Go to content

Zając czy kaczka? To, co tu widzisz, mówi wiele o Twojej osobowości

Przedstawiona powyżej dwuznaczna ilustracja ma ponad 100 lat, ale wciąż dzieli ludzi. Dlaczego? Obraz pierwotnie opublikowany w niemieckim magazynie „Fliegende Blätter” w 1892 roku został przyjęty przez wielu psychologów jako sposób na pokazanie, jak działa mózg i percepcja. Ich zdaniem na podstawie tego, jakie zwierzę widzisz, wskazać można kilka interesujących rzeczy na temat Twojej osobowości.

Obraz został po raz pierwszy zaadaptowany do badań w 1899 roku przez amerykańskiego psychologa Josepha Jastrowa, aby wskazać, że na to, co widzisz, wpływa również otoczenie i stan emocjonalny. Odkrył, że dzieci, które widziały ten obrazek w czasie Wielkanocy, częściej widziały królika, podczas gdy kaczkę częściej widziały… w październiku.

Jednak ilustrację rozsławił dopiero austriacko-brytyjski filozof Ludwiga Wittgensteina, który wykorzystał ją w swojej książce „Philosophical Investigations” z 1953 roku, aby pokazać dwa różne sposoby widzenia tego samego.

Co więc oznacza twoja percepcja? Chociaż badania wykazały, że większość ludzi najpierw widzi kaczkę, a dopiero na drugi rzut oka królika, decydującym czynnikiem jest to, czy na obrazie widzisz oba zwierzęta jednocześnie i to, jak trudno jest Ci „przełączać się” z jednego na drugie.

Badanie z 2011 roku opublikowane w „British Journal of Psychology” wykazało, że jeśli potrafisz łatwo przełączać się między widzeniem kaczki lub królika, prawdopodobnie jesteś osobą o bardzo kreatywną.

Naukowcy wykonali prosty test na kreatywność, prosząc badane osoby o wyliczenie jak największej liczby nowatorskich zastosowań przedmiotu codziennego użytku w ciągu zaledwie dwóch minut.  Przykład? Co poza siedzeniem, można zrobić z krzesłem? Po zakończeniu testu, poproszono ich po raz kolejny o spojrzenie na obrazek. Efekt?

Wyniki pokazały, że ci, którzy z łatwością rozpoznawali i królika, i kaczkę, potrafili wymyślić średnio pięć nowatorskich zastosowań przedmiotu codziennego użytku, podczas gdy ci, którzy mieli z rozróżnianiem zwierząt problemy, wymyślili mniej niż dwa.

Okazuje się, że ci, którzy są w stanie dostrzec od razu oba zwierzęta, mają rozbudowaną wyobraźnię i są bardzo kreatywni. W pierwszym momencie niektórzy widzą jednak tylko jedno ze zwierząt, a to bardzo często spowodowane jest… porą roku. Bliżej Wielkanocy zobaczymy najprawdopodobniej zająca, a w październiku kaczkę.

A Ty, co widzisz na tym obrazku?

Źródło: https://www.mamamia.com.au/