Psychologia

Samotność to cichy zabójca. Jest bardziej niebezpieczna niż 15 papierosów dziennie, tak mówią badania

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 maja 2018
fot. iStock/max-kegfire
 

Samotność jest nie tylko bolesna, ale też szkodliwa dla zdrowia. Poczucie izolacji i przebywanie z dala od ludzi może wpływać negatywnie na twoje ciało i mózg. Zrób sobie przysługę i otwórz się bardziej na innych. Naprawdę na tym skorzystasz.

Zapewne wiele już słyszeliście o szkodliwości palenia, o tym, że określona liczba papierosów dziennie regularnie skraca nasze życie. Ale jest jeszcze jeden cichy zabójca, który jest tak szkodliwy, jak wypalenie 15 papierosów w ciągu każdego dnia. To samotność.

Naukowcy odkryli, że poczucie osamotnienia izolacja społeczna mogą stanowić większe zagrożenie dla zdrowia publicznego niż nam się wydaje. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każde doświadczenie i każde odczuwane przez nas emocje, wyzwalają pewną substancję chemiczną w naszym organizmie, co ma dla niego określone konsekwencje – pozytywne lub negatywne.

Należy jednak pamiętać, że część z nas czuje się komfortowo w swoim własnym towarzystwie. Bycie samemu nie zawsze równa się więc samotności. Istnieją osoby, które kochają samotne spacery, samotne życie w ogóle, samotne poświęcanie się swoim pasjom. Istnieją również tacy, którzy boleśnie pragną obecności innych w swoim życiu, ale nie potrafią o nią zawalczyć, nie potrafią „wyjść do ludzi” i cierpią zamykając się w sobie jeszcze mocniej. Taka postawa jest najbardziej toksyczna. Samotność to jest ta pustka, którą odczuwasz w sobie, ciągła świadomość, że nie ma nikogo, kto może cię zrozumieć lub wysłuchać tego, czym chciałbyś się podzielić.

Badanie analizujące wpływ samotności na nasze zdrowie zostało wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga w 2015 roku. W badaniu dokonano ostatecznej oceny wszystkich czynników szerokiego spektrum izolacji społecznej, samotności i życia w pojedynkę. Biorąc pod uwagę liczbę osób cierpiących na „chroniczną samotność”, okazało się że to zjawisko stanowi alarmujące zagrożenie dla naszego zdrowia.

Warto się przełamać, otowrzyć, a nawet zmusić do tego, by nawiązać kontakt z innymi. Ćwiczenie czyni mistrza . To, co na początku wyda nam się trudne i nekomfortowe, z czasem stanie się coraz łatwiejsze. Trzeba się tylko odważyć.


Na podstawie: thedailynet.com

 


Psychologia

10 sygnałów, że on chce z tobą zerwać. Wcale nie tak trudno je zobaczyć

Redakcja
Redakcja
29 maja 2018
Fot. istock/robertiez
 

Miłość ma to do siebie, że… niepielęgnowana może się skończyć szybciej niż myślisz. Faza namiętności w związku rzadko trwa naprawdę długo. Intymność nie zawsze pozostaje taka, jak na początku. Zmieniamy się, zmieniają się nasze potrzeby, czasem zmienia się również nasze definicja miłości.  Ale najbardziej boli, gdy partner odchodzi od nas „nagle” lub/i nie podając przyczyny swojej decyzji. Lepiej więc być przygotowaną, zwłaszcza, że pewne symptomy dość łatwo wyłapać.

10 sygnałów, że on chce z tobą zerwać

1. Nie mówi otwarcie o życiu codziennym

Nie odczuwa potrzeby, abyś była częścią jego życia. Nie chce dzielić z tobą tego, co się mu przydarza. Odsuwa się.

2. Nie zwraca się do ciebie, gdy dzieje się coś ważnego

Nawet gdy w jego życiu dzieją się znaczące rzeczy, nie informuje cię o tym.

3. Zachęca cię, byś była coraz bardziej niezależna, z dala od niego

On tak naprawdę nie chce spędzać z tobą czasu. Nie wyraża bezpośredniego wszystkim tym, co interesuje ciebie.

4. Denerwuje się, gdy jest z tobą

Łatwo zauważyć to ogólne poczucie irytacji i rozdrażnienia, gdy jesteście razem. Wygląda na to, że jest w nieustająco złym nastroju.

5. Porównuje cię do innych kobiet 

Robi to, abyś poczuła się źle. Robi to, by celowo cię skrzywdzić. Wyraża niezadowolenie w sposób bardzo pasywno-agresywny. Ma nadzieję, że sama zakończysz ten związek.

