Go to content

7 lekcji z terapii, które powinnaś wziąć sobie do serca

Fot. iStock/Martin Dimitrov

Jak to? Sama? Tak po prostu? Oczywiście, że tak. Są rzeczy oczywiste, które każdy z nas potrafi uświadomić sobie sam, o ile znajdzie w sobie siłę i wolną wolę, by podjąć wysiłek zadbania o swoje zdrowie psychiczne każdego dnia. Są prawdy nie tyle banalne, co proste w pozytywnym znaczeniu – dostępne dla każdego z nas. Przeczytaj poniżej kilka najważniejszych z nich i zatrzymaj się na chwilę. Czasem naprawdę nie trzeba szukać daleko, by zrozumieć…

7 lekcji z terapii, które powinnaś wziąć sobie do serca

1. Jeśli nie stawisz czoła swoim irracjonalnym lękom, nie zdołasz ich pokonać

Co gorsza, pozwalasz im się kontrolować.  Jak to się kończy? Stoisz w miejscu zamiast ruszyć do przodu po swoje marzenia, nie rozwijasz się, nie poszerzasz horyzontów.

2. To twoje nastawienie „rzeźbi” twoje doświadczenia

To, jak odbierasz świat, jak reagujesz na wszystko, co ci się przytrafia ma olbrzymie znaczenie. Odpowiednie nastawienie to przecież lwia część sukcesu. A przynajmniej drogi do niego…

3. Możesz być najmilszą osobą na świecie, i tak znajdą się tacy, którzy cię nie polubią

Przecież ty też masz w swoim życiu osoby, które cię drażnią, z którymi nie chcesz być bliżej, niekoniecznie dlatego, że zrobiły coś źle. „Nie zaskoczyło”.

4. Szczęście to uczucie, a nie cel

Ono nigdy nie będzie stałą w twoim życiu, bo ty również się zmieniasz. To, co uszczęśliwia cię dziś, za chwilę będzie czymś oczywistym.

5. Nie zawsze to, co myślisz jest zgodne z prawdą

Zadaj więc sobie czasem pytanie, czy na pewno masz rację. Może się mylisz? Może popełniłeś błąd? Może nic nie jest takie, jak ci się wydaje?

6. Przestań szukać akceptacji na zewnątrz

Opinia innych to nie lustro, w którym powinieneś się przeglądać. To jedynie… opinia innych. Każdy ma swoje zdanie na jakiś temat, ty też. Ale to nie znaczy, że masz wszystko brać do siebie. Najważniejsze to żyć w zgodzie z samym sobą.

7. Wyprostuj się, zasługujesz na więcej przestrzeni

Jesteś kimś ważnym.  Po prostu. Musisz mieć miejsce, by się rozwijać, by uważanie słuchać swoich pragnień i emocji. Musisz wiedzieć, kto i co jest warte twojej uwagi i uczuć i czasu. A do tego trzeba, choć odrobiny, przestrzeni osobistej.


Na podstawie: Gottman Institute