Patronaty Zdrowie

W neurologii liczy się przede wszystkim czas

Medical Media Solutions
Medical Media Solutions
8 czerwca 2017
 

„Neurologia liczy się czas” – to tytuł edukacyjnego projektu, który ukazał się na początku czerwca wraz z dziennikiem Rzeczpospolita, dla czytelników jest również dostępny online. Słowem klucz całej publikacji jest CZAS i chcielibyśmy by to właśnie on przeprowadził Was przez zagadnienia profilaktyki, diagnozy, terapii ale i nowych horyzontów leczenia SM. W publikacji zostały poruszone również bardzo ważne dla neurologii tematy udaru mózgu, depresji towarzyszącej chorobom układu nerwowego, żywienia w chorobie Alzheimera.

Zaproszono wielu ekspertów, tak by przedstawione materiały miały najwyższy poziom merytoryczny, stanowiły pewnego rodzaju przewodnik, podsumowanie, ale i wsparcie dla Was pacjentów. Zrozumienie i słuchanie Waszych potrzeb to również główny cel i misja takich projektów. Swoim ważnym głosem wsparł projekt Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, który z okazji obchodów Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego punktuje wszystkie elementy opieki (diagnoza, leczenie, rehabilitacja, pomoc dla opiekunów, pomoc psychologiczna dla pacjentów i ich rodzin) i zapewnia, że sytuacja chorych pozostaje w jego szczególnym zainteresowaniu.

Dlaczego nasza świadomość na temat roli profilaktyki jest tak mała?

Publikację otwiera wywiad wprowadzający z prof. Przemysławem Nowackim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, który jest niezwykle zatroskany stanem świadomości pacjentów na temat roli profilaktyki przy udarze mózgu, ale i punktuje wyzwania przed jakimi stoi leczenie SM i innych chorób autoimmunologicznych.

Jak wygląda rzeczywistość osób zmagających się z chorobą autoimmunologiczną?

Publikacja nie mogłaby się obyć bez głosu i wsparcia organizacji pacjenckich, które od lat Was wspierają i walczą o poprawę leczenia i zrozumienie potrzeb chorych. Tutaj szczególnie polecamy Wam rozmowę z Tomaszem Połeciem – Przewodniczącym Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego oraz artykuł Maliny Wieczorek – Prezes Fundacji SM-WALCZ O SIEBIE. Charyzma, ale i wielka siła przebicia to opisy działań Maliny Wieczorek, która sama zmaga się z SM, dlatego zgodziła się zostać twarzą kampanii i pozytywnym, motywującym hasłem zagrzewa do walki i przedstawia Szkołę Motywacji.

Jak obecnie prezentuje się mapa terapeutyczna SM?

Dużym wyzwaniem w prezentacji nowych horyzontów leczenia SM jest wywiad z Dr n. med. Alicja Kalinowska-Łyszczarz – z Zakładu Neurochemii i Neuropatologii Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Sami dostrzegliśmy jak wiele potrzeb ma SM, jako choroba o wielu twarzach. Pojawiła się kolejna terapia, w materiale znajdziecie informacje komu może być dedykowana i jakie niesie za sobą korzyści.

Jaką rolę odgrywa czas w przypadku chorób neurologicznych?

Na to pytanie znajdziecie odpowiedź sięgając po wywiad z Prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek. Dodaje on -„Czas jest bardzo ważny w większości chorób neurologicznych, niekiedy wręcz decyduje o życiu. Przykładem tego ostatniego jest udar mózgu. Odgrywa również ważną rolę w chorobach przewlekłych – dziś wiemy, że leczenie stwardnienia rozsianego powinno być wdrożone po prawidłowym rozpoznaniu, nawet w chorobie Parkinsona dominuje dziś taki pogląd.”

Udar mózgu – co powinieneś o nim wiedzieć?

