Go to content

Co o tobie mówią twoje gesty, czyli jak język ciała zdradza, co czujemy

Fot. istock/gpointstudio

Jak się okazuje, język ciała zdradza o nas o wiele więcej, niż moglibyśmy się spodziewać.  Według badań University of California-Los Angeles (UCLA) komunikacja werbalna stanowi zaledwie 7 procent naszej wymiany informacji z innymi. Komunikacja niewerbalna stanowi pozostałe 93 procent, warto więc nie tylko stać się lepszym obserwatorem, ale także bardziej świadomie panować nad własnym ciałem. Poniżej znajdziecie 10 postaw, które można wyczytać z naszych gestów.

Skrzyżowane ręce

Nie, skrzyżowane ręce nie muszą (koniecznie) oznaczać, że ktoś jest nieuprzejmy, niegrzeczny lub niepewny siebie. Skrzyżowane ręce zazwyczaj świadczą o tym, że ktoś myśli  intensywnie o jakimś problemie lub stara się… sam siebie pocieszyć. Ludzie często używają właśnie tego gestu jako „uspokajającego”, a nie „blokującego” innych.

Kontakt wzrokowy

Stały kontakt wzrokowy z rozmówcą może być sygnałem, że jesteś godny zaufania, otwarty i gościnny oraz uważnie słuchasz swojego rozmówcy. Jednak zbyt intensywne wpatrywanie się w czyjąś twarz może sprawić, że ten ktoś poczuje się niekomfortowo, dosłownie straci grunt pod nogami.

Nogi – daleko od siebie

„Rozstawienie” nóg podczas siedzenia jest powszechnym objawem pewności siebie i dominacji. Takie otwarte pozycje stymulują reakcję biochemiczną w ciele, zwiększając poziom testosteronu i obniżając poziom kortyzolu – hormonu stresu. Ta pozycja siedząca może być również oznaką buntu, sprzeciwu wobec narzucanych nam rozwiązań lub sytuacji, w której się znaleźliśmy.

Nogi –  założone jedna na drugą

Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami również wskazuje na pewność siebie i chęć dominacji w określonej sytuacji, ale bywają momenty, kiedy świadczy o chęci obrony przed niewygodną krytyką.

Częste uśmiechy

Uśmiechanie się ma symbolizować dobre samopoczucie w czyimś towarzystwie oraz relaks, spokój i zaufanie. Warto jednak przyjrzeć się uśmiechowi bliżej – czy oby nie jest on wymuszony? Czy to uśmiech „przez zęby”, czy szczery, sympatyczny uśmiech beztroski? Tylko ten ostatni tłumi reakcję organizmu na stres i obniża częstość akcji serca w sytuacjach wywołujących strach.

Zagryzanie warg czyli „znikające usta”

Usta, tak jak oczy są oknem duszy. Kiedy nie podoba nam się to co widzimy, nasze usta „znikają ”. Ludzie, którzy zagryzają wargi lub zakrywają usta dłońmi, prawdopodobnie się czegoś obawiają.

Ułożenie rąk na biodrach

Chociaż niektórzy ludzie mogą postrzegać tę postawę jako agresywną,  zwykle podświadomie stajemy w ten sposób, aby okazać poczucie pewności siebie lub by dodać sobie odwagi.

„Blokowanie” palców

Zablokowanie palców może być oznaką dyskomfortu lub stresu. Jest to kolejny znak języka ciała, który ma nas uspokoić wewnętrznie, przywrócić poczucie harmonii, obniżyć szalejące tętno.

Lustro

Naśladowanie gestów, min i tonu głosu innej osoby świadczy o tym, że chcesz pokazać się jako ktoś godny zaufania, uważny słuchacz, traktujący rozmówcę z szacunkiem i atencją.

Wyciągnięcie ręki do uścisku

Uściski dłoni są najczęstsze w sytuacjach formalnych (np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej) lub podczas pierwszego spotkania. W obu sytuacjach chcesz pokazać się jako otwarty, uczciwy i godny zaufania. Jednak zbyt szybkie wyciągnięcie ręki do powitania może skomplikować sytuację, należy też pamiętać o zasadach (mężczyzna czeka, aż kobieta poda mu rękę pierwsza, osoba starsza wiekiem lub stażem pierwsza wita się z w ten sposób z młodszą itd.)