Lifestyle Związek

Mąż, to dla kobiety dodatkowe 7 godzin pracy! W domu on odpoczywa, ona przejmuje większość obowiązków

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 września 2016
Fot. iStock/SolStock
 

Jeśli jesteś zamężna i czujesz, że praca w domu zajmuje ci więcej czasu niż wtedy, kiedy byłaś singielką, to … nic dziwnego. Naukowcy właśnie potwierdzili: mąż to dla kobiety dodatkowe 7 godzin pracy w domu więcej.

Ostatnie badania dowodzą, że w kwestii podziału obowiązków domowych, od lat 60-tych ubiegłego wieku zmieniło się wcale nie tak dużo. To panie przejmują na siebie większość prac związanych z utrzymaniem czystości, organizacją domowego ogniska i życia rodzinnego.

Nowe badania z Uniwersytetu w Michigan pokazują wyraźnie, że posiadanie męża to dla pań aż siedem godzin dodatkowej pracy w domu tygodniowo (łącznie praca w domu zajmuje nam 24 godziny tygodniowo, naszym mężom – 12). Za to w przypadku panów jest oczywiście odwrotnie. Stan „żonaty” gwarantuje im oszczędność kilku godzin w tygodniu, które do tej pory musieli poświęcić na samotne wywiązywanie się z domowych obowiązków.

Schemat jest od lat taki sam. Podczas gdy ona, wpadając w sidła wielozadaniowości, stara się „zrobić wszystko” i w pracy i w domu, on koncentruje się głównie na pracy poza domem. W domu odpoczywa.

Cóż, drogie panie, może najwyższa pora zaoszczędzić trochę czasu i odzyskać nasze cenne 7 godzin? 😉


Źródło: Huffington Post


Lifestyle Związek

Nowotwory są podstępne. Nie przegap sygnałów, które wysyła twoje ciało

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 września 2016
Fot. iStock / BlackJack3D
 

Nowotwór to słowo, którego nikt nie lubi. Kojarzy się z bólem, trudnym czasem dla chorego i bliskich, a szczególnie z walką, która nie zawsze kończy się zwycięstwem pacjenta. Na nieszczęście wielu osób, diagnozę słyszą zbyt późno, by w pełni móc się przeciwstawić chorobie. Spowodowane jest to w dużej mierze brakiem odpowiedniej profilaktyki i diagnostyki, a także niechęcią do obserwacji swojego ciała i ignorowania sygnałów, które są przez nie wysyłane, często przez długi czas. 

Nasz organizm jest genialnie pomyślaną maszynerią, która działa fenomenalnie. Ale jak każdy „sprzęt” i w organizmie może zadziać się coś, powstać stan zapalny, który zaburza to dotychczas sprawne funkcjonowanie. Dopóki sygnały od naszego ciała nie są zbyt silne, zazwyczaj machamy na nie ręką i czekamy aż samo przejdzie. Ale bywa, że nie tylko samo nie przechodzi, ale i choroba podstępem rozwija się nadal.

Wczesna diagnoza daje większe szanse na zdrowie

Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse ma chory na wyleczenie. Tylko że mało kto sam z siebie wykonuje profilaktycznie różne badania, które mogłyby ukazać nieprawidłowości w organizmie. Duże znaczenie wobec tego ma obserwowanie organizmu i odpowiednie reagowanie, gdy pojawiają się niepokojące sygnały. Czy można je odpowiednio wcześnie wyłapać, bez przesadnego wsłuchiwania się w pracę całego organizmu? Okazuje się, że w wielu przypadkach tak.

Specjaliści z Uniwersytetu Keele określili i opisali w „British Journal of General Practice”, osiem najbardziej charakterystycznych objawów nowotworów. Zespół dr. Marka Shapleya przeprowadził szczegółową analizę 25 badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Belgii, Australii, Danii i Niemczech. Na tej podstawie określono symptomy, które oznaczają co najmniej 5-procentowe ryzyko choroby nowotworowej.

Fot. iStock /mashuk

Fot. iStock /mashuk

 

Dzięki zaobserwowaniu u siebie wytypowanych objawów można przyspieszyć diagnozę i rozpoczęcie leczenia.

Nowotwory – podstępne i niebezpieczne

Nowotwór jest nieprawidłową tkanką powstającą z jednej „nieprawidłowej” komórki organizmu. Rozrasta się ona z powodu niekontrolowanych podziałów komórek, połączonych z jednoczesnym zaburzeniem różnicowania się powstających komórek. Organizm traci kontrolę nad tym procesem, a nowotwory rozwijają się tylko w tkankach, których komórki posiadają zdolność do rozmnażania. Z tego powodu, mogą w trakcie rozwoju choroby, pojawiać się przerzuty, nawet w odleglejszych organach ciała, niszcząc je.

