Psychologia

To, co zobaczyłaś tutaj jako pierwsze, odkrywa tajemnicę Twojej osobowości

Redakcja
Redakcja
23 czerwca 2021
 

Spójrz na poniższy obrazek, nie przyglądając się mu zbyt długo. Pierwsza rzecz, którą zobaczyłaś, może ujawnić kilka rzeczy o Twojej osobowości, z istnienia których być może nie zdawałaś sobie sprawy. To, co podświadomie widzisz jako pierwsze, mówi o tym, kim jesteś. Masz odpowiedź? To teraz sprawdź, co to mówi o osobie, którą jesteś.

Człowiek nie jest prosty. Geny, dzieciństwo, doświadczenia życiowe – to wszystko i wiele innych zmiennych kształtują naszą osobowość i charakter. To złożone i wyjątkowe zarazem. Osobowość obejmuje wszystkie myśli, wzorce zachowań i postawy społeczne, które wpływają na to, jak postrzegamy siebie i w co wierzymy, co myślimy o innych i otaczającym nas świecie.

1. Drzewa


Jeśli to drzewa przyciągnęły twój wzrok jako pierwsze, może to oznaczać, że jesteś ekstrawertyczką. Na zewnątrz jesteś silną osobą o aurze nieustraszonej, a wewnątrz jesteś odporna i niezależna. Chociaż możesz być delikatna i miła dla ludzi wokół ciebie, to nigdy nie mogą być ciebie pewni. Jesteś typem osoby, która mówi jak jest. Nie marnujesz czasu na pudrowanie, nawet jeśli to oznacza, że bywasz szorstka (również w miłości).

Najważniejsze dla ciebie jest dobro twoich bliskich i tym właśnie tłumaczysz często tę szorstkość. Pomaga ci też ona w zdrowym podejściu do krytyki. Masz tendencję do zwracania większej uwagi na to, co inni ludzie mogą o tobie pomyśleć, nie po to, abyś mogła dostosować się do ich oczekiwań, ale dlatego, że wiesz, że zawsze jest miejsce na poprawę. A ty lubisz się rozwijać. Rodzina i przyjaciele uwielbiają twoją otwartość, wprost zarażasz dobrym nastrojem. Jesteś pierwszą osobą, do której dzwonią, gdy chcą przeżyć nową przygodę, nigdy nie odmawiasz wyzwaniu.

2. Korzenie


Jeśli to korzenie przykuły twoją uwagę jako pierwsze, może to być znak, że jesteś cichą, spokojną osobą, która ma wiele do powiedzenia. Ale mówi to tylko tym, których starannie wybiera. Ważne jest dla ciebie spędzanie czasu z bliskimi. Upewnij się jednak, że poświęcisz czas również sobie, to niezwykle ważne. Twoje poświęcenie, ciężka praca i pedantyczna natura owocują, gdy robisz rzeczy, które absolutnie kochasz. Tyczy się to i pasji, i pracy, i relacji z ludźmi. Nie pozwalasz, aby cokolwiek przeszkodziło ci w osiągnięciu najgłębszych pragnień twojego serca.

Pozostajesz opanowana nawet podczas najtrudniejszych wyzwań, ponieważ nie pozwalasz emocjom brać górę. Myślisz jasno, a to pomaga zachować spokój, gdy pojawiają się problemy. Dlatego twoi przyjaciele i rodzina uwielbiają z tobą rozmawiać, ponieważ nie tylko jesteś świetnym słuchaczem, ale masz także bystry umysł, który wymyśla świetne rozwiązania. Chociaż ludzie nie mają na początku szansy poznać twojej prawdziwej natury, kiedy już cię poznają, widzą, że jesteś niezwykle utalentowaną osobą, która ma w sobie dużo miłości, którą chętnie się dzieli.

C. Usta

Jeśli to usta były tym, co zobaczyłaś jako pierwsze, może to być oznaką beztroskiej i „wyluzowanej” osobowości. Wolisz nie nosić w swoim sercu niepotrzebnych emocji ani bezsensownych myśli. Zamiast tego postanawiasz  wypełnić je radością z prostych przyjemności, które życie ma do zaoferowania. Podczas gdy inni mogą nie dostrzegać piękna w małych rzeczach, ty się nimi cieszysz i pozwalasz, by to wspaniałe uczucie zadowolenia cię napędzało.

