Go to content

Samotność to cichy zabójca. Jest bardziej niebezpieczna niż 15 papierosów dziennie…

fot. iStock/max-kegfire

Samotność jest nie tylko bolesna, ale też szkodliwa dla zdrowia. Poczucie izolacji i przebywanie z dala od ludzi może wpływać negatywnie na twoje ciało i mózg. Zrób sobie przysługę i otwórz się bardziej na innych. Naprawdę na tym skorzystasz.

Zapewne wiele już słyszeliście o szkodliwości palenia, o tym, że określona liczba papierosów dziennie regularnie skraca nasze życie. Ale jest jeszcze jeden cichy zabójca, który jest tak szkodliwy, jak wypalenie 15 papierosów w ciągu każdego dnia. To samotność.

Naukowcy odkryli, że poczucie osamotnienia izolacja społeczna mogą stanowić większe zagrożenie dla zdrowia publicznego niż nam się wydaje. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każde doświadczenie i każde odczuwane przez nas emocje, wyzwalają pewną substancję chemiczną w naszym organizmie, co ma dla niego określone konsekwencje – pozytywne lub negatywne.

Należy jednak pamiętać, że część z nas czuje się komfortowo w swoim własnym towarzystwie. Bycie samemu nie zawsze równa się więc samotności. Istnieją osoby, które kochają samotne spacery, samotne życie w ogóle, samotne poświęcanie się swoim pasjom. Istnieją również tacy, którzy boleśnie pragną obecności innych w swoim życiu, ale nie potrafią o nią zawalczyć, nie potrafią „wyjść do ludzi” i cierpią zamykając się w sobie jeszcze mocniej. Taka postawa jest najbardziej toksyczna. Samotność to jest ta pustka, którą odczuwasz w sobie, ciągła świadomość, że nie ma nikogo, kto może cię zrozumieć lub wysłuchać tego, czym chciałbyś się podzielić.

Badanie analizujące wpływ samotności na nasze zdrowie zostało wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga w 2015 roku. W badaniu dokonano ostatecznej oceny wszystkich czynników szerokiego spektrum izolacji społecznej, samotności i życia w pojedynkę. Biorąc pod uwagę liczbę osób cierpiących na „chroniczną samotność”, okazało się że to zjawisko stanowi alarmujące zagrożenie dla naszego zdrowia.

Warto się przełamać, otworzyć, a nawet zmusić do tego, by nawiązać kontakt z innymi. Ćwiczenie czyni mistrza . To, co na początku wyda nam się trudne i niekomfortowe, z czasem stanie się coraz łatwiejsze. Trzeba się tylko odważyć.


Na podstawie: thedailynet.com