Ten obszerny przewodnik stworzyliśmy dzięki rozmowie z Dr hab. med. Adamem Kobayashi i Prof. dr hab. med. Piotrem Pruszczykiem. Pamiętajcie, że poza czynnikami ryzyka, na które nie mamy wpływu, tzw. niemody kowalnymi, są też czynniki ryzyka, w tym również choroby, które można potencjalnie leczyć lub eliminować, dzięki czemu ryzyko to będzie u nas mniejsze. Namawiamy Was do tego edukacyjnego materiału. Czas na zmianę nawyków zdrowotnych!

Dla Was prezentujemy ją w wersji online: http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/06/Neurologia_liczy-sie-czas.pdf. Zapraszamy do lektury!


Patronaty Zdrowie

Jakie są wyzwanie współczesnej medycyny

Medical Media Solutions
Medical Media Solutions
16 czerwca 2017
 

Drodzy czytelnicy,

dziś zapraszamy Was do zapoznania się z tytułem „Współczesna medycyna” , który powstał pod patronatem Polskiej Akademii Nauk. W publikacji znajdziecie wiele inspirujących materiałów m.in. o innowacjach medycznych, współczesnym leczeniu otyłości, przełomie w leczeniu raka płuca czy formach antykoncepcji niecodziennej. Poniżej znajdziecie opis całego projektu.

Otyłość – wyzwaniem nowoczesnego leczenia

Jednym z głównych tematów naszej kampanii jest współczesne leczenie otyłości, w tym temacie poprosiliśmy o wypowiedź Prof. dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz. Podkreśla ona, że obecnie zmaga się z nią prawie 23% Polaków, a chorych wciąż przybywa – „Odpowiednio wczesne podjęcie leczenia, zwiększa szanse pacjenta na zupełne wyleczenie. Należy jednak podkreślić, że leczenie, a nie odchudzanie z modną dietą „cud” lub inną sezonową metodą.”

Dodatkowo o konsekwentnym leczeniu tej choroby mówi dr n. hum. Monika Bąk-Sosnowska – psycholog kliniczny, psychoterapeuta Zakładu Psychologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – „Lekarz może odegrać rolę mentora, który pomaga zdiagno- zować problem i zrozumieć zagrożenia jakie z niego wyni- kają. Może również wskazać odpowiednią drogę leczenia i wspierać pacjenta w procesie zmiany.”

Współczesne trendy w onkologii

Publikację otwiera wypowiedź Prof. dr hab. n. med. Jacka Fijutha – Prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego na temat współczesnych trendów w onkologii m.in. o innowacyjnych metodach leczenia, medycynie personalizowanej i istocie odpowiedniego żywienia w czasie choroby nowotworowej.

O wyzwaniach współczesnej onkologii opowiada również Szymon Chrostowski – Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

 

Współczesna Medycyna
Medycyna przyszłości

Prof. dr hab. n. med. Maria Barcikowska-Kotowicz – Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN nakreśla fundamenty medycyny przyszłości, a także opowiada nam o istocie personalizacji medycyny.

Przełom w leczeniu raka płuc

Kolejnym ważnym tematem publikacji jest przełom w leczeniu tego nowotworu. Rak płuca jest w Polsce najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym oraz najczęstszą przyczyną śmierci spowodowaną przez nowotwór. W ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele nowoczesnych metod leczenia, które budzą duże nadzieje nie tylko wśród onkologów, ale też wśród chorych na raka płuca.

Zachęcamy Was do zapoznania się wypowiedzią Prof. dr hab. n. med. Renaty Langfort oraz Prof. dr hab. n. med. Macieja Krzakowskiego, którzy szczególną uwagę zwrócili na szanse jakie daje pacjentom leczenie immunokompetentne.

Współczesna medycyna idzie naprzeciw kobiecie

Prof. dr hab. n. med. Robert Jach mówi o współczesnej ochronie przed wirusem HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy. O niecodziennych formach antykoncepcji opowiada Dr Grzegorz Południewski – „Nowoczesne metody antykoncepcji, to przede wszystkim metody hormonalne dominujące w krajach wysoko rozwiniętych, które wychodzą na przeciw kobietom dając im możliwość nie pamiętania o codziennym zażywaniu pigułek.”

