Lifestyle

Plastyka uszu – terapia czy fanaberia?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
6 listopada 2017
Plastyka uszu - terapia czy fanaberia?
Fot. iStock / nicoletaionescu
 

Problem odstających małżowin usznych dotyczy 5% populacji i może być przyczyną wielu kompleksów i niepotrzebnego stresu zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W Centrum Zdrowej Skóry dokonujemy korekcji uszu, zwaną otoplastyką.

Zabieg przeprowadzany jest przez Panią doktor Grażynę Jóźwiak, doświadczonego chirurga plastyka, dzięki czemu ryzyko i powikłania są minimalne, a efekty długotrwałe!

Zabieg i jego czas trwania

Zabieg korekcji odstających uszu trwa zwykle półtorej godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Zawsze zabiegowi towarzyszy anestezjolog.

Proces rekonwalescencji

Po siedmiu dniach, podczas wizyty kontrolnej w Centrum Zdrowej Skóry, opatrunek jest zdejmowany, a szwy skórne usuwane. Uszy mogą być nieco obrzęknięte i zaczerwienione. Objawy te ustępują po 2 – 3 dniach. Większość dorosłych osób może wrócić do pracy już po tygodniu od zabiegu.

U większości pacjentów korekcja uszu pozostawia niewielką bliznę na tylnej powierzchni ucha, która z czasem staje się niewidoczna.

Chrząstka małżowiny usznej przebudowuje się w okresie dwóch do sześciu miesięcy. Po tym okresie staje się ona twardsza, elastyczna i odporna na zniekształcenia.

Centrum Zdrowej Skóry

Ul. Racławicka 27
Tel. 602 300 011


Autorka:

Grażyna Jóźwiak-Zimiska-awatarLek. med. Grażyna Jóźwiak-Zimińska

Specjalista chirurgii plastycznej, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, członek Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”.


Lifestyle

Jak rozpoznać bezpieczny gabinet medycyny estetycznej?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
10 listopada 2017
Fot. iStock / kopitinphoto
 

Jak sama nazwa wskazuje, medycyna estetyczna, to dziedzina medycyny… a nie nazwa kremu na jędrną pupę, więc jeśli poszukujecie dobrego gabinetu, takiego, w którym nie stanie się wam krzywda, warto wziąć sobie do serca kilka ważnych wskazówek.

Jak i gdzie upiększać swoje ciało, by efekt zachwycał i nie szkodził zdrowiu? Przeczytajcie!

O to, jak wybrać wiarygodny gabinet medycyny estetycznej, i na jakiej podstawie podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu, zapytaliśmy specjalistów z kliniki z ponad dwudziestoletnim stażem – Centrum Medycznego Damiana. Zdradzają, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i kiedy szybko uciekać przed 'medycznymi pozorantami’.

Nie ma medycyny bez lekarzy i pielęgniarek…

Przede wszystkim należy zapamiętać najważniejszą zasadę: medycyna estetyczna, to dziedzina medycyny… Nie każdy może wykonywać zawód medyczny. Choć prawnie wiele spraw da się obejść, zdecydowanie nie warto! Ryzykujecie o wiele więcej niż pieniądze. Sam dyplom lekarza medycyny również nie gwarantuje wam bezpieczeństwa i zadowolenia, bo medycyna estetyczna, to dziedzina młoda i wciąż dość komercyjna. Lekarze nie 'uczą się’ jej na Akademii Medycznej.

Dobry fachowiec powinien stale doskonalić swoje umiejętności i doszkalać się. Nie dajcie się zwieść bogato obwieszoną certyfikatami ścianą. Zapytajcie lekarza o jego doświadczenie, odbyte szkolenia, kursy, itd.. Certyfikaty również są ważne – świadczą o odbyciu przeszkolenia w posługiwaniu się konkretnym sprzętem.

Jeśli nie planujemy skomplikowanych zabiegów, zapewne trafimy w ręce… no właśnie, kogo?

Choć branża kosmetologii nieustannie się rozwija, w renomowanych klinikach piękna zostaniemy przekazani w ręce nie kosmetologa czy kosmetyczki, a dyplomowanej pielęgniarki, zazwyczaj również odpowiednio przeszkolonej. Ma to swoje ogromne zalety. Nie ujmując umiejętności i wiedzy kosmetologom, studia pielęgniarskie obejmują o wiele więcej, a taka wiedza, jest gwarantem bezpieczeństwa dla pacjenta. Kompetencje pielęgniarki są po prostu szersze, dzięki czemu może zaobserwować niepokojące sygnały, jakie wysyła ciało pacjenta – a nie tylko ściśle powiązany z wykonywanym zabiegiem  jego fragment.

