Lifestyle

3 złote zasady relacji z teściami. A wszystko to, bo ciebie kocham

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 listopada 2016
Fot. iStock
 

Wejść w związek małżeński, to także „wstąpić w związek z jego rodziną”  – są kobiety, które traktują to stwierdzenie jako fundamentalną, nie zawsze radosną prawdę, o relacjach panujących między dwojgiem zakochanych w sobie osób, już po ślubie. Nie znam rodziny, w której nie byłoby absolutnie żadnych problemów między teściami a młodymi, i nie ma w tym nic dziwnego. Jesteśmy przecież tylko ludźmi (tak, oni też:)), w dodatku stoi między nami różnica pokoleniowa, stosunek emocjonalny do jednej, tej samej osoby (naszego męża, a ich syna) i – nierzadko – sposób w jaki nas wychowano.

Psycholodzy mówią o 3 podstawowych zasadach poprawnych relacji z teściami:

1. Lojalność jesteś winny swojemu współmałżonkowi

W razie konfliktu pomiędzy współmałżonkiem i jego rodziną, powinnaś zawsze wesprzeć współmałżonka. Oczywiście, on powinien postąpić tak samo, w przypadku twojego konfliktu z twoimi rodzicami. Obowiązkiem w małżeństwie jest stawać zawsze po stronie swojej drugiej połówki. Budujcie razem „wspólny front”, w celu obrony zasad waszej rodziny, waszej wizji wspólnego życia.

2. Myśląc o relacjach z teściami, myśl też o współmałżonku

Nie musisz kochać swoich teściów, ale powinnaś postarać się przyjąć ich z otwartym sercem, bo to są osoby bliskie komuś kogo ty sama kochasz… Myślisz, że oni są „jacyś dziwni”? Jesteś przyzwyczajona do tego, że twoi krewni mają różne dziwactwa i słabości. Rodzina twojego męża również nie jest od nich wolna…

3. Nie rozmawiaj z nimi o polityce i religii

Dyskusje polityczne w okresie wyborów, komentarze dotyczące tak osobistych spraw jak czyjeś wyznanie – to zawsze pole minowe. Po prostu nie ma potrzeby, aby próbować angażować teściów w debaty polityczne.  Zaakceptuj fakt, że oni „myślą inaczej” i przejdź nad tym do porządku dziennego.

Napisać łatwo, trudniej wcielić w życie, zwłaszcza jeśli niewyjaśnionych problemów i skrywanych głęboko pretensji nazbierało się już sporo. Warto jednak w miarę szybko uporządkować sobie w życiu te relacje, które przecież tak bardzo oddziałują na atmosferę naszego związku.


Źródło: www.psychologytoday.com

 


Lifestyle

Dlaczego często czuję ból w klatce piersiowej? Co wtedy czuję? Stwórz własną mapę emocji!

Karolina Krause
Karolina Krause
9 listopada 2016
Stwórz własną mapę emocji
Fot. iStock / chinzogzag
 

Zastanawiałaś się kiedyś, skąd biorą się wyrażenia typu „chyba świerzbią ją ręce” albo „aż ściskało go ze złości”? W jakich partiach ciała odczuwamy konkretne emocje i jakie znaczenie ma to dla naszego zdrowia? Teraz już wiemy! Naukowcy z Finlandii przeprowadzili niedawno badanie, które pozwoliło na stworzenie – uniwersalnych dla wszystkich ludzi na świecie – map emocji.

W badaniach wzięło udział siedemset osób ze Szwecji, Finlandii i Tajwanu (aby mieć pewność, że wyniki będą uniwersalne kulturowo). Uczestnicy badania proszeni byli najpierw o wyobrażenie sobie różnych emocji: złości, dumy. miłości, obrzydzenia,  etc., a zaraz potem o zaznaczenie na przedstawionym konturze postaci miejsc, w których ich zdaniem pojawiają się przeżywane emocje. Uczestnikom prezentowano dwa takie kontury. Na drugim z nich mieli oni zaznaczyć te obszary ciała, które dezaktywują się przy odczuwaniu danej emocji. Następnie badacze nałożyli na siebie wyniki wszystkich osób biorących w eksperymencie, które ułożyły się w konkretne wzory – mapy.

I tak dla każdej z badanych uczuć powstała osobna, cielesna mapa emocji.

