Lifestyle

To, co miało być szczęściem okazało się jednym wielkim ograniczeniem. Dlatego wolą solo, w pojedynkę. Współczesne singielki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 sierpnia 2016
Współczesne singielnki
Fot. iStock / Petar Chernaev
 

W serialu jest jedna taka, może nieco rozlazła, ale bardzo sympatyczna i z lekką nadwagą. Ciagle szuka miłości. A jak nie szuka to o niej pisze albo udziela porad zawiedzionym, zdradzonym i tym wszystkim, którym złamano serce. Wszyscy wiedzą, że chodzi o singielkę, kobietę samotną, „bez przydziału”, partnera, dopełnienia. Witajcie stereotypy!

Serialowa singielka pięknością nie jest. No przecież gdyby była piękna, nie byłaby samotna… Ta prawdziwa, w prawdziwym, a nie serialowym życiu, bywa piękna albo zupełnie przeciętna, bo to całkiem zwyczajna kobieta, która daje sobie po prostu prawo do życia w pojedynkę, do bedzietności, do  bycia szczęśliwą bez związku. I chwała jej za to, bo nie każdy dziś ma odwagę żyć w zgodzie ze sobą.

– Wkurza mnie takie stereotypowe podejście. Nie czuję się samotna, niekompletna, nie patrzę tęsknym wzrokiem w stronę mężów i narzeczonych moich koleżanek  – mówi Maja, lat 34, singielka od lat trzech i pół, z całkowicie świadomego wyboru. – Nie myślę obsesyjnie o milości, ale też nie unikam tego tematu. Tak samo jak nie postawiłam sobie za cel „zdobycie” partnera (w ogóle to zdobywanie źle mi się kojarzy, jakby chodziło o jakieś trofeum, czy nagrodę, a nie dobrowolną decyzję, poryw serca), nie podjęłam decyzji o tym, że już nigdy się z nikim nie zwiążę. Jestem sama, bo nie spotkałam jeszcze nikogo z kim chciałabym „na poważnie” dzielić swoje życie. Zapraszać kogoś do swojego świata tylko na chwilę, na „pół gwizdka”, żeby połechtać swoje ego albo przeżyc kilka miłych chwil? To nie dla mnie.  Z kolei bycie z kimś tylko dlatego, że tak wypada, że takie są społeczne oczekiwania uważam za uwłaczające dla kobiety, ale i dla mężczyzny. Tu nie ma miejsca na kompromisy, jeśli mam z kimś być, to tylko dlatego, że razem jesteśmy szczęsliwi, że nam ze sobą dobrze, że się rozumiemy. Nie wiążę na sile swojego życia z założeniem rodziny. Jeśli się zakocham i podejmę z moim partnerem taką decyzję to będzie piękne. Ale nie uważam, żeby moja samotność lub fakt, że się z kimś związałam definiował mnie jako lepszego czy gorszego człowieka.

Singielki, które znam są mocno skoncentrowane na sobie i swoim rozwoju, robią kariery, te naukowe i te w biznesie. Dużo podróżują i mają otymistyczne podejście do życia. Twierdzą, że samotność im nie dokucza, nawet wieczorami. Nie myślą o niej. Mają wielu znajomych, także tych, którzy są w związkach. I bacznie ich obserwują.

– Dobrze mi z moim singielstwem – twierdzi Asia, lat 38, singielka od lat pięciu. – Nie jestem przez to mniej szczęśliwa niż byłam z moimi partnerami. Może to kwestia jakiejś dojrzałości, świadomości siebie, niezależności emocjonalnej? Mam za to kilka przyjaciółek, które są w stałych związkach i nieustannie narzekają. Patrzę na te moje mężate i dzieciate znajome i widzę dużo niezaspokojonych potrzeb, niespełnionych oczekiwań. Nieraz słyszałam: „gdyby nie mąż, gdyby nie dzieci”… „ mogłabym to i tamto…”. Smutno słuchać o tym, że coś, co miało być gwarancją szczęścia jest jednym wielkim ograniczeniem, a czasem i bolesnym rozczarowaniem. Zdarza mi się chodzić na randki. Może jestem zbyt wymagająca, ale mężczyni, których spotykam są dla mnie interesujący tylko na gruncie koleżeńskim. Tak więc się te znajomości kończą.

