Lifestyle

3 złote zasady relacji z teściami. A wszystko to, bo ciebie kocham

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 listopada 2016
Fot. iStock
 

Wejść w związek małżeński, to także „wstąpić w związek z jego rodziną”  – są kobiety, które traktują to stwierdzenie jako fundamentalną, nie zawsze radosną prawdę, o relacjach panujących między dwojgiem zakochanych w sobie osób, już po ślubie. Nie znam rodziny, w której nie byłoby absolutnie żadnych problemów między teściami a młodymi, i nie ma w tym nic dziwnego. Jesteśmy przecież tylko ludźmi (tak, oni też:)), w dodatku stoi między nami różnica pokoleniowa, stosunek emocjonalny do jednej, tej samej osoby (naszego męża, a ich syna) i – nierzadko – sposób w jaki nas wychowano.

Psycholodzy mówią o 3 podstawowych zasadach poprawnych relacji z teściami:

1. Lojalność jesteś winny swojemu współmałżonkowi

W razie konfliktu pomiędzy współmałżonkiem i jego rodziną, powinnaś zawsze wesprzeć współmałżonka. Oczywiście, on powinien postąpić tak samo, w przypadku twojego konfliktu z twoimi rodzicami. Obowiązkiem w małżeństwie jest stawać zawsze po stronie swojej drugiej połówki. Budujcie razem „wspólny front”, w celu obrony zasad waszej rodziny, waszej wizji wspólnego życia.

2. Myśląc o relacjach z teściami, myśl też o współmałżonku

Nie musisz kochać swoich teściów, ale powinnaś postarać się przyjąć ich z otwartym sercem, bo to są osoby bliskie komuś kogo ty sama kochasz… Myślisz, że oni są „jacyś dziwni”? Jesteś przyzwyczajona do tego, że twoi krewni mają różne dziwactwa i słabości. Rodzina twojego męża również nie jest od nich wolna…

3. Nie rozmawiaj z nimi o polityce i religii

Dyskusje polityczne w okresie wyborów, komentarze dotyczące tak osobistych spraw jak czyjeś wyznanie – to zawsze pole minowe. Po prostu nie ma potrzeby, aby próbować angażować teściów w debaty polityczne.  Zaakceptuj fakt, że oni „myślą inaczej” i przejdź nad tym do porządku dziennego.

Napisać łatwo, trudniej wcielić w życie, zwłaszcza jeśli niewyjaśnionych problemów i skrywanych głęboko pretensji nazbierało się już sporo. Warto jednak w miarę szybko uporządkować sobie w życiu te relacje, które przecież tak bardzo oddziałują na atmosferę naszego związku.


Źródło: www.psychologytoday.com

 


Lifestyle

Dlaczego często czuję ból w klatce piersiowej? Co wtedy czuję? Stwórz własną mapę emocji!

Karolina Krause
Karolina Krause
9 listopada 2016
Stwórz własną mapę emocji
Fot. iStock / chinzogzag
 

Zastanawiałaś się kiedyś, skąd biorą się wyrażenia typu „chyba świerzbią ją ręce” albo „aż ściskało go ze złości”? W jakich partiach ciała odczuwamy konkretne emocje i jakie znaczenie ma to dla naszego zdrowia? Teraz już wiemy! Naukowcy z Finlandii przeprowadzili niedawno badanie, które pozwoliło na stworzenie – uniwersalnych dla wszystkich ludzi na świecie – map emocji.

W badaniach wzięło udział siedemset osób ze Szwecji, Finlandii i Tajwanu (aby mieć pewność, że wyniki będą uniwersalne kulturowo). Uczestnicy badania proszeni byli najpierw o wyobrażenie sobie różnych emocji: złości, dumy. miłości, obrzydzenia,  etc., a zaraz potem o zaznaczenie na przedstawionym konturze postaci miejsc, w których ich zdaniem pojawiają się przeżywane emocje. Uczestnikom prezentowano dwa takie kontury. Na drugim z nich mieli oni zaznaczyć te obszary ciała, które dezaktywują się przy odczuwaniu danej emocji. Następnie badacze nałożyli na siebie wyniki wszystkich osób biorących w eksperymencie, które ułożyły się w konkretne wzory – mapy.

