Go to content

10 filmów o miłości, które musisz zobaczyć, zwłaszcza, gdy zaczynasz w nią wątpić

Fot. iStock/svetikd

Na zimowy wieczór i na letnie popołudnie. Na smutki i na radości. Po to, żeby na nowo uwierzyć w miłość i dlatego, że już w nią wierzymy. Do oglądania samotnie, z przyjaciółką albo z ukochanym. Pudełko lodów albo nawet dietetycznych ciasteczek, kieliszek wina albo ciepła herbata, kocyk albo kot. Albo jedno i drugie. I jeszcze bohater tej chwili, czyli twój ulubiony film o miłości… Bo czasem po prostu trzeba. 

Dla was dziś nasza bardzo subiektywna lista ukochanych filmów o miłości. Dodawajcie w komentarzach wasze propozycje!

1.Bezsenność w Seattle („Sleepless in Seattle” 1993)


Samotnie wychowujący syna wdowiec (Tom Hanks) wcale nie szuka miłości, choć skrycie o niej marzy. Ona (Meg Ryan) jest dziennikarką, która pewnego dnia słyszy w radiu opowieść chłopca, który szuka żony dla swojego taty i decyduje się na wyjazd do Seattle, żeby poznać ich osobiście…

2. To właśnie miłość („Love actually” 2003)


„Odgrzewany” co roku w okresie świątecznym, wzruszający i ciepły film prezentujący kilka zaskakujących wątków miłosnych. Poprawia nastrój, rozczula i daje nadzieję. No i jeszcze plejada gwiazd brytyjskiego kina obsadzona nie tylko w głównych rolach!

3. Listy do M (2011)


Polska odpowiedź na „Love actually” – bardzo udana i sympatyczna z kilkoma niezapomnianymi kreacjami (Wojciech Malajkat, Maciej Stuhr, Tomasz Karolak). Miód na serce stęsknionych za pozytywnymi emocjami.

4. Amelia („Le fabuleux destin d’Amelie Poulain”, 2001 )

O miłości inaczej, bajkowo i w zupełnie nie hollywoodzkim wydaniu. O takiej miłości, która zmienia życie ludzi i pozwala im zrozumieć. I o tym, co się dzieje, kiedy się jej bardzo pragnie, ale boi się otworzyć na nią swoje, nawet bardzo młode serce. Film magiczny o dojrzewaniu do miłości i odrzucaniu lęku przed nią.

5. Zakochany Anioł (2005)


Choćby tylko dla Krzysztofa Globisza w roli Anioła Giordano, który codziennie spełnia dobry uczynek. Sprawa skomplikuje się,  gdy z woli Nieba Anioł traci swą moc by poznać ludzkie uczucia…

6. Kochankowie z księżyca („Moonrise Kingdom”, 2012)


Czasem miłość nastoletnia jest dojrzalsza i głębsza niż miłość dorosła…  Czasem trzeba zostawić wszystko i uciec razem, przed siebie.

7. Tajemnica Brokeback Mountain („Brokeback Mountain”, 2005)

Ważny, poruszający film o miłości niemożliwej, łączącej dwóch mężczyzn – romantyka Jack’a i szorstkiego Ennisa. O uczuciu, które łączyło ich przez lata, wbrew wszystkim okolicznościom, a nawet i wbrew im samym. Do łez.

8. Śniadanie u Tiffany′ego („Breakfast at Tiffany′s”, 1961)

 

To raczej film o uciekaniu przed miłością – tą prawdziwą, autentyczną, dobrą miłością dwojga ludzi, których łączy więcej niż by chcieli, którzy są do siebie podobni bardziej niż podejrzewali. Kiedy ostatecznie uciec się nie uda, okaże się przy okazji, że to uczucie ma olbrzymią moc naprawczą. Miłość to tutaj zdecydowanie przeciwwaga dla cynizmu, gwarantującego głównej bohaterce, Holly, iluzoryczne bezpieczeństwo.

9. Casablanca (1942)

Z różnych, licznych powodów. Za Ingrid Bergman, za Humphrey’a Bogarta, za genialną muzykę, za „ich piosenkę”, za emocje, za „miłość czy obowiązek”… Do zdarcia taśmy.

10. Co się wydarzyło w Madison County? („The Bridges of Madison County” 1995)


Tak pięknie o miłości niespełnionej i późnej, o uczuciu ludzi dojrzałych, którzy wiedzą, że ich związek jest niemożliwy. Za to, że bardzo chcemy zmienić zakończenie tej historii…