Stereotypy? One już z nimi nie walczą, raczej starają się obracać w żart. – Kiedyś uprzedziłam moją znajomą, która zaprosiła mnie na parapetówkę, że przyjdę sama, bo aktualnie z nikim się nie spotykam – opowiada Maja.  – Wchodzę, wokół, łącznie z gospodarzami, same pary. Miała olbrzymi problem z przedstawieniem mnie temu towarzystwu. Po kilku sekundach zastanowienia wypaliła po prostu: A to jest Maja, Maja jest sama, zajmijcie się nią ciepło. I wszyscy spojrzeli na mnie z takim współczuciem, że aż samej siebie zrobiło mi się żal.

– Współczesna singielka to silna kobieta  – twierdzi 29-letnia Karolina, antrolog kultury, singielka z dwuletnim stażem. – Żeby być dziś samemu z wyboru, trzeba siły i odwagi. W wielu środowiskach presja na posiadanie męża i rodziny jest ciagle bardzo duża, a młode kobiety o wiele częściej niż do osobistego rozwoju i zdobywania niezależności finansowej motywuje się do „znalezienia sobie kogoś”, bo samotna kobieta w pewnym wieku to już po prostu „źle wygląda”.

Karolina osobiście nie czuje presji, ale ona pochodzi z bardzo otwartej, nietypowej jak na polskie warunki rodziny. Jej rodzice nigdy nie wzięli ślubu, żyją w związku w którym dają sobie wiele wsparcia, ale i wiele przestrzeni. Dziadkowie to co innego. Im zdarza się pytać,  czy wnuczka znalazła już sobie odpowiedniego kandydata, przebąkują też coś o dzieciach. Karolina ma na to metodę: odpowiada, że ciężko teraz o dobrego partnera i że jak takiego znajdzie to im pierwszym przedstawi. Wie, że tu różnica pokoleniowa jest olbrzymia, że nie zrozumieją, że można chcieć żyć w pojedynkę i być z tym szczęśliwym. Dlatego nie podejmuje dyskusji.

– Nie tęsknisz za miłością  – pytam Karolinę od tak, szczerze i wprost.
– Nie muszę za nią tęsknić  –odpowiada. – Miłość jest w moim życiu obecna na miliony innych sposobów. Kocham moich rodziców, uwielbiam przyjaciół, mam bardzo dobre relacje z innymi ludźmi, pewnie głównie dlatego, że mam dla nich wszystkich o wiele więcej czasu niż wtedy, gdy byłam w związku. No i dla siebie też mam czas. Dobrze mi ze sobą.

7 absolutnie fantastycznych rzeczy, których nie wiecie o singielkach (i singlach)

1. Ludzie, którzy żyją w pojedynkę, częściej niż ci, którzy są w związkach doceniają możliwości, które stawia przed nimi życie.

2. Singielki i single częściej utrzymują dobre kontakty ze znajomymi i przyjaciółmi niż ci, którzy łączą się w pary i zakładają rodziny.

3. Ludzie, którzy pozostają wolni lepiej doceniają znaczenie prawdziwej miłości i przyjaźni oraz autentyczność i szczerość intencji.

4.  Single o wiele częściej pomagają obcym ludziom i łatwiej nawiązują kontakty z nieznajomymi.

5. Życie w pojedynkę sprzyja osobistemu rozwojowi.

6. Bycie singlem sprzyja nauce niezależności i  życiowej zaradności.

7. Bycie singlem przyczynia się do rozwijania umiejętności uważnego życia, sprawia, że jesteśmy lepszymi obserwatorami i szybciej wyciągamy wnioski.


