Lifestyle

Potęga zdrowego i szczerego uśmiechu

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2021
 

Śmiech to zdrowie i to nie tylko w przysłowiu. Choć uśmiech podświadomie poprawia nam nastrój, to niewiele osób wie, jakie tak naprawdę korzyści przynosi. Liczne badania wskazują na jego pozytywne efekty zarówno od strony fizycznej, jak i psychologicznej oraz społecznej. Uśmiech jest też wizytówką człowieka i wpływa na to, jak postrzegają nas inni, dlatego warto o nim pamiętać podczas codziennej pielęgnacji.

Uśmiech a zdrowie

Uśmiechanie się i śmiech korzystanie wpływają na układ odpornościowy, stymulując produkcję przeciwciał, a także poprawiają samopoczucie, zwiększając wydzielanie endorfin – tzw. hormonów szczęścia. Jednocześnie obniżają poziom hormonów stresu i poprawiają krążenie krwi, przyczyniając się do lepszego ukrwienia narządów. Jak wykazali naukowcy z University of Kansas*, nawet wymuszony uśmiech ma dobroczynne działanie i w trakcie stresujących sytuacji obniża częstotliwość uderzeń serca. Śmiech ma dodatkowo działanie relaksujące – podczas tej czynności najpierw oddech staje się szybszy, ćwiczy przepona i gardło, a już po minucie śmiechu nasze mięśnie rozluźniają się na kolejnych 45 minut.

Psychologia uśmiechu

Zalety uśmiechu nie kończą się na oddziaływaniu na nasze zdrowie. Ważnymi aspektami są także funkcje psychologiczne i społeczne – zdecydowanie częściej śmiejemy się w towarzystwie, tworząc przy tym więzi z innymi. Zdaniem psycholog Hanny Godzińskiej sprzyja to nawiązywaniu autentycznych relacji z ludźmi oraz nabieraniem dystansu do siebie. Badacze z Uniwersytetu Penn State dodają, że kiedy się uśmiechamy, mamy większe prawdopodobieństwo na postrzeganie świata w jaśniejszych barwach. Podczas uśmiechu stymulujemy ciało migdałowate do uwalniania neuroprzekaźników, pobudzając tym pozytywne emocje.

Magnetyczny uśmiech

Efekt pierwszego wrażenia to czynnik, który na długo pozostaje w naszej podświadomości. Według psychologów kluczowych jest kilka pierwszych sekund po zetknięciu się z nowym doświadczeniem lub osobą. W ich trakcie nasz mózg zwraca uwagę na wygląd, gesty, tembr głosu, mimikę, a więc również uśmiech i automatycznie koduje opinię na jego temat. Jak w takim razie dobrze wypaść na pierwszym, często stresującym spotkaniu? Przede wszystkim warto być świadomym i pewnym siebie, a jak się okazuje, duży wpływ na to ma zadowolenie ze swojego uśmiechu. Osoby uśmiechające się są postrzegane jako milsze i uprzejmiejsze. Co więcej, w naszych mózgach istnieją „neurony lustrzane”, które rozpoznając emocje u innych, same uruchamiają obszary odpowiedzialne za te emocje. Uśmiechem jesteśmy więc w stanie wpłynąć na odbiór nas przez innych, a także poprawić ich nastrój. To nie koniec – jeśli podczas spotkania odczuwamy stres, warto się uśmiechnąć. Usprawnimy tym dotlenianie organizmu, obniżymy poziom hormonów stresu i odwrócimy uwagę od negatywnych emocji, redukując jednocześnie poziom zdenerwowania.

Jakie uśmiechy lubimy najbardziej?

Preferujemy uśmiechy odsłaniające zęby, kojarzone są ze spontanicznością i szczerością. Z pokazywaniem uzębienia wiążą się jednak pewne zagrożenia – przebarwienia czy nieprzyjemny oddech wywołują odwrotną reakcję obniżając naszą pewność siebie. By tego uniknąć i móc cieszyć się świeżym oddechem i pięknym uśmiechem każdego dnia, warto odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej.