Pogoń za ruchliwym, efektownym lub ponadnaturalnym stylem życia nie leży w twojej naturze. Lubisz, aby sprawy były nieskomplikowane, niezależnie od tego, czy chodzi o relacje, nawyki czy wzorce zachowań w twoim życiu. Twoi przyjaciele i rodzina uwielbiają szczerość i zaufanie, które od ciebie biją. Niezwykle trudno jest znaleźć ludzi, którzy wkładają tak szczery wysiłek w relacje w taki sposób, jak ty. Co więcej, nie jesteś zbyt sztywna ani uparty w poglądach. Twoja elastyczność i otwartość ułatwiają ludziom budowanie z tobą długotrwałych relacji.


Psychologia

9 oznak, że możesz być starą duszą

Redakcja
Redakcja
23 czerwca 2021
Photo by Fa Barboza on Unsplash
 

Od dziecka zawsze czułaś się inna. Czułaś się, jakbyś patrzyła na świat z szerszej perspektywy. Chłonęłaś opowieści i emocje ludzi jak gąbka. Czułaś ludzi i bardzo dobrze czytałaś ich emocje. Intuicyjnie. Stara dusza to taka, która ma podwyższoną wrażliwość na życie. Jeśli jesteś starą duszą, szanuj siebie i pracę, którą wykonałaś i nadal wykonujesz. Żyj długo i mądrze.

Ilekroć myślimy o starej duszy, nasuwają się następujące cechy:

1. Jesteś empatyczna

Stare dusze są zazwyczaj bardzo empatycznymi jednostkami. Na swoich barkach dźwigają ciężar świata. Są wrażliwe na potrzeby wszystkich oprócz własnych. Chcą ratować. Chcą uzdrowić. Wiedzą, co ktoś czuje bez pytania go o to. Wiedzą, że coś jest nie tak, nie wiedząc skąd i dlaczego. Empatia to umiejętność dzielenia się i rozumienia uczuć drugiej osoby. Stare dusze mają tendencję do posiadania tej cechy i daru. Czasami nie podoba im się zdolność odczuwania tak głęboko, a innym razem jest to prawdziwe błogosławieństwo.

2. Jesteś świetną słuchaczką

Stare dusze są świetnymi słuchaczami. Uwielbiają być „uchem” w związku. Ułatwiają rozmowę o wszystkim. Czy kiedykolwiek rozmawiałaś z nieznajomym i odkryłaś, że łatwo się przed tobą otwiera? Mógł powiedzieć, że tak łatwo się z tobą rozmawia lub że komfortowo się czuje w twoim towarzystwie.

3. Uwielbiasz doradzać

Stare dusze uwielbiają udzielać rad. Mają to we krwi. Nie mogą się powstrzymać. Może jesteś terapeutą. Ludzie mogą postrzegać cię jako trenera, mentora lub uzdrowiciela. Ludzie zwracają się do ciebie po radę i chcą wskazówek. Inspirujesz ich. Twoje słowa ich pocieszają.

4. Jesteś niesamowitą gawędziarką

Uwielbiasz opowiadać historie. Możesz być świetna w dzieleniu się historiami z przeszłości, wyciągniętymi z życia lekcjami, zabawnymi anegdotkami, żartami, relacjami, triumfami i tragediami. To dar i sposób na kontynuowanie sztuki opowiadania historii.

5. Jesteś kreatywna

Stara dusza ma tendencję do bycia kreatywną, czy to poprzez sztukę, muzykę, słowo mówione, pisanie, gotowanie czy projektowanie. Możesz mieć oko do kreatywnych projektów, pomysłów na majsterkowanie w domu lub mieć wizjonerski umysł.

6. Jesteś samoświadoma

Stare dusze są jednymi z najbardziej świadomych ludzi, z którymi się spotkasz. Są w kontakcie z istotą tego, kim są. Znają swoje podstawowe wartości. Żyją życiem, które naprawdę odzwierciedla ich podstawowe wartości. Stare dusze mają zwykle misję samorealizacji i wolności. Stare dusze pragną pozostawienia niezapomnianej spuścizny. Zależy im na wpływie na życie wielu ludzi. Dbają o to, co robią i do kogo to trafia.

