Lifestyle

4 najczęstsze powody, dla których małżeństwa się rozpadają. Obserwacje prawnika

Redakcja
Redakcja
7 maja 2021
fot. Ty Welch, Unsplash
 

Terapeuci par. Psychologowie. Kapłani. Jest całe mnóstwo specjalistów, którzy pomagają naprawiać związki, leczyć wady partnerów. A czy jak o ekspertach myślimy o prawnikach, specjalizujących się w rozwodach? Przecież nieustannie mają do czynienia z miłością, która odeszła. Doskonale potrafią wychwycić przyczynę rozpadu związku. Widzą więcej niz tylko akta i kolejne liczby w statystykach. Oto kilka z najczęstszych powodów, dla których pary składają papiery rozwodowe.

Problemy natury psychicznej

Odmowa szukania pomocy w związku ze zdrowiem psychicznym jest częstym powodem, dla którego pary decydują się na rozstanie – niezależnie od tego, czy chodzi o opanowanie złości, stany depresyjne, czy inne np. powodowane długotrwałym stresem, problemy psychiczne. Gdyby udali się do terapeuty kilka miesięcy wcześniej, być może do rozwodu by nie doszło. Najczęściej w takich sytuacjach o rozwód występują kobiety. Mężczyźni są zbyt uparci, aby szukać pomocy. Jeśli reagują, to na problemy związane ze zdrowiem fizycznym. Nie reagują na stres psychiczny, ponieważ jest w nich zakorzenione, że muszą go wytrzymać.

Odmowa uzyskania pomocy w przypadku uzależnienia od alkoholu lub narkotyków

Podobnie jak obsługa ciężkiego sprzętu, bycie dobrym partnerem i rodzicem nie łączy się dobrze z alkoholem lub narkotykami. Prawnicy często słyszą, że klient nadal kocha swojego współmałżonka, ale jego picie wymknęło się spod kontroli. W takim przypadku należy reagować, zanim będzie za późno.

Frustracja związana z problemami finansowymi

Posiadanie zbyt małej ilości pieniędzy jest problemem samym w sobie, ale może przerodzić się w podwójny chaos w małżeństwie, jeśli prowadzi również do problemów ze zdrowiem psychicznym i nadużywaniem substancji odurzających. Szczególnie mężczyźni czują presję społeczną, by być „żywicielami rodziny”. Brak pracy czy niewystarczająca ilość pieniędzy to dla wielu trudna do zaakceptowania sytuacja.

Problemy z wiernością

Cóż, jeśli ty lub twój współmałżonek oczekujecie monogamicznego związku, a sami nie możecie tego zapewnić drugiej stronie, związek skazany jest na porażkę. Jeśli chcesz wolności, nie wchodź w tak poważną relację, jaką jest małżeństwo. Podwójne życie też nie jest rozwiązaniem.

 


Lifestyle

10 pytań, które należy zadać tacie, zanim odejdzie. Nie zmarnuj tego

Redakcja
Redakcja
7 maja 2021
Photo by Ricardo Alfaro on Unsplash
 

Istnieje wiele powodów, dla których może być trudno nawiązać kontakt z ojcem. Kiedy jednak odejdzie, wszystkie te powody zmienią się w żal i myśli „Co by było, gdyby…?” Nie trać więc czasu, schowaj dumę do kieszeni, pokonaj lęk czy wstyd i zapytaj go o to, o co zawsze chciałaś.

Mądrość taty, poparta ogromnym doświadczeniem życiowym, jest nie do przecenienia. Idealnie byłoby, gdyby rozmowa z tatą była rozmową z ojcem, przyjacielem, mentorem i mężczyzną w jednym. Aby jak najwięcej z niej wynieść i na niej skorzystać, trzeba wiedzieć, od czego zacząć. Jakie pytania należy zadać?