Działania w służbie pacjentowi

Cezary Kozanecki – Prezes firmy Synektik mówi o misji firmy wypełnianej poprzez służbę pacjentowi oraz dostarczanie placówkom medycznym najwyższej jakości produktów, usług i rozwiązań medycznych w trosce o zdrowie i życie ludzkie.

Inspirujący materiał Pana Docenta Jarosława Kierkusia, Członka Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci, mówi o istotnej pomocy w walce z niedożywieniem w chorobie onkologicznej.

Dzięki zaproszonym ekspertom publikacja ma wspierać, edukować oraz zachęcić do dyskusji na temat profilaktyki, konieczności wykonywania regularnych badań, diagnostyki oraz nowoczesnych metod leczenia.

Publikacja ukazała się 8 czerwca wraz z dziennikiem Rzeczpospolita.  Zapraszamy do lektury. Specjalnie dla naszych czytelników publikacja w wersji online: http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/06/Współczesna-medycyna.pdf

 


Patronaty Zdrowie

Seniorze – żyj zdrowo i aktywnie!

Medical Media Solutions
Medical Media Solutions
29 maja 2017

Już dziś wraz gazetą Nasze Miasto startuje edukacyjny projekt prasowo-internetowy „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie”.

Statystyki pokazują, że żyjemy coraz dłużej. Przekłada się to na to, iż społeczeństwo się starzeje i z roku na rok przybywa coraz więcej osób starszych. Jest to etap w życiu, wokół którego powstało wiele stereotypów, między innymi, że wiąże się z chorobami i brakiem aktywności. Postrzegana jest poprzez pryzmat chorób i niesprawności, oraz zależności od osób z otoczenia. Oczywiście, proces starzenia wiąże się tym, iż zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu chorób, ale odpowiednia profilaktyka i znajomość tego, co może nas dotknąć, może pomóc nam w tym, aby jesień życia spędzić aktywnie, szczęśliwie i przede wszystkim w zdrowiu.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom pozwalamy sobie przedstawić zaproszenie do publikacji „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie”, która składa się z zestawu materiałów współtworzonych przez ekspertów, którzy są autorytetami w danej tematyce, a także osób, których historie inspirują do cieszenia się życiem, niezależnie od wieku, w którym się znajdujemy.

Kampanię wsparła Helena Norowicz – polska aktorka teatralna, która w wieku 80 lat została modelką. Pani Helena to osoba niezwykle aktywna, z wielkim poczuciem humoru i przede wszystkim z pozytywnym nastawieniem do życia. Dla nas zgodziła się opowiedzieć o swojej karierze, którą rozpoczęła na emeryturze, oraz zdradziła nam sekret swojej doskonałej kondycji.

Publikację otwiera wypowiedź prof. dr hab. n. med. Piotra Hoffmana, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która podkreśla, iż seniorzy szczególnie powinni zadbać o swoje serce. Zaznacza, jak istotna jest edukacja w zakresie chorób sercowo-naczyniowych oraz wskazuje, jak ważna jest profilaktyka, aby się przed nimi uchronić: „Prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna, niepalenie tytoniu i okresowa kontrola ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru i cholesterolu w surowicy krwi przyczynia się do znaczącej redukcji liczby chorych (…)” – mówi prof. Hoffman.

Bardzo istotne kwestie w kontekście seniorów porusza prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, która omawia kondycję osób starszych w Polce – mówi o tym, jakie schorzenia często dotykają osoby starsze oraz podkreśla, jak istotna jest jak najlepsza relacja pacjent-lekarz. Ale najważniejsze o czym mówi Pani Profesor, to fakt, iż możliwa jest zdrowa i sprawna starość: „Upływ czasu i proces starzenia się nie muszą się koniecznie wiązać z chorobami, a jest to niestety bardzo często mylone.” – zauważa prof. Wieczorowska-Tobis.