Sygnały ostrzegawcze, których nie wolno lekceważyć:

  • Trudności w przełykaniu i chrypka mogą świadczyć o zachorowaniu na raka przełyku.
  • Kaszel, szczególnie gdy towarzyszy mu odkasływanie krwi raka płuc.
  • Ciemno zabarwiony krwią mocz rzuca podejrzenie na jeden z nowotworów urologicznych.
  • Krwawienie z odbytu, zwłaszcza w grupie osób po 60. roku życia, może być objawem rozwijającej się choroby jelita grubego. O tej samej chorobie może również świadczyć niedokrwistość z niedoborem żelaza, którą wykrywa się podczas badania krwi.
  • Krwawienia z dróg rodnych, szczególnie u pań po okresie menopauzy mogą oznaczać jeden z nowotworów ginekologicznych.
  • Stwardnienia i guzki, zmiany kształtu piersi bywają symptomem nowotworu piersi.
  • Stwardnienia i guzy wyczuwalne na prostacie, świadczą często o nowotworze tego organu.
Podczas obserwacji niepokojących objawów, należy wziąć pod uwagę również wiek. Młodsze osoby mają mniejsze szanse na zachorowanie na dany typ nowotworu, co nie znaczy, że są zupełnie bezpieczne i mogą odpuścić konsultację lekarską, gdy coś ich niepokoi.
Badania wskazują, że w grupie osób przed ukończeniem 55. roku życia, mocno niepokojące powinny być przede wszystkim zmiany w obrębie piersi i prostaty. Objawy ze strony tych organów „przekroczyły” próg 5-proc. zagrożenia – czyli jeden na 20 przypadków wystąpienia objawów to rzeczywiście rak. Specjaliści komentują, że w przypadku 21-letniej kobiety anemia prawie na pewno nie jest związana z rakiem, natomiast w przypadku 60-letniego mężczyzny należy zwrócić na nią szczególną uwagę.
Niestety, nawet z takimi wskazówkami zadanie jest utrudnione, ponieważ wyodrębniono ponad 200 różnych typów raka, które dają różne objawy.

źródło: www.rp.plonkologia.mp.pl


Lifestyle Związek

Lśnij jak gwiazda gdziekolwiek jesteś

Redakcja
Redakcja
9 września 2016
Fot. Materiały prasowe

Szukasz biżuterii, która będzie Ci towarzyszyć każdego dnia, niezależnie od okazji? SELFIE JEWELERY to dodatki, tworzone z myślą o kobiecie, która kocha piękno i stawia na styl oraz unikalność. Te małe dzieła sztuki powstały po to, aby dodawać blasku zarówno na co dzień, jak i na czerwonym dywanie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Pierścionki SELFIE JEWELERY z kolekcji GLAM są ekskluzywnym dodatkiem, który sprawi, że każda stylizacja zyska efekt glamour. Nowoczesne formy, dbałość o detale i uniwersalne przeznaczenie cechują każdy z nowych modeli. Jeśli chcesz zabłysnąć jak gwiazda wystarczy, że dodasz do swojego looku któryś z nich.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Łańcuszkowy chwost przy pierścionku to jeden z nowych biżuteryjnych trendów. To połączenie elegancji kolczyka z dodatkiem na dłoń. To niebanalny gadżet pozwoli ci zwrócić na siebie uwagę, a jednocześnie doda modowej świeżości do twojej stylizacji.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ten pierścionek jest wyrazistym wyrażeniem zamiłowania do luksusu. Jego bogaty kształt i blask cyrkonii przyciąga wzrok i sprawia, że twój look staje się kompletny – nie potrzebujesz już żadnego innego dodatku.

Inspirowany geometryczną formą podwójny pierścionek doskonale sprawdzi się jako towarzysz minimalistycznej stylizacji. Bardzo modny

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

ostatnio fason tego dodatku można uzupełnić podobnym w kształcie knuckle ring  od SELFIE.

Po więcej inspiracji i na zakupy zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych i na naszą stronę www.selfiestore.pl

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką Selfie jewellery


Zobacz także

Domowa odżywka do rzęs. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #8 [28.04.]

Polka stworzyła nowy test ciążowy bez bobasa na opakowaniu. Jest znacznie prostszy w użyciu niż tradycyjne

Bój się i działaj, jeśli jesteś mądrą kobietą!