Lifestyle

18 małych rzeczy, które możesz zacząć robić już teraz, żeby za 10 lat wszystkich wyprzedzić

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 sierpnia 2016
Fot. iStock / Vizerskaya
 

Nie znajdziecie tu informacji w co inwestować, żeby za 10 lat z wyższością patrzeć na tych, którzy czekają z napięciem do 10-tego każdego miesiąca. Nie znajdziecie też porad jak zatrzymać czas, by kupić trochę życia lub dobrego nastroju młodszym wyglądem. Ani tego jak zostać mistrzynią zen, gdy pali się świat. Na pewno zauważyliście, że są ludzie, tak podobni a jednak inni od nas samych – ci, których życia wydają się podobne, ale sposób ich odbierania świata, podejmowania wyzwań i znoszenia porażek – napawa nieco zazdrością.

Potrafią żyć lekko. Jakby jakimś magicznym sposobem im życie szybciej przyniosło doświadczenie, spokój, pewność. Tak naprawdę jest kilka cech, które sprawiły, że te osoby zaczęły wcześniej od nas świadomie żyć. Czasem życie ich do tego zmusiło, innym razem tak zadecydowali. Ale dziś nie mają wątpliwości, wygrali.

Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas może życ bardziej świadomie. Może nauczyć się jak wpływać na swoje życie – i nie mam tu na myśli totalnej kontroli. Los i tak nie raz pokrzyżuje nam plany, ale to jak to wszystko przyjmiemy i czy czy nawet na porażkach i upadkach uda nam się czegoś nauczyć, zależy już od nas.

18 małych rzeczy, które możesz zacząć robić już teraz, żeby za 10 lat wszystkich wyprzedzić

1. Przyjaźnij się z ludźmi innymi od siebie. To poszerza horyzonty, uczy, otwiera na świat i pokazuje inne drogi i rozwiązania.

2. Czytaj. Nie kilka linijek tu i kilkanaście tam. Czytaj książki, magazyny.

3. Często pytaj siebie i ciesz się, że nie zawsze znasz odpowiedź. Całkowite bezpieczeństwo prowadzi do stagnacji.

4. Naucz się gotować sam, to co zazwyczaj zamawiasz. Zadowolenie i niezależność gwarantowane.

5. Naucz się układać wykorzystanie swojego budżetu tak, by czuć satysfakcję i zadowolenie, a nie ograniczenia.

6. Bądź gotów  żyć tak, jak inni nie będą/nie chcą. Dzięki takiej zgodzie, bedziesz mógł żyć tak, jak inni nie mogą.

7. Odłóż każdego miesiąca trochę pieniędzy.

8. Bądź gotowy przyznać, że popełniłaś błąd – to nie wstyd. Wstyd, to popełniać błędy i:
– nie widzieć ich za wszelką cenę,
– nie być gotowym ich naprawić,
– trwać w nich, by się do nich nie przyznać.

9. Oczyść swoją przestrzeń. Naprawdę, chcesz spędzisz następne lata na gromadzeniu przedmiotów? To pierwszy krok do zrozumienia, czego naprawdę potrzebujesz.

10. Zrób listę rzeczy, które lubisz i tych, których nie lubisz; zapisz te które cenisz i nie; tego co jest dla ciebie ważne. A potem wypisz rzeczy fundamentalne, te które według ciebie nigdy nie powinny się zmieniać pod wpływem innych, zdarzeń, rzeczywistości. Będziesz mógł wrócić do tej listy w trudnych momentach, gdy będziesz podejmować trudne decyzje. Pamiętaj, że te idee będą zmieniać się w czasie. Do listy zawsze można coś dopisać, a gdy coś wykreślisz – możesz zerknąć na nieaktualny punkt, bo to co teraz już nie jest najwazniejsze kiedyś doprowadziło cię do ważnego miejsca.

