Lifestyle

11 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć, zanim skończy 40 lat

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 września 2018
Fot. iStock/filadendron
 

Kocham mieć prawie 40 lat – zostało mi kilka miesięcy. Czekam aż przekroczę tę magiczną granicę kobiecej dojrzałości. Lubię swój wiek, bo jestem bardziej świadoma, dużo się nauczyłam, wiem, ile jeszcze przede mną. Mam w sobie dużo pokory, ale też pewności. Wiele entuzjazmu, ale też ostrożności. I kilka rzeczy głęboko (za przeproszeniem) w dupie. I dobrze mi z tym. Rozmawiam z kobietami w moim wieku i na podstawie tych rozmów powstała lista rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć zanim skończy 40 lat.

Jak przestać przepraszać

Na litość boską, nie musisz przepraszać swojego faceta za nieogolone nogi, za to że nie zdążyłaś mu zrobić obiadu albo że nie byłaś na zakupach. Serio? Nie przepraszaj za coś, czego nie zrobiłaś, bo nie miałaś na to ochoty lub czasu, bo byłaś zmęczona. Przepraszanie jest w porządku, ale wtedy, gdy naprawdę zrobiliśmy coś złego.

Jak kłamać

I nie chodzi o oszukiwanie i notoryczne kłamstwo, ale o to, że czasami ochrona uczuć drugiej osoby jest ważniejsza od twojej prawdy, która nie musi być słyszana przez wszystkich. To co myślisz, co robisz, to twoja sprawa. „Trzymam kciuki” – choć wiesz, że pomysł ma marne szanse realizacji, ale nie chcesz tłumić entuzjazmu, „Świetnie wyglądasz” – gdy przyjaciółka jest na permanentnej diecie i nie akceptuje swojego ciała. Mów prawdę, kiedy możesz, ale kłam, gdy ktoś inny tego potrzebuje.

Jak przyjąć krytykę

Na pewnym etapie życia każda z nas powinna wiedzieć, że krytyka nie jest śmiertelnym ciosem. Jasne, mógł cię skrytykować szef, koleżanka z pracy postawiła cię do pionu, mama krytycznie, ale trafnie skomentowała twoje zachowanie… Cóż, na krytyce świat się nie kończy, trzeba wyciągnąć wnioski i iść dalej, po prostu.

Jak najlepiej wykorzystać czas dla siebie

Dobrze wiemy, że kilka godzin, cały dzień, a co dopiero weekend bez dzieci i obowiązków bywa rzadkością, pewnie dlatego uczymy się ten czas w pełni wykorzystywać dla siebie. Kiedy nie ma dzieci już nie układamy ubrań, nie myjemy okien, nie robimy porządku w garderobie, wręcz przeciwnie – wykorzystujemy ten czas dla siebie – na spotkanie z przyjaciółkami, na swoją pasję, czytanie książek, a czasami po prostu na błogie lenistwo, którego też w życiu potrzeba.

Jak osiągnąć orgazm

Kobieta mająca 40 lat nie powinna udawać orgazmu, bo doskonale wie, co jej sprawia przyjemność, a co niej i potrafi to powiedzieć albo pokazać swojemu partnerowi.

Jak pielęgnować przyjaźnie

Zdecydowanie bardziej doceniamy obecność przyjaciół w naszym życiu. I wiemy, że nie trzeba wydzwaniać do siebie codziennie, że można zniknąć na jakiś czas, ale że jest ktoś, do kogo możemy odezwać się o każdej porze dnia i nocy i kto bez zbędnych pytań będzie wiedzieć, o co nam chodzi. Przyjaźnie nabierają dla nas większego znaczenia.

Jak dobrze jest czuć się zmęczoną

I że nie ma nic złego w pójściu spać o 21:00, by spać do ósmej rano.

Jak nie przejmować się rzeczami, na które nie mamy wpływu

Potrafimy odpuścić, poczekać na bieg wydarzeń i nie szarpać się z rzeczami, na które kompletnie nie mamy wpływu. Nauczyłyśmy się cierpliwie czekać na rozwiązania, zapanować nad stresem i lękiem i dać rzeczom płynąć swoim własnym torem.

Jak duże znaczenie ma twoje nastawienie

Wiemy już, że życie to 10 procent tego, co ci się przydarza, a 90 procent, jak na to reagujesz. Możesz zostać wśród ludzi, którzy narzekają i niczego w swoim życiu nie zmieniają i wtórować im. A możesz szukać pozytywów, z uśmiechem patrzeć w przyszłość i cieszyć się z tego, co tu i teraz. To twój wybór.

Jak twoje zapracowanie nie czyni cię wyjątkową

Już nie mówisz o tym, ile pracujesz, ile czasu zajmują ci obowiązki. Nie wyliczasz, że jesteś zajęta 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, bo wiesz, że to nie czyni cię lepszą, ważniejszą. Po prostu jesteś zajęta.

