Lifestyle

5 zalet utrzymywania przyjaźni z czasów dzieciństwa

Redakcja
Redakcja
1 maja 2018
Fot. iStock/wundervisuals
 

Przyjaźnie zawierane w dzieciństwie miały niesamowitą moc. Wspólne skakanie po drzewach, nocowanie w namiocie, zabawy w podchody i oczywiście powierzanie sobie pierwszych miłosnych sekretów, to wspaniałe wspomnienia, które rozjaśniają każdy pochmurny dzień.

Przyjaźń, tak piękna i wyjątkowa, wydawała się relacją niezachwianą, nieśmiertelną. Trudno było sobie wyobrazić życie bez tej drugiej osoby, a mimo wszystko wraz z upływem lat w wielu przypadkach zmieniły się relacje pomiędzy przyjaciółmi z dzieciństwa i więzy się rozluźniły.

Najczęściej z takich szczenięcych przyjaźni pozostały jedynie piękne wspomnienia. Jednak gdy ty masz to szczęście i twoja przyjaźń trwa od czasów dzieciństwa, na pewno odczuwasz niesamowite, związane z taką przyjaźnią rzeczy.

5 zalet utrzymywania przyjaźni z czasów dzieciństwa 

1. Masz prywatnego strażnika obciachu

W dzieciństwie, a później w młodości wyrabiałyście dziwne rzeczy, często śmieszne, czasem wręcz żenujące. Oczywiście nikt lepiej o nich nie będzie pamiętał niż przyjaciółka. To ona zna twoją przeszłość jak własną kieszeń i zdecydowanie nie pozwoli ci o niej zapomnieć. To jest i zabawne i absolutnie wzruszające, nie każdy tego doświadcza.

2. Rodzina przyjaciółki jest twoją rodziną, i na odwrót

Bliskość przyjaciółki, długie godziny spędzone w swoim towarzystwie, odwiedziny w jednym i drugim domu powodowały, że praktycznie mieszkałyście u siebie naprzemiennie. Znajomość starych kątów, wspólne obiady, seansy filmowe sprawiały, że czujesz się nadal w domu rodzinnym u przyjaciółki jak u siebie.To daje ci poczucie bezpieczeństwa, ożywia dobre emocje z przeszłości.

3. Niezwykła skarbnica wspomnień

Nie wszystko, co się zdarzyło przechowujemy we wspomnieniach, część rzeczy uchodzi wraz z czasem z naszych głów. Natomiast gdy dzielisz ten piękny czas z przyjacielem i budujecie wspólne wspomnienia, na pewno znajdujesz co jakiś czas inną rzecz w starych kartonach w piwnicy, czy na strychu. Twoja historia jest przepleciona z historią przyjaciółki i możesz u niej znaleźć „resztki” swojego życia.

4. Wspólny język

No cóż, każdy musi przed sobą przyznać, że wraz z przyjaciółką mają co najmniej dziwne sygnały i zachowania, których nikt inny nie zrozumie. Osobliwe powitania, dziwny taniec, zawołanie i okrzyki. Niektórym to nie mija wraz z upływem lat, więc jeżeli nadal jesteś spotykasz się w „waszym” miejscu z przyjaciółką, czujecie doskonale ten klimat.

5. Pewność drugiej osoby

Niezależnie od ilości obowiązków, nawet jeżeli nie widujecie się często, wasze spotkania są bardzo owocne. Nie nudzicie się, chodzicie w te same miejsca, śmiejecie się nadal z tych samych żartów i nawet zwykłe spotkanie na ulubionej ławce z dzieciństwa oznacza dla was bardzo wiele. To jest wspaniałe, gdy możesz wspominać wspólną przeszłość i budować piękną przyszłość.

źródło:  www.elitedaily.com


Lifestyle

Często słyszysz: „Jesteś zbyt wrażliwa”? Nie przejmuj się, wszystko z tobą w porządku.16 sygnałów świadczących o wysokiej inteligencji emocjonalnej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 maja 2018
fot. iStock / Jasmina007
Następny

Wiecie, że jedna na pięć osób jest osobą niezwykle wrażliwą, o wysokiej inteligencji emocjonalnej? Czy ty należysz do tych osób? Jest co najmniej 17 sygnałów, które o tym świadczą. 

Jeśli jesteś wysoko wrażliwym człowiekiem to:

– czasami czujesz się jak na rollercoasterze emocji. Niezależnie od tego czy jest to emocja pozytywna, czy negatywna, zawsze odczuwasz ją niezwykle silnie. Chwilami zastanawiasz się, czy wszystko z tobą w porządku, zwłaszcza gdy patrzysz na ludzi, którzy są stonowani i nie przeżywają wszystkiego tak silnie jak ty.