6. Spędza więcej czasu, patrząc na ekran swojego telefonu niż na ciebie

W tej chwili nie przejmuje się zbytnio spędzaniem czasu z tobą. Bardziej interesuje go świat zewnętrzny.

7. Przestaje starać się być dla ciebie romantyczny

On tak naprawdę nie wydaje się już inwestować w związek. Nie wkłada wiele wysiłku, aby pozostać z tobą blisko.

8. Bardzo często prowokuje kłótnie

Po prostu próbuje uwolnić całą swoją złość i szuka różnych sposobów, aby sobie ulżyć.

9. Nie dotrzymuje obietnic

Nie dba o twoje uczucia. Nie dba o to, co o nim myślisz; o tym, jak nadszarpnięte może być twoje zaufanie.

10. Ciągle cię krytykuje, nawet jeśli chodzi o drobnostki

Chce sprawić, że poczujesz się źle. I pokazać ci, ten związek nie ma sensu, bo nie spełniasz jego oczekiwań.

P.S. To nie koniec świata. To nowy początek


Na podstawie: relrules.com

 


Psychologia

Psycholodzy ujawniają 11 sztuczek, których używają panowie, by zdobyć uwagę kobiety

Redakcja
Redakcja
29 maja 2018
Fot. iStock/pixelfit

Badania psychologiczne dowiodły, że istnieją pewne chętnie stosowane przez panów techniki, które skutecznie pozwalają im przyciągnąć uwagę kobiety, która im się podoba. Warto zdawać sobie sprawę z tego, co dokładnie dzieje się między wami. Pewne zachowanie są powtarzalne i dość instynktowne. Wystarczy tylko przyjrzeć się im z bliska…

11 sztuczek, których używają panowie, by zdobyć uwagę kobiety

1. Otwartość, mówienie o swoich uczuciach

Utarło się, że mężczyźni o uczuciach nie mówią (choć to nie zawsze prawda), więc ten, który odważy się mówić wprost o emocjach, przykuwa uwagę żeńskiej części planety. A to już pierwszy krok do „czegoś więcej”.

2. Przedstawianie się z „towarzyskiej strony”  

Radzenie sobie w sytuacjach społecznych to zawsze duży plus w oczach drugiej strony. Pokazuje, że warto ci zaufać, że nie brak ci przyjaciół, którzy chętnie poręczą za to, jak wspaniałą osobą jesteś…

3. Kontrolowana niedostępność

Żeby ona przypadkiem nie pomyślała, że on nie ma swojego życia. Panowie, który skutecznie manipulują kobiecym otoczeniem, nie mówią o sobie „wszystkiego” od razu.

4. Dotyk

Żartobliwy, na pół przyjacielski. Zmniejsza dystans i zawsze działa, bo sprawia, że druga strona czuje twoje zainteresowanie. A poziom oksytocyny wzrasta.

5. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy  

Bo czujemy większy związek z kimś, komu możemy patrzeć w oczy, gdy do niego mówimy lub go słuchamy.

6. Przedstawianie się, jako osoby o pewnym statusie społecznym

Niekoniecznie wiernie zgodnym z prawdą…  Grunt to piorunujące wrażenie.

7. Staranny ubiór

I pewien luz w sposobie jego noszenia.

8. Pozytywna energia

Pozytywność jest atrakcyjna. Większość z nas lubią pozytywnych, uśmiechniętych ludzi, ponieważ to oni dają nam poczucie bezpieczeństwa w czasach kryzysu.

9. Pewność siebie

Albo umiejętność przekonania JEJ o tym, że jesteś pewny siebie. Mężczyźni często udają i to udają tak dobrze, że w końcu sami zaczynają wierzyć w to, co udają…

10. Stworzenie napięcia seksualnego między obojgiem

Napięcie seksualne jest doskonałą, subtelną metodą przykucia uwagi potencjalnej partnerki. O ile oczywiście umie się ją stosować…

11. Otwarta postawa ciała

Odpowiednia mowa ciała to naprawdę duży procent sukcesu. Najlepsza jest taka, która pokazuje, że mężczyzna czekał właśnie na ciebie… Zobaczysz to w gestach, które zapraszają cię do jego życia i w postawie – otartej, wyprostowanej.


Na podstawie: relrules.com

 


Zobacz także

Jak to jest być matką w Polsce? – Kobiety o kobietach

8 psychologicznych sztuczek, które sprawią, że on się w tobie zakocha

Jeśli tracisz energię na poszukiwanie dowodów nieuczciwości partnera, zdecydowanie coś nie działa. Nawet nadszarpnięte zaufanie da się odbudować

Jeśli tracisz energię na poszukiwanie dowodów nieuczciwości partnera, zdecydowanie coś nie działa. Nawet nadszarpnięte zaufanie da się odbudować