Psychologia

Zając czy kaczka? To, co tu widzisz, mówi wiele o Twojej osobowości

Redakcja
Redakcja
11 maja 2021
 

Przedstawiona powyżej dwuznaczna ilustracja ma ponad 100 lat, ale wciąż dzieli ludzi. Dlaczego? Obraz pierwotnie opublikowany w niemieckim magazynie „Fliegende Blätter” w 1892 roku został przyjęty przez wielu psychologów jako sposób na pokazanie, jak działa mózg i percepcja. Ich zdaniem na podstawie tego, jakie zwierzę widzisz, wskazać można kilka interesujących rzeczy na temat Twojej osobowości.

Obraz został po raz pierwszy zaadaptowany do badań w 1899 roku przez amerykańskiego psychologa Josepha Jastrowa, aby wskazać, że na to, co widzisz, wpływa również otoczenie i stan emocjonalny. Odkrył, że dzieci, które widziały ten obrazek w czasie Wielkanocy, częściej widziały królika, podczas gdy kaczkę częściej widziały… w październiku.

Jednak ilustrację rozsławił dopiero austriacko-brytyjski filozof Ludwiga Wittgensteina, który wykorzystał ją w swojej książce „Philosophical Investigations” z 1953 roku, aby pokazać dwa różne sposoby widzenia tego samego.

Co więc oznacza twoja percepcja? Chociaż badania wykazały, że większość ludzi najpierw widzi kaczkę, a dopiero na drugi rzut oka królika, decydującym czynnikiem jest to, czy na obrazie widzisz oba zwierzęta jednocześnie i to, jak trudno jest Ci „przełączać się” z jednego na drugie.

Badanie z 2011 roku opublikowane w „British Journal of Psychology” wykazało, że jeśli potrafisz łatwo przełączać się między widzeniem kaczki lub królika, prawdopodobnie jesteś osobą o bardzo kreatywną.

Naukowcy wykonali prosty test na kreatywność, prosząc badane osoby o wyliczenie jak największej liczby nowatorskich zastosowań przedmiotu codziennego użytku w ciągu zaledwie dwóch minut.  Przykład? Co poza siedzeniem, można zrobić z krzesłem? Po zakończeniu testu, poproszono ich po raz kolejny o spojrzenie na obrazek. Efekt?

Wyniki pokazały, że ci, którzy z łatwością rozpoznawali i królika, i kaczkę, potrafili wymyślić średnio pięć nowatorskich zastosowań przedmiotu codziennego użytku, podczas gdy ci, którzy mieli z rozróżnianiem zwierząt problemy, wymyślili mniej niż dwa.

Okazuje się, że ci, którzy są w stanie dostrzec od razu oba zwierzęta, mają rozbudowaną wyobraźnię i są bardzo kreatywni. W pierwszym momencie niektórzy widzą jednak tylko jedno ze zwierząt, a to bardzo często spowodowane jest… porą roku. Bliżej Wielkanocy zobaczymy najprawdopodobniej zająca, a w październiku kaczkę.

A Ty, co widzisz na tym obrazku?

Źródło: https://www.mamamia.com.au/

 


Psychologia

Afrodyzjaki od kuchni. Po jakie produkty warto sięgnąć, by mieć lepszy seks?

Redakcja
Redakcja
11 maja 2021
Afrodyzjaki
Fot. iStock
 

Afrodyzjaki to produkty uważane za naturalny sposób na wzmocnienie libido i zwiększenie przyjemności w łóżku. Na jednych działają bardziej, na innych mniej, ale jedno jest pewne — nie tylko nie zaszkodzą, ale co najmniej umilą partnerom chwile sam na sam, podczas wspólnego posiłku.

Czym są afrodyzjaki?

Afrodyzjaki to naturalne produkty, które dzięki obecności różnych substancji w składzie, mogą pozytywnie wpłynąć zarówno na rozwój pożądania, jak i  na jakość seksu. Już Casanova, legendarny kochanek wielu kobiet, osławiony z powodu licznych podbojów miłosnych, twierdził, że zawdzięcza swoje „moce” odpowiedniej diecie zawierającej afrodyzjaki.

Działanie afrodyzjaków ma na celu wprowadzenie dobrego nastroju oraz zwiększenia libido. Dzięki obecności różnych substancji afrodyzjaki mogą wpływać na syntezę i wydzielanie hormonów, usprawniać ukrwienie narządów płciowych, co podnosi wrażliwość stref erogennych. Ocena ich działania jest sprawą subiektywną, ale zdecydowanie warto wypróbować ich działanie w praktyce.

Afrodyzjaki od kuchni — po jakie produkty warto sięgnąć, by mieć lepszy seks?

Owoce morza

Owoce morza, szczególnie ostrygi i krewetki, są znanym od wieków afrodyzjakiem. Ostrygami zjadł się osławiony Casanova, uważając je za sekret swoich podbojów. W owocach morza nie brakuje cynku, fosforu i magnezu, które wpływają na produkcję testosteronu, co przekłada się na libido. Ponadto ostrygi podane w trakcie romantycznej kolacji już samym wyglądem wprowadzają pożądany nastrój.