Jak dobrze kochać

Kochać siebie – przede wszystkim. I o siebie dbać. I już powinniśmy wiedzieć, że miłość nie potrzebuje fajerwerków, nie jest emocjonalnym rollercoasterem i że dopiero, kiedy pokochamy siebie, pozwolimy się kochać dobrą miłością.


Lifestyle

Każda postać z Kubusia Puchatka reprezentuje chorobę psychiczną. Czy wiesz, kto jest kim?

Redakcja
Redakcja
6 września 2018
Fot. Pixabay / PublicDomainPictures / CC0 Public Domain
 

Kubuś Puchatek dla wielu z nas jest jedną z ulubionych bajek i książek. Kochamy wszystko, co dotyczy misia i jego przyjaciół. Ba, nawet naszym dzieciom dajemy imiona na cześć ulubionych bajkowych bohaterów.

Cóż, im jesteśmy starsi, tym więcej rzeczy dostrzegamy. Inaczej patrzymy na Misia Uszatka, inaczej na Muminki, a okazuje się, że w przypadku Kubusia Puchatka – każdy zarówno on, jak i jego przyjaciele są lustrem pewnych zaburzeń… Kto jest kim?

Prosiaczek

Zawsze widzieliśmy Prosiaczka zmartwionego, przestraszonego. Zauważcie – ciągle boi się nowych rzeczy i wydaje się być zaniepokojony tym, że przeszkadza tym, którzy go otaczają. Są to klasyczne objawy problemów związanych z lękiem i niskim poczuciem własnej wartości, które dotykają wielu z nas.

Tygrysek

Skoczny, śmieszny, pełen entuzjazmu, wszędzie go pełno. Cóż, Tygrysek wykazuje dość silne oznaki nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i słabej kontroli impulsów.  Działa, zanim pomyśli i nigdy nie uczy się na swoich błędach. Kto zna dzieci z ADHD zobaczy w nich Tygryska.

Królik

Jeśli jakiegoś z bohaterów bajki możemy uznać za „dorosłego”, to oprócz Sowy z pewnością jest to Królik.  Jednak jego złośliwości i planowanie są prawdopodobnie wynikiem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Ciągle liczy, aranżuje, planuje i kładzie nacisk na drobne rzeczy. Wpada w panikę, gdy jego przyjaciele zaczynają działać poza jego planem.

Kłapouchy

Mówisz: „Kłapouchy”, myślisz: „Depresja”. I okej –  Kłapouchy najwyraźniej wykazuje oznaki depresji, ale lepsze dla niego określenie zawiera się w przewlekłej dystymii. Jest to rodzaj długotrwałej, łagodnej depresji, której objawy mogą się utrzymywać przez dwa lata, w przeciwieństwie do krótszych epizodów depresji.

Kiedy zdarzają się dobre rzeczy, Kłapouchy zawsze znajdzie coś negatywnego. Nie czuje się dobrze z uczuciem szczęścia.

Maleństwo

Maleństwo odzwierciedla spektrum autyzmu. Często chce być blisko swojej mamy pozostając w ciszy jej kieszeni, zamiast działać. Z drugiej strony nie zważa na ostrzeżenia i co jakiś czas pakuje się w niebezpieczne sytuacje. Ekstremalność jego cech może wskazywać właśnie na szerokie spektrum autyzmu.

Kangurzyca 

Kangurzyca jest zawsze nerwowa i sceptycznie nastawiona do tego, co się wokół niej dzieje. Uczuciem, które  w niej dominuje jest obawa o Maleństwo, co wpływa na jej relacje z przyjaciółmi. Jest to oznaką społecznego zaburzenia lękowego, kiedy nieustannie obawiamy się najgorszego.

Sowa

Mimo że jest najmądrzejszym ze wszystkich przyjaciół z Stumilowego Lasu, Sowa cierpi na dysleksję. Jest jedynym stworzeniem w lesie, który umie czytać lub pisać, ale robi błędy, przekręca litery. Sowa udowadnia, że ​​osoby z trudnościami w uczeniu muszą po prostu pracować trochę ciężej, aby osiągnąć swoje marzenia.

Krzyś

Krzyś rozmawia ze swoimi wyimaginowanymi przyjaciółmi, ale to coś więcej niż rozmowa. Bierze udział w ich przygodach, emocjonuje się tym, co oni, tęskni za nimi. Istnieje teoria, że Krzyś przejawia oznaki  schizofrenii.

Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek jako postać tytułowa jest obarczony największą liczbą zaburzeń. Puchatek ma problemy z samooceną, które z kolei wynikają z jego zaburzeń odżywiania. Przejmuje się tym, jak wygląda, ale nie jest w stanie odmówić sobie słoika miodu. Ponadto cierpi na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Często zapomina, co robił, rozprasza myśli i ma trudności ze skupieniem uwagi.