Screen z publikacji Bodily maps of emotions / Aalto University

Screen z publikacji Bodily maps of emotions / Aalto University

Gdzie więc odczuwamy konkretne emocje? Oto kilka przykładów:

Strach

Wypełnia jamę brzuszną i klatkę piersiową oraz głowę. Z kolei lęk poza wskazanymi obszarami, ma swoje siedlisko w okolicach serca.

Złość

Te emocję odczuwamy głównie w górnych partiach ciała – klatce piersiowej, głowie, ale także w rękach.

Smutek

Może wydawać się to nieco zaskakujące, ale to uczucie koncentruje u nas głównie w dolnych partiach ciała.

Wstręt

Odczucia takie jak wstręt, czy najczęściej odczuwamy w okolicach przełyku.

Wstyd

Umiejscawia się przede wszystkim w okolicach głowy, karku i klatki piersiowej oraz brzucha.

Radość

W przeciwieństwie do wszystkich pozostałych, szczęście wypełnia całe ciało – od stóp do głów. Jego przeciwieństwem jest depresja – ją także można odczuwać w prawie każdej kończynie. 

Do czego, w praktyce, mogą nam się przydać mapy emocji? Przede wszystkim do poszerzania naszej samoświadomości. Emocje nie tylko bowiem pojawiają się we wskazanych częściach ciała, ale też, jak sugerują inni naukowcy, mogą w nich także „utknąć”. Ich zadaniem nieokazane, stłumione uczucia najczęściej pozostają tam, gdzie je odczuwamy, powodując przy tym różne schorzenia somatyczne. Dzieje się tak wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie chcemy ich wyrazić lub byliśmy karani za ich okazywanie w przeszłości (kiedy byliśmy maili). Czasami, aby się od nich uwolnić wystarczy je sobie po prostu uświadomić. Fińskie mapy emocji mogą ci się w tym bardzo przydać.

Z drugiej strony sygnały z ciała mogą przypominać nam o wciąż nierozwiązanym problemie. Dlaczego często czuję ból w klatce piersiowej? O czym wtedy myślę? Co czuję? Warto by się nad tym zastanowić. W końcu „zdrowie to nie tylko brak choroby”.

Fot. iStock / Iryna Bezianova

HiRes

Fot. iStock / Iryna Bezianova

PS: Udział w eksperymencie możecie wziąć tutaj.


Źródło: charaktery, becs.aalto.fiBodily maps of emotions

 


Lifestyle

A ty? Co dasz swojej ojczyźnie? Fantastyczna kampania! Nie można przejść obojętnie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 listopada 2016
Fot. Screen/Youtube

Co oddawanie narządów a święto odzyskania niepodległości przez Polskę ma wspólnego? Okazuje się, że za sprawą Dawcy.pl bardzo wiele. Właśnie z tej okazji przygotowano spot do kampani „Ojczyzna to inni ludzie”. W filmie odpowiadając na pytania: co można zrobić dla ojczyzny i co można jej dać, występują: Arkadiusz Onyszko – piłkarz i autor, Omenaa Mensah -prezenterka telewizyjna, Piotr Morciniec – ksiądz, profesor, Anna Grodzka – działaczka społeczna, Karolina Gilon – modelka, Łukasz Jakóbiak – youtuber i dziennikarz, Halina Jędrzejewska – sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim oraz Marcin „Kosi” Kosiorek – raper. Na co dzień różni ich wiele, także poglądy, ale tu w tym klipie wszyscy są zgodni. „Bierzcie wszystko, co wam się może przydać” – mówi Omena Mensah, a Karolina Gilon dodaje: „Może być ze mnie pożytek”.

Kocham takie kampanie, bo mówią o rzeczach najważniejszych w taki sposób, że trudno przejść obojętnie. A wy? Co byście zrobili dla ojczyzny? Każdy może zrobić coś innego…


źródło: dawca.pl


Zobacz także

Ty również jesteś zwycięzcą. 7 dowodów na to, że już wygrałeś swoje życie

Czym jest strach przed porzuceniem. Kiedy odchodzisz pierwsza, bo boisz się, że to on cię zostawi

„Nie zazdrość szczęśliwym parom, pomyśl co możesz zrobić”. Mężatka do innych kobiet