Szparagi

Szparagi to doskonale znany afrodyzjak, kojarzący się bardzo erotycznie, przez wzgląd na ich falliczny kształt. Te delikatne warzywa dostarczają fitoestrogeny, które u kobiet wpływają na zwiększenie popędu płciowego, natomiast histamina poprawia ukrwienie narządów płciowych.

Czekolada

Czekolada serwowana na przykład z owocami takimi jak truskawki, czy banany, wpływa na wytwarzanie serotoniny i noradrenaliny, dzięki czemu usuwa zmęczenie, wprowadza dobry nastrój, co z kolei przekłada się na większą ochotę na seks.

Ananas

Ten słodki owoc traktowany może nie tyle jako afrodyzjak, ile sposób na przyjemniejszy seks. Jedzenie ananasa jest pożądane przed chwilami wspólnych uniesień, ponieważ wpływa on zdecydowanie na poprawę zapachu i smaku męskiego nasienia. Dzięki temu seks oralny dla wielu kobiet jest znacznie bardziej przyjemny.

Granat

Granat sprawdza się jako afrodyzjak, jeśli stosuje się go przez jakiś czas regularnie, wypijając sok z niego wyciśnięty. Te egzotyczne owoce nie bez przyczyny zwane były „jabłkami miłości”. Dzięki dużej ilości antyoksydantów granaty przeciwdziałają odkładaniu się płytek miażdżycowych w tętnicach i wpływają dzięki temu na lepsze ukrwienie wszystkich obszarów ciała, w tym również  narządów płciowych. Badania potwierdziły, że regularne picie soku z granatów pomaga uniknąć mężczyznom zaburzeń erekcji.

Imbir

To pikantna przyprawa i afrodyzjak, znana już od starożytności. Spożywanie imbiru rozgrzewa, wpływa na lepsze ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu wzmacnia doznania seksualne. Mówi się o tym, że imbir wpływa na potencję i powoduje wydłużenie czasu erekcji. Podobnie mogą działać pikantne papryczki, np. chili.

Lubczyk

To jeden z afrodyzjaków, które od dawna funkcjonują w tradycji ludowej. Panny dodawały lubczyku do potraw serwowanych chłopcom,  którzy im się podobali. Magiczna moc lubczyku miała wpłynąć na to, że młodzieńcy odwzajemniali uczucie. Lubczyk to aromatyczne zioło, które najczęściej dodawane jest do zup i sosów. Zawiera olejki eteryczne i kumaryny, które wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawiają ukrwienie mózgu i narządów płciowych.

Jak widać, w kuchni można znaleźć niejeden afrodyzjak. Warto więc skorzystać z nich i samodzielnie sprawdzić, na ile takie dodatki np. do romantycznej kolacji pomagają podnieść temperaturę w łóżku.


źródło: www.hellozdrowie.pl

 


Psychologia

Wolisz miasto, przedmieścia, czy wieś? Odpowiedź pokaże, ile w tobie psychopaty

Redakcja
Redakcja
11 maja 2021
fot. Unsplash

To, że natura ma na nas zbawienny wpływ wiemy wszyscy. Przebywanie wśród przyrody uspokaja, podwyższa poziom empatii, dodaje mocy, łagodzi stres. Jednak badaczy zainteresował inny temat: czy są jakieś cechy naszej osobowości, które pchają nas w kierunku natury. Czy osoby, które kochają miasta, ruch i tempo różnią się temperamentem
od tych, które wybierają spokojniejsze życia, w górach, czy nad jeziorem?


Dean Fido, kierownik programu psychologii sądowej na Uniwersytecie Derby przeprowadził dwuetapowe badania. Podczas pierwszego etapu uczestnicy odpowiadali na proste pytania. Wolą mieszkać w mieście, na przedmieściach, czy na wsi. Czują się związani z naturą, czy wręcz przeciwnie. Kolejnym etapem był test osobowości. Co się okazało?

Ludzie, którzy czują się mniej związani z naturą, wolą miasto mają więcej cech z tzw. ciemnej triady obejmującej psychopatię, narcyzm i makiawelizm. Fido w rozmowie z portalem „PsyPost” zaznaczył jednak, że mówimy o psychopatii nie jako niebezpiecznej dewiacji tylko cechach osobowości w skład, w których wchodzi niewielka zdolność empatii, egocentryzm, dbanie przede wszystkim o siebie.

Frido przyznał też, że wciąż brakuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego osoby z psychopatycznymi cechami lubią środowiska miejskie. Naukowcy są więc zainteresowani dalszymi badaniami, które mają wykazać, czy to cechy psychopatyczne zmniejszają więź z naturą, czy też brak więzi z naturą zwiększa cechy psychopatyczne.

Na podstawie https://www.psypost.org/


Zobacz także

Oznaki niepewności emocjonalnej w związku. Kiedy nie czujesz, że zasługujesz na miłość

„Leżałem w łóżku, patrzyłem w sufit. Spadałem”. Filip Chajzer o swojej depresji

Portret kobiety „na zakręcie”. Przeżyłam wystarczająco trudnych momentów, by nie bać się przyszłości