1. Z czego jesteś najbardziej dumny w swoim życiu?

Są szanse, że ci powie. Domyślną odpowiedzią będzie prawdopodobnie rodzina, ale to nie znaczy, że to nieprawda. Z drugiej strony może cię zaskoczyć, mówiąc coś innego – coś, z czego jest osobiście dumny. Tak czy inaczej, jest to jedno z tych wspaniałych, poprawiających samopoczucie pytań, które naprawdę mogą go otworzyć. Takie pytanie może wzmocnić relacje poprzez jedną z najważniejszych cech, jakie może mieć – uczciwość. Może jest to coś, czym nigdy wcześniej się z nikim nie dzielił.  A może podzielił się tym tylko z kilkoma bliskimi przyjaciółmi lub twoją mamą.

2. Kto miał na ciebie największy wpływ?

Odpowiedzi tutaj są nieograniczone. To mógł być jego tata. Mógł to być Henryk Sienkiewicz, albo Al Pacino. Ktokolwiek to jest, ta osoba da ci wgląd w to, co ceni twój tata, nawet jeśli sam ci tego nie powie. Osoby, które jakoś podziwiamy zazwyczaj mają cechy, które chcemy rozwijać też w sobie. To pytanie pozwoli Ci poznać zasady, które są najważniejsze dla Twojego taty.

3. Co najbardziej podziwiałeś w swoim własnym ojcu?

W zależności od relacji twojego ojca z własnym ojcem, może to być powodem do dumy lub bolesnych wspomnień. Każda prawda może was do siebie zbliżyć. Ale zwykle nawet jeśli ich relacje były trudne, twój tata będzie w stanie opisać przynajmniej jedną pozytywną rzecz. Może był palantem, ale ciężko pracował przez całe życie. Nawet jeśli nie ma odpowiedzi, teraz masz doskonały powód, by powiedzieć tacie, co w nim najbardziej podziwiasz.

4. Jaka jest Twoja najważniejsza życiowa lekcja?

To pytanie może przynieść niezwykle cenną odpowiedź nie tylko tobie, ale także twoim dzieciom. Tatusiowie są pełni lekcji życia, prawda? Jak sprawić, by wybrał tylko jedną? Możesz zapytać go o jego największą życiową lekcję związaną z małżeństwem. Albo wychowywaniem dzieci. Albo z finansami. Kiedy byłaś nastolatką, „wykłady” taty cię wkurzały. Teraz, gdy jesteś dorosła, te same „wykłady” są jego dziedzictwem.

5. Czy jest coś, czego żałujesz w  życiu?

Jego odpowiedzi mogą być zaskakujące i na pewno mogą dać ci pomysły na to, co możesz dodać do swojej własnej listy rzeczy do zrobienia.

6. Jaki błąd nauczył Cię najwięcej w życiu?

Zaproponuj najpierw własną odpowiedź. Nazywa się to „wzajemnością w ujawnianiu”. Jeśli dobrze przygotujesz grunt, będzie bardziej prawdopodobne, że tata będzie z tobą szczery.  To szansa dla ciebie, ale też dla niego, aby podzielić się czymś rzadkim i cennym i być na siebie wrażliwymi.  To banał, ale naprawdę każdy popełnia błędy. Nawet tatusiowie.

7. Jakie wydarzenie na świecie miało na Ciebie największy wpływ?

To świetne pytanie, aby zrozumieć różnice pokoleń. Większość ludzi myśli o negatywnych, katastrofalnych wydarzeniach, kiedy słyszą takie pytanie, więc usłyszenie odpowiedzi taty da ci poczucie historycznej perspektywy, prawdopodobnie z czasów na długo przed twoim przyjściem na świat.

8. Co najbardziej lubisz w byciu rodzicem?

Jeśli zadasz tacie to pytanie, masz szansę zmienić też swoją perspektywę jako rodzica. Pytania, takie jak to, dają tacie szansę na wspomnienia z łezką w oku., Takie pytanie pozwoli mu skupić się na radości – prostej radości – i na tym, co kocha w byciu tatą.