Codzienna troska o zdrowy uśmiech

Jak zatem prawidłowo troszczyć się o uzębienie, by w pełni wykorzystać walory uśmiechu i dobrze się z nim czuć? Piękny uśmiech to przede wszystkim zdrowy uśmiech, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Poza regularnymi kontrolami u stomatologa, warto zatroszczyć się o odpowiednią, codzienną pielęgnacje. Kluczowe znaczenia ma tutaj szczoteczka do zębów, która powinna dokładnie oczyszczać zęby, a równocześnie być delikatna dla dziąseł. Z testów klinicznych wynika, że nowa technologia magnetyczna szczoteczki Oral-B iO dokładnie czyści zęby i dziąsła, umożliwia dzięki temu utrzymanie zdrowia jamy ustnej – usuwa do 100% więcej płytki bateryjnej w porównaniu do szczoteczki manualnej. Do codziennej higieny jamy ustnej warto włączyć także płukanie jamy ustnej płynami oraz nitkowanie.
Taki komplet zabiegów sprawia, że nasze zęby są zdrowe i piękne, a my chcemy częściej się uśmiechać i zarażać swoim uśmiechem innych.


* Grin and Bear It: The Influence of Manipulated Facial Expression on the Stress Response; September 2012, Psychological Science 23(11)


Lifestyle

9 rzeczy, które możesz zrobić dla faceta, a on ci się odwdzięczy. Sprawdziłyśmy!

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2021
Dlaczego kobiety kochają drani?
 

To są nasze sprawdzone sposoby na partnerów. Faceci lubią, kiedy się ich chwali, docenia i mówi miłe słowa. Nie znoszą, gdy się im rozkazuje, gdera i złości. Poczucie wolności, fajny seks i pełna akceptacja. Czy to wystarczy, by on był zadowolony?

1. Spytaj, jaką ma fantazję seksualną

Rozmawialiście już na ten temat? A nawet jeśli „tak”, to pamiętaj, że fantazje seksualne się zmieniają. Wyobraźnia nie śpi. Może twój facet jeszcze nie zdążył opowiedzieć ci wszystkiego, na co miałby ochotę zrobić z tobą w łóżku. Zaryzykuj, a być może będzie ci się to opłacało.

2. Wyślij go na miasto z kumplami

Czasami nawet najlepsi partnerzy w długoletnich związkach muszą trochę odetchnąć i spędzić czas bez swojej drugiej połówki. Dajcie sobie okazję na pobycie osobno. Twój ukochany czasem potrzebuje męskiej energii, by się wyszaleć, wykrzyczeć, nie kontrolować swojego słownika, opowiadać kretyńskie dowcipy, wyluzować się i „Bóg jeden wie”, co oni tam jeszcze robią. Dla ciebie babski wieczór, dla niego męska impreza, oglądanie Ligi Mistrzów, albo surwiwalowa wyprawa.

 

Fot. Materiały prasowe

3. Pochwal go, ale szczerze

Nie od dziś wiadomo, że mężczyzna chwalony jest bardziej zadowolony! Niekiedy o wiele łatwiej przychodzi nam mówienie: co zrobił źle, w czym zawalił i wytykanie, że nie dał z siebie stu procent. Dlaczego więc z równym entuzjazmem nie miałybyśmy cieszyć się z tego, co zrobił fanie i starannie? Pomyśl – nie ma osoby, która nie lubi czuć się doceniona. Komplement, zwłaszcza ten wypowiedziany publicznie, cieszy podwójnie. Dlatego czasem pochwal go w obecności osób, na których mu zależy. Ale nie rób z niego idioty lub małego dziecka. Nie bij braw za podlane kwiatki i za to, że wynosi śmieci. Raczej za to, że nigdy nie musisz tankować swojego samochodu i że on genialnie pomalował kuchnię. Tu jednak liczy się twoje wyczucie.

4. Wyjdź z inicjatywą w łóżku

Z pewnością twój mężczyzna będzie ci wdzięczny, jeśli w sypialni dasz mu do zrozumienia, że masz ochotę na zbliżenie. Seks to nie tylko potrzeba fizyczna, ale też intymność. Dając mu znak, że go pragniesz i jest dla ciebie atrakcyjny, podnosisz jego samoocenę i wpływasz na dobre samopoczucie. A może spróbuj coś zmienić w waszej alkowie. To nie muszą być oczywiste zmiany z gatunku tych spektakularnych. Jeśli zwykle robicie to wieczorem, nastaw budzik 15 minut wcześniej i zafunduj mu niespodziankę z samego rana. Przełam rutynę ! 🙂

5. Pozwolenie na głupkowate zachowania

Sztuczki na imprezie, opowiadane sucharów, wygłupy – faceci tego potrzebują! Chcą poczuć się od czasu jak nastolatki, poddać rytmowi zabawy i zrzucić maskę poważnych panów dorosłych. Dlatego nie susz mu głowy, że zachowuje się jak idiota i opowiada kretyńskie dowcipy. Nic nie smakuje lepiej niż pełna akceptacja ze strony partnera. Kochaj go ze wszystkimi niedoskonałościami i niedociągnięciami. Dzikie pląsy, wrzaski, za krótka koszulka, niemodne spodnie i odrobina alkoholu ponad „przyzwoitość” są okej! Jeśli nikomu nie dzieje się krzywda i nikt nie czuje się urażony, to pozwól mu na więcej luzu i swobody.

6. Przestań gderać, odpuść!

Źle poukładał skarpetki, niedokładnie pozamiatał i znów zapomniał wyrzucić śmieci przed pracą? Przestań w koło poprawiać go i narzekać na krzywo złożone ubrania czy niedokładnie umytą podłogę. Nie marudź, że znów zabrudził kuchenkę i spalił garnek, gdy przygotowywał niespodziewaną kolację dla ciebie. Pomyśl sobie: starał się. Krytyka i gderanie naprawdę nie budzą w drugim człowieku entuzjazmu do dziań na przyszłość. A docenienie i wdzięczność  – już tak.

7. Niech pomaga ci, ale jak chce

Pozwól mu sobie pomóc, ale na jego warunkach. Często, gdy chcemy, by mąż poodkurzał, krzyczymy, że ma to zrobić teraz i natychmiast, jakby się świat walił. To błąd. Lepiej powiedzieć: „Dziś chciałabym cię prosić, byś rozpakował zakupy i poodkurzał mieszkanie. A o której godzinie to zrobisz, to już twoja sprawa”. Ludzie lubią mieć poczucie wolności, sprawczości i nie znoszą, kiedy się im rozkazuje robienie czegoś na akord.

8. Wrzuć z nim na totalny luz

Mężczyźni często narzekają, że kobiety traktują ich instrumentanie, jak służących. Bo jeszcze trzeba odwieźć do domu teściową, pojechać do granicznego kupić trzy drzewka i wysłać paczkę za rogiem. A gdybyś tak którego dnia zaproponowała mu, że jedziecie na weekend tylko we dwoje (koniecznie bez dzieci!)? Albo możecie cały dzień jeść chipsy, słodycze i snuć się po domach w piżamach. Jeden warunek. Nikt od nikogo niczego nie chce. Pełen luz.

Jak zepsuć związek

Fot. iStock / AleksandarNakic

9. Mów dziękuję i doceniaj!

To wydaje się takie oczywiste, tak proste, że często pomijamy i zapominamy o zwykłym „Dziękuję”, „Kocham cię”, „Tęskniłam”. Bierzemy za pewnik, że on coś zrobił, był miły, pamiętał. Podziękuj, okaż wdzięczność, a sprawi mu to olbrzymią radość i satysfakcję. I jeszcze jedno – jeśli zaczniesz doceniać nawet małe rzeczy, on, prawdopodobnie, odwdzięczy ci się tym samym! To się może ci opłacać!


Lifestyle

10 najbardziej przyjaznych weganom miast w Polsce. Gdzie zjemy pyszne roślinne potrawy?

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2021

Niedawno mogliśmy świętować Światowy Dzień Wegan, który obchodzony jest na całym świecie 1 listopada. Dieta wegańska jest od jakiegoś czasu bardzo popularna i wciąż zyskuje swoich zwolenników. Jedni postanawiają odżywiać się w sposób wegański ze względów zdrowotnych, a inni ze względu na ochronę naszego klimatu. Ta dieta może kojarzyć się z dużymi wyrzeczeniami i wykluczeniem wielu produktów, ale to nie znaczy, że posiłki na tej diecie nie są sycące i naprawdę pyszne. Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, postanowiła przeanalizować dane z strony Happy Cow, aby dowiedzieć się, które miasta w Polsce mogą pochwalić się największą liczbą restauracji i kawiarni przyjaznych weganom i wegetarianom w stosunku do wielkości populacji w danym mieście i które z nich warto odwiedzić!

