Go to content

5 sprawdzonych pomysłów dla dzieci na kreatywną i samodzielną naukę angielskiego

“Zanurzanie się” w języku angielskim poprzez zabawę to najskuteczniejszy i najbardziej angażujący dziecko sposób nauki. Zastanawiacie się, jak je do tego zachęcić? Poznajcie 5 sprawdzonych sposobów polecanych przez ekspertów platformy do nauki języka angielskiego online dla dzieci – Novakid. Swoje metody opierają na ponad 7 milionach lekcji, które przeprowadzili dla ponad 500 tys. uczniów w prawie 50 krajach w ciągu 5 lat swojej działalności. Warto je poznać!

1. Muzyka i język są ze sobą ściśle powiązane!

Jak idzie nauka języka angielskiego Twojemu dziecku w nowym roku szkolnym? Odpowiedź na to pytanie może brzmieć – śpiewająco! Muzyka składa się z nut i akordów, tak jak język składa się z dźwięków i słów. Po połączeniu te elementy tworzą całość, która nabiera znaczenia. Ponadto muzykę i język można zarówno pisać, jak i czytać. Mają one również te same elementy, jak: wysokość, intensywność, rytm, tempo, melodię, intonację i pauzy. Patrząc na podobieństwa między językiem a muzyką, nie dziwi, że mogą się doskonale uzupełniać! Poprzez instynktowne nucenie melodii w mózgu, szybciej przyswajamy język i kontekst, a także możemy sprawniej przywołać go z powrotem. Warto więc zachęcać dzieci do śpiewania piosenek po angielsku!

Muzyka tworzy kojącą atmosferę i sprawia, że nauka przypomina grę. Kiedy dziecko śpiewa i tańczy, nawet jeśli niektóre słowa nie są w 100% poprawne, nadal uczy się w bezstresowym środowisku, co ostatecznie poprawia wyniki w nauce i sprawność językową. Do wielu piosenek stworzono odpowiednie układy ruchowe, aby wspierać słownictwo. Niezależnie od tego, czy dziecko wskazuje na części ciała, jak np. „Głowa, ramiona, kolana i palce”, czy próbuje odtworzyć tańce Shakiry, angażuje się ono w naukę i poprawia swoją sprawność ruchową! Słuchanie, śpiewanie i tańczenie do piosenek w obcym języku wydaje się być doskonałym narzędziem pomagającym przyswoić nowy język osobom w każdym wieku w zabawny i wciągający sposób! Połączenie tych dwóch elementów niewątpliwie doprowadzi do ogólnego dobrego samopoczucia i korzyści poznawczych.

2. Cały świat na wyciągnięcie ręki nawet w trakcie roku szkolnego?

Wypraw dziecko na wirtualną wycieczkę! Wyobraźcie sobie wędrówki po londyńskich muzeach albo planie filmowym „Władcy Pierścieni” w Nowej Zelandii, które Wasze dziecko może odbyć w zaciszu własnego domu, dokładnie oglądając wnętrza i przedmioty i obracając je o 360°. A to jeszcze nie wszystko. W ramach kursu Virtual Explorer, który dostępny jest na platformie Novakid – najmłodsi mogą odwiedzić Wyspy Galapagos i wodospad Iguazu, zobaczyć pingwiny na Antarktydzie i pierwszy na świecie samolot (również w środku!), przejść przez tętniący życiem targ w Indiach, objechać Trafalgar Square na deskorolce i zrobić jeszcze wiele innych wspaniałych rzeczy! Tak, koniec wakacji nie musi oznaczać końca podróży, które, jak wiadomo, stanowią doskonały impuls do rozwoju i poszerzania własnych horyzontów. Wszystkie wirtualne wycieczki odbywają się w towarzystwie anglojęzycznego przewodnika — nauczyciela języka angielskiego. W trakcie wyprawy dziecko i lektor wspólnie poznają świat, rozmawiając wyłącznie po angielsku.

