Lifestyle

Sekret długowieczności? Trzymaj się z dala od facetów, przysparzają więcej kłopotów niż są tego warci

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 października 2016
Fot. Screen Youtube/STV News
 

Drogie panie, chcecie żyć długo – dajcie sobie spokój z mężczyznami. Przynajmniej takiej porady marzącym o długowieczności, udzieliła Jessie Gallan, mieszkanka Szkocji.

Jessie, która dożyła 109 lat powiedziała w wywiadzie dla Daily Mail: „Nigdy nie musiałam być od nikogo zależna”. To prawda – opuściła dom rodzinny w wieku 13 lat, żeby pracować jako mleczarka. Całe życie ciężko pracowała i rzadko brała urlop.

Ostatnie lata spędziła w domu dla seniorów, ciągle pozostając aktywna. Miała bliskich przyjaciół, chodziła do kościoła, na koncerty. „Jest wyjątkowa” – mówili o niej opiekunowie.

Sekret długiego życia? Jessie ma jasną odpowiedź :  „Moja recepta na długowieczność (poza codzienną porcją owsianki i ćwiczeniami fizycznymi) to trzymanie się z dala od mężczyzn. Przysparzają po prostu więcej kłopotów, niż są  tego warci”.

Życie jest okrutne. Badacze twierdzą, że dla panów gwarancją dożycia sędziwego wieku jest… małżeństwo.  Jak to teraz wszystko pogodzić? 🙂


Źródło: womansday.com


Lifestyle

Nowe, naturalne sposoby na odchudzanie z dalekich stron świata

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 października 2016
Fot. iStock / ivosevicv
 

Temat odchudzania wraca jak bumerang. Jedne z nas chcą lub muszą schudnąć sporo kilogramów, inne jedynie poprawiają wygląd sylwetki. Z ciekawością przyglądamy się nowinkom, które mogą mieć wpływ na tempo zrzucania niechcianego tłuszczyku. Na szczęście, więcej jest naturalnych pomysłów, które nawet jeśli nie pomogą, to nie zaszkodzą.

Ostatnio popularność zdobywają kolejne wspomagacze odchudzania, pochodzące z różnych kontynentów. Zapewne same z siebie nie uszczuplą nas z kilogramów, ale przy stosowaniu diety i ćwiczeń, wesprą ten proces, z powodu swoich właściwości.

Gurmar — niszczyciel cukru

Roślina wykorzystywania w kuchni hinduskiej, nazywana „zabójcą cukru”. Jej liście zawierają gurmarynę, która ma zdolność blokowania receptorów słodkiego i gorzkiego smaku. Przy zastosowaniu tego proszku, słodycze przestają sprawiać przyjemność w smaku, więc tracimy na nie ochotę. Sprzyja to utracie wagi, choć jak pokazują badania, silniej u myszy, niż u ludzi. Obecny w roślinie związki antrachinonowe, wywierają delikatne działanie przeczyszczające, więc wpływają na proces odchudzania. Mogą go stosować
w diabetyce, ponieważ hamuje wchłanianie glukozy z jelita i zwiększa wydzielania insuliny.

Fot. iStock / marilyna

Fot. iStock / marilyna

Meksykański nopal

Jeśli nazwa brzmi obco, więcej powie nam informacja, że jest to kaktus z gatunku opuncji. Ta niepozorna roślina posiada wiele, między innymi witaminy: A, C, B1, B2, B3 oraz minerały: wapń, potas, magnez, krzem, sód i żelazo oraz dużo błonnika. Sproszkowane łodygi nopalu pomagają w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi, zmniejszając ochotę na podjadanie między posiłkami. Posiada również zdolność absorbowania tłuszczów w przewodzie pokarmowym, zmniejszając w ten sposób ich wchłanianie. Naturalnie wysoka zawartość błonnika, pozytywnie wpływa na trawienie pokarmów.