– często masz bardzo żywe i skomplikowane sny. Twój wymarzony świat zawiera szczegółowe tła i scenariusze bogate w niuanse. Kiedy inni ludzie mówią o swoich marzeniach, wydają się one niezwykle proste, a nie podobne do snów, które są ci znane.

-wiele razy słyszałaś: „Jesteś zbyt wrażliwa”.

– przytłacza cię sytuacja, kiedy inni ludzie mówią tobie o swoich problemach, ponieważ ich kłopoty stają się twoimi, długo po tym, kiedy oni już sobie z nimi poradzili (o czym często ciebie nie informują).

– jesteś niezwykle namiętną osobą, oczywiście że w związku pielęgnujesz wieź emocjonalną, ale seks jest dla ciebie niezwykle ważny.

– kofeina oddziałuje na twój organizm z sposób szczególny – albo kompletnie twój organizm nie odczuwa jej obecności, albo działa bardzo silnie i pobudzająco.

– w swoim otoczeniu stawiasz na minimalizm. Nie jesteś osobą, która w dom ma udekorowany tysiącem drobiazgów i bibelotów. Nie cierpisz zderzających się kolorów, głośnych dźwięków i jasnych świateł. Ta sama wrażliwość, która powoduje głębsze odczuwanie emocji w twoim przypadku, odnosi się również do nie-emocjonalnych bodźców.

– zupełnie nie rozumiesz, co ludzie mają na myśli mówiąc: „Po prostu pozwól temu odejść” lub „Uspokój się”. Ty odczuwasz emocje bardzo głęboko, nie są one dla ciebie czymś, co możesz podnieść lub upuścić w jednej chwili . Jeśli coś cię niepokoi, nie potrafisz na tym przejść do porządku dziennego.

– zmagałaś się z lękowymi stanami lub depresją.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

 

Lifestyle

Najlepszy sposób na alergię? Pij więcej alkoholu – potwierdzają to naukowcy

Redakcja
Redakcja
1 maja 2018
Fot. iStock / PeopleImages

Szklanka alkoholu dziennie może na wiele sposobów korzystnie wpłynąć na twoje zdrowie. Nowe badania wskazują, że umiarkowane ilości alkoholu zmniejszają ryzyko zachorowania na astmę.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, która pije od czasu do czasu kieliszek wina, ponieważ uważasz, że jest to dobre dla twojego zdrowia, możesz mieć rację. Badania ostatnich lat wskazują, że picie umiarkowanej ilości alkoholu jest dobre dla krążenia krwi i może prowadzić do utraty wagi – a teraz wydaje się, że korzyści z takiego stanu rzeczy czerpią także płuca. 

Naukowcy z Bispebjerg Hospital w Kopenhadze zbadali prawie 20 tysięcy bliźniąt w wieku od 12 do 41 lat przyglądając się zależnościom między spożyciem alkoholu a rozwojem astmy. Uczestnicy otrzymali kwestionariusze na początku i na końcu ośmioletniego badani, w których zadawano im pytania dotyczące spożywania alkoholu i zdrowia oraz innych kwestii. Na ich podstawie wysnuto wniosek, że jest ścisła zależność między spożyciem alkoholu a astmą. To umiarkowane jego spożycie może chronić przed rozwojem astmy.

Zdaniem duńskich naukowców alkohol zmniejsza ryzyko ryzyko astmy o jedną trzecią, a najwięcej zachorowań jest wśród tych, którzy w ogóle nie piją alkoholu.
Ryzyko zachorowania na astmę to:

6 procent – jeśli nigdy lub rzadko pijesz alkohol
4,5 procent – jeśli pijesz dużo alkoholu
4 procent – jeśli pijesz umiarkowaną ilość alkoholu, tj. od jednego drinka, lampki wina do sześciu tygodniowo

Naukowcy nie chcą specjalnie komentować ochronnego działania alkoholu, ale z pewnością ma on charakter przeciwzapalny – niszczy czynniki drażniące. Badania nadal trwają. Cóż, u nas wszystko już kwitnie, alergicy wchodzą w swój najtrudniejszy czas, może lampka wina lub dobry drink podczas majówki złagodzi objawy alergii? Zawsze można spróbować.


źródło: sciencenordic.com

 

 


Zobacz także

Nie bądź dziwką, nie dramatyzuj, twój zegar biologiczny tyka… 48 zdań, które usłyszą kobiety, ale nigdy nie usłyszą ich mężczyźni

5 prostych nawyków, które naprawdę wydłużają życie

„Ślepa” miłość. Kiedy nie wiesz jaki naprawdę jest ten, kogo kochasz