Przychodzi baba do lekarza, a lekarz…

Ważnym elementem, który pozwoli wam zdemaskować 'hochsztaplerów’ jest pierwsza wizyta. Zdecydowanie rzadko zdarza się, żeby ktoś przyjął pacjenta z marszu, zazwyczaj na konsultacje trzeba się umówić, a gabinety nie stoją puste czekając na klienta. Kolejnym elementem, który od razu zdradzi medycznych lekkoduchów jest przeprowadzenie wywiadu. Choć niektórym pacjentom może się to nie spodobać, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski, taki, jaki znamy z wizyt u specjalistów innej dziedziny czy szpitalnej izby przyjęć. Dlaczego?

Oddając się w ręce lekarza obarczamy go odpowiedzialnością nie tylko za nasz wygląd, ale i bezpieczeństwo i zdrowie. Zanim dobry fachowiec przejdzie 'do rzeczy’ dobrze nas wypyta i przebada – choć coraz więcej zabiegów wymaga minimalnej ingerencji, nadal są to zabiegi, co do których istnieje szereg przeciwwskazań. Należy również pamiętać, że dobry specjalista nie powinien swoich usług oferować bezkrytycznie. To on ma wiedzę, by ocenić, czy pacjent powinien poddać się jakiemuś zabiegowi i czy przyniesie on jakieś korzyści.

Piękno – efekt uboczny?

Na rynku jest wiele klinik specjalizacyjnych się w poprawianiu urody, jak z nich wybrać tę 'naj’? To kolejny dylemat, z którym musimy się zmierzyć. Nasza podpowiedź jest prosta. Postawcie na miejsca, które traktują pacjenta kompleksowo, lubią przyglądać się powodom problemów, a nie tylko skupiają się na sprzedaniu efektu. Starzenie zaczyna się na poziomie komórki, osoby zdrowe, dbające o siebie – wyglądają lepiej, młodziej, zdrowiej. Nie zapominajmy o tym. W dobrej klinice usłyszymy o wiele więcej niż 'proszę wypełnić formularz’.

Jeżeli zależy wam na efektach  i bezpieczeństwie, nie oburzajcie się na konieczność wykonania badań. W przypadku pracy ze skórą, lekarz powinien przygotować dla pacjenta plan leczenia i rewitalizacji. Medycyna estetyczna nie działa jak magiczna różdżka. Potrzeba wiedzy i współpracy.

Taki plan pozwoli dobrać optymalne działania dla każdego indywidualnego pacjenta. Każdy z nas jest inny, żaden zabieg nie jest uniwersalny.

Bardzo często, ogólny zły stan zdrowia przekłada się na wygląd. Jeśli naprawdę chcemy zmienić coś w sobie na lepsze, musimy się zawsze w to zaangażować.

Ładnie?

Nie bez znaczenia pozostaje również wygląd  gabinetu. Nie bez znaczenia jest baza, jaką dysponuje klinika,  jakie ma zaplecze i urządzenia. Sprzęt powinien być nowoczesny, narzędzia sterylne lub jednorazowe. Powinniście pytać o takie elementy bez skrępowania. Ważna jest również jakość preparatów, jakich używa się do wykonywania zabiegów.

Medycyna estetyczna jest wciąż bardzo szybko rozwijającą się dziedziną. Dlatego jej specjaliści powinni stale się doskonalić i wzbogacać swoją ofertę o nowe urządzenia czy techniki.

I jeszcze jedno – wybierzcie miejsce polecane przez innych, takie, które ma już swoją renomę, doświadczenie i odpowiednie możliwości. Pamiętajcie, żebyście swojemu lekarzowi ufali, nie przychodzicie do niego po dodatkowy stres, a po pomoc.


Lifestyle

Terapia rezonansem magnetycznym MBST

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
2 listopada 2017
Fot. Materiały prasowe

Bóle kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, urazy sportowe czy problemy związane z postępującą osteoporozą – dolegliwości dotyczące schorzeń w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego stają się w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechne. Szacuje się, że cierpi na nie ponad 5 mln Polaków. 