Fot. iStock / JoepvdW

Fot. iStock / JoepvdW

Irvigia prosto z Afryki

Irvigia, czyli tzw. afrykańskie mango, zawiera pestki o cennych dla odchudzania właściwościach. Pod lupę ten oryginalny owoc wzięli badacze z University of Yaounde w Kamerunie. Do ich badań zaproszono 40 ochotników. 28 osób otrzymało wyciąg z Irvingia gabonensis, a 12 placebo (wszyscy w takiej samej dawce, trzy razy dziennie przed posiłkiem). Efekty? Po 4 tygodniach porównano wagę w obu grupach:

 • u osób, które przyjmowały suplementy z afrykańskim mango, średnia masa ciała zmniejszyła się o ok. 5,3%,
 • u osób z grupy kontrolnej – o ok. 1,3%,
 • zanotowano znaczny spadek cholesterolu.

Kolejne badanie naukowców z University of Yaounde w Kamerunie potwierdziło działanie afrykańskiego mango. Udowodniono dodatkowo, że ekstrakt z pestek:

 • redukuje poziom tkanki tłuszczowej i obwód talii,
 • obniża poziom cholesterolu całkowitego i LDL,
 • obniża poziom glukozy oraz białka C-reaktywnego.

Amerykanie już teraz traktują ten specyfik, jak cudowny suplement i chętnie sięgają po niego podczas odchudzania.

Fot. iStock / Sutthaburawonk

Fot. iStock / Sutthaburawonk


źródło: kobieta.wp.pl


Lifestyle

Fakty i mity na temat probiotyków i ich wpływu na zdrowie intymne. To powinnaś wiedzieć!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 października 2016
Fot. iStock / ultramarinfoto

My, kobiety, mamy wyjątkowe predyspozycje do pojawiania się kłopotów ze zdrowiem intymnych. Budowa naszego ciała sprawia, że złe bakterie mają krótką drogę od odbytu do pochwy i cewki moczowej. A to (choć nie tylko!) skutkuje przykrymi konsekwencjami zarówno ze strony pęcherza, jak i zakażeń układu płciowego.

Jest kilka przyczyn infekcji dróg moczowo-płciowych, ale nasza wiedza przemieszana jest z niedopowiedzeniami i mitami. Czas zweryfikować, co jest prawdą, a co fałszem w zakresie troski o kobiece (oraz męskie) zdrowie intymne.

Prawda kontra mity

1. Pochwa powinna być jałowa, by nie rozwijały się w niej bakterie

To jeden z tych mitów, które należy zweryfikować. Pochwa nie jest miejscem jałowym, była taka jedynie podczas życia płodowego. Następnie została zasiedlona przez bakterie zarówno tlenowe, jak i beztlenowe, wśród których znajdują się bezcenne dla zdrowia pałeczki kwasu mlekowego. Dopóki zachowana jest równowaga mikroflory, nie dzieje się nic niepokojącego. Jednak, gdy na skutek zaburzenia tej równowagi, namnażają się szkodliwe drobnoustroje, kobiecie zaczynają dokuczać infekcje. Wbrew pozorom, w takiej sytuacji nie chodzi o to, by pochwę wyjałowić np. przez irygację, ale przywrócić równowagę, wspierając dobre bakterie — probiotyki. Próba oczyszczania pochwy ze wszystkich bakterii poskutkuje nawracającymi infekcjami, z powodu niedostatku bakterii probiotycznych.

2. Probiotyki potrzebne są tylko podczas antybiotykoterapii

Mit. Oczywiście, gdy przyjmujemy antybiotyki, dobrze dobrany probiotyk to podstawa zapobiegania infekcjom intymnym. Antybiotyki zabijają bez wyjątku te złe, jak i dobre bakterie, należy więc szczególną uwagę poświęcić przywróceniu równowagi flory mikrobakteryjnej w miejscach intymnych. Ale poza antybiotykoterapią, jest jeszcze kilka innych czynników, które wpływają na konieczność przyjmowania probiotyków, celem ochrony kobiecego zdrowia:

 • w czasie leczenia preparatami przeciwgrzybiczymi, przeciw rzęsistkowicy,
 • w trakcie miesiączki, szczególnie przy skłonności do nawracających infekcji intymnych,
 • podczas menopauzy,
 • podczas antykoncepcji hormonalnej,
 • podczas korzystania z publicznych kąpielisk.

