Zdrowie

Chlor i pestycydy? Nie zgadniesz, co jeszcze może „siedzieć” w tamponach

Redakcja
Redakcja
8 marca 2018
Fot. iStock/emapoket
 

Wiele kobiet nie wyobraża sobie tzw. trudnych dni bez możliwości skorzystania z tamponów. A niektóre wręcz nie wyobrażają sobie używania podpasek lub kubeczków menstruacyjnych. Tampony dają swobodę, są niezauważalne, a więc pozwalają na dyskrecję i lepsze samopoczucie podczas miesiączki. 

Sięgamy po nie chętnie, ale już z mniejszym entuzjazmem czytamy ulotki dołączone do opakowań. A tam można znaleźć nie tylko informację o zespole wstrząsu toksycznego, który jest najpoważniejszym powikłaniem stosowania tamponów, ale i o składzie, który może niejedną z nas zaskoczyć.

O tym się głośno nie mówi

Poza ryzykiem związanym z wystąpieniem zespołu wstrząsu toksycznego, tampony zagrażają zdrowiu w inny sposób. Zawierają one wiele nieobojętnych dla zdrowia substancji, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Wytwarza się je przede wszystkim z mieszanki bawełny i sztucznego jedwabiu, który produkowany jest z celulozy drzewnej, o brązowym zabarwieniu. By tampony wyglądały lepiej, wybiela się je za pomocą pochodnych chloru — rakotwórczych dioksyn.

Nawet tym, wytwarzanym z czystej bawełny, brakuje sporo do doskonałości. Na wielu uprawach bawełny (np. w Chinach) stosuje się pestycydy i herbicydy, a także wielu środków owadobójczych. Te substancje chemiczne są szkodliwe, a jak dowiódł dr David Macht, toksyny przedostają się do organizmu przez błony śluzowe dróg rodnych kobiet, które są bardzo chłonne i wrażliwe na substancje toksyczne. Z tego powodu W USA tampony uznano za „umiarkowanie ryzykowne środki medyczne”.

Jak je stosować, by było bezpieczne?

Najbezpieczniej jest sięgać po środki higieniczne pochodzące z upraw ekologicznych. Poza tym należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, nie przetrzymywać tamponów wewnątrz ciała dłużej, niż 4 godziny. Im dłużej nasiąknięty krwią menstruacyjną tampon znajduje się w ciele, tym mocniej namnażają się szkodliwe bakterie. Tampon blokuje krew, co podnosi temperaturę w pochwie. Jeśli kobieta jest nosicielką gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), jej organizm zacznie produkować toksynę TSS-1, która dostanie się do krwiobiegu i może wywołać zagrażający życiu zespół wstrząsu toksycznego.


 

źródło: www.wysokieobcasy.pl


Zdrowie

Doradca małżeński powie ci po dziesięciu minutach, czy twój związek będzie tym „ostatnim”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 marca 2018
Fot. iStock/
Następny

Są pewne krytyczne oznaki, które zapowiadają marną przyszłość twojego związku. W wielu przypadkach związek dysfunkcyjnej pary można uratować. Być może obojgu brakowało dobrych wzorców do naśladowania i potrzebna im wiedza na temat tego, jak powinni się nawzajem traktować (z szacunkiem, zgodą na to, by czasami dawać bez otrzymania, i umiejętnością niewypominania błędów partnera z monotonną regularnością). Terapeuta nie osądza, nie staje po żadnej ze stron. Jego zadaniem jest pomóc każdej z tych dwóch osób. Jeśli jednak jest dobrym specjalistą, wystarczy mu 10 minut, by stwierdzić, czy ten związek ma wszystko, co trzeba, żeby przetrwać.

Zdaniem terapeuty, związek przetrwa jeśli:

Nadal chcecie wspólnie przeżywać nowe doświadczenia

Liczne badania wykazały, że pary, które nie ograniczają się jedynie do swoich wieczorów filmowych i wspólnej pizzę, ale organizują sobie nowe zajęcia, takie jak wspólne lekcje gotowania, sport, czy cokolwiek, co będą odkrywać razem, mają większe szanse na to, by zostać ze sobą do końca. Dzieje się tak dlatego, że, jak udokumentował Arthur Aron (profesor psychologii społecznej), nowe doświadczenia zalewają mózg dopaminą i norepinefryną, „dobrze działającymi” chemikaliami mózgowymi, które zazwyczaj aktywują się wcześnie w związku, a następnie znikają.

Świętujecie nawzajem swoje sukcesy

Pary, które potrafią się naprawdę się wzajemnie doceniać i szczerze cieszą się ze swoich sukcesów, okazują sobie prawdziwą radość i niczym niezastąpione wsparcie. Nic tak nie wzmacnia związku jak wspólne świętowanie tego, co nam się udało. W relacji, która przetrwa, nie ma zawiści, jest chęć pokazania drugiej osobie, że jest się z niej dumnym.