9. Jaki był najtrudniejszy moment dla Ciebie jako ojca?

To jest moment, w którym tata musi sięgnąć głęboko nie tylko w pamięć, ale i serce.  Może to był czas, kiedy złamałaś rękę, ucząc się jeździć na rowerze. Może to było twoje pierwsze złamane serce. Może nie miało to nic wspólnego z tobą i dotyczyło rodzeństwa lub ukochanej osoby.  To pytanie w głowie pobudzonej do myślenia może wywołać lawinę rad, które odmienią twoje życie.

10. Czy jest coś czego o Tobie nie wiem?

Choć twój tata jest dla ciebie postacią niemal mityczną, pamiętaj: wciąż jest człowiekiem. To świetne pytanie, ponieważ daje mu szansę na swego rodzaju odbrązowienie posągu, jakim rodzic jest dla dziecka. Większość z nas w naturalny sposób idealizuje rodziców. Wraz z wiekiem i gdy czują się bardziej komfortowo, dzieląc się historiami ze swojego życia, dowiadujemy się, że są też zwykłymi ludźmi. Mają wady. Robili szalone rzeczy w liceum lub na studiach. Rzeczy, w które nigdy nie uwierzyłbyś jako dziecko. D


Lifestyle

Dzień Matki, 26 maja – pora rozejrzeć się za oryginalnym prezentem

Redakcja
Redakcja
7 maja 2021

Dzień Matki to wyjątkowa okazja. Święto 26 maja, o którym nie powinno zapomnieć żadne dziecko – niezależnie od tego, czy ma lat kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt. Najmłodsi z powodzeniem mogą ograniczyć się do życzeń i własnoręcznie namalowanej laurki, ci starsi – powinni rozejrzeć się choćby za symbolicznym upominkiem. Prezent na Dzień Mamy wcale nie musi być duży czy kosztowny. To przede wszystkim gest, dowód pamięci. Jaki więc podarunek wybrać?

Kwiaty na Dzień Matki to absolutna klasyka – bukiet tulipanów wydaje się nieodzownym wyborem, ale nigdzie przecież nie jest powiedziane, że na nim właśnie trzeba poprzestać. Wręcz przeciwnie. Warto dobrać do niego coś więcej. Niespodziankę, która obdarowaną ucieszy, ale i zaskoczy.

Poszukiwany, poszukiwana: pomysł na prezent na Dzień Matki

Niemal każdy sklep już na początku maja wypełnia się propozycjami podarunków – okolicznościowymi zestawami, mniej czy bardziej przydatnymi drobiazgami oraz innymi uniwersalnymi przedmiotami, po których… w zasadzie nie widać, dla kogo i przy jakiej okazji są przeznaczone. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem będzie prezent personalizowany. Po pierwsze, zaprojektowany specjalnie na Dzień Matki. Po drugie, ozdobiony samodzielnie wybranymi napisami.

Możliwości jest mnóstwo, a każda z nich to doskonała szansa na to, by popisać się swoją kreatywnością i zaskoczyć mamę czyś naprawdę wyjątkowym. Dosłownie: jedynym w swoim rodzaju.

Personalizowany plakat

Nie ma się co oszukiwać – każdy od czasu do czasu marzy, aby znaleźć się na okładce czasopisma. Jakiego? To już zależy od konkretnej osoby, jej osiągnięć czy zainteresowań. Niestety prawdziwa publikacja często pozostaje poza zasięgiem ręki… ale i z tym można sobie poradzić. Pomoże w tym plakat personalizowany stylizowany na okładkę magazynu, na przykład plakat personalizowany w ramie JEJ STYL. Wystarczy dobrać odpowiednie zdjęcie oraz napisy i wymarzony prezent na Dzień Mamy gotowy.

