Filmy Kultura

W erze cyfrowej kłamiemy i zdradzamy wszyscy… Kto z was nigdy nie zajrzał do telefonu swojego partnera?

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
8 października 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Kto z was nigdy nie zajrzał do telefonu swojego partnera? Nie przeczytał SMS-a, który złamał mu życie? W erze cyfrowej kłamiemy i zdradzamy wszyscy. Jeśli jeszcze nie widzieliście w kinach „Nieznajomych” – zróbcie to! Lepszej rozrywki nie zobaczycie.

Niewierność przytrafia się wszystkim. Dobrym małżeństwom, złym, kochanym, kochającym. Zdradzaliśmy i zdradzamy. Zdradzać będziemy. Niewierność pojawiła się po prostu wraz z instytucją małżeństwa. Właśnie w tej chwili, na całym świecie ktoś kogoś zdradza… Nie uciekniemy od tego i nie znajdziemy na niewierność lekarstwa. Mężczyźni zdradzają z nudy i lęku przed bliskością, kobiety z poczucia samotności i z kolei – tęsknoty za bliskością.

Niewierność i zdrada to nieodzowni kumple. Nie da się z nimi zaprzyjaźnić i oswoić. Ale dzięki nim możemy się wiele nauczyć o związkach, przede wszystkim dlatego, że prowokują do zadania bardzo trudnych i niewygodnych pytań: co sprawiło, że dwoje bliskich sobie ludzi przekraczają granice, które sobie wspólnie określili? Moment kryzysu wywołanego zdradą jest zwyczajnie dobrym pretekstem, żeby to sobie wyjaśnić. Bo czyż to właśnie nie po zdradzie postanawiamy zmienić nasze nawyki, przyzwyczajenia, lecimy na siłownię, do fryzjera, malujemy usta na czerwono, robimy rzeczy, na jakie zawsze mieliśmy ochotę i odgrażamy się, że będziemy szczęśliwi…? Ha? Czy to nie po zdradzie toczymy nieprawdopodobnie prawdziwe rozmowy odsłaniające nasze dusze, potrzeby …? Czy to czasem nie zdrada popycha nas w kierunku szczerości, na którą być może nigdy nie zdobylibyśmy się? Zdrada jest okrutna. Wyrywa serce w całości, zwala z nóg. Ale hodowanie goryczy i pielęgnowanie najgorszych emocji, jest zdecydowanie jeszcze gorsze.

Czym zatem jest zdrada i dlaczego zdradzamy dzisiaj z taką łatwością i naiwnością? To niewątpliwie zasługa ery cyfrowej, w której przyszło nam żyć, z całym dobrodziejstwem usług i możliwości. Pytanie tylko, czy zdradą jest już flirtowanie na czacie z koleżanką z pracy, SMS-y z seksualnym podtekstem, oglądanie zdjęć porno, korzystanie z aplikacji randkowych dla zabicia czasu… W erze internetu te możliwości są nieskończone. Nie trzeba wychodzić z domu, żeby zdradzić, a jeśli przesuniemy granicę naszej intymności i zataimy część naszych przyzwyczajeń przed partnerami, to okaże się, że zdradzamy wszyscy.

Kolacja ze znajomymi. Malowanie trawy na zielono, niekończący się festiwal kłamstw… Brzmi znajomo, prawda? Nie ma nic bardziej męczącego, chyba, że wyjazd z rodziną nad morze 😉 Taki wieczór, który zmienił życie na zawsze,  spędziła ze sobą grupa przyjaciół. „Nieznajomi” to znakomicie wypolerowane lustro w którym warto i należy się przejrzeć. Oczyszczający ten eksperyment. Telefony na stół i … drżyjcie!

Film „Nieznajomi” w najlepszych kinach w Polsce.

(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski


Filmy Kultura

Kilka prostych wskazówek, by być szczęśliwym. Nie komplikuj!

Redakcja
Redakcja
8 października 2019
Fot. iStock/olaser
 

To, czy jesteśmy szczęśliwi nie jest magiczną wypadkową ciągu zdarzeń i prezentów od losu. Czasem szczęście osiągają ci, którzy mają w życiu „niewiele”, a ci, którzy osiągnęli wyżyny sukcesu bywają ogromnie nieszczęśliwi. Szczęście to stan, na który sami pracujemy, to umiejętność doceniania chwili obecnej oraz bliskości innych osób. Szczęście w końcu, to umiejętność unikania życiowych komplikacji. Jeśli nie wiesz jak być szczęśliwym, zastosuj się do poniższych wskazówek…

Kilka prostych wskazówek, by być szczęśliwym

Nie słuchaj plotek

Ani ich nie powtarzaj. Plotkowanie jest toksyczne, odwraca uwagę od tego, co naprawdę ważne i sprawia, że kategoryzujemy ludzi, dzieląc ich według schematów, które być może niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Ignoruj to, co mówią o tobie inni

Prawdę znasz tylko ty. Po co tracić czas i energię na przekonywanie kogoś, że jest inaczej niż myśli? Jeśli na to sam nie pozwolisz, słowa innych nie będą cię ranić.

Sam kreuj swoje życie

Nie pozwalaj innym podejmować za ciebie decyzji, które zaważą na twoim życiu. To ty wybierasz jakie ono ma być i z kim chcesz je spędzić. Każdy jest odpowiedzialny za siebie samego.