1. Poznań – 1.57 restauracji / 10.000 mieszkańców

Na pierwszym miejscu miast przyjaznych weganom i wegetarianom jest Poznań. Zarówno weganie, jak i nie-weganie będą zaskoczeni różnorodnością przepysznych opcji bezmięsnych w tym mieście.

Wskazówka: Koniecznie odwiedź małą kawiarnie, a jednoczeście sklep z kuchnią wegańską Wypas (Jackowskiego 38, 60-512 Poznań). Ich menu składa się z codziennych dań specjalnych, zup i deserów. Zawsze dostępna jest wersja bezglutenowa. W sprzedaży posiadają również wiele świeżych produktów wegańskich własnej produkcji.

2. Kraków – 1.48 restauracji / 10.000 mieszkańców

Na drugim miejscu znajduje się Kraków. To miasto oferuje dużo ciekawych roślinnych opcji jedzeniowych zarówno dla zagranicznych turystów odwiedzających to miasto, jak i dla tutejszych studentów. Znajdziemy tu aż 115 restauracji i kawiarnii, w których można zjeść dania wegańskie i wegetariańskie.

Wskazówka: Warto wpaść do Vegab (Starowiślna 8, 32-020 Kraków) na szybki lunch i spróbować ich wybitnego, roślinnego kebaba!

3. Gdańsk – 1.44 restauracji / 10.000 mieszkańców

Trzecie miejsce należy do Gdańska. W tym mieście z roku na rok przybywa ciekawych wegańskich i wegetariańskich miejsc wartych odwiedzenia. Wzrost liczby roślinnych ofert jedzeniowych jest najprawdopodobniej spowodowany wzrostem liczby turystów odwiedzających to miejsce, szczególnie latem.

Wskazówka: Warto zajrzeć do Avocado Vegan Bistro (Wajdeloty 25/1, 80-437 Gdańsk). To pierwsza wegańska restauracja w Gdańsku otwarta w 2013 roku. Znajdziecie tutaj pyszne pierogi, placki, ciasta, krokiety, panierowane tofu, zupy, burgery i wiele innych.

4. Gdynia – 1.34 restauracji / 10.000 mieszkańców

Tuż za podium znajduje się Gdynia. Podobnie jak w Gdańsku, można zauważyć tu duży wzrost liczby bezmięsnych i bezmlecznych restauracji i kawiarnii. Tutaj wszyscy, którzy chcieliby skosztować kuchni roślinnej znajdą dla siebie coś pysznego.

Wskazówka: Bardzo dobrymi opiniami cieszy się Falla (I Armii Wojska Polskiego 13, 80-383 Gdynia) – mała sieć wegetariańskich restauracji serwujących dania kuchni izraelsko-bliskowschodniej, takie jak kebab, shakshuka czy hummus. Fani orientalnych smaków będą zachwyceni!

5. Katowice – 1.33 restauracji / 10.000 mieszkańców

Roślinna rewolucja zawitała również do Katowic. Znakomite zamienniki dań mięsnych znajdziemy tu aż w około 40 restauracjach i wege fast foodach oferujących dania wegańskie i wegetariańskie.

Wskazówka: Polecamy zajrzeć do Nieinaczej (Plebiscytowa 16, 40-036 Katowice) i spróbować ich pysznego, wegańskiego burgera!

6. Wrocław – 1.29 restauracji / 10.000 mieszkańców

Wrocław, to tętniące życiem miasto, pełne studentów i jedno z ulubionych miast turystów przyjeżdżających do Polski, które również znalazło się w naszym rankingu. Znajdziemy tu około 83 miejsca, w których zjemy dania roślinne. Większość z nich znajduje się w centrum miasta i zachwyca różnorodnością serwowanych dań.

Wskazówka: Warto wpaść do Wilk Syty (Trzebnicka 3, 50-245 Wrocław). Ta w pełni wegańska restauracja na Nadodrzu to kolaboracja Food Fight i Sugar Szop. Wspólnie tworzą pyszną, autorską kuchnię.