Potraficie dać sobie przestrzeń

W związku bardzo ważny jest czas spędzony razem, ale również umiejętność dania sobie wolnej ręki – chwili na rozwijanie indywidulanych pasji, na rozmowę z przyjacielem, na odpoczynek i wsłuchanie się we własne potrzeby. Rzadko która relacja, w której oboje partnerzy „siedzą sobie na głowie” przez większość czasu i kontrolują każdą minutę, każde spotkanie, każde wyjście, przetrwa.

Potraficie rozwiązać kwestię różnicy opinii poprzez  aktywne słuchanie i kompromis

Nie rodzimy się z umiejętnością słuchania konkretnego partnera. Z miłości i dobrej woli traktujemy go z cierpliwością i życzliwością. Jeśli nie możesz się powstrzymać przed „atakowaniem” swojego partnera w kłótni, weź głęboki oddech i zadaj sobie pytanie: „Co się stanie, jeśli powiem to właśnie w taki, impulsywny sposób, osobie, którą kocham najbardziej na świecie?” Jeśli odpowiesz sobie, że zranisz partnera głęboko i będziesz żałować swojego wybuchu, wyjdź na chwilę i obiecaj, ze wrócisz do rozmowy, kiedy się uspokoisz.

A co skazuje daną parę na związkową katastrofę?

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

10 zasad, dzięki którym facet będzie cię pragnął jeszcze bardziej

Redakcja
Redakcja
8 marca 2018
Fot. iStock/g-stockstudio
Następny

Spotykacie się ze sobą pewien czas, a może nawet ze sobą mieszkacie? Myślisz, że jest dobrze, ale w głębi serca chciałbyś, aby było lepiej? Jeśli tak, to wiedz, że nie ty pierwsza odczuwasz takie pragnienie. Niezależnie od długości stażu w związku chcemy być kochane, adorowane, zauważane i po prostu pożądane. 

Nie zawsze jednak jest to takie proste, bo dwoje ludzi w związku może różnić się charakterami i temperamentem. Ponadto przy dłuższym stażu pary, wzajemne pożądanie i pragnienie swojego towarzystwa może słabnąć. Jest to zupełnie naturalne, choć zdecydowanie lepiej dla związku, gdy płomień jest stale podtrzymywany.

10 zasad, dzięki którym facet będzie cię pragnął jeszcze bardziej

1. Daj mu czas

Nie poganiaj go do zaangażowania w waszą relację. Dla mężczyzny nie ma nic gorszego i studzącego zapał, niż przymus i próba włożenia pod pantofel partnerki. Nie naciskaj na niego, miej swoją klasę i pokaż mu, że doskonale sobie radzisz bez niego, ale jego obecność daje ci szczęście. Mężczyzna, który będzie czuł się dobrze obok kobiety, będzie przy niej świadomie i dla prawdziwego uczucia.

2. Bądź niezależna

Tam, gdzie możesz poradzić sobie sama, nie wykorzystuj chęci pomocy faceta. Niech on wie, że nie masz potrzeby wisieć na nim non stop. Pokaż mu, że masz swój świat i swoje zainteresowania i zdecydowanie się nie nudzisz. Załatwiając samodzielnie swoje sprawy, spędzasz czas bez niego A nieobecność powoduje tęsknotę. Stęskniony mężczyzna bardziej pragnie swojej kobiety.

3. Dotykaj go mimochodem

Gdy siedzicie razem, dotknij jego dłoni, zbliż się, aby mógł poczuć zapach twoich włosów. Nie chodzi o to, by wchodzić na niego, ale dać mu do zrozumienia, że wspólna bliskość jest tym, czego teraz potrzebujesz. Niewinny dotyk może rozpalić zmysły i stworzyć ciekawy scenariusz dla chwil sam na sam.

4. Zaskarb sobie sympatię jego bliskich

Poznaj jego przyjaciół i bliskich. Zaskarbiając sobie ich sympatię pokażesz mu, że naprawdę tobie na nim zależy. A on zrozumie, że kobieta, która „kupiła” sobie sympatię ważnych dla niego osób, musi być kimś wyjątkowym. A to zachęca do bliskości.

5. Odpuść sobie zazdrość

Awantury, szczególnie te nieuzasadnione, sprawiają, że mężczyzna prędzej czy później straci cierpliwość. Daruj sobie sceny zazdrości, ale pomyśl, że delikatne ukłucie w sercu zachęca do większych starań o partnera. Niektórzy faceci lubią czuć rywalizację i taka świadomość ich nakręca.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy tłumisz emocje

10 ważnych znaków ze strony ciała, które potrzebuje pomocy

10 powodów, by pić codziennie czarną kawę (udowodnione naukowo!)