11. Traktuj samego siebie poważnie – jeśli chcesz, żeby reszta świata też to robiła.

12. Jeżeli ma w twoim życiu zagościć rutyna – niech to będzie „rutyna” dobrych praktyk. Powtarzanie czynności, które mają cię zaprowadzić do wymarzonego celu.

13. Olej „to wszystko” tak wiele razy jak będzie trzeba. Zaczynaj od nowa. Nie ma ludzi, którzy osiągają sukces idąc po linii prostej.

14. Inwestuj w ludzi, nie  przedmioty.

15. Pamiętaj, że nie ma cenniejszej wartości niż czas. Tylko nim nie da się hadlować. Korzystaj ze swojego tak, by nie musieć żałować.

16. Naucz się odchodzić. To trudne, odchodzimy bardzo często – ale prawie zawsze zostawiamy sobie choć uchylone drzwi, stoimy w rozkroku, długo zastanawiając się, jak życie toczy się bez nas.

17. Szanuj innych, szanuj siebie, szanuj świat.

18. … i nie bądź nigdy toksyczna. Ani dla innych, ani dla siebie. Nie odbieraj sobie własnych zasobów i możliwości. Najważniejszym elementem lekkiego życia, które prowadzi cię do twojego celu jest koktajl z empatii i zdrowego egoizmu. Jakie dobrać propocje poznasz sama, gdy pewnego dnia pomyślisz sobie „lubię swoje życie, cieszę się, że jestem tutaj, choć jutro będę już w innym momencie”.

Każda z tych małych rzeczy, to jeden mały krok w świadomym rozwijaniu siebie, w budowaniu własnych solidnych fundamentów, w umiejętności odpuszczania w życiu, gdy trzeba. Zdziwicie się jak wiele ograniczeń sami sobie stwarzamy.


na podtsawie: thoughtcatalog.com


Lifestyle

Najfajniejszy magazyn dla kobiet – Oh!me zatrudni dziennikarza. Dołącz do naszego zespołu

Redakcja
Redakcja
23 sierpnia 2016
Najfajniejszy magazyn dla kobiet - Oh!me zatrudni dziennikarza. Dołącz do naszego zespołu
Fot. iStock / peshkov

Jesteśmy z Wami już prawie rok, rozwijamy się, chcemy bardziej:) I właśnie dlatego szukamy nowej osoby do naszego (super) zespołu. Czego oczekujemy? Inteligencji, bystrości, pomysłowości, lekkiego pióra. Pracujemy szybko, więc opanowanie będzie dużą zaletą. Wytrzymałość też w cenie.

Jeśli interesują cię tematy społeczne, lubisz ludzi, a przede wszystkim lubisz inne kobiety i lubisz o nich pisać – odezwij się. Jeśli jesteś facetem i uważasz, że nasz portal potrzebuje twojego pióra – też napisz:)

Wyślij swoje CV i koniecznie pokaż nam, co potrafisz :). Czekamy na twój próbny tekst.

Nie wymagamy doświadczenia – liczy się talent i pasja. Napisz dlaczego chciał(a)byś pracować akurat z nami, w naszym portalu.

 Co oferujemy?

Pracę zdalną, w fajnym zespole, wspólny rozwój, który też zależy od ciebie, sporo wolności w realizacji planów.

Na wasze maile czekamy pod adresem: [email protected], w temacie wiadomości wpisujcie „Dziennikarz”.

Pozdrawiamy,
Redakcja

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn.zm. )


Zobacz także

Gdyby nie kot, kto odwalałby tę całą robotę? Boskie ilustracje kocich zawodów

Ten krótki, tybetański test podpowie ci, kim naprawdę jesteś. Wystarczy, że odpowiesz na trzy pytania

Ten krótki, tybetański test podpowie ci, kim naprawdę jesteś. Wystarczy, że odpowiesz na trzy pytania

Genialny krem do kręconych włosów! Nie ze sklepu, z domowej kuchni!