Kuchnia Zdrowie

9 pozornie sycących produktów, po których szybko dopadnie cię głód

Redakcja
Redakcja
3 lipca 2017
Fot. iStock / Dangubic
Następny

Jemy nie tylko po to, aby sprawić sobie przyjemność, ale przede wszystkim dostarczyć organizmowi potrzebną energię i składniki odżywcze. Sięgamy po produkty, które na pierwszy rzut oka powinny zagwarantować uczucie sytości lub oszukać nasz żołądek, jednak często po z pozoru obfitym posiłku, szybko zaczyna burczeć w brzuchu.

W konsekwencji sięgamy po zapychającą przekąskę, albo przygotowujemy następny posiłek. Jeśli popełniamy niektóre błędy, możemy szybko odczuć konsekwencje przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii względem dziennego zapotrzebowania organizmu.

Jeśli dbasz o linię, choć nie jesteś na diecie, zastanów się, czy to, co zjadasz, nie powoduje u ciebie napadu wilczego apetytu. Nie musisz odmawiać sobie wszystkiego, ale warto byś miała świadomość, że posiłki, do których przywykłaś, wcale nie są dla ciebie najlepsze.


 

źródło: portal.abczdrowie.plwww.planeta.fmkuchnia.wp.pl

Kuchnia Zdrowie

To Superman? Batman? Nie, to Super Babcia! Zachwycająca reklama wzajemnej pomocy i życzliwości

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
3 lipca 2017
fot. Screen z YouTube/ Altmann+Pacreau
 

Spokojną ulicą nagle wstrząsa pisk samochodowych hamulców, dźwięk rozbijanej szyby. Ranny kierowca ciężarówki wiozącej butle z gazem zostaje uwięziony w aucie, które grozi wybuchem, sytuacja staje się dramatyczna. Wokoło nie ma nikogo poza siwą staruszką ciągnącą zakupowy wózek. Na szczęście, to nie jest zwykła emerytka – to Super Babcia!

Staruszka bez wahania rusza do akcji – wspina się po butlach, kopniakiem wybija przednią szybę ciężarówki, zatrzymuje krwawienie mężczyzny i na własnych plecach przenosi go w bezpieczne miejsce. Gdy butle zaczynają wybuchać widzimy naszą superbohaterkę i napis Not everybody can do this” , czyli „Nie każdy potrafi to zrobić”.

Choć brzmi to jak scenariusz kolejnej hollywoodzkiej superprodukcji, to w rzeczywistości jest to najnowsza reklama Francuskiego Czerwonego Krzyża. Ostatnia scena filmiku przenosi nas do początku historii, ale tym razem zamiast kraksy, na rogu stoi wolontariuszka zbierająca datki do puszki. Bohaterska babcia wrzuca swój datek, a na ekranie pojawia się puenta reklamy, napis „But everybody can do that. Help us save lives” – „ale każdy potrafi zrobić to. Pomóż nam ratować życia”.

Spot w przewrotny i zabawny sposób pokazuje, jak istotne jest życzliwość wobec bliźniego i wzajemna pomoc. Prosty gest, niewielkie wsparcie finansowe pojedynczych osób razem mogą zdziałać bardzo wiele – nie trzeba daleko szukać, bo przecież co roku w naszym kraju zbieramy dzięki takim małym gestom miliony na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Nie trzeba być superbohaterem, by dokonywać wielkich rzeczy – warto pamiętać o tym na co dzień.


 

Na podstawie: www.kampaniespoleczne.pl


Kuchnia Zdrowie

Trzy przykłady, jak emocjonalna niedojrzałość rodziców wpływa na życie ich dzieci

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 lipca 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic

Niedojrzali rodzice nie stworzą ze swoimi dziećmi emocjonalnej więzi, skazując je na pustkę i samotność. Jednak, skoro dziecku brak punktu odniesienia, możliwości porównania, nie rozumie ono, że jest emocjonalnie zaniedbane. W rezultacie czuje, że różni się od swoich rówieśników, odczuwa niepokój, jest wycofane i ma problem z zaufaniem, ale nie rozumie dlaczego tak się dzieje. Obwinia  same siebie  za swoją „inność” i ma olbrzymi problem z samoakceptacją, a w dorosłym życiu boryka się z poważnymi problemami osobistymi.

Niektóre typowe cechy niedojrzałych emocjonalnie rodziców:

– egocentryzm,

– słabo rozwinięta empatia lub brak empatii w stosunku do dziecka,

– skupienie się na fizycznych potrzebach dziecka kosztem jego potrzeb emocjonalnych,

– płytkie, ale intensywne, emocje,

– pozwalanie dziecku na przejęcie roli opiekuna,

– tendencja do „przeintelektualizowania” relacji z dzieckiem, kosztem relacji emocjonalnej,

– odcięcie emocjonalne od dziecka,

– karanie dziecka „trzymaniem na dystans” za swoją własną złość, gniew i frustrację,

– skupienie na własnych potrzebach kosztem dziecka.

3 przykłady, jak niedojrzałość rodziców wpływa na życie dziecka

1. Brak zaufania do siebie i do innych

W dzieciństwie nauczyłeś się, że polegać możesz jedynie na sobie. Sam pocieszałeś się po pierwszych porażkach, sam starałeś się zrozumieć własne emocje. Nie wierzysz, że ktoś inny jest w stanie zdjąć z ciebie ten ciężar. Choć minęło wiele lat odkąd byłeś dzieckiem, nadal „mentalnie” masz tylko siebie.

2. Lęk przed bliską relacją z drugim człowiekiem

Choć bardzo chcesz być kochanym i kochać, boisz się, że nie potrafisz zbudować dobrej relacji z drugim człowiekiem. Odczuwasz lęk przed odrzuceniem, niezaspokojeniem twojej potrzeby bliskości.

3. Paraliżujące poczucie samotności

Nawet będąc w związku, czujesz się samotny. W głowie zakodowało ci się poczucie, że ta najbliższa osoba również nie jest w stanie cię zrozumieć, a poczucie winy nabyte w dzieciństwie każe ci wierzyć, że przez ten wewnętrzny „defekt” jesteś skazany na samotność.

Jedyną drogą, by poradzić sobie z traumą dzieciństwa spędzonego pod opieką niedojrzałych rodziców jest terapia poznawczo-behawioralna.


Na podstawie: childhoodtraumarecovery.com

 


Zobacz także

Tradycyjne smaki z odrobiną inspiracji, czyli… świąteczne PROSTE HISTORIE

Zdrowie Kobiety – wsparcie i edukacja pacjentek

Rzuć wszystko i idź się całować, bo…

Rzuć wszystko i idź się całować, bo…