Psychologia

Silna wola – wszyscy o niej słyszeli, mało kto widział. 8 kroków do jej wzmocnienia

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
28 lipca 2016
Fot. iStock/YanLev
 

Przyjaciółka: „I zjadłam tą czekoladę. Wiedziałam, że tak się skończy”. I zaczyna się o tym, jaką ona ma słabą wolę. A tak się zarzekała, a tak chciała, a tak obiecywała sama sobie. I nic.

Z tą silną wolą jest tak, że wszyscy o niej słyszeli, ale mało kto ją widział. To właśnie jej brak jest przyczyną wszystkich niekonsekwencji w naszym życiu. Ale mam dobrą wiadomość – silną wolę można ćwiczyć, żeby silna w końcu była. Jak to zrobić?

Odkładaj na przyszłość pokusy

Silną wolę wzmacnia odkładanie. Tak, tak – na jakąś bliżej nieokreśloną przyszłość. Obiecujesz sobie: „Nie napiszę do niego”, ale boisz się, że się złamiesz? Pomyśl: „Dobra zrobię to po południu/rano/na drugi dzień”. Uwierz – perspektywa się wtedy zupełnie zmienia. Podobnie z jedzeniem słodyczy, czy chipsów – masz na nie ochotę właśnie teraz, już stoisz przy szafce ze słodyczami i… „Dobra, później”. Naukowcy dowodzą, że takie odkładanie sprawia, że osłabia się sama pokusa, a silna wola wzmacnia. I brawo – pierwszy krok już masz za sobą.

Nie planuj nic wieczorem

Jeśli chcesz biegać – co jest zależne tylko od ciebie, bo ty decydujesz, kiedy zakładasz buty i wychodzisz, planuj trening rano. Ile razy mówiłaś: „Nie, no dzisiaj wieczorem to już na pewno” i nic z tego nie wychodziło. A wiesz dlaczego? Bo silna wola słabnie z upływem dnia i pojawiającym się zmęczeniem. Nie mamy siły walczyć, dlatego też większość diet bierze w łeb wieczorem, kiedy zaczynamy się objadać. Nie wystawiaj swojej silnej woli na wieczorną próbę, jeśli wiesz, że wyzwanie będzie dla ciebie zbyt trudne. Powiedz sobie otwarcie: „Wiem, że wieczorem i tak mi się nie uda” i zaplanuj to, co chcesz zrobić i na czym ci zależy na godziny poranne.

Wzmacniaj małymi rzeczami

Nie od razu Kraków zbudowano i z silną wolą też nie jest tak, że ona nagle się pojawia i już. Wszystko jest proste. Niestety tu też idziemy małymi kroczkami. Myślisz sobie: codziennie rano nauczę się 10 słówek z angielskiego. I po dwóch dniach już to porzucasz. To może zacznij od trzech słów? Lepiej uczyć się trzech przez pięć dni w tygodniu, niż próbować dziesięciu i skończyć po dwóch dnia. Prawda? A jak wejdzie ci to w nawyk, ani się spostrzegniesz, jak twoja znajomość angielskiego się poszerzy.

Unikaj pokus

Jasne, że zawsze znajdziemy wymówkę. Pijemy alkohol, bo impreza, jemy słodycze, bo są w domu, chipsy – bo film, palimy papierosy – bo inni palą. A gdyby tak pounikać tych sytuacji, które kuszą nas złamaniem się? Coś sobie obiecaliśmy, ale niestety nie udało się, bo ktoś nas do czegoś namówił, bo sytuacja nie sprzyjała. Nie chcesz jeść słodyczy – nie kupuj, pić alkoholu, bo dieta – odmów wyjścia na imprezę raz i drugi – towarzysko raczej na tym nie ucierpisz. Nie mów sobie: „A ten jeden raz nic się nie stanie”, bo łatwiej będzie się złamać. Silna wola nie jest ubrana w żelazny pancerze, więc nie jest odporna na kuszące z twojej strony propozycje.

Mierz siły na zamiary

Skądś to znam. Ja kocham lody, a latem mogłabym się żywić właściwie tylko nimi, tylko na plażę już bym pewnie nie wyszła. I przestałam ze sobą walczyć. Po prostu wiem, że trudno mi ich sobie odmówić, więc założyłam, że jednego dziennie będę zjadać. I wiecie co, czasami o tym jednym nawet zapominam. Dlatego nie zakładaj, że przez dwa miesiące nie zjesz czekolady, załóż, że codziennie zjesz jedną kostkę, albo, że przebiegniesz osiem kilometrów, przebiegnij cztery – też będzie super.