Szukaj dobra w każdej sytuacji

Zamiast załamywać się chwilową porażką, szukaj w niej nauki, doświadczenia, czegoś, co pomoże ci być lepszym, dokonywać lepszych wyborów w przyszłości.

Naucz się odczuwać wdzięczność

Doceniaj to, co masz już teraz. Nie koncentruj się zbyt mocno na brakach. Myśl o tym jak tworzyć z tego, co już osiągnąłeś, jak wykorzystać to, czego się już nauczyłeś. Dziękuj ludziom za to, że są w twoim życiu i za to, co w nie wnoszą.

Odpuść to, co należy do przeszłości

Żale, niewykorzystane szanse, niespełnione miłości, błędy. To już było, już nie wróci. Ważna jest chwila obecna i najbliższa przyszłość. Oraz to, jakim stajesz się człowiekiem. Nie komplikuj sobie życia myśleniem o przeszłości.


Filmy Kultura

Jak się „zdrowo” rozstać z kimś, kogo kochasz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 października 2019
Fot. iStock/lechatnoir

Wydaje się, że zerwanie bezbolesne jest niemożliwe, bo rozstanie boli zawsze. Dzieje się tak dlatego, że żyjąc u boku drugiej osoby mimowolnie pozwalamy jej stać się cząstką nasz samych. W takim znaczeniu, rozwód czy zerwanie oznacza rozstanie z czymś bardzo bliskim, choć niekoniecznie dobrym dla nas. Jeśli nadal kochamy, postarajmy chociaż rozstać się „w zdrowy” sposób.

Jak się „zdrowo” rozstać z kimś, kogo kochasz

1. Stań twarzą w twarz z własnymi błędami i niedoskonałościami

Musisz pogodzić się z faktem, że nie wszystko było po twojej stronie idealnie, jeśli chodzi o twój związek. Że popełniałaś błędy, że myliłaś się w wielu sprawach. Uwierz, tak będzie łatwiej.

2. Dajcie sobie trochę przestrzeni

Powolne „odchodzenie”, oddalanie się od siebie jest dla nas często bezpieczniejsze pod względem emocjonalnym (oczywiście nie jest to regułą bez wyjątku). Nie staraj się być na siłę „przyjaciółką” dla swojego byłego faceta, szczególnie jeśli nadal żywisz do niego uczucia.

3. Zawsze traktujcie siebie nawzajem z szacunkiem

Zwłaszcza, gdy już nie jesteście parą. Pewne rzeczy warto po prostu przemilczeć, nie dążyć do wyjaśnienia „absolutnie wszystkiego i za wszelką cenę”. Nie „rozdrapuj” na nowo starych ran. Teraz jest czas leczenia.

4. Zaakceptuj fakt, że czasem miłość nie wystarcza

Nie udało się, ale to nie znaczy, że on cię nie kochał. Żeby mieć udany związek, potrzeba czegoś więcej niż samo uczucie. Trzeba determinacji, silnej woli, przekonania, że chcemy być razem. No i pewnej zgodności charakterów i celów.

5. Nie szukaj winnych, nie bierz na siebie całej winy i…

… nie graj ofiary. Czasem wina nie leży po żadnej ze stron. Czasem nie trzeba jej udowadniać, dociekać. Przez szacunek dla niego i dla siebie samej – odpuść.

6. Pozwól sobie być smutną

Nie tłum emocji. Żałoba po rozstaniu jest czymś całkowicie naturalnym i zrozumiałym, a przede wszystkim – potrzebnym by właściwie zamknąć pewien etap.

7. Pozwól sobie poczuć się lepiej

Nie musisz „obnosić się” ze swoim cierpieniem, nie musisz pokazywać, że wciąż cierpisz, jeśli zaczynasz czuć się lepiej. Śmiech, czas spędzony z przyjaciółmi… Z czasem będzie coraz lepiej, normalniej. Każdy z nas radzi sobie z rozstaniem inaczej i nikogo nie powinno obchodzić, czy wylałaś „odpowiednią” ilość łez, czy odczekałaś odpowiednio dużo czasu zanim

8. Nie dawaj sobie ani jemu złudnych nadziei

Że rozstanie jest chwilowe, że pewnie do siebie wrócicie… Pary, które decydują się na separację zazwyczaj rozstają się ostatecznie. Nie ma sensu tworzyć iluzji, bo one tylko przedłużają cierpienie i blokują proces uzdrawiania.

9. Uwierz w to, że ta miłość jest wartościowa

I prawdziwa. Nie wyszło wam, ale to nie znaczy, że uczucie nie było szczere. Zachowaj je jako cenne doświadczenie.

10. Uwierz, że oboje jeszcze znajdziecie miłość

To, że wam się nie udało razem, nie oznacza, że nigdy już z nikim innym się nie uda. Miłość rzadko kiedy jest jedna na całe życie, a romantyczne mity należy obalić i nie bać się szczęścia.


Zobacz także

Światowy bestseller literatury psychologicznej w wersji dla nastolatków

Nie chcesz już dłużej słuchać złotych recept na życie? Pomyśl o zmianie

Dlaczego warto czytać książki Stanisława Lema?