Go to content

12 rzeczy, które robimy, choć nie mają one większego sensu

Już nie musisz jeść pięciu dziennych porcji warzyw i owoców, wyrzucać przeterminowanego jedzenia ani… prać spodni. Dlaczego? Bo właśnie okazało się, że wiele czynności, które wmówiono nam, że musimy robić, okazały się całkowicie bez sensu. I zamiast korzyści przynoszą szkody – tak uznał zespół lekarzy z Academy of Medical Royal Colleges. Opublikowali listę takich czynności. Zobaczcie, o czym powinnyście raz na zawsze zapomnieć.


 

Na podstawie: theguardian.com

Fot. iStock/PeopleImages

1/12 Pranie dżinsów

„Przestań prać dżinsy!” – apelował podczas konferencji prezes marki Levi’s i pokazał swoje spodnie, których nie prał przez rok. Jak to?! Przecież to niehigieniczne i jak w ogóle tak można? „Spokojnie, przez ten czas nie złapałem żadnej choroby skóry” – dodał. Dlaczego powinnyśmy zrezygnować z tej czynności? No dobra – ograniczyć? Oprócz argumentu, że zaoszczędzimy w ten sposób wodę i pieniądze, dochodzi także fakt, że spodnie tracą z każdym kolejnym praniem swój kolor. Poza tym dżins dopasowuje się do kształtów i po każdym wyjęciu z pralki, musi to robić jeszcze raz.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/szk%C5%82o-wody-kostki-lodu-pi%C4%87-zimno-1206584/”target="_blank">coliNOOB</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

2/12 Picie dwóch litrów wody dziennie

To chyba największy mit, który nam wmawiano. Pochodzi z amerykańskich poradników dietetycznych z lat 70-tych i już dawno stracił na aktualności. Nie ma stałej i jednakowej normy dla wszystkich ludzi na świecie. Każda z nas powinna słuchać swojego organizmu, bo to on podpowie, ile i kiedy powinnaś pić. Jest to uzależnione od stylu życia, klimatu, wagi i wielu innych czynników. Dlatego pij wtedy, kiedy czujesz pragnienie albo czujesz, że jesteś odwodniona. Nie ma sensu, żebyś na siłę wlewała w siebie kilka litrów wody, bo „tak trzeba”.

Fot. iStock portishead1

3/12 Ucinanie drzemki w ciągu dnia

Każda z nas potrafi wymienić co najmniej kilka korzyści płynących z ucięcia sobie drzemki w ciągu dnia. Pobudza, redukuje stres, ułatwia podejmowanie decyzji. I tak dalej. I choć ma pozytywny wpływ na organizm, to zdaniem lekarzy, jeśli będzie trwać dłużej niż 60 minut, może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Fot. iStock/NatchaS

4/12 Przyjmowanie tabletek z witaminą C

Czujesz, że dopada cię przeziębienie i od razu sięgasz po witaminę C? Nie oczekuj rezultatów. Badania wykazały, że nie ma ona wpływu na twój stan, a już na pewno go nie polepszy. Przyjmowanie tabletek z witaminą C jest zalecane jedynie osobom, które dużo palą oraz uprawiają mordercze treningi. Przyjmowanie ich przez osoby żyjące spokojniej, jest po prostu bez sensu.

Fot. iStock/InnerVisionPRO

5/12 Używanie w windzie przycisku do zamykania drzwi

Używając przycisku do zamykania drzwi, nie przyspieszysz ruszenia windy – niestety. Ten przycisk działa jak placebo, który ma wpływać na podświadomość i dawać poczucie bezpieczeństwa i kontroli sytuacji. Spokojnie musisz czekać, aż drzwi zamkną się same – bez twojej pomocy.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/korzenie-papryki-warzywa-194848/”target="_blank">saida</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

6/12 Obieranie warzyw

Nie lubisz obierać warzyw? Już nie musisz! Lekarze zalecają, aby zaprzestać usuwania skórek, ponieważ w nich jest najwięcej błonnika. Młode warzywa np. marchewki mają cienką skórkę, której nie musisz się pozbywać. Wystarczy, że przed gotowaniem lub duszeniem dokładnie ją umyjesz. To samo dotyczy np. młodych ziemniaków. Przed wrzuceniem do garnka, wyszoruj je drucianą myjką. A ogórki śmiało możesz podawać jako nieobrane plasterki.

włosy Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kobieta-suszenia-w%C5%82os%C3%B3w-dziewczyna-586185/”target="_blank">RyanMcGuire</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

7/12 Codzienne mycie włosów

Myjesz włosy codziennie? Jeśli tego nie wymagają – powinnaś z tego zrezygnować. Badania wykazały, że wystarczy myć je raz na dwa-trzy lub nawet więcej dni. Wycieranie mokrych włosów ręcznikiem uszkadza je, tak samo jak kładzenie się spać z mokrą głową.

fot.iStock/stevecoleimages

8/12 Kolejna para spodni

Twoja szafa ledwo się domyka? A ty i tak ciągle dokupujesz coś nowego, bo i tak nie masz w czym chodzić… Każda z nas to zna. Jednak według naukowców, powinnaś ograniczyć kompletowanie swojej garderoby, bo tak naprawdę potrzebujesz jedynie 10 podstawowych rzeczy.

Hmm, jak wam się podoba ten punkt?

Fot. iStock / YinYang

9/12 Wyrzucanie przeterminowanego jedzenia

Data ważności tak naprawdę nic nie znaczy. A już na pewno nie to, że jedzenie od razu będzie zatrute i szkodliwe dla zdrowia. Taka informacja jest jedynie wymysłem supermarketów i specjalistów, którzy uznali, że jest to dobry sposób na zwiększenie rotacji tego towaru.

Fot. iStock / anandaBGD

10/12 Pięć porcji warzyw i owoców dziennie

W Polsce powinno się jeść pięć porcji warzyw i owoców, w Danii sześć, a w Australii siedem. Takie informacje świadczą o tym, że nie istnieje limit ani ogólnie ustalona norma, bo najważniejsze jest, żeby w ogóle pojawiały się one w diecie.

Fot. iStock/RobertHoetink

11/12 Stanie w kolejce do samolotu

Kupując bilet, masz od razu wyznaczone miejsce w samolocie. Więc po co stoisz w kolejce zamiast spokojnie poczekać? Ustawianie się w sznurze osób sprawia, że staniesz się niecierpliwa i zestresowana. Więc po co psuć sobie nerwy? Lepiej spokojnie poczekać i ruszyć się, kiedy minie największy harmider.

Fot. iStock/milindri

12/12 Odwiedzanie biura podróży

Planujesz wyjazd i w tym celu odwiedzasz biuro podróży? Nie musisz tego robić. Wszystkie informacje, których potrzebujesz, możesz znaleźć w internecie. W ten sposób zaoszczędzisz czas.

Co jeszcze byście dodały?

 

Źródło: theguardian.com