7. Kochasz wszystko, co klasyczne

Stare dusze kochają klasykę. Klasyczne samochody, muzyka, książki, styl. Możesz być osobą, która ma kolekcję w stylu vintage lub uwielbia zapach starych książek. Może masz ochotę na muzykę klasyczną o poranku lub lubisz wycieczki po zabytkach?

8. Uwielbiasz służyć światu

Stare dusze uwielbiają dawać. Oddadzą swój czas. Oddadzą swoją energię. Oddadzą możliwości. Nigdy nie proszą o nic w zamian. Częścią ich misji na świecie jest służenie i to naprawdę je uszczęśliwia.

9. Jesteś intuicyjna

Słuchasz swojej intuicji. Podejmujesz decyzje, zachowując równowagę umysłu analitycznego i emocjonalnego. Ufasz sobie. Twoja intuicja przeprowadziła cię już wielokrotnie przez nieznane.

 


Psychologia

Osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie… Jak radzić sobie z ukąszeniami?

Redakcja
Redakcja
23 czerwca 2021
Photo by Егор Камелев on Unsplash
Lato rozkręciło się na dobre, a wraz z nim wrócił problem gryzących owadów. Choć zazwyczaj tego rodzaju ukąszenia nie są groźne, a ich efekty – opuchlizna i swędzenie – znikają po kilku dniach, to jednak czasem wiążą się z bólem, dyskomfortem i innymi przykrymi dolegliwościami, a nawet zagrożeniem życia. Dowiedz się, na co trzeba szczególnie uważać.

Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

Jeśli wiemy, że dziecko jest uczulone na jad owadów, to koniecznie pamiętajmy, aby mieć przy sobie zastrzyk z adrenaliną (tzw. EpiPen), który należy podać niezwłocznie po ukąszeniu.

„Warto zaopatrzyć się także w leki przeciwhistaminowe, które co prawda nie zastąpią zaaplikowania adrenaliny, ale w sytuacjach awaryjnych złagodzą objawy wstrząsu do czasu przyjazdu karetki. W momencie, gdy ukąszenie zdarza się po raz pierwszy i nie wiemy, czy u dziecka może wystąpić poważna reakcja alergiczna, kluczowa jest obserwacja. Najczęstszymi objawami wstrząsu anafilaktycznego są: przyspieszone tętno, zawroty głowy, wymioty i biegunka, a czasem także trudności z oddychaniem i utrata świadomości. W takiej sytuacji powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie – radzi Grażyna Jędrzejczyk, lekarz pediatra z Centrum Medycznego CMP.

To oczywiście skrajne sytuacje, jednak warto być przygotowanym także na te z pozoru błahe. Dzięki temu nie tylko przyniesiemy dziecku ulgę, ale także zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez niektóre owady.

Ugryzienie komara: jak złagodzić skutki

Choć zazwyczaj nie są niebezpieczne, to potrafią być uciążliwe. Kto nie zna swędzących bąbli po ugryzieniach komarów? Uporczywe swędzenie często nie pozwala powstrzymać się od drapania, nawet do krwi. Czasem pojawia się też opuchlizna, która może świadczyć o uczuleniu na ślinę owada.

Gdy ukąsi komar:

 • użyj żelu blokującego wydzielanie histaminy (pamiętaj, że nie wszystkie preparaty są odpowiednie dla dzieci, dlatego przed ich użyciem przeczytaj ulotkę)
 • posmaruj skórę w miejscu ukąszenia maścią z pantenolem lub aloesem
 • ulgę mogą przynieść m.in. chłodne okłady.

Użądlenie osy: co robić

Jest ono bolesne. Warto wiedzieć, że osy potrafią być agresywne, a ponieważ nie pozostawiają żądła w ciele ofiary, mogą ukąsić kilkakrotnie.

