Lifestyle

Sprzątanie powoduje raka. Ostrzegają norwescy naukowcy

Redakcja
Redakcja
24 lutego 2018
Fot. iStock/Alen-D
 

Dzisiaj sobota, jeśli ktoś z was miał plany na porządne sprzątanie mieszkania, niech lepiej usiądzie i odpocznie. Serio. Okazuje się, że sprzątanie przy użyciu chemicznych środków jest gorsze dla naszego zdrowia niż palenie 20 papierosów dziennie przez 20 lat. 

Pierwsze badanie w Norwegii wykazało, że pojemność płuc spada o 4,3 mln rocznie szybciej u kobiet, które sprzątały w domu środkami chemicznymi i o 7,1 mln szybciej, jeśli pracowały jako sprzątaczki. Wśród tych kobiet była także rozpowszechniona astma. Warto wiedzieć, że wdychanie chemicznych środków czyszczących zwiększa ryzyko astmy nawet o 43 procent. Obserwacja sześciu tysięcy kobiet przez 20 lat wykazała, że u kobiet sprzątających przynajmniej raz w tygodniu płuca wyglądają jak płuca palacza.

Oistein Svanes z norweskiego Uniwersytetu w Bergen powiedział: „Sprzątanie przy użyciu substancji chemicznych prawdopodobnie powoduje poważne uszkodzenia płuc”. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie substancje chemiczne podrażniają podszewkę dróg oddechowych, prowadząc do długotrwałych ich zmian.

Oddzielne badania wykazały, że produkty gospodarstwa domowego mogą stanowić połowę zanieczyszczeń powietrza w miastach. Okazuje się, że 50% „lotnych związków organicznych” w powietrzu w Los Angeles pochodzi z produktów takich jak farba, pestycydy, wybielacze i perfumy.

Pozostaje pytanie – sprzątać czy nie sprzątać. Może lepiej użyć bardziej naturalnych środków?


źródło: The Sun

 


Lifestyle

Trzy niepodważalne znaki, które świadczą o twojej inteligencji emocjonalnej

Redakcja
Redakcja
24 lutego 2018
Fot. iStock/franckreporter
 

Inteligencja emocjonalna – każdy wie, że coś takiego jest, ale nie każdy potrafi odnaleźć ją w sobie. Bo czym jest owa inteligencja, jak ją zmierzyć albo jak się jej nauczyć? 

Są trzy zachowania, które świadczą o tym, że jesteś osobą z wysoką inteligencją emocjonalną

Nie reagujesz pod wpływem chwili i impulsu

Choć nie jest trudno wyprowadzić cię z równowagi, to jednak nie ciskasz od razu gromami, nie rzucasz przekleństwami, nie wybuchasz jak wybudzony nagle wulkan. Nie pozwalasz emocjom kontrolować twojego zachowania. Tworzysz przestrzeń do rozważenia sytuacji, wybrania najlepszego podejścia. Oceniasz, uzyskujesz perspektywę i powstrzymujesz się przed impulsywnym reagowaniem. Jesteś cierpliwa, racjonalnie myśląca, dzięki czemu dochodzisz do zdrowych wniosków i reagujesz mądrze.

Ćwiczysz swoją samoświadomość

Jeden z kluczowych elementów inteligencji emocjonalnej to samoświadomość, która pozwala zarządzać niepokojącymi emocjami. Masz świadomość albo starasz się zrozumieć źródło swoich uczuć Potrafisz niejako usiąść na krześle i z boku przyjrzeć się swoim reakcjom. Świadomość tego, skąd w nas się biorą pewne zachowania, pozwalają nam działać rozsądniej.

Bardzo dobrze zarządzasz emocjami

Samokontrola to osobista kompetencja, która rozwija się w każdym z nas.  Pytanie dotyczące samokontroli brzmi: „Czy mogę zarządzać emocjami i zachowaniem tak, by uzyskać pozytywny wynik?”.  Rozsądni ludzie – ci, którzy utrzymują kontrolę nad swoimi emocjami – to ludzie, którzy potrafią utrzymać bezpieczne i uczciwe relacje. Samokontrola daje możliwość bycia obecnym, spokojnym i skoncentrowanym w chwilach bardzo dużego stresu.


źrodło: www.inc.com

 


Lifestyle

Nie ma „trudnych dzieci”. Są tylko takie, które chcą nam coś powiedzieć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 lutego 2018
Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Podobno nie ma „trudnych dzieci”, są tylko przerażające historie, które dzieci mogą opowiedzieć o swoim życiu. Za każdym razem, gdy okazuje się, że jakiś nastolatek dokonał zbrodni, dowiadujemy się, że był to brutalny krzyk rozpaczy osoby poranionej przez bliskich lub życie. Nie odwołując się jednak do tak drastycznych przykładów, nie szukając daleko możemy jednoznacznie stwierdzić – trudne dziecko, to dziecko, które chce nam powiedzieć coś ważnego. Które prosi o pomoc.

O czym chcą nam powiedzieć „trudne dzieci”

W ich domu obecna jest przemoc

Niezależnie od tego, czy chodzi o to w jaki sposób, w jaki traktują ich rodzice, czy o relacje panują między dorosłymi. A może dziecko ogląda film pełne przemocy, grają w nieodpowiednie gry? Może chodzi o emocjonalną przemoc obecną w słowach kierowanych do dziecko?

W ich głowie utrzymuje się pamięć o jakimś traumatycznym wydarzeniu

Bywa, że śmierć bliskiej osoby lub ulubionego pupila, rozwód rodziców, przykre zdarzenie, które przewraca dziecięcy świat do góry nogami sprawia, że trudno zachowywać się tak, jak tego od nas wymagają dorośli. Trudno się skoncentrować, trudno poradzić sobie z emocjami, trudno spełniać oczekiwania innych i wytłumaczyć, co tak naprawdę przeszkadza nam być „grzecznymi”.

Są nieszczęśliwe, czują się niekochane, niezauważone

Brak akceptacji ze strony najbliższych osób może skutkować agresją. Poczucie, że jest się nieważnym, niekochanym, wywołuje bunt. Co takiego jest ze mną nie tak, że nie zasługuję na zainteresowanie najbliższych? Jeśli złamię zasady, uderzę, zrobię coś, czego mi niewolno, przynajmniej zwrócą na  mnie uwagę. Chociaż na chwilę.

Boją się

Czegoś, o czym nie potrafią mówić, bo nie wiedzą jak, bo nikt im tego nie wytłumaczył, nie pokazał. Albo ktoś im powiedział, że tego mówić nikomu nie wolno. Nie lekceważcie dziecięcego lęku, bo mogą się za nim skrywać naprawdę ważne powody.

Obserwujcie bacznie swoje dzieci. Rzadko kiedy zdarza się, żeby ich „niegrzeczne” zachowanie wynikało ze złego charakteru. W większości przypadków sami jesteśmy za nie odpowiedzialni.Na podstawie: psychologytoday

 


Zobacz także

5 strategii dla każdej kobiety, która chce wyeliminować lęk i stres ze swojego życia

Znasz najlepszą położną? Zgłoś ją do konkursu „Położna na medal”

30 rzeczy, które każda kobieta powinna chociaż raz w swoim życiu zrobić