Go to content

5 dobrych uczynków, które możemy zrobić przed Świętami, zamiast szorować okna

Fot. iStock/oneinchpunch

Święta – a ty w panice myślisz:

– o rety nieumyte okna

– o jeny nieposprzątane szafki w kuchni

– kiedy te zakupy!!

– szynkę powinnam zamarynować!

– brzózki kupić i dom wyczyścić, co by lśnił.

A ja się pytam: naprawdę? Naprawdę to jedyne, co załącza ci się po wciśnięciu przycisku pod hasłem „Święta”? Poczekaj, poczekaj, czy jeśli nie umyjesz okien, twoja Wielkanoc będzie gorsza? Jeśli podłoga nie będzie lśnić, to odwołają Święta?

Kurczę, sami sobie to robimy, wpychamy się w stereotypowe myślenie naszych matek i babć: „musi być czysto – to po pierwsze, po drugie – musi być dużo jedzenia”. A przecież, jeśli pozwolimy sobie na chwilę – dosłownie kilka minut – refleksji, to okaże się, że nie czyste okna, brak kurzu i szynka w czterech odsłonach stanowi o tym, co w Święta najistotniejsze.

Gdyby tak te wszystkie domowe obowiązki zamienić na to, co sprawi, że Wielkanoc poczujemy nie tylko w zapachu płynu do mycia podłogi, ale przede wszystkim w sercu? Gdyby tak czas, poświęcony na szorowanie po raz kolejny kafli w łazience, zamienić na zrobienie czegoś naprawdę dobrego?

Zamieńmy obowiązki na dobre uczynki. Zróbmy coś dobrego, przecież ten przedświąteczny czas najczęściej każe się nam zatrzymać nad krzywdą innych. Nie uciekajmy do tego.

5 dobrych uczynków, które możesz zrobić przed Świętami

Wesprzyj potrzebujących

Rozejrzyj się, znajdź kogoś, kto potrzebuje pomocy, to niestety nie jest trudne. Sam internet pełen jest próśb o wsparcie. Może przez cały rok nie zauważasz takich wpisów, może unikasz, bo boisz się, że samo twoje zainteresowanie ściągnie na ciebie jakieś nieszczęście? Wiesz dobrze, że to przesąd. O ile lepiej się poczujesz wydając 20 zł dla kogoś, kto bardziej tych pieniędzy potrzebuje, niż ty, komu każda kwota może uratować życie?

Rozejrzyj się

Najczęściej gdzieś pędzimy, nie mamy czasu zauważyć, że starsza pani mieszkająca na naszym osiedlu powoli wraca do domu z zakupami, że starszy pan siedzi samotnie na ławce, gdy tylko zaczyna się wiosna. Więc może zamiast planować szorowanie parapetów, lepiej zastanowić się, czy ktoś obok nas nie potrzebuje pomocy. Może komuś zrobić zakupy, a może zaprosić na świąteczne śniadanie, bo spędza je samotnie?

Uśmiechnij się

A gdyby tak ten tydzień przed Świętami stać się bardziej uważnym. Gdyby tak zacząć dostrzegać ludzi, którzy mijają nas na ulicy, których spotykamy w autobusie i uśmiechnąć się do nich? Może ktoś będzie zaskoczony, może ktoś inny odwzajemni ten uśmiech, a może ktoś będzie nam życzył dobrego dnia. Życzliwość to radość w sercu, bądźmy życzliwi dla siebie, a najłatwiej po prostu się uśmiechnąć.

Zadzwoń

Jest ktoś do kogo od dawna nie dzwoniłaś? Do kogo telefon odkładasz od bardzo długiego czasu, bo się poróżniliście, bo pozostały między wami jakieś niedopowiedzenia, jakiś niepokój wkradł się w waszą relację, właściwie nie wiesz skąd i kiedy? Więc może warto zadzwonić, pogadać, zrzucić z siebie ciężar, a jeśli jest taka potrzeba – przeprosić. Szkoda odkładać takie rozmowy w nieskończoność, a kiedy będzie lepszy czas, aniżeli teraz?

Daj z siebie to, co najlepsze

Nie tylko ludziom, ale wszystkim tym istotom, które potrzebują naszej pomocy, bo każda jej forma i przejaw jest ważny. Może zamiast denerwować się na dzieci, że nie pomagają w świątecznych porządkach, zabrać je do schroniska dla bezdomnych zwierząt – jest takie chociażby w Celestynowie. Zawieźć z dziećmi dla tych psiaków, które czekają na miłość, kilka prezentów. Kupcie smycze, karmę, a jeśli nie możecie być w schronisku osobiście, wpłaćcie wspólnie jakąś kwotę na rzecz schroniska na konto: PKO BP XV O/W-wa 43 1020 1156 0000 7102 0061 5146, albo oddajcie swój 1% zwierzakom szukającym domu.

Czy nie lepiej zamiast sprzątać mieszkanie, zrobić coś dobrego?

P.S. Schroniskom dla bezdomnych zwierząt możesz  pomóc przekazując 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – KRS 0000154454 (po szczegóły kliknij TUTAJ) lub przekazując darowiznę (kliknij TUTAJ)  na rzecz TOZ w Polsce.
Każda wpłata pomaga zwierzętom.


Artykuł powstał przy współpracy z TOZ