Zdrowie

Chroń wzrok w każdym wieku – maksymalnie!

Redakcja
Redakcja
15 czerwca 2022
Fot. iStock/boggy22
 

Oczy, szczególnie w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości, potrzebują możliwie najlepszej ochrony. Promieniowanie UVA i UVB, szkodliwe wiązki światła niebiesko-fioletowego emitowanego przez urządzenia cyfrowe czy długotrwała ekspozycja na rażące światło to tylko część czynników negatywnie wpływających na narząd wzroku. W konsekwencji coraz częściej pojawiają się dolegliwości związane z dyskomfortem, zmęczeniem, napięciem i bólem oczu. Czy istnieje sposób, by temu zapobiec? Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o profilaktykę zdrowego widzenia i jak dobrać odpowiednie rozwiązania okularowe, by zachować wzrok w dobrej kondycji.

Ochrona oczu przed światłem niebieskim i promieniowaniem UV

Żyjemy dziś zdecydowanie intensywniej, codziennie w ciągłym pośpiechu, nieustannie otoczeni przez różnego rodzaju urządzenia cyfrowe. I chociaż znacząco poprawiają one komfort życia, to brak odpowiedniej
ochrony oczu przed szkodliwymi wiązkami światła niebiesko-fioletowego, emitowanego przez komputery, tablety czy smartfony, może mieć niekorzystny wpływ na wzrok.

Pacjenci skarżą się na zmęczenie oczu, przekrwienie gałek ocznych, uczucie suchości, piasku, zamazywanie tekstu, podwójne widzenie czy bóle głowy. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może wpływać na przesunięcie pory snu, długie zasypianie, krótszy sen oraz zwiększoną wrażliwość na światło, na którą cierpi obecnie już 9/10 osób 1 . Słowem: wielogodzinne „maratony” przed ekranami nie służą naszym oczom – zauważa dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalistka okulistyki, Centrum Okulistyczne Świat Oka, ekspertka kampanii „Czas Na Wzrok”.

Jesteśmy bowiem narażeni nie tylko na światło niebieskie, ale i całoroczne promieniowanie UVA i UVB. Tak jak skóra potrzebuje kremów z filtrami chroniącymi ją przed szkodliwym działaniem słońca, tak oczy wymagają ciągłej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wiele osób niestety o niej zapomina lub ignoruje. Tymczasem tak nieodpowiedzialne zachowanie może prowadzić m.in. do powstawania przebarwień, a nawet nowotworów. W jaki sposób zatem można maksymalnie chronić wzrok przed szkodliwym działaniem światła?

Warto zadbać o odpowiednie wsparcie dla wzroku i ochronę w postaci szkieł wyposażonych w filtry ochronne, blokujące wnikanie szkodliwego promieniowania w głąb oka – zarówno wiązek światła niebiesko-fioletowego, jak i promieniowania słonecznego. Swoim pacjentom rekomenduję np. rozwiązanie w postaci szkieł Transitions, które są odpowiedzią na zwiększone aktualnie potrzeby wzrokowe Polaków. Wyposażone są w filtry ochronne, które w 100% blokują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB i jego przenikanie w głąb oka. Chronią również wzrok przed różnego rodzaju źródłami światła, pochodzącego np. z ekranów urządzeń cyfrowych, a dodatkowo pomagają redukować uciążliwe odblaski poprzez optymalizację ilości światła docierającego do oka. Dzięki temu dają również wytchnienie zmęczonemu wzrokowi. To nowoczesne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich wzrok jest stale chroniony przed szkodliwym wpływem światła – podkreśla Daria Ciszak, Ciszak.com, ekspertka kampanii „Czas Na Wzrok”.

Eksperci Ochrony Wzroku zalecają wykonywanie badań ostrości wzroku przynajmniej raz w roku. Wczesna diagnostyka wad wzroku może pomóc w utrzymaniu komfortu widzenia na długie lata.

Komfort widzenia po 40-tce i maksymalna ochrona wzroku

Po 40. roku życia wyraźnie zmniejsza się elastyczność soczewki i zdolność jej akomodacji. Pojawiają się pierwsze problemy z odczytaniem rozkładu jazdy czy etykiety produktu, akapity w książce zlewają się w jeden, a odczytanie z bliska treści smsa w telefonie sprawia coraz większą trudność. To pierwsze oznaki prezbiopii, czyli fizjologicznej zmiany, pojawiającej i rozwijającej się wraz z wiekiem. Odpowiedzią na te dolegliwości i sposobem na zwiększenie komfortu widzenia bliży, dali i odległości pośrednich, w dodatku w każdych warunkach, są szkła progresywne. Aby mieć pewność, że oprócz korekcji zapewniamy sobie także MAKSYMALNĄ OCHRONĘ WZROKU, warto zdecydować się na wybór szkieł progresywnych w technologii Transitions. Funkcjonalność tego rozwiązania doceniają także kierowcy, którzy nie są w stanie prowadzić auta bez okularów. To takie okulary 3w1, wielofunkcyjne rozwiązanie, gwarantujące profesjonalne wsparcie dla wzroku.

