Go to content

Sprzątanie powoduje raka. Ostrzegają norwescy naukowcy

Fot. iStock/Alen-D

Dzisiaj sobota, jeśli ktoś z was miał plany na porządne sprzątanie mieszkania, niech lepiej usiądzie i odpocznie. Serio. Okazuje się, że sprzątanie przy użyciu chemicznych środków jest gorsze dla naszego zdrowia niż palenie 20 papierosów dziennie przez 20 lat. 

Pierwsze badanie w Norwegii wykazało, że pojemność płuc spada o 4,3 mln rocznie szybciej u kobiet, które sprzątały w domu środkami chemicznymi i o 7,1 mln szybciej, jeśli pracowały jako sprzątaczki. Wśród tych kobiet była także rozpowszechniona astma. Warto wiedzieć, że wdychanie chemicznych środków czyszczących zwiększa ryzyko astmy nawet o 43 procent. Obserwacja sześciu tysięcy kobiet przez 20 lat wykazała, że u kobiet sprzątających przynajmniej raz w tygodniu płuca wyglądają jak płuca palacza.

Oistein Svanes z norweskiego Uniwersytetu w Bergen powiedział: „Sprzątanie przy użyciu substancji chemicznych prawdopodobnie powoduje poważne uszkodzenia płuc”. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie substancje chemiczne podrażniają podszewkę dróg oddechowych, prowadząc do długotrwałych ich zmian.

Oddzielne badania wykazały, że produkty gospodarstwa domowego mogą stanowić połowę zanieczyszczeń powietrza w miastach. Okazuje się, że 50% „lotnych związków organicznych” w powietrzu w Los Angeles pochodzi z produktów takich jak farba, pestycydy, wybielacze i perfumy.

Pozostaje pytanie – sprzątać czy nie sprzątać. Może lepiej użyć bardziej naturalnych środków?


źródło: The Sun