MBST® TERAPIA REZONANSEM MAGNETYCZNYM – NOWOCZESNA METODA LECZENIA CHORÓB STAWÓW I KOŚCI

Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.

Jest metodą bezinwazyjną, niewymagającą interwencji chirurgicznej, a przy tym jest bezpieczna i komfortowa dla pacjenta.

Zabiegi opierają się na bezpiecznym poddawaniu pacjenta działaniu fal o odpowiedniej częstotliwości i nie wiążą się z jakimikolwiek efektami ubocznymi czy nawet dyskomfortem.

Jest to nowa forma leczenia, której celem, poza uśmierzeniem bólu, jest aktywne wsparcie odbudowy oraz regeneracji tkanki chrzęstnej i kostnej, co w efekcie pozwala na utrzymanie zdrowia i jakości życia w każdym wieku.

Terapia pochodzi z Niemiec i jest tam z powodzeniem stosowana już od niemal dwudziestu lat.

Poddanych jej zostało ponad 250 tys. pacjentów. Jej zastosowanie prowadzi do złagodzenia bólu przez aktywację zdolności regeneracji w tkankach.

TERAPIA REZONANSEM MAGNETYCZNYM – DLA KOGO?

Terapia rezonansem magnetycznym kierowana jest do osób, które mają problem z bólami stawów, kręgosłupa, przeszły kontuzje czy urazy sportowe, a także do tych, które chcą zabezpieczyć swoje stawy na przyszłość. Terapia znajduje zastosowanie także w leczeniu osteoporozy, artrozy czy w przypadkach zaburzeń metabolizmu kostnego. Poddanie się jej może być dla pacjentów szansą na poprawę jakości życia i przedłużenie sprawności, a w niektórych przypadkach także sposobem na odroczenie czy uniknięcie operacji. To wszystko możliwe jest za sprawą regeneracji tkanki chrzęstnej.

TERAPIA REZONANSEM MAGNETYCZNYM – ZALECENIA

 • choroby stawów kończyn i kręgosłupa oraz krążków międzykręgowych (stany po złamaniach kości, zerwaniach i urazach więzadeł),
 • zaburzenia metabolizmu i krążenia w obszarze kości,
 • zapalenie powięzi podeszwowej stopy,
 • oddzielająca martwica kostno-chrzęstna,
 • rekonwalescencja po operacji endoprotezy,
 • staw rzekomy,
 • choroby ścięgien Achillesa,
 • entezopatia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia,
 • entezopatia więzadła rzepki,
 • regeneracja mikrozłamań,
 • odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego,
 • zespół de Quervaina (pierwszy przedział prostowników).

SKIEROWANIE NA BADANIE – KTO KIERUJE?

O tym, czy w danym przypadku terapia jest zasadna, decyduje lekarz i to on ustala liczbę zabiegów, które powinien przejść pacjent, by poczuć wymierne rezultaty. Czas terapii jest relatywnie krótki i zazwyczaj jest to 5, 7 lub 9 godzin terapii w zależności od stadium lub rodzaju choroby. Jednorazowa terapia trwa 60 minut. Terapia powinna odbywać się codziennie, co najmniej pierwsze trzy zabiegi powinny zostać przeprowadzone w tygodniu rozpoczynającym terapię z ewentualną niedzielną przerwą. Całość terapii powinna odbyć się w następujących po sobie tygodniach. W zależności od obszaru, który poddawany jest terapii, pacjent znajduje się w pozycji siedzącej lub leżącej.

GDZIE MOŻNA ODBYĆ TERAPIĘ?

Terapia MBST realizowana jest w Centrum Medycznym Damiana, przy al. Zjednoczenia 36 (w pobliżu stacji metro Stare Bielany). Do terapii kwalifikują lekarze ortopedzi, reumatolodzy, lekarze rehabilitacji, neurolodzy, lekarze medycyny sportowej oraz chirurdzy we wszystkich placówkach Centrum Medycznego Damiana. Szczegółowe informacje: 22 566 22 22.

JAKI JEST KOSZT TERAPII REZONANSEM MAGNETYCZNYM?

Terapia rezonansem magnetycznym 5 godzin 2 950,00 zł
Terapia rezonansem magnetycznym 7 godzin 3 950,00 zł
Terapia rezonansem magnetycznym 9 godzin 4 950,00 zł