I tak dla każdej z badanych uczuć powstała osobna, cielesna mapa emocji.

Screen z publikacji Bodily maps of emotions / Aalto University

Screen z publikacji Bodily maps of emotions / Aalto University

Gdzie więc odczuwamy konkretne emocje? Oto kilka przykładów:

Strach

Wypełnia jamę brzuszną i klatkę piersiową oraz głowę. Z kolei lęk poza wskazanymi obszarami, ma swoje siedlisko w okolicach serca.

Złość

Te emocję odczuwamy głównie w górnych partiach ciała – klatce piersiowej, głowie, ale także w rękach.

Smutek

Może wydawać się to nieco zaskakujące, ale to uczucie koncentruje u nas głównie w dolnych partiach ciała.

Wstręt

Odczucia takie jak wstręt, czy najczęściej odczuwamy w okolicach przełyku.

Wstyd

Umiejscawia się przede wszystkim w okolicach głowy, karku i klatki piersiowej oraz brzucha.

Radość

W przeciwieństwie do wszystkich pozostałych, szczęście wypełnia całe ciało – od stóp do głów. Jego przeciwieństwem jest depresja – ją także można odczuwać w prawie każdej kończynie. 

Do czego, w praktyce, mogą nam się przydać mapy emocji? Przede wszystkim do poszerzania naszej samoświadomości. Emocje nie tylko bowiem pojawiają się we wskazanych częściach ciała, ale też, jak sugerują inni naukowcy, mogą w nich także „utknąć”. Ich zadaniem nieokazane, stłumione uczucia najczęściej pozostają tam, gdzie je odczuwamy, powodując przy tym różne schorzenia somatyczne. Dzieje się tak wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie chcemy ich wyrazić lub byliśmy karani za ich okazywanie w przeszłości (kiedy byliśmy maili). Czasami, aby się od nich uwolnić wystarczy je sobie po prostu uświadomić. Fińskie mapy emocji mogą ci się w tym bardzo przydać.

Z drugiej strony sygnały z ciała mogą przypominać nam o wciąż nierozwiązanym problemie. Dlaczego często czuję ból w klatce piersiowej? O czym wtedy myślę? Co czuję? Warto by się nad tym zastanowić. W końcu „zdrowie to nie tylko brak choroby”.

Fot. iStock / Iryna Bezianova

HiRes

Fot. iStock / Iryna Bezianova

PS: Udział w eksperymencie możecie wziąć tutaj.


Źródło: charaktery, becs.aalto.fiBodily maps of emotions

 


Lifestyle

A ty? Co dasz swojej ojczyźnie? Fantastyczna kampania! Nie można przejść obojętnie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 listopada 2016
Fot. Screen/Youtube

Co oddawanie narządów a święto odzyskania niepodległości przez Polskę ma wspólnego? Okazuje się, że za sprawą Dawcy.pl bardzo wiele. Właśnie z tej okazji przygotowano spot do kampani „Ojczyzna to inni ludzie”. W filmie odpowiadając na pytania: co można zrobić dla ojczyzny i co można jej dać, występują: Arkadiusz Onyszko – piłkarz i autor, Omenaa Mensah -prezenterka telewizyjna, Piotr Morciniec – ksiądz, profesor, Anna Grodzka – działaczka społeczna, Karolina Gilon – modelka, Łukasz Jakóbiak – youtuber i dziennikarz, Halina Jędrzejewska – sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim oraz Marcin „Kosi” Kosiorek – raper. Na co dzień różni ich wiele, także poglądy, ale tu w tym klipie wszyscy są zgodni. „Bierzcie wszystko, co wam się może przydać” – mówi Omena Mensah, a Karolina Gilon dodaje: „Może być ze mnie pożytek”.

Kocham takie kampanie, bo mówią o rzeczach najważniejszych w taki sposób, że trudno przejść obojętnie. A wy? Co byście zrobili dla ojczyzny? Każdy może zrobić coś innego…


źródło: dawca.pl


Zobacz także

Horoskop zdrady. Które znaki zodiaku zdradzają najczęściej?

Racuchy z serem na leniwy sobotni dzień

Prezent z głębi serca czy portfela?