Go to content

10 rzeczy, które staną się, gdy tylko zaczniesz codziennie ćwiczyć

O zaletach sportu mówi się wiele i nie od dziś. Ruch pomaga zachować szczupłą sylwetkę, wzmacnia układ oddechowy, krążenia, szkieletowy. Dzięki aktywności jesteśmy bardziej sprawni i szczęśliwsi. Wiele osób dzięki np. spacerom czy spotkaniom na basenie zyskało towarzyszy na dobre i na złe, mile spędza wolny czas. 

Nie bez powodu specjaliści zachęcają do regularnych aktywności. Nie da się ukryć, że wyjście z domu raz na jakiś czas nie zrobi dla nas wiele więcej, jak pozwoli się przewietrzyć, ewentualnie nabawić się kontuzji przez źle dobrane i zbyt rzadko wykonywane lub zbyt forsowne ćwiczenia.

Znawcy tematu najczęściej zachęcają do tego, by na pięć dni ćwiczeń przynajmniej dwa dni w tygodniu przeznaczyć na regenerację mięśni i odpoczynek. Wiele osób lubi natomiast każdego dnia wykonać choćby krótką gimnastykę, aby rozruszać ciało. Natomiast pomysł, by każdego dnia pokonywać nowe kilometry czy uczęszczać na siłownię, niesie nie tylko ryzyko przetrenowania, ale i znudzenia monotonnym tygodniem.

Jeśli jesteś miłośniczką codziennej, ale mądrej, umiarkowanej aktywności, zobacz, co dobrego czeka twoje ciało dzięki ćwiczeniom.

10 rzeczy, które staną się, gdy tylko zaczniesz codziennie ćwiczyć 

1. Odsuniesz od siebie depresję

Badania udowodniły, że aktywność fizyczna jest i narzędziem profilaktyki i środkiem walki z depresją wynikającą ze stresu. Produkcja wpływających na nastrój endorfin (uśmierzają odczuwanie bólu oraz dają poczucie błogości), jak i serotonin (wpływają na poczucie zadowolenia) poprawia nastrój. Poza tym ruch powoduje wzrost liczby neurotransmiterów, czyli substancji pośredniczących w przekazie impulsów między komórkami nerwowymi.

2. Wydłużysz życie

Sport to zdrowie i dłuższe życie. Zdrowy i sprawny fizycznie człowiek jest w stanie lepiej i dłużej przeżyć swoje życie, minimalizując ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby oraz kalectwo.

3. Będziesz miała więcej energii

Sport w sposób naturalny wzmacnia wytrzymałość i siły organizmu, a dodatkowo endorfiny zachęcają do dostarczenia kolejnej porcji ruchu. Dlatego sport zamiast zabierać nam energię, wytwarza ją.

4. Obniżysz ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe

Ci, którzy prowadzą niehigieniczny tryb życia i nie ćwiczą, obarczeni są znacznym wzrostem tłuszczu w jamie brzusznej, zwiększeniem ryzyka cukrzycy typu 2, chorób serca, a nawet przedwczesnej śmierci. Osoby aktywne fizycznie są bardziej wrażliwe na insulinę, mają lepszy stosunek masy mięśniowej do masy ciała i większą wydolność sercowo-naczyniową. Ruch wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu tłuszczu w ciele.

5. Będziesz lepiej spała

Ćwiczenia regulują tryb życia i pozwalają się pozytywnie zmęczyć. Dotleniony i zmęczony ruchem człowiek, śpi głębiej i lepiej, niż ten, kto wiele godzin spędza jedynie na kanapie. Ale żeby tak było, należy ćwiczyć albo rano albo po południu. Zbyt późna pora ćwiczeń sprawia,  że przyspieszona praca układu nerwowego i motorycznego utrudnia zasypianie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Ćwiczenia w domu - jak się do nich przygotować, zalety, wady Fot. iStock

1/1 10 rzeczy, które staną się, gdy tylko zaczniesz codziennie ćwiczyć

6. Pozytywnie doładujesz swój mózg

Endorfiny to „hormony szczęścia”, które wpływają na dobre samopoczucie oraz energię do działania. Wyrzut endorfin jest jednym ze skutków ubocznych ruchu, dlatego miłośnicy sportu po treningu odczuwają satysfakcję i radość z ruchu, są mniej zestresowani. I mają ochotę na więcej.

7. Wzmocnisz pamięć

Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu doskonale dokarmia nie tylko mięśnie, ale i mózg. Ćwiczenia pobudzają serce, które zasila mózg stałym przepływem krwi i tlenu, zmniejszając również szkodliwy stres oksydacyjny. Naukowcy stwierdzili, że ćwiczenia zwiększają gęstość hipokampa, czyli tej części mózgu, która jest niezbędna do nauki i pamięci.

8. Zwiększysz próg odczuwania bólu

Co prawda ból odczuwamy w ten sam sposób, jednak to regularne ćwiczenia i przełamywanie kolejnych barier sprawia, że nasze ciała stają się na ból bardziej odporne, przywykając do niedogodności. Regularne rozciągające i wzmacniające ciało ćwiczenia przy dolegliwościach takich jak bóle kości i stawów, chroniczny ból pleców, fibromialgia, przynoszą realną ulgę, a czasem i zniesienie problemu.

9. Będziesz miała lepsze życie seksualne

Lepsze wytrenowanie to lepsza i kondycja i sylwetka. To przekłada się na chęci i możliwości testowane z partnerem w łóżku. Oczywiście uprawianie sportu nie jest wyznacznikiem fantastycznego seksu, ale osoby bardziej wygimnastykowane, świadome ciała, mogą pozwolić sobie na więcej niestandardowych pozycji i nowych doświadczeń.

10. Odczujesz satysfakcję

Świadomość własnego uporu i gotowości do wprowadzenia zmian w życie wzmacnia poczucie sensu tego, co robimy. Sport hartuje nie tylko ciało, ale i psychikę, pozwala pokonywać kolejne bariery, czyni nas silniejszymi od wewnątrz. Niesamowicie jest być świadkiem własnej przemiany, z osoby która wieczory spędzała na kanapie, w kogoś, kto z uśmiechem wkłada strój do ćwiczeń. Po takim doświadczeniu wiesz, że możesz naprawdę wiele.

źródło: www.powerofpositivity.com