Gdy użądli osa:

 • przemyj miejsce ugryzienia wodą z mydłem
 • w miejsce użądlenia przyłóż kompres z roztworem octu – jad osy ma charakter zasadowy, więc ocet zneutralizuje jego działanie.

Użądlenie pszczoły: jak reagować

Użądlenie pszczoły często mylone jest z ukąszeniem osy, ze względu na podobny wygląd owadów. Sposób żądlenia jest jednak zupełnie inny – podczas gdy osa może ugryźć wielokrotnie, pszczoła może zrobić to tylko raz, zostawiając jednocześnie w ciele ofiary swoje żądło, z którego wydzielają się toksyny.

„W przypadku użądlenia dziecka przez pszczołę powinniśmy jak najszybciej usunąć żądło podważając je płaskim przedmiotem (np. zdezynfekowaną kartą kredytową lub dowodem osobistym) i delikatnie wysuwając je ku górze. Absolutnie nie wolno nam uciskać skóry dookoła żądła i używać pęsety! W żądle pszczoły znajduje się dodatkowy zbiorniczek z jadem, którego naruszenie powoduje uwolnienie większej ilości toksyn” – przestrzega Grażyna Jędrzejczyk z Centrum Medycznego CMP.

Gdy użądli pszczoła:

 • usuń żądło
 • miejsce ukąszenia przemyj wodą z mydłem
 • na opuchliznę przyłóż zimny kompres
 • uważnie obserwuj dziecko, aby rozpoznać ewentualne objawy reakcji alergicznej.

Ukąszenie przez kleszcza: co robić

Ich ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ kąsając wprowadzają pod skórę substancję znieczulającą. Dlatego po powrocie ze spaceru lub zabawy na zewnątrz powinniśmy dokładnie obejrzeć skórę dziecka.

Gdy znajdziesz kleszcza wczepionego w skórę:

 • usuń go jak najszybciej – czas ma znaczenie: im szybciej to zrobisz, tym mniejsze ryzyko zakażenia przenoszoną przez kleszcze boreliozą
 • absolutnie nie smaruj kleszcza masłem lub inną tłustą substancją, która rzekomo ma ułatwić jego wyciągnięcie: kleszcz może wtedy zwymiotować i wprowadzić do organizmu dziecka zakaźne patogeny
 •  w celu usunięcia kleszcza warto skorzystać ze specjalistycznych przyrządów, w które warto zaopatrzyć się w aptece: dzięki temu można uniknąć komplikacji, a więc sytuacji, w której część pajęczaka zostanie w ciele
 • zdezynfekuj miejsce ugryzienia.

Jak zapobiegać ukąszeniom owadów i pajęczaków?

Zupełnie uniknąć ukąszeń latem się nie da, ale można postarać się zminimalizować ryzyko. Oto co możesz zrobić w ramach profilaktyki:

 • podczas zabawy na świeżym powietrzu, gdzie jest dużo owadów lepiej, aby dziecko nie miało na sobie jaskrawych, kolorowych ubrań przyciągających owady
 • choć to może być przyjemne i zdrowe dla stóp, lepiej aby dziecko nie chodziło po trawie boso
 • na wycieczki do lasu czy na łąkę zabieraj odzież wierzchnią, która ochroni odsłonioną skórę, najlepiej w jasnych kolorach, aby było dobrze widać owady
 • stosuj preparaty odstraszające owady (repelenty): pamiętaj, że nie wszystkie są odpowiednie dla najmłodszych – poradź się farmaceuty
 • jeśli masz podejrzenie, że dziecko może być uczulone na jad owadów, wybierz się z nim do alergologa, który przeprowadzi testy alergiczne, a w razie potrzeby odczulanie
 • zaszczep dziecko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
 •  wybierając się na łono natury miej przy sobie zestaw leków i sprzętów przydatnych w przypadku ukąszenia.

Oprac. mw, zdrowie.pap.pl

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


Zobacz także

Co nas nie zabije, to nas wzmocni. Jak czerpać siłę z porażki

Co nas nie zabije, to nas wzmocni. Jak czerpać siłę z porażki?

Długość dźwięku samotności. Jak dobrze korzystać z „sam na sam ze sobą”

101 sposobów na stres. Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie