Lifestyle

Pora na nagą prawdę! Rozmiar nie ma znaczenia, chcemy być szczęśliwe!

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
5 września 2016
Rozmiar nie ma znaczenia
Screen Instagram/Woman’s Health UK
 

Niby każda z nas wie, że rozmiar, który nosi nie jest jej definicją. „Niby”, bo jednak każdego dnia spoglądając w lustro chciałybyśmy coś w sobie zmienić. Najczęściej jest to właśnie numerek na metce przy ubraniu. Na szczęście są kobiety, które postanawiają uświadamiać innym, że najważniejsze jest własne szczęście. Jedną z nich jest Iskra Lawrence. Krągła modelka i aktywistka body positive, współpracująca z National Eating Disorders Association, postanowiła wyznać nagą prawdę o sobie. A co za tym idzie, pokazać szczęście, które płynie z samoakceptacji.

Ogromną popularnością cieszą się ostatnio modelki plus size. Terminem tym określa się dziewczyny, które prezentują rozmiar powyżej 40. Jak mówi Iskra, to bardzo przestarzała nazwa. „Plus size naprawdę przynosi złe skojarzenia. Warto pamiętać, że ten termin dotyczy aż 60% kobiet!”

Dla modelki najważniejsza jest samoakceptacja, która daje jej ogromną satysfakcję i radość. „W końcu zrozumiałam, że wcale nie muszę się zmieniać.” – mówi Woman’s Health UK – „To nastawienie się zmieniło. Ja jestem piękna taka, jaka jestem.”  To  najważniejsze przesłanie, jakie niesie Iskra. Każdego dnia, każda z nas może zacząć tą zmianę. „Każdy dzień to nowy początek. To szansa na lepszą mnie!”

Brytyjska modelka to niezwykle pozytywna postać w świecie mody. Przy niej nie można się nie uśmiechnąć. „Daję światu tylko to, co pozytywne. Wierzę w prawo karmy, więc jeśli oddaję komuś swój optymizm, on do mnie wraca. Gdybym dała z siebie coś złego, uderzyłoby to we mnie z podwójną siłą.”  Trudno się z nią nie zgodzić, czyż nie?

Każdego dnia Lawrence udowadnia 2.5 mln swoich followersów na Instagramie, że zdrowe życie nie musi być trudne. Ona sama uwielbia gotować, przez co ciągle eksperymentuje z żywieniem. Mówi, że jedzenie sprawia, iż jest wdzięczna za bycie na tym świecie. Wiemy jednak, że odpowiednie odżywianie to tylko połowa sukcesu. Wszystko leży w głowie. A pod blond czupryną Iskry, kryje się prawdziwa pewność siebie. „Kiedy myślę o moim ciele, wiem, że jest naprawdę silne. Może na takie nie wygląda, ale kocham je! To mój dom, mój statek, którym płynę przez życie.” Modelka podkreśla, że problemy z nagością też przestały być dla niej problemem. Sekret? Akceptacja! „Pokochałam siebie! Kiedy jestem naga, czuje się cholernie seksowna! Zaakceptowałam każdy milimetr mojego ciała. Czuje się w nim po prostu szczęśliwa!”

Może się wydawać, że tak optymistycznie nastawionej do życia osobie nie trzeba już niczego. Dla Iskry to jednak dopiero początek. Ciągle dąży do lepszej i zdrowszej wersji siebie. Może pora ruszyć tą drogą razem z nią?


Źródło: Woman’s Health UK


Lifestyle

Depresja tłamsi nie tylko umysł, ale i ciało. Osoby na nią chorujące, cierpią też fizycznie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 września 2016
Fot. iStock / © Larisa Lofitskaya
 

Depresja kojarzy się większości z nas z zupełną niemocą i niechęcią do podejmowania działań przez osobę chorą. Z czasem spędzanym pod kocem na kanapie, izolowaniem się od rodziny i znajomych, niemożnością podjęcia walki o powrót do normalności. Ale depresja to nie jedynie cierpienie psychiczne, któremu ciężko się przeciwstawić samodzielnie, ale również fizyczne, które wbrew pozorom powiązane jest silnie z tą chorobą. 

Przyczyny depresji

Do tej pory uznawano, że depresja wywodzi się z nieprawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego na poziomie komórkowym czy białkowym (przyczyny biologiczne). Wpływ na ujawnienie się depresji mają także czynniki psychologiczne, takie jak – negatywny sposób myślenia, kłótnie, konflikty w domu, tragiczne wydarzenia rzutujące na dotychczasowe funkcjonowanie osoby. Badacze szukają także genu, który odpowiadałby za ujawnienie się depresji, ponieważ pacjenci, u których wystąpiła depresja w rodzinie, sami częściej zapadają na tę chorobę. Jeszcze inne badania skupiają się na powiązaniu przyczyn powstawania depresji z zaburzeniem mikroflory jelitowej, co już znalazło potwierdzenie w badaniach nad szczurami laboratoryjnymi. Mimo postępów w odkrywaniu przyczyn tej choroby, do jej zlikwidowania jeszcze daleko, a osoby pogrążone w depresji mogą odczuwać zarówno dyskomfort psychiczny, jak i fizyczny, rzeczywisty ból ciała.

Umysł związany z ciałem

Zauważono, że stany depresyjne odbijają się nie tylko na umyśle, ale „zatruwają” ciało od wewnątrz, co odczuwane jest na płaszczyźnie fizyczności. To właśnie osoby cierpiące na depresję częściej zapadają na nowotwory i choroby układu krążenia, wcześniej umierają. Sara Jiménez-Fernández, której badania opublikowano w magazynie Journal of Clinical Psychiatry, przedstawiła wnioski z przeprowadzonych 29 badań, w których łącznie udział wzięło niemal 4 tysiące osób. Wszystkie badania wykazały, że depresja jest związana z tzw. stresem oksydacyjnym, czyli brakiem równowagi w organizmie, co zaburza pozbywanie się toksycznych substancji z ciała.

Można powiedzieć, że depresja zaburza homeostazę organizmu i sprawia, że gromadzą się w nim trujące toksyny, które powinny, ale nie są usuwane. To dlatego osoby cierpiące na tę chorobę są bardziej podatne na choroby jak np. nowotwory. Po tradycyjnym leczeniu (psychoterapią i farmakoterapią), objawy zazwyczaj ustępują.

Fot. iStock / Mixmike

Fot. iStock / Mixmike

Inne objawy, choć mniej poważne, również bywają dokuczliwe

Ból i depresja są ze sobą ściśle powiązane. Wiadomo, że przewlekły ból powoduje zwiększenie ryzyka depresji, zaś depresja może prowadzić do bólu fizycznego, ponieważ oba stany wpływają na te same chemiczne receptory w mózgu. Osoby cierpiące na depresję trzykrotnie częściej mogą cierpieć na przewlekłe bóle. Chorzy mogą doświadczać zaburzeń ze strony przemiany materii, zmniejszenia apetytu, gwałtownego chudnięcia. Zanika też popęd seksualny, pojawiają się zaburzenia snu, pojawia się ogólne osłabienie, męczliwość, obfite pocenie się, niechęć do podejmowania wysiłku. Chory odczuwa ból lub dyskomfort ze strony różnych części ciała, pojawiają się nerwobóle czy bóle stawów i pleców.

Najczęściej chorzy uskarżają się na przykre objawy ze strony:

Migrenowego bólu głowy

Osoby z głęboką depresją są aż trzykrotnie bardziej narażone na ataki migrenowe. Natomiast osoby cierpiące na przewlekłe migreny są aż pięciokrotnie bardziej narażone na rozwinięcie się u nich depresji!

Bólu w klatce piersiowej

Specjaliści uważają, że istnieje silna zależność między depresją i chorobami serca — depresja wpływa na zwiększenie się ryzyka chorób serca oraz odwrotnie, osoby, które doświadczyły ataku serca są bardziej podatne na depresję.