Jak widać – choć tak różni, tak wyjątkowi – bohaterowie „Kubusia Puchatka” potrafią żyć razem. I to żyć szczęśliwie.


źródło: shared.com


Lifestyle

Mój syn do szkoły zanosił wiertarkę. Czym zaskoczyły was wasze dzieci? Akcja „Lekcja przetrwania”

Redakcja
Redakcja
6 września 2018
Fot. iStock/AGrigorjeva

I jak wam mija początek roku szkolnego? Już plan lekcji rozpisany? Nauczyciele znani? Pierwszy stres zażegnany? Wydaje się, że wszystko zaczyna się układać, ale uwaga, nie dajcie uśpić waszej czujności, bo znając życie, za chwilę szkoła nas czymś zaskoczy. Okaże się, że dzieci do szkoły muszą przynieść metalowe elementy – mój syn w zeszłym roku biegał z wiertarką – po niej chyba już nic mnie nie zdziwi. I nie, nie chodzi do szkoły zawodowej, był w piątej klasie podstawówki.

Przygotujmy się na: „Mamo, zapomniałem, potrzebuję na jutro…” i zaczyna się wymienianie – filc (gdzie ja do cholery o 21:00 znajdę filc?), słoik z gumką (a jeszcze takie produkują), flet (serio?), zielnik (jak wysuszyć liście między 22 a 4 rano?).

Z perspektywy czasu oczywiście mnie to śmieszy i pełna podziwu jestem dla kreatywności rodzicielskiej. Ale, żeby nie zaskoczyły was w tym roku tego typu niespodzianki radzę:

  • kupić kilka zeszytów więcej, kiedy nagle przy odrabianiu lekcji okaże się, że to już ostatnia kartka i nie ma gdzie dokończyć zadania (kogo ta sytuacja nie zaskoczyła?)
  • zrobić solidną listę rzeczy potrzebnych do prac techniczno-plastycznych i z nią udać się do sklepu (pamiętajcie o plastelinie, farbach, wycinankach, kleju, jakimś małym pudełku brokatu, guzikach i kawałku materiału – może się okazać niezbędny)
  • zaopatrzyć się w długopisy, które schowacie gdzieś na dnie szuflady, długopisy ktoś w szkole zjada, na bank i często ich brakuje – tutaj polecamy długopisy od naszego sponsora nagród – sprawdzone długopisy marki Pilot
  • wybierzcie się w weekend na spacer i zbierzcie  – szyszki, kasztany, żołędzie, pewnego wieczoru mogą uratować wam szkolne życie.

Czym was najbardziej zaskoczyły dzieci? Co najdziwniejszego musiały przynieść do szkoły i poinformowały was o tym tuż przed północą i jak wybrnęliście z tej sytuacji?

 

Akcja „Lekcja przetrwania”

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zdanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś.

ZADANIE #3

Napisze w komentarzach pod tym tekstem: czym was najbardziej zaskoczyły dzieci? Co najdziwniejszego musiały przynieść do szkoły i poinformowały was o tym tuż przed północą i jak wybrnęliście z tej sytuacji?

Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy nie lada nagrody.

Nagrody:

5 x para butów tekstylnych (do wyboru w sklepie) + torba bawełniana z logo firmy Befado

Fot. Materiały prasowe


10 x zestaw składający się z:

– limitowanego zestawu długopisów Pilot, w tym wymazywalna kolekcja FriXion

– plecaka z oddychającymi plecami marki Strigo

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


10 x pasy bezpieczeństwa SmartKidBelt

Fot. Materiały prasowe


5 x karta podarunkowa o wartości 100 zł do wykorzystania w sklepach stacjonarnych 5.10.15.


5 x voucher do sklepu internetowego Wola o wartości 100 zł 


5 x zestaw  Wafli Cienkich. Chia smak składających się z:

– 44 opakowań produktu (smaki gryczane plus jaglane)

 

Czy przekąska może być jeszcze bardziej super??

Podobają ci się nagrody – odwiedź naszych partnerów na Facebooku!

Facebook | Instagram

Facebook

Facebook

Instagram, Instagram

 

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Czas trwania akcji: 29.08.2018 – 28.09.2018. Regulamin akcji znajdziecie TUTAJ.

 


Zobacz także

Podróż, na którą zasługujesz... Wybierz się tam, gdzie czeka cię relaks

Podróż, na którą zasługujesz… Wybierz się tam, gdzie czeka cię relaks

Alimentacyjny absurd goni absurd, a rząd myśli, że dokonuje przełomu. Śmiech na sali, proszę Państwa

„Widełki są bardzo szerokie, czasem trudno się dziwić, że kobieta, która dostaje 500 zł na dziecko od jego ojca jest wkurzona”. Jak ustala się wysokość alimentów?

Iwona Firmanty: „Mężczyzna musi mieć poczucie, że może chronić i opiekować się swoją kobietą”. Pozwólmy im w końcu na to