Lifestyle Psychologia

„Pokonałam kryzys. Ty też możesz”. Nasza nowa akcja! Weź w niej udział

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
20 kwietnia 2016
Fot. Pexels / stock.tookapic.com / CC0 Public Domain
 

Zapytałam koleżanki psycholog co to jest kryzys. „To rozwój” odpowiedziała. I wymieniła ileś tam plusów tego trudnego momentu w życiu: konieczność skonfrontowania się ze sobą, zmierzenia z dotychczasowym życiem, podsumowanie, smutek, żegnanie się, ale też walka i poznawanie swojej siły.

Zapytałam potem przyjaciółki (niedawno straciła pracę) czy się z tym zgadza: „Żaden rozwój tylko czarna d….” odrzekła.

Bardzo wielu moich znajomych przeżywa trudne momenty. Zauważyłam, jak różnie sobie z nimi radzimy: jedni zakopują się pod kołdrą (i nie potrafią się z niej wygrzebać), inni dają się nieść sytuacji (trochę bezwolnie) i czekają tylko do wieczora, by zasnąć. Jeszcze inni mają w sobie wtedy taką moc, że mogą obdzielić nią setki innych ludzi.

Jedna z moich przyjaciółek codziennie rano o piątej wstawała biegać. Mówiła: „Muszę się zmusić do aktywności, inaczej się zapadnę”. Inna uciekła w seriale. Podobna sytuacja życiowa, a zupełnie dwa różne sposoby działania.

Wiadomo, pewnie wszyscy chcemy jak ta pierwsza. Dlaczego nie zawsze się udaje? Gdy jest źle, walczymy z realnym zagrożeniem (albo wytworami w głowie) nie pomaga żadne: będzie dobrze. Gówno, a nie dobrze. Jest straaaasznie.

Nam, dziewczynom z naszej redakcji,  pomagają różne pozytywne historie innych kobiet. Uwielbiamy czytać (czasem rozmawiać) o kobietach, które wyszły na prostą, spełniły marzenia, zaryzykowały. Nic nie daje takiego kopa. Ona mogła? To przecież ja też mogę. Nie zazdrościmy, tylko podziwiamy.

Podobno właśnie w trudnych życiowych momentach najlepiej jest patrzeć na innych. Tych, którzy mogą stać się motywacją.

Dlatego właśnie wymyśliłyśmy akcję. „Pokonałam kryzys. Ty też możesz”. Piszcie do nas o tym, jak wy poradziłyście sobie w złych momentach, bądźcie inspiracją dla nas i innych kobiet. Nieważne jaki to był kryzys – ktoś odszedł, ty odeszłaś, straciłaś pracę, firmę, dom. Szukamy kobiet, które poradziły sobie i wyszły z najgorszych rzeczy.

Zmotywujcie inne osoby do walki o siebie. Same wiecie jakie to ważne:)))

Piszcie do nas do końca kwietnia 2016. Najciekawsze historie opublikujemy i nagrodzimy.

Jeśli nie Wy to może jakaś Wasza przyjaciółka? Koleżanka? Czekamy!

Wybierzemy – naszym zdaniem – siedem najlepszych historii i nagrodzimy je.  Wśród nagród sześć książek o mocnych, silnych kobietach, które przechodziły lub przechodzą zawirowania (baaardzo motywujące) plus dwa bony zakupowe do sklepu Limango.

Piszcie na [email protected] w temacie wiadomości wpisując „Pokonałam kryzys”, prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia oraz informacji jak chcecie być podpisani:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me. Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

2 x bon zakupowe do sklepu Limango o wartości 250 zł 

Półsłówka, Blanca Busquets, wydawnictwo WAB

Dom ciszy, Blanca Busquets, wydawnictwo WAB

Skrawki, Singrid Combuchen, Wydawnictwo WAB

Święto trąbek, Marta Masada, wydawnictwo WAB

„Mój intymny świat” wywiad Magdaleny Adaszewskiej z aktorką Igą Cembrzyńską o życiu i miłości

Regulamin akcji dostępny jest tutaj


Lifestyle Psychologia

Nie zmarnujmy tego, co robimy dziś dla naszych dzieci i już teraz pomyślmy o „jutrze”

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
20 kwietnia 2016
Nie zmarnujmy tego, co robimy dziś dla naszych dzieci i już teraz pomyślmy o "jutrze"
Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC BY
 

Co robisz dziś dla swojego dziecka? – głupie pytanie, prawda? Przecież każdy z nas rodziców odpowie „Wszystko!”. Dodamy zgodnie, że robimy to po to, by miało dobry start w życie, żeby jego przyszłość była „sukcesem”, „szczęściem”, w końcu, żeby „miało lżej” niż my…

Dziś wozimy na angielski, judo, konie. Kupujemy książki i  opłacamy zagraniczne obozy językowe. I trochę tak biegniemy przez życie z wywieszonym ze zmęczenia językiem. Tylko czy jest sens biec dzisiaj, jeżeli jutro planujemy robić nic?

Może to i kontrowersyjnie zabrzmi, ale najnowsze badania Prudential Family Index*, które dotyczyły zabezpieczania przyszłości finansowej dziecka skłaniają do refleksji, bo bardzo chcemy robić dla swoich dzieci „wszystko” i „coś”, ale rzadko kiedy ten plan wykonujemy.

Przeglądałam ich wyniki i pomyślałam, że dzisiaj kładziemy nacisk przede wszystkim na świadome rodzicielstwo, zwłaszcza, że psychologia dziecięca i pedagogika przeżywają swój rozkwit, ale jednocześnie jakbyśmy zapomnieli o wartościach bardziej przyziemnych. Jako rodzice chcemy wiedzieć, jak zadbać o to, by nasze dziecko w dorosłym życiu było szczęśliwe. Czytamy masę podręczników, poradników. Poznajmy metody wychowawcze, uczymy się, jak budować w dziecku pewność siebie, jak sprawić, by miało wysokie poczucie własnej wartości. Ale nie mamy czasu na pomyślenie o tym, że dajemy dziecku narzędzia – bardzo często niekompletne.

Trochę bolesnej prawdy…

Pieniądze, auć. Pieniądze po polsku, czyli nasze narodowe tabu. Niechętnie o nich rozmawiamy, nie chcemy by ktoś zaglądał nam do portfela. Zawsze jest ich za mało. Jednak zawsze można robić „coś”. Bo cóż po tych wszystkich wysiłkach, jeśli nie będzie funduszy na zbiory ich owoców?

Tylko 1/4 Polaków odkłada pieniądze na przyszłość swoich dzieci. To oznacza, że pomimo tego, że my rodzice, wszyscy chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, chcemy zapewnić im łatwiejszy start w dorosłe życie i wyposażyć je w wachlarz umiejętność, aż 75 procent z nas, realnie i i całkiem przyziemnie nie robi nic, by stało się to choć odrobinę bardziej realne. I zupełnie nie chodzi o to, by jeszcze więcej harować, żeby latorośl na 18-te urodziny mogła otrzymać klucze do gustownej kawalerki.

Przecież każda dzisiaj odkładana (nawet ta drobna) suma, to:
– obóz językowy w przyszłym roku
– trochę kapitału na wyjazd na studia (chociażby ta kaucja i wyposażenie do wynajmowanego w innym mieście mieszkania)
– bilety do Londynu czy Medialonu, bez których nie da się pojechać na stypendium czy wymianę zagraniczną
– kurs prawa jazdy albo samochód
– pomoc, gdy z dyplomem w ręku ciężko będzie znaleźć pracę
– mieszkanie lub chociaż pomoc w opłaceniu formalności podczas zakupu nieruchomości (nie każdy może pozwolić sobie na sfinansowanie tak poważnych zakupów, ale gdy młodzi będą brali na barki kredyt, nawet mniejsza pomoc finansowa bardzo im pomoże – bo przecież wydatków nie będzie brakowało).

Aż 75 procent nas, woli o tym nie myśleć. Zapominamy o tym, że te wszystkie zasoby, które dzieciom dajemy, nie zrealizują się bez wsparcia finansowego. A umówmy się – możemy mieć w domu fantastyczne, utalentowane dziecko, które może nigdy nie mieć możliwości pokazania światu swoich zdolności, bo nie będzie miał na to środków. Nie będzie mogło wyjechać i powiedzieć: „Zobaczcie, rodzice dali mi wsparcie, wykształcili, chcę wam pokazać, co potrafię, czego się nauczyłem”.

Finansiści obliczyli, że odkładając 500 zł miesięcznie w odpowiednim funduszu, po 18-tu latach dziecko na start będzie miało uzbierany kapitał w wysokości około 130 tysięcy złotych. To robi wrażenie. I nawet pięć razy mniej, to bardzo wiele dla młodego człowieka.

Nie wiemy, czy nie chcemy widzieć?

Prudential Family Index* pokazuje, że z tą wiedzą i świadomością aż tak źle u Polaków nie jest, bo prawie 60 procent rodziców, wie i uważa, że z czasem koszty wychowania dziecka rosną. Tylko gdzieś nam strasznie nie po drodze do realizacji. A może jesteśmy marzycielami?

Zobaczcie, o czym myślimy najczęściej:

Pytanie: Co chciałbyś zapewnić swoim dzieciom w przyszłości?

Fot. Materiały prasowe / Fragment infografiki ilustrującej wyniki badania

Fot. Materiały prasowe Prudential / Fragment infografiki ilustrującej wyniki badania

Prawie 80% rodziców chce opłacić studia dzieciom. Pytanie tylko, co gdy dziecko będzie chciało studiować w innym mieście, albo za granicą. Koszty wzrastają diametralnie. A przecież już teraz inwestujemy finansowo w przyszłość naszego dziecka płacąc za zajęcia dodatkowe. Gdyby wybiec w przyszłość, jeśli dziecko nie dostanie od swoich rodziców pieniędzy na bilet do Krakowa czy Poznania – miasta, w którym będzie studiować, czy na bilet miesięczny, by móc dojechać na uczelnię, na książki, narzędzia, które będą mu niezbędne w dalszej nauce, to całe obecne starania będą na nic.

Trzy lata (36 miesięcy) do uzyskania tytułu licencjata i jeszcze dwa (24 miesiące), żeby uzyskać piękny dyplom z „mgr”. Sporo, prawda? Nawet jeśli bardzo chcemy wierzyć, że jakoś to będzie. Lepiej jednak pomyśleć już dziś. Bo to naprawdę nie są oderwane od rzeczywistości plany, podróż dookoła świata czy marzenie o luksusowym domu z basenem, to są płatne studia albo konieczność wyjazdu i utrzymania się – wyższe wykształcenie, które dziś (a co dopiero jutro) staje się statusem praktycznie obowiązkowym.

Aż 91% rodziców planuje w przyszłości sfinansowanie jakiegoś przedsięwzięcia dla swojego dziecka, ale tylko 1/4 robi coś w tym kierunku już dzisiaj.

Bezpieczeństwo ekonomiczne zależy od nas

Bezpieczeństwo ekonomiczne – to nie tylko wielka potrzeba człowieka, każdy z nas potrzebuje stabilizacji, pewności. W przypadku naszych dzieci zabezpieczamy oczywiście ich podstawowe potrzeby – te na poziomie fizjologicznym, jednak kolejne, o które z taką skrupulatnością dbamy, czyli umiejętność samorealizacji, potrzeba szacunku i uznania są najwyżej położone na piramidzie potrzeb. Wyniki badań Prudential Family Index* pokazują, że 1/3 rodziców nie myśli w ogóle o odkładaniu środków na przyszłość dziecka, przy jednoczesnej deklaracji zdecydowanej większości badanych, iż będą chcieli finansowo wspierać swoje dzieci. Zapominamy trochę o tym, że finansowe zabezpieczenie jest równoznaczne zapewnieniem naszym dzieciom poczucia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo ekonomiczne to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka, o której zapominamy lub o którą rzadko kiedy dbamy.

Nie rozmawiamy z naszymi dziećmi o pieniądzach, o oszczędzaniu, nie mówimy o wartości pieniędzy. Finanse nadal są tematem tabu, a to powinniśmy zmienić. Powinniśmy tłumaczyć naszym dzieciom, że pieniądze nie biorą się „ze ściany”, powinniśmy uczyć je oszczędzania, ale pamiętajmy – dzieci uczą się przez naśladownictwo. Nie wystarczy powiedzieć: „Naucz się oszczędzać”, to jak oszczędzać – trzeba dziecku pokazać.

Myślę, że w perspektywie dyskusji wokół rządowego projektu 500+, bez względu na polityczne przekonania, warto pomyśleć o oszczędzeniu na przyszłość naszych dzieci. Większość rodziców deklaruje, że te dodatkowe w budżecie domowym środki przeznaczy właśnie na rozwój dzieci. Może to odpowiedni czas, by pomyśleć o odkładaniu pieniędzy na finansową przyszłość dzieci. Zacznijmy działać.


*Badanie Prudential Family Index, przeprowadzone na zlecenie towarzystwa ubezpieczeń na życie Prudential na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 25‒45 lat posiadających przynajmniej jedno dziecko  – „Badanie postaw Polaków wobec przyszłości finansowej ich dzieci”.


Lifestyle Psychologia

Regulamin Akcji „Pokonałam kryzys. Ty też możesz”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 kwietnia 2016
Fot. Pexels / stock.tookapic.com / CC0 Public Domain

Regulamin Akcji „Pokonałam kryzys. Ty też możesz”

WEŹ UDZIAŁ w Akcji „Pokonałam kryzys. Ty też możesz”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Akcji pod nazwą „Pokonałam kryzys. Ty też możesz” zwanego dalej „Konkursem”, jest Blum Media
  sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a/42, 02-954 Warszawa, zarejestrowany
  w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762,
  o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
 2. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora w okresie od 20.04.2016 do 30.05.2016 roku.
 3. Sponsorem nagród w Konkursie jest Limango Polska oraz Wydawnictwo WAB – zwani dalej Sponsorami.
 4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl. 

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsora nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich.

 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe:

  Piszcie do nas o tym, jak wy poradziłyście sobie w złych momentach, bądźcie inspiracją dla nas i innych kobiet. Nieważne jaki to był kryzys – ktoś odszedł, ty odeszłaś, straciłaś pracę, firmę, dom. Szukamy kobiet, które poradziły sobie i wyszły z najgorszych rzeczy.

  Piszcie do nas do końca kwietnia 2015. Najciekawsze historie opublikujemy i nagrodzimy.

  Do wiadomości należy dołączyć poniższe oświadczenie oraz informację jak autor chce być podpisany:
  Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me. Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

  Listy należy przesyłać na adres: [email protected]

 2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym Organizatora.
 3. Jedna osoba, może wygrać jedną nagrodę.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów Konkursu

 1. Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. 7 laureatów zostanie wyłonionych na podstawie najciekawszej odpowiedzi przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl
 3. Laureaci będą wyłaniani na bieżąco w czasie trwania akcji na stronie internetowej www.ohme.pl.

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

 1. Sponsorami nagród w Konkursie jest Limango Polska oraz Wydawnictwo WAB
 2. Laureatami Konkursu zostanie 7 osób, które wybierze jury na podstawie najciekawszej odpowiedzi.
  Nagrody:

  2 x kupon rabatowy do sklepu Limango o wartości 250 zł 

  Półsłówka, Blanca Busquets, wydawnictwo WAB

  Dom ciszy, Blanca Busquets, wydawnictwo WAB

  Skrawki, Singrid Combuchen, Wydawnictwo WAB

  Świat trąbki, Marta Masada, wydawnictwo WAB

  „Mój intymny świat” wywiad Magdaleny Adaszewskiej z aktorką Igą Cembrzyńską o życiu i miłości

 3. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.
 4. Jeżeli laureat Konkursu nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w Regulaminie, Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru innego laureata Konkursu.
 5. Udział w Konkursie i przesłanie pracy Konkursowej jest jednoznaczne z prawem do wykorzystania jej przez Organizatora w celach promocyjnych.
 6. Przesyłając pracę Konkursową, Uczestnik powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne do wzięcia udziału w Konkursie. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.
 7. Nagrody zostaną przesłane zwycięzcom przez Organizatora za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przesyłką poleconą lub przesyłki kurierskiej w ciągu 14 dni od daty przesłania Organizatorowi danych kontaktowych przez Laureatów Konkursu.

 §6. Odpowiedzialność Organizatora

 1. Organizator Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za treść regulaminu i przebieg Konkursu. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, terminowość doręczenia pism i nagród przez Pocztę Polską lub kuriera. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem nagrody spowodowanym podaniem przez Uczestnika błędnego adresu lub innych danych. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za zmianę miejsca zamieszkania Uczestnika lub zmianę innych danych uniemożliwiającą dostarczenie nagrody albo powiadomienie o wygranej. W takim przypadku Uczestnik traci prawo do nagrody.
 2. Wszelkie reklamacje Uczestników dotyczące przebiegu Konkursu mogą być składane przez Uczestników w terminie 30 dni od daty zakończenia Konkursu. Reklamacja powinna być przesłana na adres Organizatora, w formie pisemnej pod rygorem nieuwzględnienia jej oraz zawierać imię i nazwisko Uczestnika zgłaszającego reklamację, jego adres korespondencyjny oraz dokładny opis okoliczności stanowiących podstawę reklamacji.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia bez rozpatrzenia reklamacji zgłoszonych po terminie, o którym mowa powyżej, jak również reklamacji niespełniających innych wymogów wskazanych w ust. 2.
 4. Złożone reklamacje, spełniające wymogi, o których mowa w ust. 2, rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Zainteresowani Uczestnicy zostaną powiadomieni o sposobie rozpatrzenia reklamacji listem poleconym wysłanym w terminie 14 dni od rozpatrzenia reklamacji.

 §7. Postanowienia końcowe

 1. W razie szczególnych, niezawinionych przez Organizatora okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu na dotychczasowych zasadach Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie z równoczesnym poinformowaniem o tym uczestników za pośrednictwem strony www.ohme.pl.
 2. Serwis Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść regulaminu, przebieg Konkursu ani działania Organizatora, w tym za wyłanianie zwycięzców i przekazywanie nagród.
 3. Konkurs w żaden sposób nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.
 4. Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, zakładem wzajemnym lub grą na automatach w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z dnia 30 listopada 2009 r.).

 


Zobacz także

Konkurs #WomenPower - napisz skąd Ty czerpiesz siłę?

Konkurs #WomenPower – napisz skąd Ty czerpiesz siłę?

Fundacja „Ogród Nadziei” po raz 20. zaprasza do udziału w Aukcji Charytatywnej „ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI”

Małgorzata Ohme: Inteligentne emocjonalnie kobiety są dla siebie dobre!