Co więcej, personalizowany plakat będzie znakomitą i bardzo pomysłową ozdobą mieszkania. Jeżeli znudziły ci się już typowe pamiątkowe fotografie z wakacji czy obrazki z cytatami motywacyjnymi (o wątpliwej – dodajmy – skuteczności), samodzielnie zaprojektowany plakat okaże się świetną, ożywczą odmianą. Ubarwi kuchnię, salon czy domowy gabinet.

Kule do kąpieli

Kupowanie kosmetyków na prezent nie jest wcale łatwym zadaniem, a to ze względu na indywidualne upodobania. Co jak co, ale właśnie stosowane na co dzień kosmetyki dobiera się ze szczególną starannością – tak, aby nie tylko pomagały, ale też nie szkodziły. Z tego względu wybierając je na prezent na Dzień Mamy, warto zachować szczególną ostrożność – i być może dowiedzieć się zawczasu konkretnie, jakich modeli obdarowana używa, a jakich z różnych powodów unika.

Nie oznacza to oczywiście, że kosmetyki z założenia odpadają. Nic z tych rzeczy. Można chociażby sięgnąć po kule do kąpieli. BATHSECCO wyróżniają się miłym nie tylko dla ciała, ale i dla ducha aromatem włoskiego Prosecco, szczególnie popularnego ostatnimi czasy wina musującego przez wielu uważanego za równie smaczną, ale zdecydowanie mniej kosztowną alternatywę dla szampana. Pięknie pachnące kule sprawią, że każda kąpiel stanie się niezapomnianym przeżyciem – nie tylko ze względu na zapach, ale i złocisty brokat, który zabarwi wodę.

Śmieszne skarpetki

Zabawne podarunki zawsze są mile widziane. Niewiele jest takich okazji, przy których można by uznać je za niestosowne – i Dzień Mamy z pewnością się do nich nie zalicza. Dlatego wybierając prezent na Dzień Matki można śmiało zdecydować się na humorystyczny drobiazg – na przykład skarpetki z napisem. Śmieszne skarpetki damskie ZAJMIJ SIĘ DZIEĆMI to znakomity podarunek dla każdej mamy, która poświęca wiele czasu na zajmowanie się swoimi pociechami, poświęcając w zamian swój czas wolny… A przecież mamie, podobnie jak każdej kobiecie, należy się odpoczynek.

Dlatego w pakiecie z „motywującymi” skarpetkami warto też zadbać, by umieszczona na nich deklaracja nie pozostała wyłącznie w sferze życzeń. Dołączony do nich karnet do spa albo nawet kilka godzin czasu dla siebie z całą pewnością sprawią mamie wiele radości. Pozwolą jej się zrelaksować i odpocząć od nawału codziennych obowiązków. Kto jak kto, ale mama zasługuje na to najbardziej – a już zwłaszcza w dniu swojego święta.

Poduszka z nadrukiem

Poduszek nigdy za wiele – to jedna z mądrości dekoratorów wnętrz, którzy doskonale wiedzą jak ocieplić choćby najchłodniejsze pomieszczenie. Nie ma jednak powodu, by ograniczać się wyłącznie do dekoracyjnych i bardzo uniwersalnych poduszek dostępnych w pierwszym lepszym sklepie meblowym. Zamiast nich – albo: obok nich – można sięgnąć też po coś bardziej unikatowego, czyli personalizowaną poduszkę z własnym nadrukiem.

Poduszka PREZENT DLA RODZINY to jednocześnie ozdoba wnętrza czy podpora dla zmęczonej dniem pracy głowy, ale też oryginalne w swojej formie drzewo genealogiczne. Na miłej w dotyku poszewce znalazło się miejsce na nazwisko oraz imiona poszczególnych członków rodziny. Całość stanowi więc znakomity, wspólny prezent na Dzień Matki. Do tego kwiaty, kartka z życzeniami, rodzinny obiad (samodzielnie przygotowany!) i można godnie uczcić 26 maja.