Niezależnie od tego, czy wzrok potrzebuje korekcji czy nie, o jego ochronę należy dbać cały czas. W takiej sytuacji warto postawić na kompleksowe rozwiązanie odpowiadające indywidualnym potrzebom wzrokowym, do codziennego użytku zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dzięki tak wielowymiarowemu podejściu oczy użytkownika są stale chronione przez szkła 24H na dobę, 365 dni w roku, gdziekolwiek jesteśmy i cokolwiek robimy.


Zdrowie

Zapanuj nad sobą i pod żadnym pozorem nie rób tych rzeczy, kiedy odkryjesz zdradę

Redakcja
Redakcja
15 czerwca 2022
zdrada
Fot. iStock
 

Najważniejszą rzeczą, jaką MUSISZ zrobić, jest myślenie o sobie. Musisz o siebie w tym czasie zadbać, tak na serio. Zrób wszystko, co w twojej mocy, żeby nie popaść w apatię, żeby się nie zamknąć w sobie i na innych. Spotykaj się z ludźmi, uśmiechaj, baw, żyj szczęśliwie (na miarę możliwości), nie rozpamiętuj. To się już nie odstanie, ale nie może cię zniszczyć.

Nie mścij się

Być może już obmyśliłaś w głowie sprytny plan, jak teraz uprzykrzysz mu życie. Może porysujesz mu samochód? Albo rozpowiesz wśród jego znajomych, że jest niewiernym mężem? Albo przeciwnie – fantazjujesz o tym, że go zdradzasz. Takie myśli mogą dawać ci chwilową ulgę, jednak w ostatecznym rozrachunku wyjdą na twoją niekorzyść. Ciągłe podkręcanie negatywnych emocji będzie miało zły wpływ na twoją psychikę. To, że on jest złym człowiekiem, nie oznacza, że ty też musisz być.

Nie zamykaj się w sobie

Im dłuższy był wasz związek, tym trudniej zrozumieć i zaakceptować to, co się stało. Musisz jednak uświadomić sobie, że to nie koniec świata. Twoje życie się nie skończyło i nie straciło sensu tylko dlatego, że jakiś dupek postanowił się zabawić z inną kobietą. Najgorsze, co teraz możesz zrobić, to zamknąć się w sobie i popaść w depresję.

Nie odgrywaj ofiary

Tak, jesteś ofiarą. To ty zostałaś zdradzona i oszukana. Nie możesz jednak nieustannie użalać się nad sobą i opłakiwać swojego nędznego życia. Takie zachowanie spowoduje wyłącznie to, że będziesz się czuła jeszcze gorzej. Powinnaś teraz wzmacniać swoją pewność siebie, a nie zaręczać się myślami, że nie zasługujesz na dobre traktowanie.

Nie wciągaj w to dzieci

Jeśli macie dzieci, powstrzymaj się przed informowaniem ich o tym co się stało tak długo, jak to tylko możliwe. Pod żadnym pozorem nie wolno ci oczerniać ojca w ich oczach. Tak, zdradzając ciebie, zniszczył waszą rodzinę, więc pośrednio skrzywdził także wasze dzieci. Mimo to, nie możesz ich przekabacać na swoją stronę lub kazać wybierać.

Nie pozwól nikomu decydować za ciebie

Kiedy zaczniesz mówić o tym, co się stało, ludzie natychmiast zaczną ci doradzać. Nie słuchaj nikogo. Żadna z tych osób nie była w waszym związku, żadna nie czuje tego co ty oraz żadna nie musiała zmagać się z konsekwencjami decyzji – odejść czy zostać.

Nie ignoruj tego, co się stało

Przejście nad tym do porządku dziennego może być dla niektórych osób korzystne. To jednak tylko zamiatanie problemu pod dywan i ciche przyzwolenie na powtórkę z rozrywki. Nie możesz udawać, że nic się nie stało, bo stało. Zadaj mu wszystkie pytania, które chcesz zadać, ale licz się z tym, że możesz usłyszeć odpowiedź, która tobą wstrząśnie.

Nie licz, że będzie jak kiedyś

Wasze małżeństwo już nigdy nie będzie takie samo. Powstała rysa, z którą nic nie można zrobić, jedynie pilnować, żeby się nie powiększyła i nie spowodowała pęknięcia. Zamiast spoglądać w przeszłość, zastanów się, czy da się jeszcze coś z tym zrobić. Jeśli nie, zdobytą wiedzę wykorzystasz w nowym związku.Zobacz także

5 zwykłych, niedocenianych ćwiczeń, które powinnaś wykonywać

7 oznak celiakii. Czy naprawdę dotknęła cię nietolerancja glutenu?

7 oznak celiakii. Czy naprawdę dotknęła cię nietolerancja glutenu?

7 przyczyn zawrotów głowy. Kiedy powinny naprawdę zaniepokoić?