Go to content

11 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć, zanim skończy 40 lat

Fot. iStock/filadendron

Kocham mieć prawie 40 lat – zostało mi kilka miesięcy. Czekam aż przekroczę tę magiczną granicę kobiecej dojrzałości. Lubię swój wiek, bo jestem bardziej świadoma, dużo się nauczyłam, wiem, ile jeszcze przede mną. Mam w sobie dużo pokory, ale też pewności. Wiele entuzjazmu, ale też ostrożności. I kilka rzeczy głęboko (za przeproszeniem) w dupie. I dobrze mi z tym. Rozmawiam z kobietami w moim wieku i na podstawie tych rozmów powstała lista rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć zanim skończy 40 lat.

Jak przestać przepraszać

Na litość boską, nie musisz przepraszać swojego faceta za nieogolone nogi, za to że nie zdążyłaś mu zrobić obiadu albo że nie byłaś na zakupach. Serio? Nie przepraszaj za coś, czego nie zrobiłaś, bo nie miałaś na to ochoty lub czasu, bo byłaś zmęczona. Przepraszanie jest w porządku, ale wtedy, gdy naprawdę zrobiliśmy coś złego.

Jak kłamać

I nie chodzi o oszukiwanie i notoryczne kłamstwo, ale o to, że czasami ochrona uczuć drugiej osoby jest ważniejsza od twojej prawdy, która nie musi być słyszana przez wszystkich. To co myślisz, co robisz, to twoja sprawa. „Trzymam kciuki” – choć wiesz, że pomysł ma marne szanse realizacji, ale nie chcesz tłumić entuzjazmu, „Świetnie wyglądasz” – gdy przyjaciółka jest na permanentnej diecie i nie akceptuje swojego ciała. Mów prawdę, kiedy możesz, ale kłam, gdy ktoś inny tego potrzebuje.

Jak przyjąć krytykę

Na pewnym etapie życia każda z nas powinna wiedzieć, że krytyka nie jest śmiertelnym ciosem. Jasne, mógł cię skrytykować szef, koleżanka z pracy postawiła cię do pionu, mama krytycznie, ale trafnie skomentowała twoje zachowanie… Cóż, na krytyce świat się nie kończy, trzeba wyciągnąć wnioski i iść dalej, po prostu.

Jak najlepiej wykorzystać czas dla siebie

Dobrze wiemy, że kilka godzin, cały dzień, a co dopiero weekend bez dzieci i obowiązków bywa rzadkością, pewnie dlatego uczymy się ten czas w pełni wykorzystywać dla siebie. Kiedy nie ma dzieci już nie układamy ubrań, nie myjemy okien, nie robimy porządku w garderobie, wręcz przeciwnie – wykorzystujemy ten czas dla siebie – na spotkanie z przyjaciółkami, na swoją pasję, czytanie książek, a czasami po prostu na błogie lenistwo, którego też w życiu potrzeba.

Jak osiągnąć orgazm

Kobieta mająca 40 lat nie powinna udawać orgazmu, bo doskonale wie, co jej sprawia przyjemność, a co niej i potrafi to powiedzieć albo pokazać swojemu partnerowi.

Jak pielęgnować przyjaźnie

Zdecydowanie bardziej doceniamy obecność przyjaciół w naszym życiu. I wiemy, że nie trzeba wydzwaniać do siebie codziennie, że można zniknąć na jakiś czas, ale że jest ktoś, do kogo możemy odezwać się o każdej porze dnia i nocy i kto bez zbędnych pytań będzie wiedzieć, o co nam chodzi. Przyjaźnie nabierają dla nas większego znaczenia.

Jak dobrze jest czuć się zmęczoną

I że nie ma nic złego w pójściu spać o 21:00, by spać do ósmej rano.

Jak nie przejmować się rzeczami, na które nie mamy wpływu

Potrafimy odpuścić, poczekać na bieg wydarzeń i nie szarpać się z rzeczami, na które kompletnie nie mamy wpływu. Nauczyłyśmy się cierpliwie czekać na rozwiązania, zapanować nad stresem i lękiem i dać rzeczom płynąć swoim własnym torem.

Jak duże znaczenie ma twoje nastawienie

Wiemy już, że życie to 10 procent tego, co ci się przydarza, a 90 procent, jak na to reagujesz. Możesz zostać wśród ludzi, którzy narzekają i niczego w swoim życiu nie zmieniają i wtórować im. A możesz szukać pozytywów, z uśmiechem patrzeć w przyszłość i cieszyć się z tego, co tu i teraz. To twój wybór.

Jak twoje zapracowanie nie czyni cię wyjątkową

Już nie mówisz o tym, ile pracujesz, ile czasu zajmują ci obowiązki. Nie wyliczasz, że jesteś zajęta 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, bo wiesz, że to nie czyni cię lepszą, ważniejszą. Po prostu jesteś zajęta.

Jak dobrze kochać

Kochać siebie – przede wszystkim. I o siebie dbać. I już powinniśmy wiedzieć, że miłość nie potrzebuje fajerwerków, nie jest emocjonalnym rollercoasterem i że dopiero, kiedy pokochamy siebie, pozwolimy się kochać dobrą miłością.