Go to content

10 rzeczy, za które nigdy żadna kobieta nie powinna przepraszać

„Przepraszam za to, że oddycham, że jestem, że żyję” – mam wrażenie, że to idea wokół której skupia się życie większości kobiet. Żyjemy wiecznie w poczuciu winy, za to co zrobiłyśmy albo czego nie nie powiedziałyśmy, za to jak inni się czują, czy są szczęśliwi, czy może czymś urażeni. Bardzo często brak nam odwagi, by się temu przeciwstawić, jakbyśmy żyły w nieustannym przekonaniu, że jesteśmy komuś coś winne, a już na pewno powinniśmy się tłumaczyć z naszych wyborów, decyzji, nastrojów. To straszne. Tymczasem, jeśli chcemy żyć zgodnie ze swoją prawdą, nie musimy się wstydzić ani nikogo przepraszać. To my kreujemy nasz świat, naszą codzienność, nie dawajmy innym do tego prawa. Dlatego też nigdy nie powinnyśmy przepraszać za te 10 rzeczy.

Za swoje priorytety

To ty ustalasz, co dla ciebie w życiu jest najważniejsze, co daje ci szczęście, spełnienie i spokój. Nie wiadomo dlaczego inni uważają cię za egoistę, gdy w swoich priorytetach nie ujmujesz ich oczekiwań. Tyle tylko, że oni nie mają racji.

Każdy z nas ma prawo do wzięcia 100% odpowiedzialności za swoje wybory i tylko poprzez stawianie na pierwszym miejscu własnych potrzeb, możemy próbować pomóc innym.

Za swoje marzenia

Pragnienie czegoś więcej w życiu nie czyni cię niewdzięcznym ani zepsutym, a raczej pokazuje twoje ambicje. Oznacza, że masz cele i marzenia, i chcesz je spełnić, dopóki jeszcze możesz. Nie godzisz się na mniej, niż wiesz, że jesteś w stanie osiągnąć. Ktoś może powiedzieć, że chodzisz z głową w chmurach, ale czy to ważne, co myślą inni?

Masz marzenia? Zamiast za nie przepraszać, okaż wdzięczność, że są. Idź za nimi całym sercem, a świat zaskoczy cię w sposób, jakiego nigdy sobie nie wyobrażałaś.

Za czas poświęcony sobie

Pomyśl o swoim dniu – komu dajesz najwięcej czasu? Pracy, dzieciom, mężowi, mamie, przyjaciółkom? A co z tobą, gdzie jest czas, który powinnaś poświęcić dla siebie? Skupienie się na sobie nie jest niczym samolubnym, jest koniecznym dla naszego zdrowia. Dlatego nigdy nie przepraszaj, że odrzuciłaś zaproszenie lub odmówiłaś komuś pomocy. Niezależnie od tego, czy planujesz sobie samotny wieczór z książką lub filmem, wyjazd do SPA czy w góry powinnaś pamiętać, że stawianie siebie na pierwszym miejscu nigdy nie jest złe i nigdy nie powinnaś czuć się z tego powodu winna.

Za to z kim się umawia

Nikt nie może za ciebie decydować, z kim będziesz rozmawiać, spotykać się, w kim się zakochasz. To twój wybór i tak długo jak kochasz i czujesz się kochana nikt nie ma prawa wpłynąć na twoje wybory i decyzje. Jeśli komuś nie podoba się z kim żyjesz lub się spotykasz – ten nie zasługuje na twoją uwagę.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 10 rzeczy, za które nigdy żadna kobieta nie powinna przepraszać

Za wyrażanie swoich emocji

Nigdy nie pozwól, by ktoś zabronił ci wyrażać siebie. Przez pół swojego życia słyszymy, że dziewczynki są grzeczne, że złość piękności szkodzi, że od zbytniego śmiania się będziemy mieć większe zmarszczki. I co z tego. Jesteś zła – wyraź to, szczęśliwa, radosna – także. Nie daj sobie wmówić, że musisz tłumić swoje emocje. Nigdy nie wstydź się tego, jak czujesz się w danym momencie.

Za to ile zarabia

Dopóki jesteś zadowolona emocjonalnie i psychicznie ze swojej pracy, nigdy za nią nie przepraszaj. Bez względu na to, ile zarabiasz, nie ma to znaczenia, jeśli twoja praca jest tym, co kochasz robisz. , Wszystko, co sprawia, że czujesz się spełniona, a jednocześnie pomaga ci utrzymać pełną lodówkę, jest dla ciebie dobre, nie pozwól, by ktoś inny sprawił, byś poczuła inaczej.

Za optymizm

W świecie, w którym ludzie ciągle się mówi, by oczekiwać najlepszego, ale przygotować się na najgorsze, trudno utrzymać optymizm na powierzchni. Jednak wielu naukowców i badaczy podkreśla, jak wiele korzyści może przynieść nam pozytywne myślenie – zmniejsza stres, wydłuża życie, zwiększa kreatywność. Dlatego jeśli jesteś optymistą nigdy za to nie przepraszaj, wręcz przeciwnie – wzmacniaj w sobie pozytywne nastawienie do świata, ludzi i siebie.

Za przeszłość

Niektórzy ludzie lubią nieustannie wracać do błędów popełnionych w przeszłości, wytykając także i tobie, co zrobiłaś źle. Serio, chcesz się na tym skupiać? Każdy z nas popełnia błędy, ważne, by wyciągnąć z nich wniosku i iść dalej, a pod koniec życia mieć w głowie przede wszystkim dobre doświadczenia i wspomnienia. Nie przepraszaj za to kim, byłaś, co zrobiłaś. To minęło, a ty odebrałaś lekcję i idziesz do przodu, nie musisz do tego wracać. Żyjemy i uczymy się, a nasza przeszłość nie musi nas określać.

Za swoją dietę

Jak to jest, że ludzie uwielbiają zaglądać w cudze talerze i komentować to, co inni jedzą, a przecież to każdego indywidualna sprawa. Ty wiesz, jak i czym chcesz karmić swoje ciało, by służyło tobie najlepiej jak potrafi. I tak jak nikt nie powinien ci mówić, co masz jeść, tak ty nie nie dyktuj innym swoich nawyków żywieniowych. Od wegan po mięsożerców – każdemu się wydaje, że zna przepis na optymalną dietę, ale to ty wybierasz, co dla ciebie jest dobre i zdrowe.

Za swoje opinie

Nie zgadzając się z kimś, nadal możesz tę osobę szanować. Różnica zdań nie sprowadza się do tego, że chcesz kogoś obrazić czy zdyskredytować, a ty masz pełne prawo wyrazić swoje racje, nawet jeśli nie są one zbyt „popularne”. Świat nigdy się nie zmieni, jeśli wszyscy ze strachu, poczucia winy, będziemy mówić jednym głosem. Masz swoje zdanie – wyraź je i nie przepraszaj za to, że myślisz inaczej.