Problemy z prostatą to temat, który ciągle owiany jest tabu. Jest to schorzenie, które dotyka wielu dojrzałych mężczyzn, mimo to, nadal jest to temat krępujący i często spychany na dalszy plan. Lek. med. Matylda Mazur dostrzega, jak ważna jest edukacja w tym zakresie, dlatego w swoim materiale porusza najważniejsze kwestie odnośnie tego schorzenia – dlaczego dochodzi do przerostu gruczołu krokowego, jak wygląda badanie oraz jak należy postępować w przypadku problemów z prostatą.

Najważniejszym tematem poruszanym w publikacji jest problem niedosłuchu, który bardzo często dotyka osoby w starszym wieku. Jest to bardzo istotny temat, ponieważ pogarszanie się słuchu to proces długotrwały, gdzie często osoby zmagające się z tą dolegliwością same nie chcą się przyznać do problemu. A to może doprowadzić do poważnych konsekwencji – obniżenia komfortu życia, zaniechania aktywności, poczucia wyizolowania, a nawet do depresji. W przygotowanym materiale pokazujemy dostępne metody leczenia oraz udzielamy praktycznych wskazówek, jak można uzyskać refundację na urządzenia wspomagające słyszenie. Dodatkowo podkreślamy, iż oprócz samego leczenia bardzo istotna jest rehabilitacja, która pomaga w poprawieniu zdolności komunikacyjnych, oraz wsparcie najbliższych, bez których bardzo często proces leczenia nie byłby możliwy.

Dopełnieniem tego materiału jest inspirująca historia Pana Witolda Wiszniewskiego – tłumacza języków obcych, który cierpi na niedosłuch typu zmysłowo-nerwowego. Pan Witold opisuje swoją walkę o to, aby słyszeć. Wspomina o wątpliwościach i obiekcjach przed wszczepieniem implantu ślimakowego, oraz podkreśla o pozytywach podjęcia tej decyzji. „(…) odzyskałem pewność siebie w kontaktach z ludźmi. Nie potrzebuję pomocy bliskich, żeby załatwić coś w sklepie, aptece, banku. Nie muszę czytać z ust.” – to najlepsza rekomendacja dla osób, które cierpią na niedosłuch a mają wątpliwości przed rozpoczęciem leczenia.

Wraz z upływem lat u osób starszych mogą się pojawić problemy ze sprawnością stawów. Jest to szczególnie uporczywa dolegliwość na wiosnę, kiedy piękna pogoda motywuje do spacerów czy przydomowych porządków. Na pytanie, jak sobie pomóc z tymi dolegliwościami odpowiada mgr Lucyna Sandomierska, fizjoterapeutka. Chcesz się dowiedzieć, jak walczyć z wiosennymi przeciążeniami oraz czym się kierować przy wyborze odpowiedniego preparatu do zwalczenia bólu? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziecie w naszej publikacji.

Najważniejszą rzeczą w naszym życiu, niezależnie od wieku, to czuć się komfortowo. Niestety osoby cierpiące na nietrzymanie moczu najlepiej wiedzą, jak ich dolegliwość wpływa na obniżenie jakości życia. Oprócz poczucia skrępowania i izolacji, pojawiają się również zakażenia układu moczowego czy problemy ze zmianami skórnymi w okolicach intymnych. Aby sobie pomóc w przypadku, kiedy zmagamy się z problemem nietrzymaniem moczu, wystarczą niewielkie zmiany. Aby dowiedzieć się jakie, musisz koniecznie zajrzeć do naszej publikacji.

Publikacja „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie” jest dostępna już dziś w gazecie NaszeMiasto, a także na portalu wydawnictwa www.dbajozdrowie.info. A specjalnie dla naszych czytelników, którym nie udało się zapoznać z wersją papierową, publikacja w wersji on-line

http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/05/Życie_Seniora_M2.pdf

Zapraszamy!