3. Wystarczy częste mycie, by pozbyć się złych bakterii

Mit. Nie tylko nie wystarczy, ale i może zaszkodzić, jeśli wykonywane jest zbyt często lub niewłaściwymi środkami do mycia. Nadgorliwość powoduje podnoszenie pH okolic intymnych, przez co giną dobroczynne probiotyczne bakterie, chroniące przed infekcjami. Jeśli do tego kobieta podmywa się zwykłym mydłem, nie tylko zaburza pH, ale powoduje podrażnienia delikatnej skóry. Poza odpowiednią higieną należy pamiętać o bieliźnie z naturalnych włókien, przyjmowaniu doustnych probiotyków oraz przestrzeganiu innych zaleceń, wspierających powrót kobiety do zdrowia i zapobieganie nawrotom zakażeń w przyszłości.

4. Infekcje dotyczą tylko kobiet

Nieprawda! I często o tym kobiety nie wiedzą, że ich nieleczeni partnerzy ponownie mogą powodować zakażenia. Mimo skutecznego leczenia kobiety, nieświadomy partner może być nosicielem drobnoustrojów, więc leczenie i profilaktyka, m.in. dobranymi probiotykami, powinny być obowiązkowe dla obojga partnerów.

5. Infekcje intymne wynikające z zaburzenia mikroflory, dotyczą tylko pochwy

Mit. Infekcje intymne nie dotyczą jedynie pochwy, ale również dolnego odcinka układu moczowego. Niestety, szkodliwe drobnoustroje mogą czynić szkody w obu miejscach, które przecież sąsiadują ze sobą. Niejednokrotnie bakterie przenoszone są np. podczas korzystania z toalety, gdy podcieramy się od tyłu do przodu. Wtedy patogeny np. pałeczka kałowa – Escherichia coli (E. coli) docierają zarówno w okolice pochwy, jak i cewki moczowej, gdzie szczególnie potrzebne jest wsparcie probiotyczne.

6. Probiotyk to probiotyk, nie ma różnicy, jaki przyjmujemy

To złudne twierdzenie. Nie każda Polka o tym wie, choć powinna, że ważny jest szczep bakterii, które chronią układ moczowo-płciowy. Kobiety z innych zakątków świata, cechują się innymi szczepami probiotycznych bakterii, kolonizujących kobiecy układ moczowo-płciowy. Własnie pod tym kątem należy dobierać probiotyk, aby naprawdę skutecznie zadziałał.

7. Probiotyki zapobiegają częstym infekcjom intymnym

Prawda. Odpowiednio dobrany probiotyk to klucz do sukcesu. Szukając skutecznej profilaktyki w procesie zapobiegania i leczenia zakażeń dróg moczowo–płciowych polskich pacjentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, warto sięgnąć po UroLact® . Przywraca on równowagę mikrobiologiczną dróg moczowych i zapewnia ochronę przed kolonizacją nabłonka pęcherza moczowego oraz pochwy mikroorganizmami patogennymi oraz rozwojem infekcji i stanów zapalnych. UroLact® zawiera SZCZEPY POLSKIEGO POCHODZENIA co zapewnia szczególnie skuteczne działanie w profilaktyce i procesie leczenia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

UroLact® sprawdzi się w przypadku:

 • aktywnych zakażeń układu moczowo–płciowego,
 • stanów zapalnych pochwy, zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych
 • powikłanych zakażeń układu moczowo–płciowego u mężczyzn,
 • zakażeń układu moczowo–płciowego przed i po zabiegach medycznych w obrębie cewki moczowej, pęcherza  moczowego oraz sromu i pochwy,
 • we wszystkich stanach mogących zwiększyć podatność na infekcje (antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna, okres okołomenopauzalny).

Zamiast tracić czas na zakażenia intymne i cierpieć z powodu dyskomfortu, połóż szczególny nacisk na profilaktykę i odpowiednie leczenie.


Artykuł powstał we współpracy z marką UroLact®

 

 

 


Zobacz także

Jak z wiekiem zmienia się skóra?

Kocham cię, ale cię nie lubię. Jak to możliwe?

Mały piesek uczy się jak schodzić po schodach. To, co robi jego pan, jest przeurocze