadowolenie z faktu, że tobie jest o wiele gorzej. Oni zostawiają głęboki ślad w duszy ofiary i skutecznie podcinają jej skrzydła.

8. Manipulanci 

Oto wybitni przedstawiciele fałszywych przyjaciół. Bawią się twoimi uczuciami, manipulują emocjami, sprawiają, że robisz to, czego oni oczekują. Manipulują tobą tak, że uzyskują potrzebne im informacje, aby poznać swoje słabości i wykorzystać je na własną korzyść. Nie mają żadnego problemu z nadużywaniem sumienia czy hojności, grają nieczysto i bez skrupułów.

Obecność tego typu osobowości w twoim otoczeniu zawsze będzie destruktywne. Szczególnie trudno jest temu przeciwdziałać, gdy powyższe zachowania dotyczą najbliższej ci osoby. Jeśli nie możesz uciec od niszczycielskiego wpływu, powinnaś zachęcić tę osobę do terapii. Dobry specjalista i chęć faktycznych zmian w życiu mogą poprawić funkcjonowanie danej osoby i uczynić wspólne życie jeśli nie dobrym, to na pewno bardziej znośnym.


 

źródło: exploringyourmind.com