– Najważniejsze jest to, że dzieci mogą obejrzeć różne miejsca, przejść się po nich, a następnie porozmawiać o tym z nauczycielem. To dla nich pasjonująca przygoda; technologia VR sprawia, że wszystko jest bardzo realistyczne – mówi Amy Kroveletskaya, kierownik programów edukacyjnych w Novakid. – Do każdej lekcji dołączone są słówka i zestawy konstrukcji leksykalnych i gramatycznych, których dzieci później używają – z pomocą nauczyciela – podczas swoich „wycieczek”. Oprócz umiejętności językowych, pomagamy  rozwijać krytyczne myślenie i kreatywność: na przykład, na jednej z lekcji dzieci wymyślają własną grę komputerową – dodaje Amy Kroveletskaya.

Więcej informacji o kursie Virtual Explorer dostępnych jest tutaj: https://www.novakid.pl/programms/virtual_explorer/?utm_expid=pl_new_page

3. Zaproponuj dziecku rozwijające gry!

Twoje dziecko uwielbia grać, a Ty martwisz się, że jest to bezproduktywne marnowanie czasu? Zapoznaj go ze Światem Gier Novakid – pierwszym na rynku ekosystemem narzędzi do nauki języka angielskiego w ramach świata gier edukacyjnych online. Świat Gier Novakid oparty jest na fabule z animowanymi komiksami, przepełnionymi przyciągającymi wzrok postaciami. Na proces nauki składają się indywidualne lekcje angielskiego z native-speakerem, minigry i zadania domowe. Wszystkie te elementy osadzone są w angażującej fabule przewodniej, dzięki czemu nauka języka angielskiego łączy rozwój z rozrywką.

– Gamifikacja dodaje nauce głębi, pozwala dziecku zanurzyć się w procesie edukacji, a nie tylko opierać się na teorii. Nagrody i gry funkcjonują głównie po to, aby stworzyć zabawny i wciągający sposób powtarzania ćwiczeń i materiałów, które tego wymagają – mówi Amy Krolevetskaya, dyrektor ds. badań w Novakid.

4. Zachęć do zabaw, które pomogą dziecku rozwinąć inteligencję emocjonalną i jednocześnie udoskonalić angielski

We współczesnym świecie inteligencja emocjonalna stawiana jest na równi z IQ. Uważa się, że jest to jedyny aspekt, który sprawia, że ludzie wciąż są lepsi od coraz szybciej rozwijającej się sztucznej inteligencji. Poznajcie propozycję zabawy, która pomoże dziecku zwiększyć wrażliwość emocjonalną, doskonaląc przy tym angielski!

Tęcza emocji, feeria barw

Wyobraźcie sobie, że siedem najsilniejszych emocji ma swój własny kolor. I dlatego świat jest taki barwny! Zachęć malucha do narysowania własnej tęczy, a następnie przypisania emocji do każdego koloru i oznaczenia ich po angielsku. Na przykład:

  • Szczęście jest czerwone
  • Smutek jest pomarańczowy
  • Strach jest żółty
  • Gniew jest zielony
  • Zdziwienie jest niebieskie
  • Obrzydzenie jest granatowe
  • Wątpliwość jest fioletowa

5. Dwie pieczenie na jednym ogniu

Na koniec proponujemy sposób na wspólne, smaczne, a przy tym wciąż edukacyjne spędzenie popołudnia. Warto zachęcić dziecko do nietypowego urozmaicenia codziennych czynności, takich jak gotowanie czy pieczenie. Zaproś dziecko do wspólnego pichcenia brytyjskich przysmaków, oczywiście wykorzystując poznane przy tym słówka i wyrażenia. Spróbujcie przyrządzić amerykańskie brownie, klasyczny
fudge, czyli krówkę, popularne muffinki, pudding lub tradycyjne scones, czyli maślane bułeczki. Smacznego!

Tutaj możesz zapisać dziecko na bezpłatną lekcję próbną Novakid.


Novakid to internetowa szkoła języka angielskiego dla dzieci założona w 2017 roku w Dolinie Krzemowej (USA) przez Maxa Azarova, Dmitrija Malina i Amy Krolevetskaya. Obecnie ponad 3000 doświadczonych i wykwalifikowanych nauczycieli prowadzi lekcje języka angielskiego dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat za  pośrednictwem interaktywnej platformy internetowej, zaprojektowanej przez Novakid. W 2021 r. szkoła
przeprowadziła ponad 2,6 mln zajęć dla około 200 000 uczniów. Novakid jest obecnie na 133 miejscu na liście Forbes wśród 500 najlepszych pracodawców startupowych w USA.