Sprawdź priorytety

Może łamiesz się dlatego, że tak naprawdę ci nie zależy, albo nie jest to aż tak ważne. Zakładasz sobie, że będziesz zawsze od razu składać pranie do szafek (jakoś z autopsji przyszedł mi pomysł do głowy), codziennie robić brzuszki, i co tam ci jeszcze przyjdzie do głowy, ale z twoich zamierzeń nic nie wychodzi. Przyjrzyj się swoim planom i celom, co dla ciebie jest ważne. Odpuść jedno, by móc wytrwać w tym, na czym ci zależy. Silna wola też ma swoje granice możliwości.

Odpoczywaj

Najbardziej żarłoczną częścią naszego ciała jest mózg. To on do funkcjonowania potrzebuje glukozy, stąd napady na słodyczowe sejfy. Ale gdy damy mu odpocząć uleganie pokusom znacznie się osłabi. I to nie tylko jeśli chodzi o słodycze, ale w ogóle. Wypoczęty mózg, to silny mózg, a silny mózg, to silna wola. Prosta zależność. Trudno walczyć z pokusami, kiedy jesteśmy zmęczeni, prawda? To właśnie wtedy najczęściej machamy ręką i mówiąc: „A dobra, w nosie, nie mam siły”.

Pamiętaj o celu

Nie wiedzieć czemu panuje powszechne przekonanie, że silna wola z czasem słabnie. Że im dalej w las, tym trudniej w niej wytrwać. A to akurat jest kłamstwo. Silna wola nie słabnie, słabnie widoczność celu, do którego dążymy. Dlaczego wieszamy na lodówce zdjęcie sylwetki, jaką chcemy osiągnąć, albo robimy tablicę marzeń do zrealizowania. By widzieć cel, by o nim nie zapominać. Odkładasz pieniądze na wakacje, ale w końcu kupujesz za nie w ciągu roku sukienkę, którą ubierasz raz, bo za piękna i za droga. Pamiętaj o celu, przypominaj go sobie. Ulegamy, bo to, co chcemy osiągnąć, jest oddalone w czasie, a my nastawiamy się na szybką satysfakcję. Osiem kilogramów do zgubienia? O matko. Lepiej zjem czekoladę. A chyba nie o to nam chodzi.

Trzymam kciuki!


Psychologia

Detoks – czynność konieczna w naszej współczesności?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 lipca 2016
detoks
Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros
 

Chcesz żyć długo i zdrowo, chcesz być aktywna i szczęśliwa. I zapewne robisz wszystko, co w twojej mocy, by twój każdy dzień właśnie taki był. Potrzebujesz sporo energii i entuzjazmu, ale nie zawsze twój organizm jest w stanie nadążyć za twoimi potrzebami. 

Czasem nie masz sił wstać z łóżka

Tłumaczysz to sobie niskim ciśnieniem, złym samopoczuciem, stresem i zmęczeniem codziennymi obowiązkami. Choć nie tak dawno aż biła od ciebie siła i gotowość pokonywania przeszkód. Zamiast szukać przyczyn niezależnych od ciebie i machać ręką na te niedogodności, przyjrzyj się swojemu zdrowiu. Czasem wręcz błahe na pierwszy rzut oka przyczyny, mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiedz sobie uczciwie, czy dobrze i mądrze traktujesz swoje ciało, czy pijesz odpowiednią ilość wody, jesz zdrowe produkty, uprawiasz aktywność fizyczną i dbasz, by stres nie zjadał cię od samego rana? Jeśli wcale nie jesteś pewna czy należycie dbasz o sobie, koniecznie przeczytaj o destrukcyjnym dla zdrowia zakwaszeniu organizmu.

Zakwaszenie organizmu jest niebezpieczne dla zdrowia

Zachowanie równowagi  kwasowo – zasadowej jest niezwykle ważne. Organizm stara się utrzymać pH krwi na stałym poziomie 7,35 do 7,43. Jeżeli nadmiar kwasów  nie może być wydalony, uszkodzeniu ulegają narządy i tkanki. Im jesteśmy starsi, tym bardziej praca nerek ulega osłabieniu, a wydalanie toksyn, a w tym także wszelkich kwasów jest coraz słabsze. Mogą pojawić się kłopoty, które wynikają właśnie z zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Jeśli cierpisz na niedobór energii i często jesteś zmęczona, często cierpisz z powodu na bakteryjnych i wirusowych infekcji, czujesz się obolała, masz kłopoty z kondycją cery i włosów, oraz z utrzymaniem wagi i stabilnym nastrojem, pomyśl poważnie o detoksie.