7. Warszawa – 1.21 restauracji / 10.000 mieszkańców

Kolejnym miastem przyjaznym weganom i wegetarianom jest Warszawa. Tutaj znajdziemy chyba wszystko, o czym wymagający koneser kuchni roślinnej może zamarzyć. Od wegańskich kotletów schabowych po pyszne wegańskie torty – Warszawa to miejsce gdzie znajdziemy aż około 216 miejsc z kuchnią roślinną. Jest w czym wybierać!

Wskazówka: Polecamy wpaść do Vege Miasto (Solidarności 60a, Warszawa). W ofercie można znaleźć wegańskie burgery, naleśniki na słodko i słono, pierogi, sałatki, makarony, stir fry oraz codziennie zmieniające się specjały.

8. Bielsko – Biała – 0.88 restauracji / 10.000 mieszkańców

Wybór roślinnych miejsc na szybki lunch znajdziemy również w Bielsku-Białej. Według strony Happy Cow, w tym mieście znajdziemy łącznie około 15 wegańskich i wegetariańskich knajp i kawiarnii.

Wskazówka: Warto zajrzeć do Tofu Bistro (Barlickiego 17, 43-300 Bielsko-Biała). To przyjazne dzieciom, wegańskie bistro serwuje codziennie zmieniające się specjały, zupy, ciasta, smoothies, sałatki. Dostępne są też opcje bezglutenowe.

9. Rzeszów – 0.82 restauracji / 10.000 mieszkańców

W Rzeszowie również znajdziemy miejsca, w których najemy się do syta, bez mięsa lub innych produktów odzwierzęcych. Rosnąca liczba propozycji dla wegan i wegetarian w tym mieście wciąż rośnie.

Wskazówka: Polecamy zajrzeć do restauracji Krowarzywa (Jana Matejki 6a, 35-064 Rzeszów). Ta polska sieć wegańskich burgerowni założona w 2013 roku w Warszawie, cieszy się popularnością ze względu na ich znakomite wegańskie burgery.

10. Szczecin – 0.75 restauracji / 10.000 mieszkańców

Ranking zamyka Szczecin, który może pochwalić się 30 miejscami, oferującymi albo tylko i wyłącznie kuchnię wegańską, bądź miejsca, które mają do zaoferowania wegetariańskie potrawy i różnego rodzaju zamienniki produktów odzwierzęcych.

Wskazówka:

Warto wpaść do restauracji Jak Malina (Małopolska 3, Szczecin). To miejsce oferuje odżywiające i pełnowartościowe w 100% roślinne jedzenie jak również dużo opcji bezglutenowych i pyszne desery!


Metodologia

Ranking został stworzony na podstawie danych zebranych w październiku 2021 r. ze strony Happy Cow, społeczności internetowej, która pomaga znaleźć wegetariańskie, a w szczególności wegańskie restauracje i kawiarnie. Z naszej wstępnej listy Polskich miast, wybraliśmy te miasta, których liczba mieszkańców przekracza 10.000 i stworzyliśmy ranking Top 10 ważąc liczbę restauracji wegańskich, wegetariańskich, a także restauracji z opcjami przyjaznymi dla wegan w stosunku do liczby mieszkańców największych miast w Polsce.


O Holidu

Holidu jest czołową metawyszukiwarką obiektów wakacyjnych. Naszym celem jest ułatwienie rezerwacji domów i apartamentów wakacyjnych na całym świecie za najniższą możliwą cenę. Firma również pomaga właścicielom obiektów wakacyjnych w zwiększeniu liczby rezerwacji przy mniejszym nakładzie pracy, dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu pod marką Bookiply. Holidu zostało założone w 2014 roku przez braci Johannes’a i Michael’a Siebers. Ten szybko rozwijający się startup z Monachium, posiada lokalne biura w najatrakcyjniejszych miejscach turystycznych na świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronach https://www.holidu.pl/ i https://www.bookiply.com.


Zobacz także

#pokochajmysie

Czy miłość może trwać całe życie? #Pokochajmysie

Prezent dla samotnej mamy… Wzruszająca reklama

Odkryj magię i klimat Mazur. Niech końcówka roku cię zaskoczy