Tysiące pomysłów na prezent na Dzień Mamy

Na powyższych propozycjach możliwości wcale się nie kończą. Wybierając pomysł na prezent, zastanów się, w jaki sposób twoja mama lubi spędzać wolny czas. Odłóż na bok to, czym zajmuje się na co dzień, a skup na tym, „co robi, kiedy nic nie musi”. Podarunek nawiązujący do jej hobby z całą pewnością będzie milszy niż cokolwiek „typowo praktycznego”… choć przecież zawsze można połączyć jedno z drugim.

Jeżeli mama przepada za gotowaniem, a przygotowywanie posiłków nie jest dla niej tylko codzienną koniecznością, a prawdziwą przyjemnością, notes na przepisy na pewno przypadnie jej do gustu. A i przyszłe pokolenia z pewnością z niego skorzystają, ukradkiem podglądając sposób na jedyny w swoim rodzaju sernik czy zapiekankę warzywną jak u mamy. Świętująca nie lubi dzielić się swoimi tajemnicami, a może w ogóle gotuje bez przepisów, każdorazowo wymyślając danie od podstaw? W takim razie zamiast notesu lepsza będzie skrzynka na zioła. Przyprawy uprawiane samodzielnie na kuchennym parapecie dodadzą smaku – i uroku – każdej potrawie.

Zawsze też jest dobra pora, by nakłonić mamę do choć odrobiny relaksu. Zapewnienie jej czasu dla siebie, czasu, kiedy cała reszta rodziny ma absolutny zakaz zawracania jej głowy, to jedna z możliwości, ale nie warto do niej tylko się ograniczyć. Może więc kieliszki do wina, które – w stosownych ilościach, rzecz jasna – znakomicie sprzyja wieczornemu odprężeniu? A jeśli nie zestaw kieliszków, to kieliszek jeden, za to… naprawdę porządny, taki w rozmiarze XXL? Ozdobiony indywidualnym grawerem sprawi, że hasło „tylko jedna lampka wina dzisiaj” nabierze zupełnie nowego znaczenia!

Kieszonkowe lusterko, drewniana szkatułka na biżuterię, planner książkowy dla mam lubiących zorganizowanie, wyśmienita czekolada dla amatorów słodkości, a może zabawny kubek… Kosz na piknik, bidon na siłownię, turystyczny ręcznik z mikrofibry, doskonałe dla zdrowia sole do kąpieli, a może leżak ze spersonalizowanym oparciem, znakomicie wpisujący się w jakże popularną ostatnio ideę slow life

Prezent, który znaczy więcej

Możliwości jest tak wiele, że aż trudno uwierzyć, jak często ograniczamy się wyłącznie do standardów zamiast poświęcić chwilę na znalezienie czegoś oryginalnego. Czegoś, co pokaże mamie, że jej prezent zaplanowany i przemyślany został z wyprzedzeniem, że to nie coś kupionego na ostatnią chwilę – bo w ostatniej chwili komuś przypomniało się o zbliżającymi się wielkimi krokami święcie. Oczywiście nie ma nic złego w bukiecie kwiatów, dobrej książce czy butelce wina, ale jeśli można postarać się o coś więcej, to dlaczego by nie skorzystać z tak doskonałej okazji?

*

Crazyshop.pl na Dzień Matki przygotowaliśmy całą kolekcję personalizowanych prezentów. Z łatwością znajdziesz wśród nich coś idealnego. Potem wystarczy już tylko chwila na ozdobienie wybranego podarunku własnymi napisami lub zdjęciem i… gotowe!

Artykuł partnera

 


Zobacz także

5 najlepszych kierunków na udane wakacje

Brak motywacji, znużenie, stres – jak w naturalny sposób sobie z tym poradzić?

Dlaczego kochamy? Jak się okazuje – często za nieoczywiste rzeczy. Obejrzyjcie koniecznie