Detoks jest niezbędny dla przywrócenia równowagi w organizmie 

Ponieważ w dzisiejszych czasach nie funkcjonujemy w czystym środowisku, z którego pochodziłyby nieskażone, wartościowe pokarmy, jesteśmy poddawani stale presji więc nasze organizmy są stale obciążane. Organizm potrafi usuwać zbędne i szkodliwe substancje, jednak detoks jest konieczny, aby usprawnić powrót do poprawnego funkcjonowania. Warto sięgać po produkty, które wspomagają oczyszczanie organizmu,  np. woda z cytryną, świeże warzywa (szczególnie zielone liściaste),  owoce i soki wyciskane oraz picie dużej ilości wody. Porzucenie nałogów  i biernego trybu życia, również wesprze powrót do równowagi. Jednak profesjonalne odkwaszanie za pomocą kuracji opartej na regularnym piciu napoju alkalicznego, przyniesie lepsze i trwalsze efekty.

Napój alkaliczny Diu Vitam przyspieszy oczyszczanie organizmu

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Napój zjonizowany Diu Vitam swoje właściwości oczyszczające zawdzięcza dwóm współczynnikom: ujemnemu ORP (woda alkaliczna zawiera dużo wolnych elektronów, które mogą być oddane wolnym rodnikom) i pH sięgającemu 9,5 (neutralizuje kwasy). Napój ten odkwasza nasz organizm, pomaga wzmocnić odporność poprzez łatwe wchłanianie i dotlenienie organizmu. Woda zjonizowana może łatwiej przedostać się do komórek, dzięki temu zdolność nawodnienia organizmu jest większa, przez co poprawia się również skuteczność metabolizmu. Woda zjonizowana ma korzystny wpływ na zdrowie w wielu jednostkach chorobowych jak: cukrzyca, kamienie nerkowe, choroby przewodu pokarmowego, zapalenie gardła, osteoporoza, choroby układu krążenia, bóle mięśni i stawów, czy chroniczne zmęczenie. Picie samej wody, nie przynosi aż tak znacznych korzyści dla organizmu, jak zastosowanie kuracji napojem alkalizowanym. W leczeniu lub w celach zapobiegawczych trzeba wodę zalkalizowana pić codziennie w ilości około 2 litrów dziennie, a przed śniadaniem dwie szklanki.

Woda alkaliczna ma bardzo wiele zalet

Podsumowując informację o wartości wody alkalizowanej, warto podkreślić, że:

 

  • Jest naturalnym przeciwutleniaczem, skutecznie ogranicza utleniającą działalność wolnych rodników.
  • Powoduje alkalizację organizmu.
  • Powoduje odpowiednie nawodnienie komórek. Klastry wody zjonizowanej są dwu lub nawet trzykrotnie mniejsze od klastrów normalnej wody pitnej. Taka woda może o wiele łatwiej przechodzić np. przez błony komórkowe i bezpośrednio uczestniczyć w procesach życiowych.
  • Pijąc wodę alkaliczną dostarczamy organizmowi więcej tlenu. I wtedy nasza krew jest regularnie zaopatrywana w tlen, a my odczuwamy większy przypływ energii.
  • Mamy mniejsze napięcie powierzchniowe. Im mniejsze napięcie powierzchniowe, tym woda jest rzadsza bardziej płynna, mokra.

Warto podejść do przeprowadzenia detoksu poważnie, korzystając ze sprawdzonych zdobyczy nauki. Więcej informacji na temat dostępnych kuracji i czasu ich trwania, znajdziecie na stronie diuvitam.com


 

Wpis powstał we współpracy z Diu Vitam

 

 

 


Psychologia

Wytrwaj! Sposoby na utrzymanie wagi. Akcja „To lato jest Twoje. Pierwszy krok do zmian”

Redakcja
Redakcja
27 lipca 2016
Fot. iStock/RossHelen

To już ostatni nasz ostatni wpis. Mamy nadzieję, że wytrwałyście z nami, a planowana wakacyjna zmiana to już rozpędzona maszyna, której nikt i nic nie zatrzyma.

Trzymamy za was mocno kciuki, a na zakończenie naszej akcji podpowiadamy jak utrzymać swoją wagę, bo wiadomo, że to jest właśnie najtrudniejsze.

