Go to content

11 zdrowych nawyków, które pozwalają radzić sobie z depresją

Fot. iStock / fcscafeine

Depresja może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek czy status majątkowy i społeczny. Powodują ją różne czynniki, np. wyposażenie genetyczne, wychowanie, traumatyczne zdarzenia w życiu, wiele zależy od konstrukcji psychicznej każdego z nas. Osoby dotknięte tą chorobą skarżą się nie tylko na intensywne emocje takie jak: poczucie winy, wstyd, złość i lęk, ale równie często na dokuczliwe objawy bólowe ze strony organizmu. Nie ma jednego schematu chorowania na depresję.

Osoby cierpiące z jej powodu nie zawsze otrzymują diagnozę oraz potrzebną pomoc i często samotnie zmagają się z nieuświadomionym problemem. Natomiast osoby z rozpoznaną depresją często zgłaszają się po pomoc w okresie wiosennym lub jesiennym, gdy odczuwają spadek nastroju i inne, dokuczliwe dolegliwości. Gdy tylko czują się lepiej, odkładają leczenie uważając, że zagrożenie minęło i wszystko wraca do normy. Chcąc samemu radzić sobie z depresją, nie zawsze dają sobie radę, wracając do terapeuty, niekiedy w kondycji gorszej, niż ostatnim razem.

11 zdrowych nawyków, które pozwalają sobie radzić z depresją

Bardzo ważna w przypadku depresji jest profesjonalnie przeprowadzona psychoterapia. Spotkania ze specjalistą pomagają zrozumieć objawy, uświadomić własne ograniczenia i lęki i dzięki temu odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Możesz wypracować sobie również własną strategię walki z depresją, która przy psychoterapii pozwoli podtrzymać dobre efekty. Oto 11 zdrowych nawyków, które pozwalają stawić czoło chorobie.

1. Postaw na aktywność fizyczną

Badania udowodniły, że aktywność fizyczna jest dobrym środkiem walki z depresją wynikającą ze stresu, a przede wszystkim doskonałym narzędziem profilaktyki. Znaczenie mają tu zarówno znane w procesie poprawy nastroju endorfiny (uśmierzają odczuwanie bólu oraz dają poczucie błogości), jak i serotonina (wpływa na poczucie zadowolenia). Ruch ma nieoceniony wpływ na wzrost liczby neurotransmiterów, czyli substancji pośredniczących w przekazie impulsów między komórkami nerwowymi.

2. Medytuj

Badania naukowe przeprowadzone w USA udowodniły, że ćwiczenie jogi i wykonywanie asan, stymuluje wydzielanie neurotransmiterów odpowiedzialnych za stan spokoju i dobry nastrój, których niedobór wpływa na zachorowanie na depresję. Medytacja, modlitwa czy inny rodzaj duchowego wyciszenia, pozwala również ukoić myśli i nabrać potrzebnego dystansu o codziennych problemów.

3. Zrozum problem

Szukanie wiedzy na temat depresji pozwala ją lepiej zrozumieć i nauczyć się z nią żyć i skutecznie walczyć. Mając świadomość problemu, można poszukać grupy wsparcia, której spotkania pomagają odnaleźć się wśród innych ludzi z depresją i podzielić własnymi doświadczeniami.

4. Sięgaj po pomoc

Z powodu zmęczenia, czarnych myśli, problemów ze snem i odżywianiem, ucieka energia życiowa. Osoby cierpiące na depresję przestają robić rzeczy, które sprawiały im przyjemność. Aby wyjść z takiego zawieszenia, należy przełamać barierę wstydu i sięgnąć po odpowiednią pomoc psychoterapeuty. Najważniejsze, to mieć świadomość, że problem sam nie zniknie.

5. Reorganizuj relacje

Zakończ relacje, które ci nie służą, toksyczne przyjaźnie i krzywdzące układy. Zrób porządek w życiu towarzyskim, przyjrzyj się temu, co naprawdę cię buduje i wspiera.

6. Podróżuj

Korzystaj z tego, jeśli tylko masz możliwość. Podróże (nie tylko te dalekie) pozwalają przyjemnie spędzić czas, ale przede wszystkim uczą i uwrażliwiają na innych. Świeże spojrzenie na różne kwestie pozwala od nowa poukładać w głowie najważniejsze rzeczy.

7. Bądź wyrozumiała dla innych

Byłoby pięknie, gdyby każdy z nas był uwrażliwiony na problem depresji. Jednak nie każdy ma świadomość, z czym zmagają się cierpiący na depresję, nie oczekuj więc, że wszyscy rozumieją co przeżywasz. Nie musisz wyjaśniać problemu każdemu, odpuść, oszczędź sobie nerwów i skrępowania.

8. Ucz się

Nie tylko poszerzysz swoją wiedzę i umiejętności, ale w dobry sposób zagospodarujesz swój czas, skupiając się na tym, co przyniesie wymierne efekty. Nie musisz iść od razu na kolejne studia, ale możesz skorzystać z przydatnych kursów, szkoleń czy np. lekcji szycia na maszynie lub nauki języka.

9. Zrób coś dobrego dla świata

Depresja ma tendencję odwracania uwagi od świata wokół nas i skupiania się na własnym smutku i innych emocjach. Pomóż komuś w potrzebie, udziel się w ramach wolontariatu, weź udział w akcji sprzątania lasu. Robiąc coś dla innych, skoncentrujesz się na pomaganiu, co dowartościuje cię i zagospodaruje twój czas.

10. Pokonuj własne ograniczenia

Wyjdź naprzeciw swoim obawom i postaraj się oswoić a w końcu pokonać swoje strachy. Nie musisz z lękiem wysokości od razu skakać ze spadochronem, ale dzięki stopniowemu pokonywaniu barier, osiągniesz sukces i wzmocnisz wiarę we własne możliwości.

11. Nie trać nadziei 

Pamiętaj, że nawet jeśli teraz masz gorszy czas w życiu, w końcu przyjdzie to lepsze i znów będziesz miała powody do radości. Nie trać wiary w siebie i innych. Nikt nie jest doskonały, ty również nie musisz, za to powinnaś żyć tak jak chcesz, byś była szczęśliwa.


 

źródło: www.huffingtonpost.comemocje.pro