Problemów z układem trawiennym

Wiemy już, że układ mózg-jelita mają ze sobą silne powiązania, a nawet, że jelita nazywane są drugim mózgiem człowieka. Oba układy wpływają na siebie, to dlatego wiele osób ma problemy z żołądkiem lub nudności, kiedy się stresuje lub martwi. Depresja może być przyczyną mdłości, niestrawności, rozwolnienia, przewlekłych zaparć. Problemy z trawieniem przekładają się na kłopoty z wagą oraz uczuciem chronicznego zmęczenia.

Rozregulowanego apetytu

Depresji także mogą towarzyszyć utrata apetytu lub jego nadmiar. Jedzenie zaczyna spełniać funkcję pocieszyciela, pozwala zapomnieć o problemach, ale powoduje tycie i konsekwencje pod postacią różnych chorób. Brak apetytu i niedożywienie wcale nie jest lepsze. W jego efekcie chory traci na wadzę, pojawia się uczucie chronicznego zmęczenia. Często depresję łączy się z zaburzeniami żywieniowymi takimi jak bulimia, anoreksja oraz zespół gwałtownego objadania się.


źródło: charaktery.euwww.psychiatria.plwww.punktzdrowia.pl


Lifestyle

Konkurs „Pokaż nam swój stół na przyjęcie”

Redakcja
Redakcja
5 września 2016
Fot. iStock / i_talay

Lubisz gościć swoich przyjaciół? My też! Dlatego razem z marką polskiej porcelany MariaPaula mamy dla was zaproszenie do wspólnej zabawy. Gdy zapraszasz do siebie ważne i wyjątkowe osoby – chcesz, by wspólnie spędzony czas nie tylko był miły i smaczny, ale również, by goście czuli się wyjątkowo przyjęci w twoich progach.

Piękna zastawa, kilka miłych akcentów i dekoracji – to wszystko może nadać spotkaniu  niesamowity klimat. Pokażcie nam aranżacje waszych stołów i wygrajcie niesamowitą zastawę MariaPaula ze Złotej Linii. Dzięki niej każde spotkanie przy stole – będzie jeszcze bardziej wyjątkowe!

    1. Aby wziąć udział w Konkursie należy przesłać odpowiedź na pytanie konkursowe. Pokażcie nam swoje stoły przygotowane na przyjęcie, pokażcie jak bawicie się ich aranżacją – i jak tworzycie dzięki niej niepowtarzalny klimat podczas wspólnych spotkań.
    2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym Organizatora.
    3. Jedna osoba może przesłać tylko jedną  odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu pierwszą nadesłaną wiadomość.

Zadanie konkursowe:

Pokażcie nam swoje stoły przygotowane na przyjęcie, pokażcie jak bawicie się ich aranżacją – i jak dzięki niej tworzycie niepowtarzalny klimat podczas wspólnych spotkań. Zdjęcia* w formie elektronicznej przesyłajcie na adres [email protected] w temacie wiadomości wpisując Konkurs „Pokaż nam swój stół na przyjęcie”. Nie zapomnijcie w wiadomości podać swojego imienia i nazwiska.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

*Dopuszczalny jest kolaż składający się maksymalnie z 3 zdjęć.

Nagrody:

I nagroda MariaPaula Złota Linia zestaw obiadowy dla 12 osób 41 elementów

Fot. MAteriały prasowe

Fot. Materiały prasowe

II nagroda MariaPaula Złota Linia zestaw kawowy dla 12 osob 39 elementów

Fot. MAteriały prasowe

Fot. Materiały prasowe

III nagroda MariaPaula Złota Linia zestaw 2 filiżanek + 2 kubków 

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Konkurs trwa od 05.09.2016 do 18.09.2016 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Oh!me do dnia 21.09.2016 roku.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj

GALERIA KONKURSOWA:

Agnieszka Borek

Agnieszka Borek

Dorotka Michalowska

Dorotka Michalowska

Marzena Pachucka

Marzena Pachucka

 Magdalena Laskowska


Magdalena Laskowska

Adam Rokita

Adam Rokita

Katarzyna Kisiel

Katarzyna Kisiel

Małgorzata Kluska-Żuber

Małgorzata Kluska-Żuber

Karolina Jenderko

Karolina Jenderko

Justyna Knera

Justyna Knera

 Marta Schellner-Ciećka


Marta Schellner-Ciećka

Edyta Ziora

Edyta Ziora

 Barbara Ziora


Barbara Ziora

Martyna Flis

Martyna Flis

Magdalena Zbrojewska

Magdalena Zbrojewska

Grazyna Woznica

Grazyna Woznica

Magdalena Kurzawa-Talaśka

Magdalena Kurzawa-Talaśka

Jagoda Kudrewicz

Jagoda Kudrewicz

Monika Panejko

Monika Panejko

Natalia Makówka

Natalia Makówka

Elżbieta Derkowska

Elżbieta Derkowska

 Natalia Grubek

Natalia Grubek

IRENA SOŚNIOK

IRENA SOŚNIOK

Ewelina Woznica

Ewelina Woznica

Aleksandra Filipowska

Aleksandra Filipowska

 Elżbieta Tomczyńska


Elżbieta Tomczyńska

Mariola Pinocy

Mariola Pinocy

Katarzyna Antczak

Katarzyna Antczak

Patrycja Tomaszewska

Patrycja Tomaszewska

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Marzena Bojanowska

Marzena Bojanowska

MARTA CZECHOWSKA

MARTA CZECHOWSKA

Joanna Sokołowska

Joanna Sokołowska

 

Agnieszka Hausmann

Agnieszka Hausmann

 

Agnieszka Szczygieł

Agnieszka Szczygieł

 

Danuta Gutowska

Danuta Gutowska

 PAULA ŚLIPEK


PAULA ŚLIPEK

Oliwia Zabłocka

Oliwia Zabłocka

 Grzegorz Dymon


Grzegorz Dymon

Paulina Korol

Paulina Korol

 Małgorzata Moskal


Małgorzata Moskal

 Magdalena Sobczak

Magdalena Sobczak

Adrian Biedrzycki

Adrian Biedrzycki

Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

 Walczuk Aneta


Walczuk Aneta

Ewa Fulińska

Ewa Fulińska

 Aleksandra Czerwińska


Aleksandra Czerwińska

KATARZYNA KOPUT

KATARZYNA KOPUT

Marek Ząbczyk

Marek Ząbczyk

Marta Wójcik

Marta Wójcik

Mariola Garbowska

Mariola Garbowska

Anna Szwajcowska

Anna Szwajcowska

Golebiowska Dorota

Golebiowska Dorota

Andrzej Gałka

Andrzej Gałka

Monika Szydłowska

Monika Szydłowska

Paulina Kowalewska

Paulina Kowalewska

Krzysztof Szydłowski

Krzysztof Szydłowski

Ewelina Wróbel

Ewelina Wróbel

Sylwia Wróbel

Sylwia Wróbel

Kamila Zaorska

Kamila Zaorska

 Edyta Wiśniewska


Edyta Wiśniewska

 Teresa Krok

Teresa Krok

Maria Artowicz

Maria Artowicz

Monika Wojda

Monika Wojda

Katarzyna Tomala

Katarzyna Tomala

Witold Belina

Witold Belina

Beata Korpecka Gardoń

Beata Korpecka Gardoń

Sylwia Cackowska

Sylwia Cackowska

Marzena Jedlińska

Marzena Jedlińska

Monika Wysocka-Kapcińska

Monika Wysocka-Kapcińska

Iga Temporowicz-Koszel

Iga Temporowicz-Koszel

Bjorn Rettig

Bjorn Rettig


Zobacz także

Patrzę na ciebie, mamo. Kiedyś będę słaba, jak ty…

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie? Wszystko, co powinniście wiedzieć i co spędza wam sen z powiek

Nasza niezwyczajna Miss Świata. Poznajcie Iwonę Cichosz, Najpiękniejszą wśród Głuchych