Unikaj diety

Tak, tak. To nie żart. Jeśli stracisz zbędne kilogramy, zmień swoje nawyki żywieniowe. To najprostszy sposób, by nie spotkać się z efektem jo-jo. Nie panikuj, jak przybędzie ci kilogram czy dwa, po prostu zwracaj uwagę na to, co jesz i trzymaj się zasad zdrowego odżywiania.

Nie zajadaj emocji

To nie jest dobry pomysł, choć wiadomo, że humor najlepiej poprawia pudełko lodów. A jeśli już niech będzie to sorbet. Znajdź sposób na rozładowanie emocji i stresu. Uprawiaj sport, wyjdź na spacer, cokolwiek, byle zapanować na opychaniem się jedzeniem.

Nie oszukuj

Nie zakładaj, że tylko dzisiaj zjesz tabliczkę czekolady, a jutro już nie. Takie popuszczanie sobie pasa do niczego nie prowadzi, wręcz przeciwnie zachęca, by tych słabości było więcej i więcej. Zamiast tabliczki, zjedz kostkę czekolady – zobaczysz, jaka będziesz z siebie dumna.

Nie zmuszaj się do ćwiczeń

Wybierz aktywność najlepszą dla ciebie, która sprawia ci przyjemność. Nie musisz biegać, może chodzić z kijkami, nie ma potrzeby chodzić na siłownię, jeśli wolisz zumbę. Poza tym są jeszcze chociażby rolki, czy rower.

Planuj

Aby nie wpaść w błędne koło nie jeść tego co wpadnie ci w ręce. Zaplanuj, co zjesz, zrób zakupy, przygotuj sobie dania. W ten sposób będziesz kontrolować co i ile jesz.

A może wy macie jakieś sprawdzone sposoby na utrzymanie swojej wymarzonej wagi? Napiszcie koniecznie!

Postawiłaś na zmiany? Nie poddawaj się!

Wśród najaktywniejszych z was wybierzemy i nagrodzimy najfajniejsze komentarze! Po trzech tygodniach – rozdamy pierwsze nagrody, a po zakończeniu naszej akcji wyłonimy pozostałe laureatki! Bądźcie z nami!

Co trzeba zrobić?

Przez kolejne sześć tygodni będziemy specjalnie dla was pisać jak odmienić swoje życie – jak żyć zdrowiej, piękniej; jak schudnąć, jeść zdrowiej, ćwiczyć; jak uwolnić swoją głowę; nauczyć się czegoś nowego. Jak odmienić swoje życie – na lepsze! W komentarzu pod tym tekstem, napisz, co udało ci się zrobić, jakie masz plany i i sukcesy? To lato jest nasze, razem sięgniemy po gwiazdkę z nieba!


Nagrody:

Od marki Diu Vitam

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x  tygodniowy pakiet wody Diu Vitam (3 kartony)

Od marki Eveline:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5 zestaw składający się z:
– kremu z lini Express Face Care
– kremu z lini AquaHybrid
– kremu z lini LiftHybrid krem 40+

Od marki NOVA Kosmetyki:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x zestaw kosmetyków zawierający:
– pianka do mycia twarzy GoCranberry
– maseczka do twarzy GoCranberry
– krem ochronny z SPF 10

Od marki Bioline

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5 x  wybrany produkt do pielęgnacji ciała (body oil coconut, body oil monoi lub balsam sweet almond ) + mydełko aleppo

Od marki by Insomnia

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x  T-shirt Nell z nadrukiem

Od marki FootMedica

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x konsultacja podologiczna (wraz z drobnym zabiegiem w przypadku potrzeby)
2 x  badanie stóp (obejmujące badanie manualne i badanie komputerowe stóp)

Partnerzy akcji:

logotypy akja lato

Czas trwania akcji: od 04.07.2016 do 15.08.2016 roku. Wyniki zostaną opublikowane: cz. 1) po 3 tygodniach trwania akcji, cz. 2) do 10 dni od jej zakończenia.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wpisy biorące udział w akcji


Zobacz także

Odczuwasz frustrację i niepokój? Sześć sposobów, które pozwolą wyrzucić negatywną energię z duszy i ciała

Ojcowie, którzy nie potrafią kochać. Co im jesteśmy winni?

Ojcowie, którzy nie potrafią kochać. Co im jesteśmy winni?

9 granic, które musisz postawić w życiu i dbać, by nikt ich nie przekraczał, nawet ty sam